Szef kuchni powiedział nam, jak ugotować suflet, aby nie przypominał omletu
Alla Odważna 18 grudnia 2022 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Suflet to klasyka kuchni francuskiej. To także bardzo kapryśne danie, którego przygotowanie wymaga wiedzy i umiejętności. W przeciwnym razie zamiast pysznej przystawki lub deseru otrzymasz jajecznicę o dziwnym smaku. Szef kuchni z Francji, szef kuchni marki grupy restauracyjnej gt (Lila Asia, Lila Pastry, Lila Restaurant) dzieli się sekretami i życiowymi trikami, jak zrobić klasyczny francuski suflet. Regisa Trigela.
Co przeczytać w artykule:
- Jak gotować suflet?
- Suflet niesłodzony: gotowanie krok po kroku
- Słodki suflet: przygotowanie w trzech krokach
- Jak przygotować suflet owocowy?
- Dwa lifehacki na słodki suflet
Lekki, przewiewny suflet – ten przepis znajdziesz w każdej francuskiej książce kucharskiej. Jednak dziś we Francji to danie jest rzadko spotykane. I tylko w klasycznych restauracjach.
Przygotowanie sufletu nie jest bardzo trudne, ale ważne jest, aby znać kilka niuansów, w przeciwnym razie otrzymasz słodki omlet lub suflet odpadnie podczas przenoszenia go z piekarnika na stół, a wszystkie Twoje wysiłki zostaną darmo. Dlatego zalecam dokładne przestrzeganie przepisu.
Jak gotować suflet?
Suflet to danie porcjowane, dlatego pierwszym krokiem jest przygotowanie kokilek. Najlepsze są patelnie żeliwne lub miedziane, ponieważ prawidłowo rozprowadzają ciepło. Ale podczas ćwiczeń będziesz mógł używać zarówno szklanych szklanek, jak i porcelanowych misek.
Do przygotowania sufletu najlepiej nadają się formy żeliwne lub miedziane, ceramiczne foremki, szklane kieliszki i porcelanowe miski.
Suflet niesłodzony: gotowanie krok po kroku
Pierwszy krok: beszamel. Suflet na słono zawsze przygotowujemy na bazie klasycznego sosu beszamelowego. W tym celu należy roztopić masło i usmażyć w nim kilka łyżek mąki, ciągle mieszając. We Francji tę mieszankę nazywamy zasmażką. Po 3-4 minutach zacznij wlewać mleko. Zimna – jeśli zasmażka jest gorąca i odwrotnie. Kontynuując mieszanie trzepaczką, trzymaj sos na ogniu, aż zgęstnieje. Beszamel powinien być gładki, bez ziaren. Baza jest gotowa.
Krok drugi: dodanie głównego aromatu. Następnie możesz dodać do niego wszystko, co chcesz. Jeśli chcesz dostać suflet serowy, to ser tarty. Lub krewetki zmiksowane w blenderze z sosem bisque. Puree z dyni z przyprawami. A może nawet gęsia wątróbka. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co chcesz. Wszystko zależy od Twojego gustu i wyobraźni. Ubij blenderem na gładką masę, a jeśli będzie za gęsta, dodaj płyn – mleko lub bulion. Powinien mieć mniej więcej taką samą konsystencję jak beszamel.
Krok trzeci: żółtka i białka. Gdy sos ostygnie do około 65 stopni, możesz dodać żółtka, ubijając je. Zwykle stosuje się jedno żółtko na 100 gramów sosu. Białka (potrzebna jest taka sama ilość, jak żółtka plus jedno więcej) powinny mieć temperaturę pokojową. Dzięki temu będą lepiej i szybciej się ubijać. Ubijaj je, aż utworzą się miękkie szczyty, czyli masa białkowa będzie trzymać się trzepaczki, ale końcówka odpadnie, wyginając się jak „ptasi dziób”. Tutaj lepiej jest zrobić mniej niż przesadzić, bo jeśli białka zostaną ubite za mocno, suflet najprawdopodobniej odpadnie. Następnie za pomocą szpatułki ręcznie wymieszaj ubite białka z sosem.
Krok czwarty: włóż suflet do formy. Przed włożeniem sufletu do foremek obficie posmaruj je masłem. Warzywa nie sprawdzą się tutaj w żadnym wypadku. Całą wewnętrzną powierzchnię formy należy posmarować warstwą oleju o grubości 1-2 mm, którą dodatkowo posypać mąką. Suflet powinien całkowicie wypełnić formę, wyrównać wierzch szpatułką. A następnie przesuń palcem wzdłuż krawędzi, aby uwolnić kontur.
Krok piąty: włóż suflet do piekarnika. Suflet przygotowuje się w kąpieli wodnej, dlatego wcześniej włóż do niego formę z wodą i podgrzej ją do temperatury 200-210 stopni. Suflet trzymam w tej temperaturze około 10 minut, następnie obniżam do 180 stopni i zostawiam na kolejne 6-7 minut. Jeśli suflet wyrósł kilka centymetrów nad brzeg patelni i nie spadł po wyjęciu z piekarnika, gratuluję, udało się.
Zakrętka na suflet po ugotowaniu oznacza, że wszystko zrobiłeś poprawnie.
Słodki suflet: przygotowanie w trzech krokach
Pierwszy krok: krem. Słodki suflet przygotowywany jest przy użyciu tej samej technologii, ale są pewne różnice. Zamiast mąki posyp natłuszczone formy drobnym cukrem. A zamiast sosu beszamelowego robimy zwykły krem. Zmiel cukier, jajka, skrobię za pomocą trzepaczki, dodaj mleko i kontynuując mieszanie, trzymaj na małym ogniu, aż zgęstnieje.
Krok drugi: dodanie smaku i aromatu. Następnie, w zależności od pożądanego smaku, dodaj do śmietanki roztopioną czekoladę, kakao, ekstrakt kawowy lub odrobinę alkoholu smakowego. Ważne jest, aby zastosować dodatek o intensywnym smaku i aromacie, w przeciwnym razie suflet będzie smakował jak słodka jajecznica.
Jeśli chcesz, aby w suflecie wyczuwalne były przyprawy – anyż, kardamon, wanilia – podgrzej mleko, nie doprowadzając do wrzenia, dodaj do niego przyprawy i pozostaw do zaparzenia pod folią na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc. Można nawet zaparzyć w nim herbatę z bergamotką z torebki, też wyjdzie świetnie. Następnie użyj tego mleka w przepisie bazowym.
Trzeci krok: końcowy. Następnie dodaj ubite na puszystą pianę białka do śmietany, ułóż je w foremkach i wyślij do piekarnika.
Jak przygotować suflet owocowy?
Suflet na bazie przecieru owocowego przygotowuje się nieco inaczej. Polecam używać mrożonych przecierów, które są dziś sprzedawane we wszystkich większych sklepach. Po lekkim podgrzaniu (im mocniejsza obróbka cieplna, tym bardziej zmienia się smak) zagęszczamy skrobią kukurydzianą rozcieńczoną wodą. Do sufletu owocowego potrzebujemy bezy włoskiej. W tym celu gotujemy syrop z dwóch części cukru i jednej części wody, doprowadzając go do 121 stopni. Następnie cienkim strumieniem wlewamy ją do białek, ubijamy aż nasza beza ostygnie do temperatury pokojowej.
Następnie wszystko według standardowego przepisu – bezę wymieszać z puree owocowym, przełożyć do foremek i wstawić do piekarnika.
Na suflet owocowy należy przygotować bezę włoską, a następnie wszystko przygotować zgodnie ze standardem: bezę należy wymieszać z puree owocowym, przełożyć do foremek i upiec w piekarniku
Dwa lifehacki na słodki suflet
Suflet to danie, które należy podać od razu, dlatego jeśli spodziewamy się gości, należy wcześniej przygotować i odmierzyć wszystkie składniki, wcześniej wysmarować foremki masłem i posypać mąką lub cukrem, wtedy zajmie nam to chwilę minimum czasu na aktywne działania.
Ale suflet na bazie przecieru owocowego można przygotować wcześniej, włożyć do foremek i włożyć do lodówki. To prawda, że w tym przypadku musisz trzymać go w piekarniku trochę dłużej.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. POWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych