Tajniki pieczenia ciast wielkanocnych szczegółowo i z analizą możliwych błędów

Tajniki pieczenia ciast wielkanocnych szczegółowo i z analizą możliwych błędów

Tajniki pieczenia ciast wielkanocnych szczegółowo i z analizą możliwych błędów

Andriej Bugajski 11 kwietnia 2023 r4,44 (9)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Na początek należy koniecznie dokonać zdecydowanego rozróżnienia pomiędzy wiosennymi ciastami drożdżowymi, które są już w sprzedaży, a ciastami wielkanocnymi. Tort wielkanocny to przedmiot sakralny, trzeba go gotować z duszą, z czystym sercem, inaczej w najlepszym razie skończy się na pannettone.

upiec ciasto wielkanocne

Ciasta wielkanocne wypiekane są w Wielki Czwartek podczas Wielkiego Tygodnia. W piątek ciasta wielkanocne odpoczywają, bo w Wielki Piątek nie można handlować. Przynosi się je do kościoła, aby je pobłogosławić w sobotę i kładzie na stole w poranek jasnego Zmartwychwstania Chrystusa, na zakończenie liturgii. Za pomocą wielkanocnych ciast, jajek i całusów ludzie chrzczą się i radują podczas Święta Bożego Narodzenia.

Do ciast wielkanocnych potrzeba sporo rzeczy – to najbardziej świąteczne ciasto, skład jest bardzo bogaty. Pieczenie jednego ciasta wielkanocnego nie ma sensu: jest to zbyt duży wysiłek, a ciastami wielkanocnymi na pewno trzeba dzielić się zarówno w kościele, jak i z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami i biednymi. Licz więc na co najmniej dwie wizyty. Możesz zagnieść całe ciasto na raz, ale będziesz musiał upiec je w dwóch lub trzech partiach; zwykły piekarnik nie zmieści się za bardzo.

W czym piec

Zacznij od foremek do ciasta. Jednorazowe formy papierowe woskowane idealnie nadają się do pieczenia ciast wielkanocnych. Mają różne objętości – od 1,5 do 3 litrów, więc wybierz sam, obliczając siłę. Jedyną rzeczą jest to, że jeśli pieczesz ciasta wielkanocne tylko w formie papierowej, ciasto nie będzie gładkie i cylindryczne. Papier nie wytrzyma siły ciasta drożdżowego do pieczenia. Lepiej jest włożyć papierową formę do puszki, co zostanie omówione poniżej, a dopiero potem włożyć do niej ciasto.

Odpowiednie są również cienkie formy metalowe, aż po duże puszki (wcześniej były specjalnie zbierane z koncentratu pomidorowego, groszku i kukurydzy itp.). Będą również wymagać papieru do pieczenia, w przeciwnym razie ciasto będzie mocno przylegać do ścian, sprawdź.

Cienkie formy z anodowanego aluminium z powłoką teflonową też są dobre, ale zazwyczaj są przysadziste, a ciasta wielkanocne wyglądają bardziej elegancko, gdy są wysokie.

Gdzie upiec

Istotną rolę odgrywa także pomieszczenie, w którym wyrabia się i piecze ciasta. Powinno być ciepłe lub jeszcze lepiej gorące – do 30°C. W żadnym wypadku nie powinny występować przeciągi! Chociaż mogą istnieć wyjątki, gdy ciasta wielkanocne wymagają schłodzenia, jest to przypadek szczególny.

Nie powinno być żadnych obcych dźwięków, małych dzieci ani zwierząt domowych. Przygotuj się wcześniej, wtedy będzie za późno.

Kto powinien piec?

Tradycyjnie ciasta wielkanocne piekła kobiety, a kalachi na przykład mężczyźni, gdyż wyrabianie i pieczenie kalachi było i jest zajęciem pracochłonnym. Jednak pieczenie ciast wielkanocnych nie jest szczególnie łatwe, dlatego udział mężczyzn jest mile widziany, zwłaszcza na etapie ostatniej partii, kiedy wymagane są mocne ręce. Dużą pomocą w tej kwestii mogą być dorosłe dzieci, a efekt edukacyjny i poznawczy jest znaczny.

Jak upiec

Ciasto na ciasta wielkanocne jest bogate, drożdżowe, biszkoptowe. Do pieczenia używa się śmietany, masła, jajek i cukru. Często do dekoracji ciast wielkanocnych dodawane są suszone i kandyzowane owoce. Aromat ciast wielkanocnych nadają przyprawy: cynamon, goździki, anyż gwiazdkowaty, szafran. Dodają posiekane orzechy, wino i koniak – wszystko, w co gospodarstwo jest bogate.

Ja zwykle zagniatam ciasto z 2 kg mąki – okazuje się, że jest to dość duża porcja. Jest na przykład kilkanaście średnich ciast wielkanocnych lub jedno duże i sześć średnich. Na moje potrzeby jest w sam raz, ale mniej bym nie wziął. Mąkę należy przesiać wcześniej, najlepiej dzień wcześniej, i wysuszyć. Oto zadanie na środę. Co jeszcze jest potrzebne?

Lista produktów do pieczenia ciasta wielkanocnego na 2 kg mąki:

  • 1 litr mleka o zawartości tłuszczu 6% (można mieszać zwykłe mleko ze śmietaną o zawartości tłuszczu 10%)
  • 500 g najlepszego i najsmaczniejszego masła
  • 30 g drożdży suchych lub 100 g żywych mrożonych
  • 250 g brązowego cukru
  • 10 jajek, najlepiej z jasnożółtym żółtkiem dla pięknego koloru samego ciasta
  • 500 g różnych suszonych owoców (suszone morele, rodzynki, śliwki) lub owoców kandyzowanych
  • 200 g prażonych migdałów lub płatków migdałowych (opcjonalnie)
  • 100 ml koniaku
  • 1 łyżeczka sól
  • 1 łyżka. l. mieszanki przyprawowe (cynamon, anyż, goździki, ziele angielskie)

Wszystko powinno mieć tę samą temperaturę – temperaturę pokojową, ale powinna być wysoka. Pamiętać?

Ciasto i wyrabianie ciasta na ciasta wielkanocne

Zaczynamy od rozdrobnienia drożdży z cukrem w dużej filiżance, rozcieńczenia ciepłym mlekiem i pozostawienia do startu. Kiedy już się wspinają, możemy zaczynać. Drożdże mają swoje ezoteryczne skłonności i mogą się nie uruchomić, więc lepiej się upewnić od razu.

Teraz w dużej misce lub rondlu wymieszaj połowę mąki (przesianej i wysuszonej), wszystkie drożdże i całe mleko. To będzie nasze ciasto. Należy go przykryć ręcznikiem lub folią i umieścić w ciepłym miejscu. Jeśli w pomieszczeniu jest chłodno, możesz pozwolić misce unosić się w dużej misce z ciepłą wodą lub zlewie. Ale lepiej oczywiście, jeśli ciasto rośnie samo, powoli, bez użycia siły.

Suszone kandyzowane owoce z przyprawami, drobno rozdrobnione. Co z nimi zrobić? Należy je namoczyć w koniaku. Koniak można zastąpić sherry lub porto, ale wtedy musi być gorący. I pozostaw go pod pokrywką aż do użycia.

Masło utrzeć z pozostałym cukrem na puszystą masę. Proces jest powolny, ale spróbuj.

Podzielimy jajka na żółtka i białka, użyjemy obu. Białka ubić na sztywną pianę. Aby uzyskać trwałość, możesz dodać trochę soli.

Patrzysz, a ciasto przyszło. Zagnieść i najpierw wymieszać z masłem ubitym z cukrem. Następnie zaczynamy dodawać porcjami pozostałą połowę mąki. Gdy masa zgęstnieje dodajemy żółtka, także porcjami. Kontynuuj, aż cała mąka i żółtka zostaną uwzględnione.

Do ciasta wlać koniak lub wino z suszonych kandyzowanych owoców. Suszone owoce posypać mąką i wstrząsnąć. Jeśli wmieszasz się nago, wyskoczą. Mieszamy je równomiernie z ciastem łyżką na całej głębokości. Jeśli używasz orzechów, całe należy posiekać i wymieszać z suszonymi owocami, całymi płatkami.

Teraz ostrożnie, zaczynając od ćwiartki, dodaj białka. Używając szpatułki, wygodniejszej niż silikonowa, od góry do dołu, bez obracania. Mieszaj porcjami, nie dodawaj wszystkiego na raz.

W czasie gdy ciasto rośnie przygotuj foremki do pieczenia

Prawie gotowe. Ciasto musi ponownie wyrosnąć, ponownie w ciepłym miejscu. Przeznaczyliśmy na to 1 godzinę sztuczkę z miską w misce i gorącą wodą, która jest tutaj po prostu bardziej odpowiednia: ciasto stało się znacznie cięższe, drożdże potrzebują pomocy. Jeśli warunki na to nie pozwalają, wystarczy przykryć miskę folią spożywczą, przykryć ręcznikiem i wstawić do piekarnika. Można go podgrzać do 30 ° C, ale można go tak zostawić, jeśli kuchnia jest wystarczająco ciepła.

W tym czasie przygotuj formy i rozgrzej piekarnik do 180°C. Z formularzami papierowymi nie trzeba nic robić. Blachę należy wyłożyć od wewnątrz (łącznie z kółkiem na spodzie) papierem do pieczenia tak, aby wystawał z formy na 6-7 cm: podczas pieczenia ciasta bardzo urosną i mogą wylać się poza brzegi, będzie brzydkie .

Pozostaje tylko rozłożyć ciasto do foremek. Nie umieszczaj go wyżej niż 2/3 wysokości, w przeciwnym razie wyjdzie.

Pieczenie ciast wielkanocnych

Ciasta włóż do piekarnika na środkowy poziom, jeśli nie są zbyt wysokie, i o jeden poziom niżej od środka, jeśli są wysokie, na około 40 minut. Czas będzie zależał od objętości każdego z nich. Po około 30 minutach możesz zacząć nabijać drewnianym patyczkiem i sprawdzać, czy ciasto jest gotowe. Jeśli szpikulec wyjdzie suchy, wszystko jest w porządku i prawidłowe. Kulich jest gotowy!

Po wyjęciu ciastek z piekarnika połóż je na boku na ręczniku, aby zapobiec ich stoczeniu. I od czasu do czasu obracaj, żeby się nie spłaszczyło. Ciastek wielkanocnych nie trzeba wyjmować z papierowych foremek, ale oczywiście wyjmij je z blaszanych, żeby nie zamoczyły się. Gdy tylko trochę ostygną, wypuść je i nie utrzymuj ich w formie przez długi czas.

Dekoracja ciasta wielkanocnego

Torty wielkanocne dekoruje się zwykle prostym lukrem cukrowym i wszelkiego rodzaju kolorową posypką. Glazurę przygotowuje się z ubitych białek i cukru pudru lub soku z cytryny: na 140 g proszku potrzeba 1 białka i odrobiny soku z cytryny. Na całkowicie wystudzone ciasta wielkanocne nakładamy lukier szpatułką, posypujemy po wierzchu wszelkiego rodzaju kolorowym groszkiem itp. – wychodzi cudownie elegancko. Wielkanoc to bardzo radosne święto, a ciasta wielkanocne powinny do niego pasować!

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jakgotować #Wielkanocne #Ciasta WielkanocnePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Brak komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja