Tom Yam: sekrety robienia klasycznej tajskiej zupy
Wenera Jerofejewa 04 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Ostra, słodka, słona, kwaśna – ta zupa, którą w kuchni nazywa się czasem „konstruktorem”, zaskakująco harmonijnie łączy wszystkie smaki. I nie musisz jechać do Tajlandii, żeby spróbować tego egzotycznego gorącego dania – możesz ugotować tom yam we własnej kuchni.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Historia powstania zupy tom yum
- Jak gotować klasyczny Tom Yam: przepis
- Jak zastąpić składniki zupy tom yum?
- Rodzaje zupy tom yum
- Jakie są zalety zupy tom yum?
- Przy okazji
- Uwaga dla gospodyni
Historia powstania zupy tom yum
W tłumaczeniu z języka tajskiego „tom” oznacza „gotować”, a „yam” oznacza „pikantną sałatkę”. Dosłownie danie tłumaczy się jako „gotowana pikantna sałatka”. I w pełni odpowiada swojej nazwie.
Wciąż nie wiadomo dokładnie, kto i kiedy wpadł na klasyczny przepis na tę zupę. Jedna z wersji mówi, że odkrywcami byli Chińczycy. Gęsto zaludniony kraj, aby uchronić się przed głodem, przygotował taką zupę w myśl zasady „zbierz wszystko, co masz i ugotuj”. Dlatego używano różnych korzeni, ziół, warzyw, ryb, a nawet żab. Jednak według innej wersji pierwszy tom ignamu został przygotowany w Birmie. Istnieje jednak udokumentowany fakt, że tom yam nadal odkryto w Tajlandii. Znany w tym kraju poeta Sunton Pu na początku XIX wieku napisał swego rodzaju instrukcję „Instrukcje dla kobiet”, w której wspomniał o umiejętności przyrządzania idealnego tom yum jako niezbędnej cechy dobrej gospodyni domowej. Od tego czasu słynna azjatycka zupa uznawana jest za kulinarny znak rozpoznawczy Tajlandii. Rząd kraju jest tak dumny z tom yam, że planuje zaproponować umieszczenie tej pikantnej zupy na liście światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO wraz z kuskusem, kimchi, pizzą, parmezanem i prosciutto.
Jak gotować klasyczny Tom Yam: przepis
Warzywa, przyprawy i przyprawy odgrywają ogromną rolę w przygotowaniu klasycznej zupy tom yum. Jeśli więc zdecydujesz się sprawić przyjemność sobie i swoim bliskim prawdziwym azjatyckim cudem, przygotuj się na to, że lista niezbędnych składników jest dość egzotyczna. Prawdziwy tom yam przygotowywany jest z bulionu z krewetek lub kurczaka. Możesz także gotować po prostu na wodzie, wtedy otrzymasz wegetariański tom yam. Ale klasyk jest nadal gotowany w bulionie krewetkowym.
Prawdziwe tom yum składa się z szerokiej gamy egzotycznych składników o żywym smaku
Całość posypana jest grzybami shiitake, papryczką chili, świeżym galangalem (spokrewnionym z imbirem), łodygami trawy cytrynowej, liśćmi limonki kaffir, kolendrą, sosem rybnym i sokiem z limonki. Tajscy specjaliści kulinarni tłumaczą tak dużą różnorodność składników faktem, że prawdziwy ignam musi łączyć absolutnie wszystkie smaki – kwaśny, ostry, słodki, słony.
Każdy ze składników nadaje swój własny smak i tworzy ten sam smak i różnorodność potrawy. Sos rybny dodaje słoności (nie ma więc potrzeby dosalania zupy), trawa cytrynowa dodaje cytrusowego świeżego smaku, limonka kaffir dodaje kwaskowatości, a chili i galangal dodają ciepła.
Jak zastąpić składniki zupy tom yum?
Oczywiście niektóre składniki mogą być trudne do znalezienia w krajach innych niż Azja. Na przykład grzyby shiitake można zastąpić boczniakami, korzeń galangi korzeńem imbiru, liście limonki kaffir liśćmi cytryny. Jednak doświadczeni szefowie kuchni nadal zalecają trzymanie się oryginalnej receptury.
Teraz sklepy sprzedają specjalne pasty do zupy tom yum. Zgodnie z instrukcją wystarczy je rozcieńczyć we wrzącym bulionie i dodać warzywa. Ale musisz zrozumieć, że taka półproduktowa zupa nie ma nic wspólnego z klasycznym tom yum.
Swoją drogą nie wszystkie restauracje mogą pochwalić się tym, że serwują prawdziwą zupę Tom Yum. Na przykład w przepisach niektórych potraw można zastąpić mleko kokosowe śmietaną, dodać jajka przepiórcze i konserwy.
Rodzaje zupy tom yum
Oprócz klasycznego przepisu istnieją inne odmiany. Zależą od składników. W tym przypadku podstawowy przepis zostaje zachowany, dodaje się tylko mięso lub ryby.
Tom yum kung to wersja popularnej tajskiej zupy z dodatkiem krewetek.
Na przykład obfita zupa z rybą nazywa się tom yum pla, z krewetkami – tom yam kung, z kurczakiem – tom yum kai. Jest też asortyment owoców morza, taka zupa nazywa się tom yum thale, zupa z wieprzowiną – tom yam ka mu i z mlekiem kokosowym z kawałkami kokosa – tom yum kung maphrao nam khon.
Jakie są zalety zupy tom yum?
Zupa azjatycka zaliczana jest do dań niskokalorycznych – 200 ml zupy zawiera około 250 kalorii. Dzięki bogatej recepturze tom yum jest źródłem wielu dobroczynnych witamin i minerałów. Są to witamina A, wapń, magnez, żelazo, sód, kwas foliowy, ważne aminokwasy. Pochrzyn tom jest dobry na przeziębienia, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy i działa przeciwzapalnie. Usuwa również toksyny, reguluje pracę nerek i jest wskazany w okresie niedoborów witamin.
Ostrożność powinny jednak zachować osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego (zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie okrężnicy, wrzody) i alergie pokarmowe.
Przy okazji
W Tajlandii podaje się po prostu gorące tom yum. Jeżeli nie czujecie się przygotowani na taki kulinarny eksperyment, pamiętajcie przy zamówieniu o zaznaczeniu „bez pikantności”. Oznacza to, że podczas gotowania do zupy dodamy nieco mniej ostrych przypraw.
Musisz zjeść tom yam na gorąco i nie czekać, aż ostygnie. W ten sposób straci swoją ostrość i bogaty smak. Tajowie nigdy nie gotują ani nie odgrzewają zupy, dlatego gotują ją porcjami.
Tajowie nie zjadają całej zupy bez pozostawienia śladu. Pozostawiają na dnie kawałki galangi, limonki kaffir i trawy cytrynowej, które mają jedynie nadać tom yum cierpkiego smaku.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli zupa nadal wydaje Ci się zbyt ostra, filiżanka zwykłego, niesolonego gotowanego ryżu pomoże „zmniejszyć ciepło”. Można go spożywać jako przekąskę z bulionem.
Mleko kokosowe zmniejsza także pikantność potrawy.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Tom YamPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych