Tajemnice kulinarnego wykorzystania fig: porady od prawdziwych miłośników tego owocu

Jak je się figi i jak je przyrządza się: opowiadają miłośnicy fig

Jak je się figi i jak je przyrządza się: opowiadają miłośnicy fig

Jak jeść figi? – pytanie, które na początku wywołuje dezorientację, ale tylko do czasu, aż dowiesz się więcej o figach. O słodkich owocach rozmawialiśmy z Siergiejem Navasartowem, szefem kuchni moskiewskiej restauracji „Mouflon”, który dużo o tym wie. Okazało się, że figi naprawdę trzeba jeść, przygotowywać i przechowywać w specjalny sposób. Siergiej podzielił się z nami 3 przepisami, które my, miłośnicy jedzenia fig, uzupełniliśmy naszą wiedzą i przepisami. W rezultacie powstała fascynująca opowieść o tym niesamowitym owocu.

Jak je się figi i jak je przyrządza się, mówią fani figJak je się figi i jak je przyrządza się, mówią fani figO czym porozmawiamy w artykule:Czym są figi, które jemy, a o tym nie myślimy? Co jemy razem z owocami figi, a nawet o tym nie wiemy Jak smakosze wykorzystują figi do jedzenia Osobiste doświadczenia, jak szef kuchni Siergiej Nawasartow zaleca jedzenie fig Tarta z figami według przepis mamySałatka basturma błyskawiczna z figamiPolędwica z białymi figamiKto powinien, a czego nie powinien jeść figKrótka historia figJak redakcja poleca jedzenie fig, 11 naszych ulubionych przepisówSouvlaki z figamiSałatka z mozzarellą, figami i fasoląSałatka z fig i melonaPieczony Camembert ze smażonymi figami Ragout jagnięcy z figamiProste ciasto z figamiGaletka z karmelizowanymi figami, cebulą i kozim serem Rozwałkowany strudel z czekoladą i figami Austriacki kompot figowy Konfitura figowa z cytryną

Krótka historia fig

Figi, które dziś jemy, pochodzą jako roślina uprawna z Arabii Południowej (dzisiejszy Jemen, Oman i części Arabii Saudyjskiej). Wzmianki o nim znajdują się na sumeryjskich tablicach z 2500 roku p.n.e. mi. Ponadto naukowcy odkryli pozostałości drzew figowych na stanowiskach neolitycznych datowanych na 5000 lat p.n.e. mi. Tak więc Romulus i Remus, założyciele wielkiego Rzymu, byli karmieni przez wilczycę pod drzewem figowym. W starożytnych Indiach figa była drzewem wiedzy, w cieniu którego Buddzie została objawiona prawda. W starożytnej Grecji słodkie owoce były symbolem płodności.

Grecy i Rzymianie przewozili figi przez Morze Śródziemne. W XVI wieku misjonarze franciszkańscy przywieźli go do południowej Kalifornii (więcej o tym porozmawiamy poniżej). A handlarze przewozili owoce z Judei do Europy. Obecnie figi je się na całym świecie.

Czym są figi, które jemy i o tym nie myślimy?

Lato się skończyło, nadeszła jesień, co oznacza, że ​​czas jeść figi, a jednocześnie robić z nich dżemy, dżemy, gorące dania mięsne, sałatki, przekąski, pyszne ciasta i ciasta. Wcześniej w Rosji figi były znane tylko jako suszone owoce. Teraz świeże figi sprzedawane są w supermarketach i na targowiskach, można je znaleźć w menu restauracji i kawiarni.

Figa to subtropikalny Ficus Carica. Drzewo figowe (znane również jako drzewo figowe, drzewo figowe lub drzewo figowe) to drzewo długowieczne, czasami zdolne do owocowania nawet przez 200 lat. Chińczycy mylili się, nazywając drzewo „owocem bez kwiatu”. Zjadamy kwiatostany przypominające gruszkę z dziurką na czubku główki. Główną wartością odżywczą fig jest jej soczysta i słodka skorupa. Niedojrzałe owoce zawierają żrący sok mleczny i dlatego są niejadalne.

Co jemy z figami i nawet o tym nie wiemy

Czy jesteś gotowy, aby poznać sekretną część fig, które jemy? Okazuje się, że w każdej figi, którą zjemy, znajduje się przynajmniej jedna martwa osa! Wyjaśniamy, skąd się biorą osy.

Istnieją figi męskie (które są niejadalne) i figi żeńskie (które jemy). Ponieważ figa jest zasadniczo kwiatem odwróconym do góry nogami, kwiaty żeńskie potrzebują kwiatów męskich do wytworzenia nasion i „rozmnażania” potomstwa kwiatowego. To tutaj pojawiają się specjalne osy figowe, które zapylają i utworzyły niesamowitą symbiozę z figami. Figi są naturalnym inkubatorem os! W rzeczywistości osy rodzą się i umierają na figach. Natura spłatała taką sztuczkę, że drzewo figowe nie może przetrwać bez tego dwuznacznego procesu, który trwa przez wiele stuleci. W jadalnych figach osy ostatecznie zamieniają się w białko.

Dla osób wrażliwych: ostatnio rolnicy zaczęli stosować samozapylające rodzaje fig.

Jak smakosze wykorzystują figi do jedzenia?

Wielu smakoszy uważa, że ​​figi są tak niezwykłe i efektowne w wyglądzie, że nie wyobrażają sobie nic lepszego niż świeże owoce do serwowania przekąsek i dekoracji eleganckich wypieków. Koneserzy opisują smak fig jako „miodową słodycz z subtelnym odcieniem jagód”. A lepki miąższ dojrzałych fig, który wiele osób uwielbia jeść, jest pełen syropowatego soku.

Świeże figi często nie wymagają żadnej obsługi ani kłopotów. W przeciwieństwie do Adama i Ewy, którzy w biblijnym Edenie zakrywali swoją nagość liśćmi figowymi, samą figę najlepiej pozostawić „nagą” do spożycia.

Idealnym kandydatem do tego naturalnego podejścia są ciemne (czarne) figi. Istnieje legenda, że ​​w 1759 roku hiszpańscy księża podróżujący wzdłuż zachodniego wybrzeża terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, na granicy z Meksykiem, zaczęli aktywnie ją uprawiać. Założyli kilka misji katolickich, w każdej sadząc drzewa figowe.

Aksamitna, jadalna skórka fig, w kolorze ciemnofioletowym, najczęściej ma kształt bujnej kropli deszczu. Miąższ jest ciemnoróżowy z brązowym odcieniem. Intensywny dżemowy smak fig równoważony jest delikatną owocową kwasowością. Zgadzam się, jak tu nie jeść takich fig?! Nawiasem mówiąc, za radą gospodyń domowych z południa Rosji czarne figi, na przykład czarna odmiana krymska, można zmielić z cukrem, podobnie jak czarne porzeczki, i przechowywać w lodówce.

Istnieją również figi jasnozielone (białe). Ma grubszą skórkę, a miąższ jest żółtawy lub czerwony. Uważa się, że białe figi z żółtawym miąższem są smaczniejsze, ponieważ mają miodowy smak. To właśnie te figi suszy się jako pierwsze.

Porozmawiajmy teraz o tym, co możesz ugotować z figami.

Pieczone z mięsem, duszone w winie, mieszane z sałatami lub pieczone na desery, figi dodają miodowego aromatu i wyrazistej konsystencji każdemu daniu. Figi doskonale komponują się z szynką peklowaną, stanowią chutney i dżemy, uzależniające lody i niezwykłe dodatki do pizzy. Naszą ulubioną i najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak jeść figi, jest przekrojenie owocu na pół, umieszczenie na środku każdej połówki kawałka fety lub miękkiego koziego sera i delektowanie się smakiem.

Naszym ekspertem od fig jest szef kuchni Sergey Navasartov
Naszym ekspertem od fig jest szef kuchni Sergey Navasartov

Osobiste doświadczenie: jak szef kuchni Siergiej Nawasartow zaleca jedzenie fig

  • Figi zajmują znaczące miejsce w kuchni ormiańskiej. Figi ormiańskie występują w odmianach białej i czarnej. Rośnie niemal w każdym regionie Armenii, jednak najsłodsza jest na południu w Meghri, a za nią plasują się figi z Doliny Ararat pod względem słodyczy. Odmiana późna uprawiana jest na północy Armenii – w pobliżu miasta Noyemberyan. Figi ormiańskie są bardzo słodkie, mają bogaty aromat i cienką skórkę.
  • Kupując figi do jedzenia i gotowania, pamiętaj o sprawdzeniu skórki. Musi być nienaruszony, bez uszkodzeń. Na figach nie powinno być żadnych czarnych plam (tuneli czasoprzestrzennych) ani pęknięć. Nie naciskaj zbyt mocno fig, aby sprawdzić ich dojrzałość. Owoce drzewa figowego są delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu. Idealna figa jest pulchna i ciężka. Pamiętaj, że figi myjemy dopiero przed podaniem i przechowujemy na kartce pergaminu. Możesz włożyć figi do lodówki na kilka dni, aby zapobiec ich czernieniu, ale lepiej zjeść figi w dniu zakupu.
  • Nie ma potrzeby obierania fig przed jedzeniem! Jeśli czubek owocu wydaje się szorstki, można go odciąć, ale nie usuwać skóry. Jest miękki, aromatyczny i lekkostrawny.
  • Figi je się bez picia. Wspaniale jest podawać świeże figi z basturmą i słonymi młodymi serami. Do sałatek lepiej używać czarnych fig o cienkiej skórce.
  • Produkty dobrze komponujące się z figami: orzechy, ocet (w tym balsamiczny), miód, suszone mięsa, cynamon i kardamon, rozmaryn i tymianek, sery.
  • Figi gotują się bardzo szybko – potrzeba ich tylko 67 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Staje się miękki, pęka i zaczyna z niego wypływać „miodowy” sok. Podawaj pieczone figi z wieprzowiną, jagnięciną, kurczakiem i indykiem. Figi można na przykład nadziewać kozim serem, zapiekać i podawać z filetem mignon.
  • Jeśli chcesz, możesz wysuszyć figi. W tym celu całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 60°C na 78 godzin. Suszonych fig używaj do sałatek i przekąsek, dodawaj do herbaty.
  • Figi dodawane są do ciast, dekorowane ciastami, przygotowanymi kandyzowanymi owocami i nadziewane orzechami. I oczywiście robią dżem. Często ormiańskie gospodynie domowe wybierają do tego lekko niedojrzałe figi, aby miały gęstszą skórkę. Każdy owoc nakłuwa się wykałaczkami i zanurza w syropie cukrowym na kilka godzin. Po wchłonięciu figi gotuje się przez godzinę na małym ogniu i zwija w słoiki. Zimą taki dżem figowy je się z wielką radością.

W restauracji przygotowujemy deser z figami – są to suszone figi z bezą z białek i kamats matsun (zdekantowany matsun). Danie podawane jest z konfiturą z brzoskwiń i puree malinowym. Robię też tartę figową według przepisu mojej mamy. Zobacz przepis poniżej.

Przeczytaj więcej na : Dlaczego ananas nazywano ananasem?

Tarta figowa według przepisu mamy

Tarta figowa według przepisu mamy
Tarta figowa według przepisu mamy

Aby przygotować 1 tartę na 6Potrzebne 8 porcji:

  • 100 g schłodzonego masła
  • 200 g mąki
  • 100 g cukru plus do posypania
  • 11 g proszku do pieczenia
  • 3 g waniliny
  • 2 g soli
  • 3 łyżki l. pełnotłusta śmietana
  • 600 g świeżych fig
  • 35 g skrobi kukurydzianej
  • 10 g cukru pudru
  1. Masło lodowe pokroić nożem w małą kostkę. Zmiel na okruchy z mąką. Można to zrobić szybko w robocie kuchennym.
  2. Dodać cukier, proszek do pieczenia, wanilinę, sól i szybko wymieszać.
  3. Dodajemy śmietanę i bardzo szybko zagniatamy ciasto, aby masło nie miało czasu się za bardzo roztopić. Powinniśmy otrzymać gęste, kruche ciasto.
  4. Uformuj prostokątną warstwę, zawiń w folię spożywczą. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.
  5. W tym czasie każdą figę pokroić na 4 części.
  6. Wyjmij ciasto i rozwałkuj je na okrąg, niezbyt cienki. Przenieść na blachę do pieczenia.
  7. Cofając się o 5 cm od krawędzi, posyp ciasto skrobią. Zaczynając od środka, ułóż figi w spiralę, ściśle przylegając do siebie.
  8. Pozostałym luźnym ciastem zawiń brzegi fig i posyp je odrobiną cukru.
  9. Piec tartę w piekarniku nagrzanym do 190°C przez 25 minut, aż tarta będzie całkowicie upieczona. Wyjmij blachę z piekarnika, lekko ostudź i posyp cukrem pudrem. Podawać wypieki na ciepło.

Błyskawiczna sałatka basturma z figami

Sałatka Basturma Z Figami
Sałatka Basturma Z Figami

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • 20 g miodu
  • 60 ml matsuny
  • 100 g zielonej sałaty
  • 80 g basturmy
  • 200 g świeżych fig
  • 80 g młodego sera koziego
  • 30 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  1. Wymieszaj miód z matsun i ubijaj. Tak przygotowaną mieszanką udekoruj talerz.
  2. Połóż sałatę na talerzu i pokrój na niej basturmę.
  3. Figi pokroić na 6 części i dodać do zawartości każdego talerza. Posypać tartym kozim serem i skropić oliwą.

Polędwica z białymi figami

Polędwica z białymi figami
Polędwica z białymi figami

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • 20 g czosnku + 1 ząbek
  • 80 g suszonych pomidorów
  • 8 g świeżego tymianku + 24 gałęzie
  • 6 g świeżego rozmarynu
  • 120 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 60 g masła
  • 600 g polędwicy wołowej
  • 4 białe figi
  • 80 g miękkiego sera koziego
  • 20 g świeżej kolendry
  • 20 g świeżej pietruszki
  • 20 g świeżego koperku
  • 20 g reagana (fioletowa bazylia)
  • sól…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja