Tajemnice przygotowania okroshki – niezbędne składniki i sprawdzone metody!

Co jest potrzebne do okroshki i jak prawidłowo ją przygotować

Co jest potrzebne do okroshki i jak prawidłowo ją przygotować

Dla głodnych upału nie ma nic lepszego niż rodzima okroshka. Pod względem popularności nie może się z nią równać ani barszcz z botwiną, ani gazpacho. Co jest potrzebne do okroshki, co tradycyjnie wchodzi w jej skład i jakie składniki są opcjonalne: analizujemy sekrety przygotowania klasycznej okroshki i jej nietypowych wariantów.

Jak ugotować odpowiednią okroshkę i kilka jej odmian

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Okroshka: czego potrzebujesz, aby ją przygotować
  • Opcje przygotowania okroshki
  • Który kwas wybrać
  • Jakie mięso wybrać
  • Co i jak pokroić w okroshkę
  • Warianty okroshki w kuchni światowej
  • Ovdukh, okroshka w języku azerbejdżańskim

Okroshka: czego potrzebujesz, aby ją przygotować

Być może nasza miłość do okroshki jest na poziomie genetycznym. Pierwszą wzmiankę o przepisie na okroshkę znajdziemy w „Starożytnej rosyjskiej gospodyni domowej, gospodyni i kucharce” Nikołaja Osipowa (1790): „Różne gorące mięsa rozdrobnić z cebulą, ogórkami i kwaśną śmietaną oraz solą, zalać zalewą ogórkową, kwasem chlebowym lub kiszoną kapustą zupa.”

Oto główne składniki tamtych czasów: mięso, ogórki, śmietana. Ponadto smażone jest mięso, najprawdopodobniej resztki wczorajszego posiłku. Gotowana pojawia się w późniejszych wersjach tego przepisu na zupę. A także ryby (solone i wędzone), gotowane i solone grzyby, marynowane jabłka, śliwki, szyjki rakowe, jajka na twardo, różne świeże i gotowane warzywa, zioła. Z wiadomych względów w tej zupie na razie nie było ziemniaków. Podobnie jak wieprzowina – wierzono, że jest zbyt tłusta na chłodnik.

Poniżej rozważymy, co jest potrzebne dla okroshki w nowoczesnej wersji.

Opcje przygotowania okroshki

Współczesna kompozycja okroshki różni się od tych opisanych w starożytnych książkach kucharskich. Podobnie jak opcje tankowania. Okroshkę można przygotować na kwasie chlebowym, kefirze z wodą mineralną lub zwykłej wodzie z majonezem. Niezależnie od tego, jaką metodę dressingu wybierzesz, do okroshki z kefirem, okroshki z kwasem chlebowym lub do okroshki z wodą będziesz potrzebować następujących składników: chude mięso lub gotowana kiełbasa, gotowane ziemniaki, jajka na twardo, warzywa muszą zawierać świeży ogórek, rzodkiewki, cebulę, zioła. Nawiasem mówiąc, pytanie, czy cebula jest potrzebna w okroshce, jest czymś, co każdy decyduje sam. Jeśli lubisz bardziej pikantną okroshkę, możesz ją dodać. Jeśli wolisz łagodniejszy smak chłodnika, wystarczy zielona cebulka.

Który kwas wybrać

Wybierając kwas chlebowy do okroshki, zwolennicy klasycznej receptury nalegają, aby okroshkę doprawiać wyłącznie białym kwasem lub kiszoną kapustą. Jestem gotowy wesprzeć, ale pod jednym warunkiem. Prawdziwy biały kwas chlebowy to naturalnie fermentowany kwaśny napój. Właśnie to musisz znaleźć w sklepie wśród wielu słodkich napojów gazowanych, które wcale nie nadają się do okroshki.

Kwas biały w sklepie rozpoznasz po kolorze i wyglądzie. Ale możesz spróbować ugotować to w domu
Kwas biały w sklepie rozpoznasz po kolorze i wyglądzie. Ale możesz spróbować ugotować to w domu

Są też tacy, którzy twierdzą, że okroshka zrobiona na kefirze smakuje lepiej. Nie kłócę się z nimi. Lepiej pić kwaśny kefir rozcieńczony wodą mineralną, niż słodką wodę z butelki z naklejką „Kwas”.

Tak więc biały kwas chlebowy lub kefir z wodą mineralną to dwa całkiem równoważne napoje do przygotowania okroshki.

Doskonałym składnikiem jest także kwas buraczany: ma lekką słodycz, ale nie psuje smaku zupy. Ale z jakiegoś powodu solanka całkowicie przestała być używana.

Spośród nowoczesnych wersji ayran jest idealny dla okroshki. W takim przypadku nie ma potrzeby solinia okroshki. Sam Ayran jest słony. Dobre matsoni lub katyk, kwaśne mleko, niskotłuszczowa śmietana, również rozcieńczona wodą. Do okroshki można również użyć serwatki. Jeśli jesteś fanem robienia domowego twarogu, zawsze go masz. Serwatkę można zamrozić o każdej porze roku, a latem można ją wyjąć, rozmrozić i posypać „okruszką” – tak nazywają się drobno posiekane składniki okroshki.

Do sosu okroshka doskonale nadają się niskotłuszczowa śmietana, kefir, matsoni lub katyk rozcieńczone wodą
Do sosu okroshka doskonale nadają się niskotłuszczowa śmietana, kefir, matsoni lub katyk rozcieńczone wodą

A najbardziej nieoczekiwaną rzeczą jest schłodzony wywar ze szczawiu. Nie jest amatorem, ale ma prawo istnieć.

Istnieją przepisy, które zalecają polewanie piwa okroshką. Nie podoba mi się ta opcja: próbowałem. Moim zdaniem goryczka piwa nie pasuje do okroshki.

Jakie mięso wybrać

Uzgodniliśmy już, że do klasycznej okroshki dodaje się mięso. Najczęściej do chłodnika dodaje się wołowinę. Wołowinę można nie tylko gotować, ale także smażyć lub piec. Odpowiedni jest również gotowany lub smażony drób i gotowany język.

Jeśli wolisz bardziej nowoczesną kompozycję okroshki, zamiast mięsa możesz dodać gotowaną kiełbasę. Najważniejsze, że w kiełbasie nie ma tłuszczu.

Co i jak pokroić w okroshkę

Klasyczny przepis na okroshkę nie może zawierać ziemniaków i kiełbasy. Czasami pojawia się pytanie: czy jajka są potrzebne w okroshce? Wymagany. Oto lista rzeczy potrzebnych do przygotowania okroshki w wersji tradycyjnej:

  • gotowane jajka
  • gotowana wołowina
  • świeże ogórki
  • rzodkiewka
  • zielona cebula
  • koperek, trochę pietruszki.

Warzywa należy drobno posiekać, posypać solą i rozgnieść drewnianą łyżką w pojemniku na okroshkę. Warzywa pokroić w kostkę, paski lub zetrzeć na grubej tarce. Jajka pokroić w kostkę. Wszystko delikatnie wymieszaj i wlej kwas chlebowy lub kefir. Doprawiamy solą, doprawiamy chrzanem lub musztardą i ponownie mieszamy – tym razem już ostatecznie. Włożyć do lodówki na półtorej godziny. W razie potrzeby jajka można pokroić na ćwiartki i ułożyć na talerzu przed podaniem.

Co jeszcze jest potrzebne do okroshki, wybierz według własnego gustu. Jeśli lubisz ziemniaki, usmaż je i podawaj na talerzu obok. To samo dotyczy okroshki z kiełbasą: jeśli w twojej rodzinie została dodana do okroshki, nie odmawiaj sobie przyjemności!

Zamiast mięsa można umieścić gotowaną, smażoną, soloną lub wędzoną rybę. Nawiasem mówiąc, jedną z opcji okroshki jest suszona płoć oblana kwasem chlebowym.

Ogórki są nie tylko świeże, ale także solone lub marynowane. Borowiki gotowane lub marynowane, solone grzyby mleczne, pieczarki białe, czapki mleczne szafranowe. Buraki, jabłka świeże lub namoczone. W starożytnych przepisach znajdują się marynowane śliwki.

Spróbuj dodać gotowaną lub puszkowaną fasolkę szparagową.

Buraki zamiast ziemniaków w przepisie na okroshkę to doskonała opcja dietetyczna dla dania.
Buraki zamiast ziemniaków w przepisie na okroshkę to doskonała opcja dietetyczna dla dania.

Jakie dodatkowe produkty są potrzebne do okroshki? – musztarda, śmietana. Czasami do okroshki przyrządzanej na kwasie dodaje się chrzan.

I na koniec okroshka ze szprotką w pomidorze. Niektórym może się to wydawać egzotyczne, ale dla mieszkańców regionu Włodzimierza jest to najbardziej znane danie.

Warianty okroshki w kuchni światowej

Obok okroshki podawane są zimne zupy z kuchni świata. Mają też nadzienia z siekanych warzyw, mięsa czy ryb, a wszystko to nadziewane jest tym samym kwasem chlebowym lub sfermentowanym produktem mlecznym. Zatem w okroszce nie ma „rosyjskości”. Np. chołodnik z kwasem buraczanym to danie kuchni białoruskiej i polskiej.

Tarator bułgarski i macedoński – ten chłodnik na kwaśnym mleku (kefir, jogurt) z pokrojonymi w paski ogórkami, czosnkiem i orzechami włoskimi bez wątpienia można uznać również za okroshkę.

Zimny ​​tarator (bułgarska odmiana okroszki) przyrządza się na kwaśnym mleku z dodatkiem orzechów włoskich i czosnku.
Zimny ​​tarator (bułgarska odmiana okroszki) przyrządza się na kwaśnym mleku z dodatkiem orzechów włoskich i czosnku.

Na Zakaukaziu chłodniki przygotowywane są na bazie katyku lub matsoni. W Gruzji i Armenii nazywa się je również okroshką. A w Azerbejdżanie okroshka ma swoją nazwę – ovdukh.

Ovduh, okroshka po azerbejdżańsku

Azerbejdżański ovduh
Azerbejdżański ovduh

Azerbejdżańską okroshkę przygotowuje się z matsoni lub kefiru. Obowiązkowe składniki to kolendra, zielona cebula i świeże ogórki. Gotowaną wołowinę umieszcza się w owdukhu, ale azerbejdżańską okroshkę można przygotować bez mięsa. Różnicą jest brak rzodkiewki oraz specyficzny smak i aromat kolendry, która nadaje zupie charakterystyczny południowy smak. Ovdukh to proste, niedrogie i satysfakcjonujące danie, które z łatwością może zastąpić tradycyjną okroshkę.

Aby przygotować ovdukha, okroshka w stylu azerbejdżańskim, potrzebujesz:

  • matsoni – 600 ml
  • woda lodowa – 300 ml
  • ogórki średnie świeże – 4–5 szt.
  • mały pęczek zielonej cebuli
  • mały pęczek kolendry
  • mały pęczek koperku
  • jajka – 3 szt.
  • gotowana wołowina – 250–300 g
  • sól do smaku
  1. Jajka ugotować na twardo, ostudzić i obrać.
  2. Ogórki pokroić w paski do zanurzenia. Mięso pokroić na małe plasterki.
  3. Drobno posiekaj wszystkie warzywa.
  4. Ubij matsoni i dodaj wodę z lodem. Zamieszać.
  5. Wymieszaj matsoni z ogórkami, ziołami i mięsem. Dodaj sól do smaku.
  6. Jajka pokroić na ćwiartki.
  7. Wlej powietrze do talerzy i dodaj posiekane jajka.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #okroshka #okroshka z kwasem #okroshka z kefirem #taratorPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja