Sztuczka z grillowanym mięsem, o której nie miałeś pojęcia
Olga Zacharowa 16 czerwca 2023 r4,40 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Mięso z grilla zawsze wydaje się najlepszym pomysłem na wakacje na wsi. Pozostaw mięso na kilka godzin – a nawet na noc – w ulubionej marynacie, a następnie grilluj. Efekt powinien być niesamowity: mięso usmażone na złoty kolor, nasączone słodkim, słonym lub pikantnym smakiem marynaty. Kluczowym słowem jest „powinno”.
Wszelkie, nawet najbardziej optymistyczne plany mogą zostać pokrzyżowane, gdy wcześniej marynowane, a teraz grillowane mięso nie będzie zbyt smaczne. Nie, prawdopodobnie je zjedzą (na świeżym powietrzu do wielu rzeczy podchodzi się łagodniej), ale może stać się twardy lub zbyt miękki, gorzki lub kwaśny. Na szczęście istnieje rozbrajająco proste rozwiązanie takich niepowodzeń: odwrócenie marynaty, czyli „po marynacie”. Mięso należy zamarynować po usmażeniu, a następnie szybko podgrzać na grillu tuż przed podaniem.
Marynaty do grillowanych mięs
Trochę nauki o złych marynatach
Główną i fatalną wadą klasycznej marynaty jest to, że tak naprawdę nie zmieni ona (ani nawet nie poprawi) smaku gotowego produktu tak bardzo, jak się tego spodziewamy. Nawet najbardziej gęsta, skomplikowana i aromatyczna marynata nie wniknie w mięso głębiej niż kilka milimetrów pod powierzchnią miąższu.
Marynata to mieszanina związków smakowo-zapachowych, z której do mięsa mogą przedostać się tylko określone związki. Najważniejszym z nich jest sól. Tak więc, o ile Twoja np. azjatycka marynata na bazie sosu sojowego i imbiru będzie pachniała w misce, a nawet na kawałku wołowiny, o tyle mięso „wchłonie” jedynie składnik soli – glutaminian sodu z sosu sojowego. Wszystkie pozostałe smakołyki marynaty pozostaną na jej powierzchni.
Nakładanie marynaty na mięso za pomocą pędzla nie jest najlepszą opcją. Lepiej wcierać go w dłonie
Jeśli do marynaty dodasz sok z cytryny (lub inny kwas), osłabi to tkankę mięśniową w wybranym kawałku. Jeśli mięso będzie marynowane przez noc w mocnej, kwaśnej marynacie, jego powierzchnia zmieni kolor – nie na korzyść apetycznego. A cząsteczki białka skupią się razem i wycisną nadmiar wilgoci z mięsa. Wnętrze stanie się suche, gumowate i twarde. Czy tego potrzebujemy? NIE!
Słodka marynata również nie zawsze jest trafiona. Marynowanie mięsa w sosie na bazie miodu, cukru lub syropu klonowego może spowodować nieprzyjemne przyciemnienie zewnętrznej strony kawałka. W temperaturach od 160 do 180°C cukier zamienia się w karmel, ale jest to nie tylko piękne przezroczyste złoto, to także mieszanka zapalająca. Cukier zaczyna się palić! Grill niewątpliwie wytwarza temperatury powyżej 180°C i o ile przypaloną skórkę mięsa można jakoś przetrwać, o tyle przypalony cukier na rybach lub krewetkach nada nieprzyjemny smak.
Efekt smażenia słodkiej marynaty na przykładzie rusztu jagnięcego w miodzie
Odwrotna marynata ci pomoże. Tajemnice użytkowania
Odwrócona marynata sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli potrafisz wydobyć aromaty i smaki pierwszej marynaty. Na przykład, jeśli marynowałeś mięso z cebulą, użyj jej do odwrotnej marynaty.
Kiedy kładziesz marynowane mięso na grillu, tracisz dużo smaku marynaty. Dlatego korzystaj z grillowania odwróconego, marnując przy tym jak najmniej jedzenia i czasu. Aby to zrobić, posmaruj mięso lub kurczaka olejem roślinnym, dodaj sól i pieprz i połóż na grillu. Ale potem umieszczasz go w marynacie w temperaturze pokojowej. Ciepło resztkowe z grilla trochę podgotuje marynatę i można ją podawać razem z mięsem, zamiast zdrapywać jej nadmiar, jak ma to miejsce w przypadku pierwszej marynaty.
Odwrotna marynata z oleju roślinnego i ziół do grillowanych mięs
Przykład zastosowania marynaty odwrotnej
Grillowany kurczak z odwróconą marynatą miodową
- 2 średnie cukinie
- 6-8 udek lub udek z kurczaka, najlepiej bez kości
- olej roślinny
- 50 ml oliwy z oliwek plus do podania
- 2 łyżki l. płynny miód lub syrop klonowy
- sok z połowy cytryny
- opcjonalnie mielona papryka i spora szczypta liści rozmarynu
- duży pęczek kolendry i ewentualnie cienki chleb pita do podania
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
1. Cukinię (jeśli jest młoda, nie trzeba obierać) pokroić w krążki o grubości 1 cm. Natrzeć kurczaka i cukinię olejem roślinnym. Doprawiamy solą i pieprzem, wcierając przyprawy w powierzchnię cukinii i skóry kurczaka. Grilluj na średnim ogniu, obracając kawałki warzyw i drobiu, 10 do 15 minut. lub do całkowitego ugotowania. Czas gotowania cukinii to niecałe 10 minut!
2. Podczas smażenia cukinii i kurczaka w dużej misce połącz oliwę z oliwek, miód, sok z cytryny, posiekaną cebulę, paprykę i rozmaryn. Gdy kurczak i cukinia będą gotowe, natychmiast przełóż je do miski z mieszanką marynaty i delikatnie mieszaj, aż całkowicie pokryją się marynatą. Pozostawić na blacie na 1 godzinę, od czasu do czasu mieszając składniki.
3. 5 minut przed podaniem potrawy połóż przygotowane składniki na grillu (możliwe, że ciepło resztkowe). Szybko podsmaż kurczaka, 1-2 minuty. Dosłownie po prostu przypal cukinię.
4. Duży talerz lub naczynie wyłóż cienkim chlebem pita. Do pozostałej marynaty (jeśli marynaty jest mało) dodajemy odrobinę oliwy z oliwek i drobno posiekaną kolendrę. Zamieszać. Na chlebie pita ułóż ptaka z warzywami, polej pozostałą marynatą i od razu podawaj.
Grillowany kurczak
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #grill #grillowany kurczak #marynata do kurczaka #marynata do mięsaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość bukaszunya31 października 2019 r
Nigdy nie słyszałam o odwróconej marynacie, teraz już wiem, dzięki!)
00Odpowiedź
27 lipca 2019 r
teraz jest takie „mięso”, że wchłania wszystko, artykuł dla smakoszy
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych