„Tort szkolny” według GOST
Tatiana Sotnikowa 28 stycznia 2024 r
Legendarny „Tort Szkolny”, znany również jako „Teatralny”, znany również jako „Sand Strip” – jak nam się podobało! Zobaczmy, czy jest różnica. Podajemy przepis krok po kroku, jak przygotować ten nostalgiczny radziecki przysmak według GOST.
O czym porozmawiamy w artykule:Historia „Ciasta szkolnego” Sekret popularności ciasta w latach sowieckich Przepis na „Tort szkolny”
Historia „Ciasta Szkolnego”
Spróbujmy cofnąć się o 40 lat w wyimaginowanym wehikule czasu. Przychodzisz więc do zwykłej radzieckiej szkoły i zaglądasz do jadalni, do której w czasie przerw wleje się strumień uczniów: chłopcy w niebieskich garniturach i dziewczęta w brązowych sukienkach i czarnych fartuchach. W standardowym menu znajdują się gorące śniadania i obiady. Ale jest też bufet, w którym znajdują się ciasta, puszyste bułeczki i ciasta! Jednym z nich jest ten bardzo „szkolny”.
Kiedy i kto go wynalazł, nie wiadomo na pewno. Podobnie jak wtedy, gdy to ciasto po raz pierwszy pojawiło się w szkolnym menu lunchowym. Ale w latach 70. ubiegłego wieku z pewnością można było go kupić w przerwie między algebrą a wychowaniem fizycznym.
„Ciastko szkolne” nie było oczywiście niczym szczególnie wymyślnym: dwa paski ciasta kruchego, przekładane gęstym dżemem i pokryte kremem. Mimo to było pyszne, zwłaszcza jeśli paski były zrobione z dobrych składników. I najczęściej tak było, bo sztuczne barwniki, konserwanty i aromaty nie były wówczas zbyt powszechne. Czasami jednak cukiernicy zbyt gorliwie obchodzili się z proszkiem do pieczenia, ale to nie przeszkadzało głodnym uczniom.
Sekret popularności ciasta w latach sowieckich
„Szkołę” można było kupić także w sklepach. Tam częściej nazywano go tortem „Piaskowym” lub „Teatralnym”. Ten ostatni właściwie przyrządzano w podobny sposób, tyle że oblewano go lub nawet przekładano krówkami czekoladowymi. Zatem ci, którzy nie dostali ciasta w szkole, mogli je kupić w jakimś lokalnym sklepie spożywczym. Nie było żadnej różnicy: ciasta były przygotowane plus lub minus zgodnie ze standardem.
Sekret popularności był prosty: w składzie znalazły się najprostsze składniki. Ponadto ciasto kruche, dżemy i krówki można przechowywać dość długo, nie tracąc przy tym smaku. Dzięki temu pasek wyróżniał się na tle eklerów i „koszyków” z kremem, których żywotność była krótka – nie więcej niż 18 godzin.
Kruche ciasto kruche nadziewane było gęstym, kwaśnym dżemem. Okazało się bardzo harmonijne. A krówka dodała słodyczy i spełniła rolę architektoniczną – nadała konstrukcji sztywność. I było tak pyszne skubać na wierzchu!
W czasach sowieckich „Ciastko szkolne” sprzedawano w sklepach spożywczych, stołówkach szkolnych i stołówkach.
Przepis na zrobienie „Ciasta szkolnego”
Na początek zarezerwujmy, że w radzieckich zbiorach przepisów według GOST ten wyrób cukierniczy nosił nazwę „Sandwich Strip”. Waga jest dostosowana do gramów i mililitrów, a jeśli zmniejszysz wydajność z przemysłowej do akceptowalnej w domu, pojawią się nie tylko dziesiąte, ale także setne jednostki masy. Dlatego możliwie najdokładniej zachowaliśmy skład ciasta, nadzienia i krówki, dostosowując go nieco do współczesnych realiów, aby nie trzeba było szukać np. syropu skrobiowego. Następnie przetestowaliśmy przepis i upewniliśmy się, że naprawdę działa.
Przepis na zrobienie „Ciasta szkolnego”
Do przygotowania 8-10 porcji potrzebne będą:
Na krówkę cukrową:
- cukier – 300 g
- woda pitna – 100 ml
- świeżo wyciśnięty sok z cytryny – 1/3–1/2 łyżeczki.
Do testu:
- masło – 310 g
- cukier puder – 200 g
- sól – 3 g
- cukier waniliowy – 7 g
- jaja C1 – 2 szt.
- mąka – 520 g
- proszek do pieczenia – 10 g
- kakao w proszku – 5 g
Do wypełnienia:
- dżem owocowo-jagodowy – 350–400 g
- W przeddzień przygotowania „Ciasta szkolnego”» zrobić krówkę cukrową. Do rondelka o grubym dnie wsyp cukier. Zalać bardzo gorącą wodą i wymieszać. Umieścić na dużym ogniu.
- Doprowadź krówkę do wrzenia, okresowo usuwając cząsteczki cukru ze ścianek za pomocą pędzla zwilżonego wodą. Ostrożnie usuń piankę z krawędzi. Gotuj przez 5 minut. Ostrożnie usuń powstałą pianę łyżką, a skórkę cukrową ze ścianek patelni za pomocą pędzla.
- Przykryj patelnię syropem cukrowym pokrywką. Gotuj przez kolejną minutę. Wlać sok z cytryny. Gotuj jeszcze kilka minut, okresowo sprawdzając temperaturę termometrem. Syrop jest gotowy w temperaturze 114–115°C. Jeśli nie masz termometru, sprawdź za pomocą testu „miękkiej piłki”. Aby to zrobić, nabierz łyżeczką odrobinę syropu (w tym momencie zdejmij rondelek z ognia) i szybko opuść go do kubka z bardzo zimną wodą. Gdy syrop stwardnieje, sprawdź, czy uda Ci się z niego zrobić miękką kulkę. Jeśli to zadziała, świetnie!
- Syrop wlać do dużej miski z bardzo zimną wodą i pozostawić do ostygnięcia do temperatury około 40°C. Zacznij ubijać mikserem wyposażonym w trzepaczki do ciasta (to ważne, bo te proste, których używasz do pracy ze śmietaną lub śmietaną, mogą się połamać).
- Po około 5 minutach klarowny syrop zacznie zmieniać kolor na biały. Ubijaj, aż utworzy się gęsta, gęsta masa. Łyżką nabieramy miękką krówkę od spodu i zagniatamy ją rękoma. Fondant powinien być błyszczący i elastyczny. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na jeden dzień (dobrze przechowuje się przez kilka miesięcy).
- Następnego dnia przygotuj ciasto na ciasto. Masło pokroić w drobną kostkę i pozostawić w misie miksera, aż będzie miękkie. Ubijaj mikserem aż do uzyskania jasnej, puszystej białej masy.
- Dodać cukier puder, sól i cukier waniliowy. Ubijaj, aż uzyskasz jednolitą konsystencję. Dodaj jedno jajko. Ubijaj ponownie, aż będzie gładkie. Dodaj drugie jajko. Ubij ponownie.
- Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia (w księgach radzieckich nazywano to „proszkiem do pieczenia”). Stopniowo dodawaj do masy jajeczno-maślanej i szybko mieszaj. Po pewnym czasie zagnieść ciasto rękoma. Nie należy tego robić przez długi czas, w przeciwnym razie stanie się zbyt gęsty.
- Ciasto podzielić na 2 równe części. Każdą rozwałkowujemy na prostokątny placek (powinny być tej samej wielkości). Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 190°C. Nakłuj ciasta i piecz przez 13–15 minut. Całkowicie ostudź.
- Rozłóż dżem na jednej warstwie ciasta tak równomiernie, jak to możliwe. Przykryć drugą warstwą ciasta. Lekko posmaruj go dżemem. Pozostaw na 15 minut.
- Podgrzej krówkę w gorącej kąpieli wodnej. Gdy trochę się podgrzeje, wlać około 2 łyżek gorącej wody (trochę mniej). Mieszaj i podgrzewaj przez kolejne 2 minuty. Fondant powinien stać się płynny.
- Oddziel kilka łyżek do małej miski. Dodać kakao i wymieszać.
- Całą powierzchnię górnego kruchego ciasta posmaruj białym fondantem, rozprowadzając szpatułką. Włóż krówkę czekoladową do rękawa cukierniczego. Odetnij małą końcówkę i rozprowadź ją wzdłuż w postaci cienkich, długich linii wzdłuż bieli. Weź cienki drewniany szpikulec i narysuj kilka linii równolegle do krótszego boku ciasta w odległości 2-3 cm. Powinieneś otrzymać piękny wzór. Pozostawić krówkę do stwardnienia i ciastka lekko namoczyć (2 godziny w chłodnym miejscu).
- Gdy fondant wyschnie (sprawdź dokładnie dłonią), odetnij po obwodzie 2 cm paski od krawędzi. Pozostały spód pokrój w warstwy ciastek o wymiarach około 5×9 cm.
Przydatne rady
Gotowego spodu ciasta, posmarowanego dżemem i pokrytym kremem, nie należy wkładać do lodówki. Wystarczy chłodne miejsce w kuchni lub pokoju (na przykład na oknie).
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #desery #ciastaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Brak komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych