Steki warzywne
Roman Ryżow 10 marca 2024 r
Steki warzywne stale zyskują popularność na całym świecie. To nie przypadek, bo są pożywne, apetyczne i w niczym nie ustępują smakiem mięsnym. Zgodnie z zaleceniami dietetyków warzywa powinny stanowić co najmniej jedną trzecią codziennej diety, dlatego warto spróbować czegoś nowego z powszechnie dostępnych i niedrogich produktów. Nawiasem mówiąc, gotowanie steków warzywnych jest bardzo proste i szybkie – jest to idealna opcja dla tych, którzy nie lubią długo stać przy kuchence.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Droga steków warzywnych na szczyt mody
- Jakie warzywa najlepiej nadają się do steków?
- Jak przygotować steki z białej kapusty
- Steki z innych rodzajów kapusty
- Steki ze słodkich i pikantnych ziemniaków
- Przepisy
- Steki z buraków z sosem twarogowym
- Steki z kalafiora z chrupiącą skórką pesto, fasolą i pomidorami
- Pikantne steki z dyni z pilawem
- Steki z jesiennej kapusty
- Steki fasolowe ze smażonym selerem i sosem warzywnym
- Steki jabłkowe
Droga steków warzywnych na szczyt mody
Grillowane i pięknie przyprawione steki warzywne stały się modne dzięki amerykańskim stylistom jedzenia. Trend ten podchwycili wegetarianie i dietetycy (prawidłowe odżywianie), a dzięki portalom społecznościowym hobby to stało się naprawdę powszechne. Dziś wiele ekskluzywnych restauracji, a nawet steakhouse’ów oferuje swoim gościom pyszne, lśniące steki warzywne z charakterystycznym zwęglonym paskiem.
Jakie warzywa najlepiej nadają się do steków?
Jakie więc warzywa najlepiej nadają się do steków? Odpowiedź jest prosta – taka, którą można przeciąć wzdłuż o grubości 1 cm lub większej i upiec. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju kapusta, bakłażan, buraki, dynia, cukinia itp.
Jak przygotować steki z białej kapusty
Steki z białej kapusty są mocno trzymane razem za łodygą, dlatego nie należy jej całkowicie usuwać. Idealnym kształtem będą tu plastry, których grubość możesz dobrać według własnego gustu. Steki z gęstych odmian zimowych lepiej najpierw blanszować w osolonej wodzie, ale nie jest to konieczne. Przed pieczeniem plastry warzyw należy posmarować oliwą, orzechami lub masłem i lekko posypać cukrem, aby szybciej się karmelizowały. Należy pamiętać, że smak kapusty jest dość neutralny, dlatego używając przypraw można nadać potrawie dowolny odcień – śródziemnomorski, panazjatycki, kaukaski itp. Steki z białej kapusty możesz podawać z sosem beszamelowym, demi-glace, salsą warzywną i wieloma innymi.
Steki z innych rodzajów kapusty
Steki z kalafiora, savoyu czy brokułów przygotowuje się według dokładnie tej samej zasady – warzywo przecina się wzdłuż, posypuje przyprawami, skrapia olejem i piecze w nagrzanym piekarniku do miękkości lub grilluje na złoty kolor. Świetnie sprawdzi się tu sos aioli, curry czy grzybowy, a do dekoracji można wykorzystać posiekane prażone orzechy laskowe lub inne orzechy.
Steki ze słodkich i pikantnych ziemniaków
Kolejnym warzywem, które wydaje się idealnie pasować do steków, są słodkie ziemniaki. Jest podobny do ziemniaków, ale jest gęstszy i bardziej lepki w konsystencji, a po przekrojeniu ma apetyczny pomarańczowy kolor. Gotowanie słodkich ziemniaków jest bardzo proste, ponieważ nie trzeba ich nawet obierać. Wystarczy pokroić go wzdłuż na steki o grubości 2 mm–3 cm, dodać sól, pieprz, olej i piec w piekarniku do miękkości. Aby na koniec pieczenia uzyskać wyjątkowo apetyczną skórkę, należy ustawić blachę do pieczenia pod grillem na 5 minut–7 minut. Bataty to słodkie warzywa, dlatego jako sos lepiej podać coś słonego lub kwaśnego. Na przykład salsa jabłkowa, pesto lub topiony ser pleśniowy.
Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz, możesz ugotować steki warzywne w panierce – okazuje się nie mniej smaczne. Niektóre restauracje serwują w ten sposób buraki, dynię, a nawet sałatę rzymską.
Przepisy
Jako bonus zebraliśmy dla Ciebie 5 niezwykłych przepisów na steki z warzyw i jabłka. Jesteśmy pewni, że każdy ma w swojej lodówce niezbędne składniki.
Steki z buraków z sosem twarogowym
Steki z buraków z sosem twarogowym potrafią zaskoczyć nawet tych, którzy o warzywach wiedzą wszystko. To świetny i pyszny sposób na dodanie większej ilości zdrowej żywności do codziennego menu.
Steki z buraków z sosem twarogowym
Do przygotowania steków na 4 porcje potrzebne będą:
- buraki – 4 szt.
- mąka – 100 g
- bułka tarta – 100 g
- olej roślinny – 100 ml
- jajka – 1 szt.
- suszony tymianek – 1 łyżeczka.
- sól
- mikrogreeny do podania
Do sosu:
- serek twarogowy miękki – 200 g
- ser tarty – 50 g
- czosnek – 2 ząbki
- koperek – 3 gałązki
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- kminek – 1 łyżeczka.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Posiekaj czosnek i koperek. Twarożek połączyć z tartym serem, sokiem z cytryny, czosnkiem i koperkiem. Doprawić solą, pieprzem i kminkiem. Zamieszać.
2. Pokrój obrane buraki w cienkie kółka. W małej misce ubij jajko. W drugiej misce wymieszaj mąkę z solą i tymiankiem, a do trzeciej dodaj bułkę tartą. Każdy stek buraczany obtaczamy w mące, zanurzamy w roztrzepanym jajku i panierujemy w bułce tartej.
3. Rozgrzej olej roślinny na dużej patelni, ustaw ogień na średni i smaż steki przez 4-5 minut z każdej strony. Nałóż sos i steki na talerze i posyp mikrogreenami.
Przydatne rady
Stek można nie tylko panierować i smażyć na patelni. Buraki upiec na grillu lub w piekarniku, posmarować oliwą i doprawić tymiankiem.
Przy okazji
Nie zaniedbuj sosu! Oczywiście buraki same w sobie są smaczne, ale to sos nadaje potrawie pikanterii i wyjątkowego smaku. Jeśli nie lubisz nabiału, zastąp sos sosem orzechowym – na przykład na bazie orzechów nerkowca, soku z cytryny i przypraw.
Steki z kalafiora z chrupiącą skórką pesto, fasolą i pomidorami
Steki przygotowane według naszej receptury to prawdziwy rarytas. Sekret jest prosty: gdy doprawisz warzywa jasnym pesto, danie od razu stanie się wyjątkowe.
Steki z kalafiora z chrupiącą skórką pesto, fasolą i pomidorami
Do przygotowania steków na 4 porcje potrzebne będą:
- mała główka kalafiora – 1 szt.
- Fasola czerwona konserwowa w soku własnym – 230 g
- Fasola biała we własnym soku – 1 puszka
- pomidorki koktajlowe – 120 g
- olej roślinny – 100 ml
- majonez – 90 g
- krakersy panko – 40 g
- drobno starty parmezan – 20 g
- sól morska – 20 g
- Musztarda Dijon – 10 g
- świeżo zmielony czarny pieprz
Na pesto:
- liście pietruszki – 60 g
- czosnek – 3 ząbki
- drobno starta skórka z cytryny – 2 g
- oliwa z oliwek
1. Umieść dwie blachy do pieczenia na środkowej i najwyższej półce piekarnika. Rozgrzej piekarnik do 220°C.
2. Główkę kapusty przeciąć wzdłuż „steki» Steki układać w jednej warstwie na rozgrzanej blasze do pieczenia wysmarowanej olejem i posmarować olejem za pomocą pędzla. Posypać solą i pieprzem. Wstawić na środkową półkę piekarnika na 30 minut. Podczas smażenia ostrożnie obróć steki jeden raz.
3. Do miski włóż czerwoną fasolę, zalej 1 łyżką. l. oliwę, posypać solą i pieprzem, wymieszać. Natłuścić drugą nagrzaną blachę do pieczenia, położyć na niej fasolę i wstawić na najwyższy poziom piekarnika na około 15 minut.
4. Na pesto do miski blendera włóż liście pietruszki, skórkę z cytryny, posiekany czosnek, dodaj pozostałą oliwę, sól i pieprz. Zmiel na puree.
5. Do czystej miski włóż połowę pesto, dodaj bułkę tartą panko, parmezan i wymieszaj rękoma. Do miski z pozostałą mieszanką dodaj białą fasolę i przekrojone na połówki pomidorki koktajlowe. Mieszaj, aby pomidory pokryły się pesto. Oddzielnie wymieszaj musztardę z majonezem.
6. Wyjmij patelnie z fasolą i kapustą z piekarnika. Posmaruj steki z kapusty majonezem i musztardą i posyp mieszanką krakersów.
7. Wymieszaj białą fasolę z czerwoną fasolką po bretońsku. Wróć do piekarnika na 5–7 minut, aż fasola się zarumieni, a grzanki zrobią się chrupiące. Złóż gotowe danie ze steków z kapusty i przystawki z fasoli na talerzach. Posypać posiekaną natką pietruszki.
Uwaga dla gospodyni
Możesz także użyć fasolki szparagowej do przygotowania dodatku do steków. Będzie bardzo smacznie!
Przy okazji
Pesto można przygotować także z innymi aromatycznymi ziołami. Na przykład z bazylią lub kolendrą.
Pikantne steki z dyni z pilawem
To danie przypadnie do gustu wegetarianom, osobom poszczącym i po prostu miłośnikom steków. Dynia przygotowana według naszego przepisu nie jest gorsza od mięsa!
Pikantne steki dyniowe z pilawem
Do przygotowania steków na 6 porcji potrzebne będą:
- dynia – 1 kg
- ryż basmati długoziarnisty – 2 szklanki
- duża cebula krymska – 4 szt.
- gotowa ciecierzyca (gotowana lub z puszki) – 300 g
- jasne winogrona bez pestek – 300 g
- suszona żurawina – 50 g
- ciemne rodzynki – 50 g
- jasne rodzynki – 50 g
- cynamon – 2 patyki
- kardamon – 10 pudełek
- nasiona kminku – 1 łyżka. l.
- suszony czosnek, imbir w proszku, kurkuma i papryka – 1/2 łyżeczki każdy
- oleje z oliwek i orzechów (z orzechów laskowych, orzechów włoskich)
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rodzynki i żurawinę zaparzyć wrzącą wodą. W dużym rondlu o grubym dnie podgrzej posiekane laski cynamonu, kminek i pokruszone strąki kardamonu w 2-3 łyżkach na małym ogniu. l. masło orzechowe na bardzo małym ogniu, 1–2 minuty. Dodać ryż, sól, wymieszać, podgrzewać przez 30 sekund. Dodać żurawinę i rodzynki.
2. Zalać 3 szklankami wrzącej wody, wymieszać, zamknąć pokrywkę (nie otwierać, dopóki nie będzie potrzebny ryż!) i gotować na średnim ogniu przez 12 minut. Następnie owinąć kocem i pozostawić na co najmniej kolejne 12 minut.
3. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Dynię pokroić w steki o grubości 2 cm, usuwając nasiona (najlepiej pozostawić skórę). Dynię ułożyć na blaszce wyłożonej pergaminem, polać oliwą, solą, pieprzem i posypać mieszanką suszonego czosnku, imbiru, kurkumy i papryki. Piec na złoty kolor i miękkość, 20–30 minut.
4. Pokrój cebulę w duże pióra. Usuń gałązki z winogron. Na dużej patelni rozgrzej oliwę z oliwek i smaż cebulę na dużym ogniu przez 3 minuty. Dodać winogrona i ciecierzycę, smażyć mieszając przez 3 minuty. Zdjąć z ognia, doprawić solą i pieprzem.
5. Na rozgrzanych talerzach ułóż stek z dyni, obok ułóż pilaw z suszonymi owocami, a na wierzch winogrona i ciecierzycę. Skropić masłem orzechowym i natychmiast podawać.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast kminku stek można doprawić kminkiem.
Przy okazji
Pestki dyni można obrać i wysuszyć na patelni bez oleju. A następnie lekko posiekaj i posyp nimi gotowe danie.
Steki z jesiennej kapusty
Stek z jesiennej kapusty to kolejna bezmięsna opcja na danie bezmięsne. Podawać z sałatką ze świeżych pomidorów, papryki, cebuli i oliwy z oliwek.
Steki z jesiennej kapusty
Do przygotowania steków na 4 porcje potrzebne będą:
- młoda kapusta – 800 gr
- śmietana 30% – 300 gr
- masło – 170 gr
Do grillowania:
- cukier – 80 gr
- orzech laskowy – 40 gr
- nasiona słonecznika – 20 gr
- orzeszki piniowe – 15 gr
1. Orzechy laskowe pieczemy w piekarniku nagrzanym do 150°C przez 10 minut. Obierz łuski.
2. W rondelku wymieszaj cukier i 30 g wody. Gotować do uzyskania syropu (kolor nie powinien się zmienić). Do syropu dodaj orzechy i nasiona. Ciągle mieszając, poczekaj, aż lukier cukrowy się zabieli.
3. Zdejmij rondelek z ognia, przełóż orzechy na talerz i pozostaw do ostygnięcia.
4. Włóż orzechy do rondla i kontynuuj karmelizację, ciągle mieszając, aż…