Sosy do klopsików na każdy gust
Roman Ryżow 22 marca 2024 r
Bez przesady można powiedzieć, że klopsiki z puree ziemniaczanym lub kruszoną kaszą gryczaną, polane gęstym aromatycznym sosem, to potrawa, którą w naszym kraju uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak podobne danie można spotkać w wielu innych kuchniach narodowych, a samo słowo „klopsiki” pochodzi od tureckiego „kyufta” i przybyło do nas z Bałkanów. Klopsiki to kulki z mięsa mielonego o różnej wielkości od orzecha włoskiego po małe jabłko, które zwykle podaje się z sosem i dodatkiem dobrze wchłaniającym sos.
O czym porozmawiamy w artykule:
- 3 sposoby gotowania klopsików
- Jakiego sosu użyć do gotowania klopsików?
- Jaki sos podać do klopsików
- Sos porzeczkowy
- Sos mleczny
- Klasyczna satsebeli
- Klasyczny śliwkowy tkemali
- Pikantny sos agrestowy
- Ketchup grzybowy
- Klasyczne pesto z zielonej bazylii
- Beszamel
- Sos Kubań
- Sos śmietanowo-czosnkowy
- Adjika ze słodką papryką
3 sposoby gotowania klopsików
Pulpety mięsne można przygotować na różne sposoby. Pierwszy sposób polega na panierowaniu klopsików mielonych w mące (ale w żadnym wypadku w bułce tartej!), następnie smażeniu na oleju na złoty kolor, polewaniu sosem i gotowaniu na małym ogniu do całkowitego ugotowania. Drugi sposób polega na upieczeniu klopsików w piekarniku osobno lub w sosie. Trzecim jest gotowanie klopsików na parze, sos podaje się osobno.
Jakiego sosu użyć do gotowania klopsików?
Najczęściej klopsiki duszone są w sosie pomidorowym – to nadzienie stało się już klasyką. Jako bazę nadają się tu pomidory z puszki lub świeże, passata, pasta pomidorowa itp. Aby poprawić smak, można użyć sosu sojowego, skórki pomarańczowej, słodkiej musztardy amerykańskiej i różnych przypraw. Może być tyle opcji, ile chcesz – na każdy gust.
Innym sosem, w którym często gotuje się klopsiki, jest beszamel. Tutaj także pole do popisu jest nieograniczone, gdyż do 3 podstawowych składników (mleka, mąki, masła) można dodać śmietanę, bulion, liść laurowy, gałkę muszkatołową, korzeń chrzanu, podsmażoną cebulę, ser itp. do smaku.
Alternatywnie sos śmietanowy. Tutaj bardzo ważny jest wybór wysokiej jakości bezkwasowej śmietany o dużej zawartości tłuszczu, bez dodatków i zamienników. Aby sos nie ścinał się i nie kruszył, dodajemy odrobinę mąki lub świeżego mleka i dopiero wtedy dodajemy do klopsików. Można także użyć drobno posiekanych ziół, gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu, czosnku i innych przypraw.
Jaki sos podać do klopsików
Pulpety możesz podawać z pesto, adjika, salsą, aioli, ketchupem i wieloma, wieloma innymi dodatkami. Wszystko zależy od tego, jaki smak chcesz nadać daniu. Połykacze ognia będą zachwyceni pikantnym sosem harissa lub hoisin, miłośnicy kuchni kaukaskiej chętnie wybiorą tkemali lub satsebeli, dzieci pokochają ketchup pomidorowy lub jogurt naturalny z ziołami. Salsa z pieczonych warzyw, pesto, a także sosy na bazie borówek, agrestu lub porzeczek są zawsze odpowiednie dla każdego mięsa.
W naszym asortymencie znajduje się 11 przepisów na sosy do klopsików. Wybierz to, co lubisz najbardziej.
Sos porzeczkowy
Sos porzeczkowy
Sos porzeczkowy dzięki słodko-kwaśnemu smakowi doskonale nadaje się do klopsików z dowolnego mięsa lub drobiu.
10 minut
6 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
sok pomarańczowy – 100–120 ml
konfitura z czarnej lub czerwonej porzeczki – 100 g
pomarańcza (skórka) – 1/2 szt.
Musztarda Dijon – 1–2 łyżeczki.
tymianek – 1 gałązka
świeżo zmielony czarny pieprz
sól
1. Zmiel liście tymianku wraz ze skórką pomarańczową.
2. Lekko podgrzej dżem porzeczkowy, dodaj sok pomarańczowy. W razie potrzeby przetrzeć przez sito.
3. Dodaj tymianek ze skórką i musztardą. Doprawić solą i pieprzem. Podawać.
UWAGA DO GOSPODARKI
Sos porzeczkowy przygotowuje się na różne sposoby – z rozmarynem, skórką pomarańczową lub cytrynową, z szalotką itp.
PRZY OKAZJI
Czasami podczas przygotowania do sosu porzeczkowego dodaje się alkohol: białe lub czerwone wino, brandy, whisky itp.
Sos mleczny
Sos mleczny
Sos mleczny uważany jest za uniwersalny i dobrze komponuje się z szeroką gamą dań. Szczególnie dobrze komponuje się z klopsikami i klopsikami.
20 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
mleko – 500 ml
cebula (mała) – 1 szt.
mąka – 2 łyżki. l.
żółtko jaja – 1 szt.
skrobia – 1 łyżeczka.
liść laurowy – 2 szt.
starta gałka muszkatołowa – 1/4 łyżeczki.
świeżo zmielony czarny pieprz
sól
1. Drobno posiekaj cebulę, włóż do rondla i zalej mlekiem. Dodaj liść laurowy i gałkę muszkatołową i podgrzewaj mieszaninę na małym ogniu przez 5-7 minut. Przecedzić przez sito do rondelka.
2. W małej misce wymieszaj mąkę ze skrobią kukurydzianą, solą i pieprzem. Ochłodzić 100 ml mleka, wlać do mieszanki mącznej, wymieszać na gładką masę.
3. W rondlu zagotować mleko, zmniejszyć ogień do małego i cienkim strumieniem wlać mieszankę mąki. Ciągle mieszając trzepaczką, podgrzewaj sos przez 2-3 minuty. Dodaj żółtko i kontynuuj gotowanie, mieszając sos, przez kolejne 30 sekund.
4. Sos podawać na ciepło; nie zaleca się jego przechowywania.
UWAGA DO GOSPODARKI
Nie próbuj robić sosu mlecznego do wykorzystania w przyszłości. Tego sosu nie można długo przechowywać nawet w lodówce. Poza tym sos jest smaczny tylko świeży, podawany na ciepło zaraz po przygotowaniu.
PRZYDATNE RADY
Jeśli nie pijesz mleka naturalnego, zastąp je dowolnym alternatywnym mlekiem: kokosowym, owsianym, ryżowym, migdałowym lub sojowym.
Klasyczna satsebeli
Klasyczna satsebeli
Prawdziwi koneserzy kuchni gruzińskiej serwują satsebeli nie tylko z daniami mięsnymi, ale także po prostu ze świeżymi warzywami i gorącym shotis puri.
1 godzina
10 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
pomidory – 500 g
papryka czerwona – 1 szt.
papryka – 1 szt.
czosnek – 3–4 ząbki
kolendra – 4 gałązki
natka pietruszki – 3–4 gałązki
koperek – 3 gałązki
cukier – do smaku
chmeli-suneli
sól
1. Pomidory pokroić na kawałki i umieścić w rondlu. Mieszając od czasu do czasu, ugotuj na pastę.
2. Przetrzyj przez drobne sito. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie drewnianej łyżki.
3. Przełóż puree makaronowe z powrotem na patelnię. Zmiel w blenderze czerwoną słodką paprykę, ostrą paprykę, pietruszkę, kolendrę i koperek i dodaj do mieszanki pomidorowej. Gotuj przez 4-5 minut.
4. Do sosu dodaj czosnek i suneli khmeli, dodaj sól do smaku. W razie potrzeby dodać szczyptę cukru. Gotuj przez kolejne 3-4 minuty. Ostudzić przed podaniem.
UWAGA DO GOSPODARKI
Tak przygotowane satsbeli można przygotować na zimę. Aby to zrobić, przenieś sos do wysterylizowanych pojemników (wygodniej jest do butelek z szerokimi szyjkami) i pasteryzuj.
PRZY OKAZJI
Do przygotowania satsbeli idealnie nadają się naczynia z grubym dnem. Kocioł jest idealny.
Klasyczny śliwkowy tkemali
Klasyczny śliwkowy tkemali
Klasyczny sos tkemali przyrządza się ze śliwki wiśniowej, ziół i autentycznych przypraw. Podawać z klopsikami z dowolnym dodatkiem lub po prostu ze świeżą, gorącą pitą.
2 godziny
5 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
Śliwka wiśniowa czerwona, żółta lub zielona – 1 kg
świeża kolendra – 1 duża pęczek
cukier – 2 łyżki. l.
czosnek – 5 ząbków
sól – 1 łyżeczka. ze zjeżdżalnią
chmeli-suneli – 1 łyżeczka.
1. Śliwkę wiśniową zalej zimną wodą, zagotuj, gotuj do miękkości, 30–40 minut. Przetrzyj przez sito.
2. Powstałą masę przełożyć do rondla o grubym dnie, dodać drobno posiekany czosnek. Gotuj na małym ogniu przez 1 godzinę.
3. Dodać sól, cukier, chmiel suneli, posiekaną kolendrę. Mieszaj i doprowadzaj do wrzenia. Zdejmij sos z ognia i rozlej go do małych, sterylnych słoiczków.
PRZYDATNE RADY
Główne składniki klasycznego sosu tkemali: śliwka wiśniowa, czosnek, zioła, mielony pieprz. Najczęściej stosowanymi ziołami są kolendra, koper i ambala. — rodzaj mięty o małych zaokrąglonych listkach (można ją zastąpić melisą).
PRZY OKAZJI
Sos Tkemali można przechowywać w lodówce dość długo, ale na zimę można go sterylizować w piekarniku. Aby to zrobić, nie zakrywaj całkowicie sterylnych słoików sosem i umieszczaj je w zimnym piekarniku. Włącz na 120°C, poczekaj aż się całkowicie nagrzeje i sterylizuj przez 20 minut. Wyjmij gorące słoiki, zakręć szczelnie pokrywkami i pozostaw do całkowitego ostygnięcia pod grubym ręcznikiem.
Pikantny sos agrestowy
Pikantny sos agrestowy
Bogaty, pikantny sos agrestowy przygotowany według naszego przepisu okazuje się nie gorszy od słynnego gruzińskiego tkemali. Przyprawy i przyprawy, a także temperaturę, można dostosować do własnych upodobań. Świetnie komponuje się z każdym mięsem – czy to klopsikami czy grillem.
1 godzina 30 minut
8 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
agrest zielony – 1 kg
czosnek – 2 duże główki
papryka ostra – 1–2 strąki
świeża mięta – 50 g
natka pietruszki – 50 g
kolendra – 50 g
cukier – 1–2 łyżki. l.
chmiel-suneli – 1 łyżka. l.
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1. Przygotowany agrest zalać wrzącą wodą i pozostawić na 20–30 minut. Odcedź wodę i usuń ogony. Ostrą paprykę i agrest przepuść przez maszynkę do mięsa lub zmiel w blenderze na gładką masę. Wlać mieszaninę do rondla o grubym dnie i postawić na małym ogniu. Gotuj przez 30 minut, mieszając.
2. Usuń najgrubsze łodygi z warzyw, po prostu odcinając spód pęczków. Zmiel górną część zieleniny i czosnku w blenderze i dodaj na patelnię z agrestem.
3. Dodać cukier, chmiel suneli, sól i pieprz do smaku. Ciągle mieszając, gotuj sos jeszcze około 10 minut. Przelej do wyparzonych słoików, szczelnie zamknij i odstaw na jeden dzień do ostygnięcia pod ciepłym ręcznikiem.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli chcesz zmniejszyć pikantność sosu, usuń wszystkie nasiona i błony ze strąków papryki – zamiast je wyrzucać, możesz je wysuszyć i wykorzystać jako ostrą przyprawę.
PRZY OKAZJI
Część ostrej papryki w tym sosie można zastąpić słodko-zieloną – idealnie sprawdzają się te letnie i sezonowe, które służą do farszu.
Ketchup grzybowy
Ketchup grzybowy
Ketchup grzybowy nie jest tak popularny jak ketchup pomidorowy. A szkoda, bo jest bardzo smaczne i aromatyczne.
40 minut
10 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
borowiki – 300 g
pieczarki lub portobello – 250 g
bulion mięsny lub grzybowy – 100 ml
cebula – 1 szt.
ocet balsamiczny – 60 ml
brązowy cukier – 2 łyżki. l.
Sos Worcestershire – 2 łyżki. l.
suszone borowiki – 20 g
sok z cytryny – 1 łyżka. l.
starta gałka muszkatołowa – 1/2 łyżeczki.
czosnek w proszku – 1/2 łyżeczki.
olej roślinny
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1. Gorącym bulionem zalać suszone grzyby i pozostawić na około 10–15 minut.
2. Drobno posiekaj cebulę i smaż na oleju roślinnym, aż będzie przezroczysta.
3. Pokrój wszystkie świeże grzyby na kawałki tej samej wielkości. Dodaj do cebuli i kontynuuj smażenie, aż uzyskasz złoty kolor. Jeśli to konieczne, dodaj trochę więcej oleju.
4. Pieczarki przełożyć na sito, zachowując płyn. Na patelnię dodaj gałkę muszkatołową i proszek czosnkowy. Mieszaj, gotuj 30 sekund. Dodać suszone grzyby, pokrojone na małe kawałki.
5. Dodać płyn, w którym moczyły się grzyby, cukier, sos Worcestershire, sok z cytryny. Gotuj przez 10 minut, mieszając. Na 2 minuty przed końcem gotowania zalać octem.
6. Zawartość patelni przełóż do miski blendera i zmiksuj na gładką masę. Doprawić solą i pieprzem. Aby uzyskać gęstszą konsystencję, włóż mieszaninę z powrotem na patelnię i gotuj na małym ogniu, aż będzie pożądana.