Tarty placek z konfiturą porzeczkową
Elena Bon 09 marca 2018 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział3Komentarz Do przepisu
Ciasto to łączy w sobie chrupiącą polewę i miękki spód ciasta kruchego z pysznym słodko-kwaśnym nadzieniem z dżemu owocowego, świeżych, soczystych jabłek i mrożonych jagód. Nazywa się je „tartym” ze względu na specyficzny sposób jego formowania (część ciasta przeznaczona na posypkę jest tarta). Przepis przekazała mi Oksana Smirnova, mama byłej koleżanki z klasy mojej najmłodszej córki. PS 1. Do nadzienia próbowałam używać różnych dżemów, ale moim zdaniem najskuteczniejszym ciastem jest jabłko lub śliwka. 2.a. W oryginalnym przepisie Oksany wykorzystano 320 gr. cukier granulowany, ale ta ilość wydawała mi się przesadzona, choć dzięki niemu ciasto ma charakterystyczny karmelowo-cukrowy smak, który wiele osób uwielbia. 2.b. Do ciasta używam zwykłego białego cukru buraczanego. Robiłam go też z cukrem trzcinowym („Universal” i odmiana „Demerara” (od „Mistral”)), ale ten ostatni nadaje cieście wyczuwalny karmelowy posmak, który nie zawsze łączy się z wybraną konfiturą i może nawet przerwać smak tego ostatniego. 3. Jeśli nie masz drobno zmielonej mąki pszennej pełnoziarnistej (ja używam marki Tverdokhleb firmy Agrokombinat Tambovstarch LLC), zamień ją na taką samą ilość mąki pszennej premium, czyli tzw. w tym przypadku wystarczy dodać do ciasta łącznie 430 g. mąka pszenna premium.
Złożoność: łatwo Kalorie: 520,40 kcal/porcja Porcje: 10 Gotowanie: 50 minut Dodać. czas: 2 godziny Używany: 6,61 g/18,61 g/81,63PiekarnikPieczenieŚniadaniePopołudniowa przekąskaKolacjaPiekarniaWegetarianizmImpreza, bufetUrodzinyŚwięto dzieciPiknikRomantyczna kolacjaSKŁADNIKI NA 10 PORCJI2 średnie jajka (całkowita waga około 135-138 g)mrożone czarne porzeczki 80-85 g lub mrożona żurawina 70 g.skrobia kukurydziana lub ziemniaczana 1 łyżka. l. bez slajduDo wypełnienia:jabłko słodko-kwaśne (najlepiej Antonówka) 1 duże (o wadze ok. 240 g)konfitura (najlepiej gęsta) z czarnych porzeczek, śliwek lub jabłek 240 gDo posypania:przygotowany cukier puder 1-1,5 łyżki. łyżkiDo testu:masło 82,5% tłuszczu 200 gmąka pszenna premium 330 gr.mąka pszenna drobno zmielona pełnoziarnista 100 gproszek do pieczenia ciasta 1 łyżeczka. bez slajducukier biały granulowany 260 gsól mała szczypta (2 obroty młyna) Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Z wyprzedzeniem (kilka godzin przed wyrabianiem ciasta) wyjmij z lodówki odpowiednią ilość masła według przepisu i pozostaw je w temperaturze pokojowej, aby stało się bardzo miękkie i kremowe, lub zmiękcz je w kuchence mikrofalowej tuż przed gotowaniem.
Krok 2
Wyłóż dużą aluminiową blachę do pieczenia (wymiary 21×32 cm, wysokość 5 cm) lub inną podobną powierzchnię pergaminem nieprzywierającym.
Krok 3
W osobnym pojemniku odmierz ilość mąki pszennej potrzebnej na ciasto, dodając do niej proszek do pieczenia; Do dużej miski o pojemności około 3,5 litra odmierz cukier granulowany.
Krok 4
Do miski z cukrem wbij jajka, dodaj sól i ubijaj wszystko mikserem ze zwykłą trzepaczką, aż powstanie puszysta, biała piana.
Krok 5
Do jajek dodać miękkie masło i dobrze wymieszać. W rezultacie mieszanina będzie kremowa o teksturowanej powierzchni.
Krok 6
Dodaj 130 g do miski. z odmierzonej wcześniej mąki pszennej z proszkiem do pieczenia, przesiać ją przez sito, wymieszać na gładką masę.
Krok 7
Zamień zwykłe trzepaczki w mikserze na trzepaczki do ciasta drożdżowego i dodaj kolejne 130 gramów do ciasta. mąkę, również ją przesiewając. Mieszać.
Krok 8
Do miski wsyp pozostałą mąkę i ugniataj jej zawartość na gładką masę. Na koniec wyrabiania nie zapomnij usunąć pozostałych niezmieszanych składników ze ścianek miski i wmieszać je w ciasto.
Krok 9
Gotowe ciasto wyrabiamy rękoma, zagęszczając je i wyrównując powierzchnię (ciasto może się do nich lekko przyklejać). Następnie za pomocą noża lub rączki łyżki podziel ciasto na trzy równe części. Dwie trzecie masy rozprowadzić równomiernie ręcznie lub za pomocą mini wałka do warstwy na wcześniej przygotowanej blasze (wskazane jest, aby małe boki uformować po obwodzie; małe nacięcia można po bokach zrobić uchwytem) łyżki, aby uzyskać reliefowy wzór) i włóż do lodówki, niczym nie przykrywając. Pozostałą ⅓ ciasta włóż do zamrażarki bezpośrednio do miski, również bez przykrycia, na 30-40 minut. Jeśli po tym nie będziesz miał możliwości od razu złożyć ciasta, możesz początkowo włożyć zarówno blachę do pieczenia, jak i miskę z nią do lodówki na 2-3 godziny, aby ciasto stygło powoli i równomiernie.
Krok 10
Gdy ciasto ostygnie, włącz i rozgrzej piekarnik do 3,5 (około 180°C).
Krok 11
Umyj jabłko, usuń skórkę i nasiona. Odmierz ilość dżemu potrzebną do przepisu. Jeśli jest niejednorodny, z dużymi kawałkami owoców, można go zmiażdżyć w blenderze na puree.
Krok 12
Wyjmij blachę do pieczenia z ciastem z lodówki, posyp powierzchnię warstwy ciasta 1 łyżką. nałóż czubatą łyżkę skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej i równomiernie rozprowadź ją dłonią.
Krok 13
Na wierzch połóż skrobię i cienką warstwą rozsmaruj dżem. Zetrzyj jabłko na grubej tarce i równomiernie rozprowadź na dżemie. Następnie na obrabiany przedmiot posypujemy czarne porzeczki lub żurawinę (bez wchodzenia na boki) (nie ma potrzeby ich wcześniejszego rozmrażania).
Krok 14
Wyjmij zarezerwowaną ⅓ ciasta z zamrażarki, zetrzyj je porcjami na grubej tarce (uważaj, aby nie zranić rąk) i rozprowadź równomiernie na całej powierzchni ciasta, nie przekraczając boków. Jeżeli ciasto w misce jest mocno zamarznięte, można je wydłubać łyżką.
Krok 15
Piecz ciasto, aż wierzch będzie złotobrązowy w temperaturze 3,5 (180°C) przez około 50-55 minut lub zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji pieczenia ciasta kruchego dla Twojego piekarnika. Po 30 minutach od rozpoczęcia pieczenia można przewrócić blachę na drugą stronę, aby ciasto równomiernie się nagrzało.
Krok 16
Gotowy placek wyjmij z piekarnika i całkowicie ostudź w formie do temperatury pokojowej, następnie posyp cukrem pudrem przez drobne sito (opcjonalnie) i pokrój na wymaganą liczbę porcji, po czym podawaj, układając je na talerzach. Ale moim zdaniem to ciasto jest szczególnie smaczne 12 godzin po upieczeniu.
Krok 17
Resztę ciasta przechowuj w otwartym pojemniku do 2-3 dni w temperaturze pokojowej: możesz przechowywać je w tej samej formie, w której się piekło (wtedy będzie bardziej miękkie) lub całe ciasto pokroić na porcje i ułożyć je na płaski talerz i tak zostawić, niczego nie przykrywając (wtedy będą bardziej chrupiące i kruche).
UWAGA DO GOSPODARKI
Na moim koncie na Instagramie znajduje się film z procesu gotowania –
PRZY OKAZJI
1. Do nadzienia próbowałam używać różnych dżemów, ale moim zdaniem najskuteczniejszy jest placek z jabłkami lub śliwkami. 2.a. W oryginalnym przepisie Oksany wykorzystano 320 gr. cukier granulowany, ale ta ilość wydawała mi się przesadzona, choć dzięki niemu ciasto ma charakterystyczny karmelowo-cukrowy smak, który wiele osób uwielbia. 2.b. Do ciasta używam zwykłego białego cukru buraczanego. Zrobiłam też z cukrem trzcinowym. 3. Jeśli nie masz drobno zmielonej mąki pszennej pełnoziarnistej, zastąp ją taką samą ilością mąki pszennej premium, czyli tzw. w tym przypadku wystarczy dodać do ciasta łącznie 430 g. mąka pszenna premium.