Tajemnice tworzenia niezapomnianych kebabów z różnych rodzajów mięs: od wieprzowego, przez kurczaka, indyka i wołowinę, aż po jagnięcinę.

Uniwersalne zasady przygotowania pysznego kebaba z różnych mięs: wieprzowego, kurczaka, indyka, wołowiny, jagnięciny

Uniwersalne zasady przygotowania pysznego kebaba z różnych mięs: wieprzowego, kurczaka, indyka, wołowiny, jagnięciny

Dawno już minęły czasy, kiedy słowo „szisz kebab” oznaczało „kebab wieprzowy”. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele innych rodzajów mięsa, które doskonale nadają się do grillowania na węglu drzewnym: kurczak, indyk, wołowina, jagnięcina. Porozmawiajmy o zawiłościach przygotowania każdego z nich.

Sekrety szaszłyka

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Ogólne zasady
  • Ptak
  • Wołowina
  • Wieprzowina
  • Baranina
  • Gotowe kebaby

Ogólne zasady

1. Im grubsze mięso, tym łatwiej je usmażyć, a kebab jest bardziej soczysty. Jeśli masz chudsze mięso – polędwicę wołową lub wieprzową, pierś z kurczaka lub indyka – możesz nawlec je na szpikulec, naprzemiennie kawałki mięsa z cienkimi plasterkami smalcu, słoniny wołowej lub jagnięcej. Tłuszcz zrobi swoje i nie musisz go jeść.

2. Jeśli posolisz mięso wcześniej, dzień lub co najmniej 4 godziny przed smażeniem, będzie ono bardziej soczyste i smaczne.

3. Dobrego mięsa nie trzeba marynować „aby było miękkie”. Wymaga jedynie soli, pieprzu i odrobiny oleju roślinnego.

4. Jeżeli decydujesz się na marynowanie mięsa (jest twarde lub chcesz nadać mu szczególny smak) nie używaj kwasów: octu, soku z cytryny, wina. Dotyczy to zwłaszcza modnej marynaty z kiwi. Kwas pożre górną warstwę mięsa, powodując jego zwinięcie, ale wnętrze pozostanie twarde. Gotowy kebab lepiej posypać czymś kwaśnym (weź naturalny ocet). Marynaty na bazie fermentowanych produktów mlecznych: jogurtu, mleka zsiadłego i fermentowanego mleka pieczonego, a także masła, zarówno roślinnego, jak i masła topionego czy ghee, bezpiecznie zmiękczają mięso.

5. Mięso z kością smaży się około półtora razy dłużej niż filet. Kawałki powinny być na tyle grube, aby część mięsa znajdująca się najdalej od kości nie wyschła.

6. Na półgotowane można jeść trzy rodzaje mięsa: wołowinę, jagnięcinę i pierś z kaczki. Ich temperatura wewnętrzna może wynosić od 52-60°C w przypadku wołowiny do 60-66°C w przypadku kaczki i jagnięciny. Wieprzowina, indyk i kurczak powinny być gotowane w temperaturze 68–72°C według współczesnych standardów.

Ptak

Szaszłyki drobiowe w zwykłej formie, na szaszłykach, przygotowywane są z filetów z piersi i ud indyka, a także z filetów z piersi kurczaka. Pierś z kurczaka należy smażyć na najcieńszych szaszłykach lub drewnianych szaszłykach namoczonych w wodzie i to bardzo, bardzo szybko. Wszelkie inne mięsa drobiowe (udka z kością lub bez, całe udka (podudzia) i skrzydełka) znacznie wygodniej przyrządza się na grillu. Jeśli nie ma grilla, nadziewamy mięso na raz na 2-3 szaszłyki – dzięki temu będzie ono równomiernie smażone i łatwiej będzie je obrócić.

Wygodnie jest gotować szaszłyki z piersi kurczaka na drewnianych szaszłykach, wstępnie namoczonych w wodzie.
Wygodnie jest gotować szaszłyki z piersi kurczaka na drewnianych szaszłykach, wstępnie namoczonych w wodzie.

Najlepsza marynata do kebaba drobiowego: jogurt naturalny + skórka z cytryny + suszona mięta + świeżo zmielony czarny pieprz.

Wołowina

Jeśli chodzi o kebaby (nie steki z grilla na węglu drzewnym), wołowina jest najtrudniejszym mięsem. Drogie kawałki – polędwica z cienkim i grubym brzegiem – łatwo się rozgotowuje, mięso jest bardzo delikatne. A twardsze i tańsze kawałki – łopatka, żeberka, polędwica, „jabłko” – trzeba nie tylko smażyć, ale także dusić na małym ogniu pod przykryciem, aby mięso miało czas zmięknąć. Ale istnieje idealny krój kebaba wołowego – jest to zad (zwany także częścią nerkową), z górnej części tylnej nogi. Jest niedrogi, mięso jest miękkie i soczyste, choć lepiej też nie suszyć.

Szaszłyki wołowe nie są tak łatwe w przygotowaniu, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór mięsa do nich
Szaszłyki wołowe nie są tak łatwe w przygotowaniu, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór mięsa do nich

W przypadku kebabów wołowych mięso pokroić w duże podłużne kawałki (małe szybko schną) i po dodaniu soli i pieprzu koniecznie namoczyć mięso w oleju lub marynacie na bazie oleju/jogurtu przez co najmniej 1 godzinę.

Szaszłyki wołowe będą doskonale ugotowane, jeśli użyjesz termometru do mięsa. W przypadku wołowiny premium, zwłaszcza szaszłyków z polędwicy, zaleca się nie przekraczać temperatury wewnętrznej kawałków 58–60°C, w przypadku grubych i cienkich brzegów z tłuszczem – 60–62°C, a ud można smażyć do 64°C. –65°C.

Najlepsza marynata do szaszłyka wołowego: lekko podgrzane ghee + suszony mielony czosnek + papryka + mieszanka świeżo zmielonego pieprzu.

Wieprzowina

W tuszce wieprzowej jest mało twardego mięsa, a z niej najłatwiej przygotować kebab. Szynka, łopatka, węglan, żeberka i karkówka są szybko smażone. Karkówkę, pokrytą warstwami tłuszczu, lepiej przeciąć niezbyt grubo i smażyć na wysokich węglach. W ten sam sposób smaż żeberka z warstwą tłuszczu na powierzchni. Wręcz przeciwnie, pokrój szynkę i łopatkę na duże kawałki i trzymaj na średnim ogniu, aby mięso gotowało się stopniowo. Polędwiczkę lepiej usmażyć na grillu w całości lub nadziać na 3-4 szaszłyki, a już usmażoną pokroić i zostawić pod folią na 5 minut.

Polędwiczkę wieprzową lepiej usmażyć w całości i pokroić przed podaniem.
Polędwiczkę wieprzową lepiej usmażyć w całości i pokroić przed podaniem.

Najlepsza marynata do kebaba wieprzowego: sos sojowy + tarty imbir + tarty czosnek + mieszanka świeżo zmielonego pieprzu.

Baranina

Najsmaczniejsza wersja szaszłyka jagnięcego przygotowywana jest z tylnej nogi – miąższ jest pokryty warstwą tłuszczu, należy go pokroić na małe, podłużne kawałki. A żeberka z kością też są bardzo dobre: ​​nie ma na nich dużo mięsa, a smażą się bardzo szybko.

Najlepsza marynata do szaszłyka jagnięcego: adjika + mielony kminek + mielona kolendra + olej roślinny.

Gotowe kebaby

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie mięsa, możesz kupić już posiekany i marynowany szaszłyk. Wszystko, co musisz zrobić, to dać mu czas na ogrzanie się do temperatury pokojowej, 1-1,5 godziny. Przed smażeniem dokładnie strząśnij marynatę, aby się nie przypaliła lub osusz mięso papierowymi ręcznikami.

Nie nawlekaj mięsa na szpikulec zbyt mocno, w przeciwnym razie kawałki nie będą równomiernie upieczone. pozwól im się lekko dotknąć.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #szaszłyk #marynata do kebaba #kebab z kurczaka #kebab wieprzowy #kebab jagnięcy #kebab wołowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja