Tajemnice kulinariów: Mistrzowskie porady jak doskonale przyrządzić pilaw w kotle na ogniu bez ryzyka niepowodzenia

Pilaw nad ogniem w kotle: jak gotować i nie zepsuć

Pilaw nad ogniem w kotle: jak gotować i nie zepsuć

Pilaw nad ogniskiem w kociołku to pyszne jedzenie, które świetnie się gotuje i zajada w większym gronie! Ktoś rozpala ognisko, ktoś kroi mięso, kroi warzywa, miele przyprawy, a ktoś udziela cennych rad i zachęca znajomych żartami. Każdy znajdzie coś dla siebie. A jaki smak ma to danie! Tego rodzaju pilawu nigdy nie można gotować na palniku kuchennym.

Pilaw płonący w kotle

Treść materiału:

  • Pilaw nad ogniskiem w kotle, jaki ryż wybrać?
  • Pilaw nad ogniskiem w kociołku, ryż do wyboru redaktora
  • Pilaw nad ogniskiem w kociołku, kilka słów o kociołku i pozostałym wyposażeniu
  • Pilaw nad ogniskiem w kociołku, klasyczne połączenie ryżu z innymi składnikami
  • Pilaw nad ogniskiem w kotle, tajemnice gotowania pilawu na daczy
  • Lifehacki na środkowoazjatycki pilaw w kotle
  • Lifehacki na pilaw kaukaski w kotle
  • Lifehacki na bliskowschodnie pilawy w kotle
  • Pilaw nad ogniem w kotle gryczanym: niuanse przygotowania
  • Pilaw nad ogniem w kotle: najlepsze przepisy na pilaw i niuanse jego przygotowania

Pilaw nad ogniem w kotle – co to jest? Duże danie z górą ryżu z jasną marchewką, pysznymi kawałkami jagnięciny i całymi główkami czosnku, które rozpływają się w ustach. Albo na kopcu ryżu kawałki złotej skórki, różowe udka kurczaka i bursztynowe suszone morele. Lub ryż miesza się z ziołami, orzechami i rodzynkami. „Obraz pilawu” zależy od tego, gdzie się wychowałeś i do jakiego pilawu w kotle gotowanego na otwartym ogniu (na ognisku) jesteś przyzwyczajony. Nie oznacza to wcale, że nie da się opanować nowych przepisów ani ulepszyć starych. Zapraszamy Cię do zrobienia tego razem z nami! My już rozpaliliśmy ognisko, a Ty?

Uzbecki wiejski pilaw gotowany na ogniu w kotle
Uzbecki wiejski pilaw gotowany na ogniu w kotle

Pilaw nad ogniskiem w kotle: jaki ryż wybrać?

Głównym składnikiem prawie każdego pilawu jest ryż. Istnieją oczywiście pilawy z kaszy bulgur, innych rodzajów pszenicy, a nawet gryki (patrz poniżej pilaw gryczany). Ale mimo to ryż jest królem w tym królestwie. Różne rodzaje pilawów wykorzystują różne odmiany ryżu – i należy na to zwrócić uwagę przy zakupie.

Do pilawów środkowoazjatyckich używa się ryżu średnioziarnistego, a czasem nawet krótkoziarnistego. Istnieje wiele odmian odpowiednich do pilawu (słynna Devzira, Laser i Alanya) – ale sugerujemy gotowanie pilawu na ogniu w kotle z użyciem ryżu kupowanego w sklepie, szczególnie w kraju. Ryż jest zwykle dokładnie myty, a następnie moczony w zimnej wodzie. We wschodnich pilawach króluje ryż basmati, natomiast w pilawach kaukaskich panuje różnorodność, możliwe są różne opcje.

Gotowanie pilawu na ogniu w kotle zaczynamy od przygotowania ryżu długoziarnistego
Gotowanie pilawu na ogniu w kotle zaczynamy od przygotowania ryżu długoziarnistego

Pilaw nad ogniskiem w kotle: ryż wybrany przez redaktora

W przeddzień sezonu letniego postanowiliśmy sprawdzić, jak najzwyklejszy ryż długoziarnisty z supermarketu zachowa się podczas gotowania pilawu na ognisku. I z radością ogłaszamy: nie zawiódł nas! Zaprzyjaźnił się z naszym sprawdzonym kociołkiem żeliwnym, tak jakby znali się od dawna.

Ryż długoziarnisty gotowany na parze jest idealny do pilawu nad ogniskiem. Dzięki obróbce parą zostają w nim zachowane witaminy i minerały, a co najważniejsze, zawsze pozostaje kruche.

Inną dobrą opcją na pilaw nad ogniskiem w kociołku jest okrągłoziarnisty ryż camolino – ryż o pięknym perłowym odcieniu. Ziarna ryżu są delikatnie polerowane, uwalniając je od resztek łuski i łuski, a następnie moczone w oleju roślinnym, dzięki czemu ziarna nie sklejają się ze sobą, co gwarantuje chrupkość w naczyniu. Ryż Carmolino jest świetny dla początkujących, więc jeśli gotujesz pilaw po raz pierwszy na daczy – w kociołku i nad ogniem, wybierz ryż z napisem „polerowany w oleju” na opakowaniu!

Pilaw nad ogniskiem w kociołku: kilka słów o kociołku i pozostałym wyposażeniu

Jeśli gotujesz pilaw w kotle, masz doskonałą okazję, aby uczynić go jak najbardziej zbliżonym do tradycyjnej metody gotowania – na otwartym ogniu, nad ogniskiem. Do tego potrzebny będzie jednak duży kocioł żeliwny, jest to jednak dobra inwestycja, a takie kociołki nie są bardzo drogie.

Okrągły kształt kociołka zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła z ognia. Grube ścianki kotła utrzymują stały poziom temperatury – bez zbędnych wzlotów i upadków, dzięki czemu pilaw w kotle nie jest smażony i pieczony, ale „marnieje” niemal spokojnie. Kazań na 34 l jest odpowiedni dla 4-osobowej rodziny. Zwykle ta ilość naczyń nie wystarcza do ugotowania pilawu na ogniu w kotle, ponieważ wszyscy gromadzą się, aby uzyskać apetyczny i rozpoznawalny zapach! Lepiej, jeśli kocioł ma tradycyjne zaokrąglone dno. Pozwoli to zaoszczędzić olej, zagwarantuje wygodne mieszanie składników i najbardziej równomierne ugotowanie pilawu w kotle nad ogniem.

WSKAZÓWKA: kup żeliwny kocioł za 58 litrów z okrągłym dnem i grubością ścianek co najmniej 4 mm, a obowiązkowym elementem do gotowania pilawu na ogniu jest szczelna pokrywka. Ponieważ żeliwny kocioł waży sporo, wygodnie jest mieć drewniane uchwyty, które pozwalają z łatwością przenosić podgrzane, ciężkie naczynia.

Do kociołka można dokupić specjalne stalowe palenisko (piec). Urządzenie to zapewnia stabilność kociołka (zwłaszcza w przypadku kotła z okrągłym dnem!) oraz znaczną oszczędność drewna do opału. Jeśli masz stabilny statyw, który pasuje do wielkości kociołka, to też dobrze!

Pilaw gotuje się na ogniu, początkowo na dużym ogniu, dzięki czemu potrawa szybko się smaży. Stopniowo drewno opałowe spala się na węgle – i do tego czasu możesz już dodać ryż i ugotować pilaw na małym ogniu pod pokrywką.

Nasz doświadczony i sprawdzony kocioł czeka na ogień i składniki na pilaw. Gotowi na otwarcie sezonu! Co z tobą?
Nasz doświadczony i sprawdzony kocioł czeka na ogień i składniki na pilaw. Gotowi na otwarcie sezonu! Co z tobą?

Pilaw nad ogniskiem w kociołku: klasyczne połączenia ryżu z innymi składnikami

Niezależnie od regionu, z którego pochodzi pilaw, podstawowe zestawienia produktów są bardzo podobne.

  • Ryż + mięso/drób + pikantne warzywa (cebula-czosnek) + przyprawy
  • Ryż + pikantne warzywa + owoce + przyprawy.

Możesz eksperymentować wewnątrz takich konstrukcji – ale oczywiście nie, jeśli chcesz przygotować tradycyjne danie.

Pilaw na ogniu w kotle: fantazje na temat pilawów środkowoazjatyckich

  • Ryż do pilawu + udka z kaczki + cebula + marchewka + czosnek + pigwa + kminek + kolendra + anyż gwiazdkowaty
  • Ryż do pilawu + półtorej jagnięciny z wołowiną + cebula + marchewka + czosnek + rodzynki + berberys + kminek + ostra papryka czerwona
  • Ryż do pilawu + ciecierzyca + cebula + batat + czosnek + sezam + kminek + kolendra
  • Ryż do pilawu + ogon wołowy + cebula + marchewka + czosnek + suszony imbir + kminek + kolendra + kurkuma
  • Ryż pilaw + udo z indyka + dynia + cebula + czosnek + świeży imbir + curry

Pilaw na ogniu w kotle: fantazje na temat pilawu kaukaskiego

  • Ryż długoziarnisty + gęś + jajka + jabłka + cebula + warzywa
  • Ryż długoziarnisty + dużo zieleniny + grzyby + czosnek + domowe kostki sera
  • Ryż długoziarnisty + kurczak + suszone figi + jabłka + migdały + czosnek
  • Ryż średnioziarnisty + serce jagnięce + czerwona cebula + czosnek + estragon + utskho-suneli
  • Ryż średnioziarnisty + jesiotr + granat + orzechy włoskie + czosnek + kolendra

Pilaw na ogniu w kotle: fantazje na temat pilawów z Bliskiego Wschodu

  • Ryż Basmati + przepiórka + słodka papryka + rodzynki + cynamon
  • Ryż Basmati + pierś z kaczki + suszone gruszki + orzeszki piniowe
  • Ryż basmati + bakłażan + granat + czerwona cebula + kolendra
  • Ryż jaśminowy + pigwa + cytryna + pomarańcza + złote rodzynki jumbo + kardamon + cynamon + różowe ziarna pieprzu + ghee
  • Ryż jaśminowy + morele + brzoskwinie + pistacje + kardamon + woda różana

Klasyczny układ produktów na pilaw nad ogniem w kotle: najczęściej ryż długoziarnisty, mięso, najlepiej jagnięcina, cebula, marchew, czosnek, oliwa, przyprawy i przyprawy
Klasyczny układ produktów na pilaw nad ogniem w kotle: najczęściej ryż długoziarnisty, mięso, najlepiej jagnięcina, cebula, marchew, czosnek, oliwa, przyprawy i przyprawy

Pilaw nad ogniskiem w kotle, tajemnice gotowania pilawu na daczy

Aby uzyskać odpowiedni i smaczny pilaw, przepis często nie wystarczy. Trzeba znać znacznie więcej drobnych szczegółów, które w rzeczywistości okazują się niezwykle ważne dla doskonałego wyniku.

  • Mięso smażone w pilawu gotowane na ogniu w kotle jest o wiele smaczniejsze niż samo duszone mięso.
  • Aby ryż był kruchy, musisz dokładnie wiedzieć, ile wody dodać do tego konkretnego pilawu. Nie należy także gotować pilawu na zbyt dużym ogniu i/lub zbyt długo.
  • Po ugotowaniu każdy pilaw powinien mieć trochę czasu, aby ostygł pod przykryciem i ogrzaniem – wtedy ryż wchłonie wszystkie smaki i zostaną równomiernie rozłożone w pilawu. Przygotuj do tego wcześniej koc lub stary koc. Nie da się zrobić takiej sztuczki przy ogniu.
  • Im bardziej soczyste i świeższe warzywa na pilaw, tym smaczniejszy produkt końcowy.

Wymieńmy przydatną wiedzę na temat różnych pilawów.

Lifehacki na środkowoazjatycki pilaw w kotle

  • Do pilawów środkowoazjatyckich używa się ryżu średnioziarnistego lub krótkoziarnistego. Umyj ryż w kilku wodach (woda powinna być zimna), aż wypływająca woda stanie się całkowicie czysta. Następnie namoczyć przez czas wymagany w przepisie.
  • Idealnie do mycia, a zwłaszcza do namaczania ryżu potrzebna jest dobra filtrowana woda pitna – gdyż ryż bardzo szybko wchłania wszystkie dodatkowe aromaty zawarte w wodzie kranowej.
  • Podczas namaczania ryżu należy zadbać o to, aby był zalany wodą przez co najmniej 4 godzinyW przeciwnym razie ryż pęczniejąc będzie „wystawał” z wody i wysychał, a wysuszone ziarna ryżu połamią się podczas gotowania.
  • Gdy na jednym z ostatnich etapów przygotowywania pilawu na zirvak (mięso z warzywami) nałożymy ryż i zalejemy wrzątkiem tak, aby nie naruszyła warstwy ryżu, wylewamy go na łyżkę cedzakową – zacznie płynąć silny strumień wody w jednolity „prysznic”.
  • Jeśli przygotowujesz pilaw z mięsem, pamiętaj, aby dodać kilka kawałków na kości – powstały zirvak będzie znacznie smaczniejszy, co oznacza, że ​​​​ryż w gotowym pilawu też będzie.

Lifehacki na pilaw kaukaski w kotle

  • Do pilawów kaukaskich zwykle używa się ryżu długoziarnistego lub średnioziarnistego. Jeśli ryż jest ugotowany ze wszystkimi składnikami, nie ma potrzeby jego płukania i moczenia. Jeśli wyleje się na samym końcu, lepiej go namoczyć.
  • Do pilawów kaukaskich używaj tłustego mięsa – nie ma znaczenia, czy jest to wołowina, jagnięcina czy drób. Chude mięso nie zrobi pysznego pilawu.
  • Zieloni są często używani w pilawach kaukaskich. Wybierz ten najświeższy i najbardziej soczysty – jego sok wzbogaci smak pilawu.
  • Jeśli pilaw jest przygotowany z drobiu, spróbuj kupić domowego kurczaka, kaczkę, gęś lub indyka, aby pilaw okazał się naprawdę bogaty i pachnący.
  • Używaj świeżo zmielonych przypraw i ziół! Jeśli kupisz je w sklepie już zmielone, sprawdź datę premiery. Przyprawy zmielone ponad kilka miesięcy temu bardzo szybko tracą swoje właściwości aromatyczne.

Lifehacki na bliskowschodnie pilawy w kotle

  • W większości przypadków bliskowschodnie pilawy (pilawy) powstają ze szlachetnego ryżu basmati. Nie trzeba go myć ani moczyć – w żaden sposób nie poprawi to jego smaku.
  • Smażyć ryż na maśle lub ghee. Wystarczy w rondlu o grubym dnie rozgrzać odrobinę oleju i soli, dodać ryż i podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, przez kilka minut.
  • Jeśli pilaw zawiera całe przyprawy (cynamon, kardamon, kminek, kolendra), lepiej usmażyć je na oleju razem z ryżem. Nawet tak: najpierw na olej wrzucamy przyprawy i smażymy 12 minuty na małym ogniu. Przyprawy oddają część smaku olejowi. I dopiero wtedy wsyp ryż, który od razu wchłonie te aromaty z…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja