Sztuczka z alternatywnym pieczeniem kawałka mięsa, dostępna dla każdego

Sztuczka z alternatywnym pieczeniem kawałka mięsa, dostępna dla każdego

Sztuczka z alternatywnym pieczeniem kawałka mięsa, dostępna dla każdego

Olga Zacharowa 10 lipca 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział3Komentarz

Jeśli kochasz mięso, usmaż je sam lub zrobi to za Ciebie ktoś bliski. Poświęć trochę czasu na przeczytanie naszego krótkiego artykułu i dowiedz się, jak doświadczeni mistrzowie grillowania smażą duże kawałki mięsa. Ten trik jest od dawna stosowany przez szefów kuchni w Argentynie i Stanach Zjednoczonych. U nas też się sprawdza – w przypadku naszej rosyjskiej wołowiny i ku uciesze wszystkich miłośników steków.

Jak usmażyć stek na przykładzie argentyńskich szefów kuchni

Metoda „odwróconego obsmażania”, w której stek najpierw piecze się w niskiej temperaturze w piekarniku, a następnie wykańcza na gorącej patelni w najwyższej temperaturze, to idealna metoda dla tych, którzy chcą nauczyć się przyrządzać soczysty, delikatny i chrupiący stek.

Metoda pozwala na uzyskanie równomiernego smażenia w środku i doskonałej skórki, dzięki kontrolowanemu wypiekowi i szybkiemu kontaktowi z bardzo gorącą patelnią. Działaj – odniesiesz sukces!

Czego potrzebujesz, aby wykonać tę sztuczkę z arsenału kuchni

  • Żaroodporna blacha do pieczenia z brzegiem
  • Krata
  • Termometr do mięsa
  • Żeliwna patelnia do smażenia
  • Kleszcze

Jak alternatywnie gotować stek

1. Wyjmij wołowinę z lodówki i pozostaw w temperaturze pokojowej na 30 minut. Przed gotowaniem osuszyć ręcznikiem papierowym.

2. Przygotuj blachę do pieczenia, kładąc na niej ruszt – mięso wyniesie się ponad powierzchnię blachy i nie będzie dotykać soków wydzielających się podczas pieczenia. Kolejną ważną kwestią jest to, że podczas pieczenia steku na grillu będzie krążyć wokół niego powietrze.

3. Nie solić i nie pieprzyć mięsa! Szefowie kuchni w tym przypadku zalecają zrobienie tego później – sól i pieprz już na etapie smażenia.

4. Rozgrzej piekarnik do 100-120°C. Czas pieczenia zależy od wielkości i grubości kawałka oraz pożądanego stopnia wysmażenia steku – ważne jest tutaj użycie termometru do mięsa. Różne źródła podają różne dane na temat związku między wewnętrzną temperaturą steku a pożądanym stopniem wysmażenia. Podajemy dane otrzymane od Marianny Orlinkowej, zastępcy redaktora naczelnego magazynu Gastronom. Oto standard ustalony przez USDA:

  • 50-53°C – rzadkie („z krwią”)
  • 54-57 °C – średnio wysmażone (nisko wysmażone)
  • 57-62°C – średni (średnio wypieczony)
  • 62-65 °C – średnio dobrze (prawie gotowe)
  • 66-69 °C – dobrze wypieczone (w pełni ugotowane)

Ważny! Im grubsze mięso, tym wyższego stopnia pieczenia wymaga. Na przykład lepiej jest usmażyć ribeye na co najmniej średnim poziomie. Ale filet mignon będzie bardziej soczysty, jeśli zostanie gorzej ugotowany – średnio wysmażony.

7. Przygotuj patelnię. Tuż przed wyjęciem mięsa z piekarnika rozgrzej piekarnik na dużym ogniu i dodaj 1 łyżkę. l. olej roślinny do smażenia, najlepiej taki, który nie ma wyraźnego smaku i aromatu.

8. Po wyjęciu wołowiny z piekarnika obficie posolić i popieprzyć każdy kawałek z jednej strony. Połóż stek na patelni, przyprawioną stroną do dołu, a następnie dopraw drugą stronę.

9. Smaż steki na dużym ogniu, bez obracania, przez około 30-45 sekund. z każdej strony. Za pomocą szczypiec obsmaż kawałki ze wszystkich stron, aż krawędzie również się zarumienią.

10. Mięso posmaruj roztopionym masłem za pomocą silikonowej szczoteczki lub po prostu włóż na patelnię kawałek masła, a gdy się rozpuści, nabieraj go łyżką i polej mięso. Możesz także dodać do patelni świeże zioła (tymianek lub rozmaryn) i/lub czosnek, aby uzyskać dodatkowy smak. Zrób to na kilka minut, zanim stek będzie gotowy do smażenia, aby składniki się nie przypaliły. Będą miały czas, aby uwolnić soki i smaki do mięsa.

11. W odróżnieniu od tradycyjnych metod przyrządzania steków, ta smażona na odwrót wołowina nie wymaga odpoczynku po usmażeniu i może być podawana od razu.

Kilka wskazówek dotyczących alternatywnego gotowania steków w celu wzmocnienia materiału

  • Do alternatywnego pieczenia należy używać grubych kawałków mięsa o grubości co najmniej 3 cm.
  • Kup termometr do mięsa. Jest to absolutnie konieczne, jeśli regularnie przygotowujesz w domu dania mięsne. Takie termometry są teraz sprzedawane wszędzie – w supermarketach i sklepach internetowych i nie kosztują dużo pieniędzy. Termometr ten jest odpowiedni do pomiaru każdego rodzaju mięsa lub drobiu, który regularnie gotujesz.
  • Najlepszym wyborem w przypadku tej sztuczki są patelnie żeliwne. Zdolność żeliwa do nagrzewania się do wysokich temperatur i utrzymywania ich przez długi czas sprawia, że ​​to naczynie idealnie nadaje się do smażenia mięsa. Nic więc dziwnego, że profesjonalni szefowie kuchni tak bardzo kochają żeliwo!
  • Nie przesadzaj przy smażeniu steku na patelni! Umieścić kawałek dopiero wtedy, gdy patelnia jest wystarczająco gorąca, staraj się zapewnić pełny kontakt mięsa z patelnią – dzięki temu kawałek będzie równomiernie się zarumienił. Ale skórka powinna być złota, a nie ciemnobrązowa. Pamiętajcie, że stek jest już prawie całkowicie ugotowany w piekarniku i na patelni właśnie doprowadzamy go do idealnego stanu.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #wołowina #stek #smażone mięso #lifehack #stek wołowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Gość (gość)

29 lipca 2021 r

Ponieważ „nikt nie da mi kości” (C) cienki. film „Dawno, dawno temu był pies”, gotuję własnymi rękami. A może wypróbuję ten przepis. Raz na jakiś czas prawie w ogóle nie jem smażonego jedzenia.

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa26 lipca 2021 r

Włodzimierz, dzięki za komentarz! Sprawdzaliśmy temperaturę z producentami i szefami kuchni. Ale masz rację, nie wszystko jest takie proste! Być może harmonogram można przesunąć o 5°C poprzez obniżenie temperatury.

00Odpowiedź

Włodzimierz (gość)

25 lipca 2021 r

Metoda jest oczywiście dobra, ale najwyraźniej przesadziłeś z temperaturami Nawet białoruska polędwiczka dębowa w temperaturze 68 będzie dobrze wysmażona

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja