Sos Unagi: skład, zastosowanie i przygotowanie w domu

Sos Unagi: skład, zastosowanie i przygotowanie w domu

Sos Unagi: skład, zastosowanie i przygotowanie w domu

Tatiana Sotnikowa 4 listopada 2023 r5.00(3)Dodaj do ulubionychUdział

Jeśli nie wiesz, czym jest sos unagi, lub słyszysz o nim po raz pierwszy, jesteśmy gotowi przedstawić Ci to kulinarne zjawisko, zwłaszcza że na pewno jest ono warte Twojej uwagi. Dlaczego? Bo sos unagi może nie tylko poszerzyć rodzinne menu, ale także przenieść smak znanych potraw na wyższy poziom gastronomiczny.

Sos Unagi: skład, zastosowanie, przygotowanie

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Czym jest sos unagi (wygląd, smak, zapach). Jaka jest różnica między nim a sosem teriyaki
  • Jakie składniki zawiera sos unagi? Jak zrobić sos unagi w domu: 2 przepisy krok po kroku
  • Sekrety gotowania potraw z unagi. Jak go zastąpić, jeśli nie możesz kupić tego sosu

Złe języki twierdzą, że różnorodność azjatyckich sosów wynika z bardzo prozaicznych powodów. Mówią, że w tym regionie nie żyją najbogatsi ludzie, którzy zmuszeni są jeść bardzo proste produkty, których jakość często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego sosy z jednej strony poprawiają doznania kulinarne, z drugiej sprawiają, że żywność jest bezpieczniejsza dla zdrowia. Ale nawet jeśli w tak sceptycznym poglądzie jest sporo prawdy, po prostu nie da się ich nie podziwiać. A dziś chcemy porozmawiać o unagi – jednym z najpopularniejszych sosów w Japonii.

Czym jest sos unagi (wygląd, smak, zapach). Jaka jest różnica między nim a sosem teriyaki

Trudno powiedzieć dokładnie, kiedy narodził się unagi, ale jest całkowicie pewne, że wynaleziono go po sosie teriyaki. A raczej na nim oparty! Dzięki eksperymentom kulinarnym opracowano formułę sosu, która doskonale uzupełnia smak smażonego i wędzonego węgorza. Ale później zaczęto używać unagi do innych białych ryb: również dobrze do niego pasowały.

Skoro wspomnieliśmy o teriyaki, od razu poznajmy różnicę między tymi sosami. Zatem przede wszystkim należy zauważyć, że unagi wraz z ziołami i przyprawami, winem ryżowym Mirin, sosem sojowym i cukrem (miodem) zawiera także suszony bulion rybny. Nie używa się go do teriyaki, gdyż jest nieco bardziej płynny od swojego „konkurencja”. Jeśli chodzi o smak, to warto zaznaczyć, że unagi jest słono-słodkie, pikantne, natomiast teriyaki jest raczej ostre i pikantne, choć oczywiście nie pozbawione jest słodkawego posmaku. Aromat obu sosów jest bardzo specyficzny, jasny, potrafi odwrócić uwagę od zbyt wyraźnych nut rybnych lub odwrotnie, sprawić, że mdłe jedzenie stanie się bardziej apetyczne. Nawiasem mówiąc, w większości przypadków unagi używa się do owoców morza, a teriyaki do mięsa, drobiu i warzyw.

Co jeszcze warto wiedzieć o sosie unagi? Że jego kolor jest bogaty, ciemny, czerwonobrązowy, a konsystencja gęsta, przypominająca płynny karmel. Dlatego nie wchłania się całkowicie we włókna ryby, ale pozostaje na powierzchni, jedynie lekko ją zwilżając.

Jakie składniki znajdują się w sosie unagi? Jak zrobić sos unagi w domu: 2 przepisy krok po kroku

Jeśli zdecydujesz się na zakup unagi w sklepie, koniecznie sprawdź skład. Idealnie powinno zawierać wyłącznie japońskie słodkie wino ryżowe mirin (sake), sos sojowy, bulion rybny i miód (cukier). Dopuszczalne są jednak również naturalne przyprawy i przyprawy. Ale barwniki, aromaty i konserwanty absolutnie nie! Jeśli znajdziesz taką „chemię”, poszukaj innego unagi lub… przygotuj go samodzielnie w domu!

Sos Unagi nie powinien zawierać barwników, konserwantów ani aromatów.
Sos Unagi nie powinien zawierać barwników, konserwantów ani aromatów.

Nie będzie to trudne, jak się teraz przekonasz. Oferujemy 2 możliwości przygotowania sosu unagi: pierwsza jest zbliżona do autentycznej receptury, druga jest bardziej demokratyczna.

Przepis na sos Unagi nr 1

Składniki:

  • Japońskie wino ryżowe Mirin 250 ml
  • naturalny sos sojowy 250 ml
  • wytrawne białe wino 250 ml
  • suchy bulion rybny Hondashi 1 łyżeczka ze zjeżdżalnią
  • cukier trzcinowy lub miód 3 łyżki l.
  1. Do rondla wlać wino mirin, sos sojowy i białe wytrawne wino. Postawić na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia. Dodać suchy bulion rybny i mieszając doprowadzić do wrzenia.
  2. Zmniejsz ogień do niskiego. Zagotować 1,52 godziny, od czasu do czasu mieszając. Sos powinien zgęstnieć.
  3. Dodać cukier trzcinowy (miód). Wymieszaj i gotuj przez kolejne 15 minut na małym ogniu. Zdjąć z ognia i ostudzić.

Przepis na sos Unagi nr 2

Jeśli nie ma możliwości znalezienia wina ryżowego i wytrawnego bulionu rybnego, upraszczamy technologię i przygotowujemy unagi nieco inaczej. Wynik na pewno Cię nie zawiedzie!

Składniki:

  • skrobia kukurydziana – 1 łyżeczka.
  • wino białe słodkie – 20 ml
  • miód – 15 ml
  • sos sojowy – 100 ml
  • olej roślinny – 20 ml
  • mielony suszony imbir – 1 łyżeczka.
  • cukier (najlepiej trzcinowy) – 1 łyżka. l.
  1. Rozcieńczyć skrobię winem, upewniając się, że nie ma grudek.
  2. Do kadzi włóż miód, polej sosem sojowym i olejem roślinnym. Mieszając, doprowadzić do wrzenia. Dodaj imbir i cukier. Zamieszać. Wlać skrobię rozcieńczoną winem i doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Pozwól ostygnąć.

Sekrety gotowania potraw z unagi. Jak go zastąpić, jeśli nie możesz kupić tego sosu

Wspominaliśmy już, że początkowo sos unagi łączono wyłącznie z węgorzem. W związku z tym do dziś w japońskich restauracjach oferowane będą dania takie jak unagi donburi (ryż z kawałkami węgorza marynowanego w sosie o tej samej nazwie) czy unagi sushi.

Jednak kucharze z Krainy Kwitnącej Wiśni (i nie tylko) od dawna wykorzystują ten sos do przygotowywania bakłażanów, makaronów, sałatek z owoców morza, bułek i pieczonych ryb. Europejscy szefowie kuchni uwielbiali dodawać unagi do marynaty do kebabów, grillowanych mięs, kurczaków i wieprzowiny.

Jak wykorzystać ten sos w domu? Na przykład tak. Rybę pokroić w cienkie plasterki, zamarynować w unagi i pozostawić na 10 minut. Następnie szybko podsmażamy w woku razem z warzywami i od razu podajemy. Czy planujesz upiec całego kurczaka? Przygotuj, włóż do formy i przykryj folią. Piec przez 1 godzinę. Następnie wyjmij patelnię z kurczakiem z piekarnika i usuń folię. Posmaruj ptaka ze wszystkich stron sosem unagi za pomocą pędzla i piecz na ładny złoty kolor.

Sos Unagi nadaje pieczonemu kurczakowi bardziej słono-słodki, pikantny smak.
Sos Unagi nadaje pieczonemu kurczakowi bardziej słono-słodki, pikantny smak.

Unagi to także idealny dip, w którym można maczać kawałki smażonych warzyw i ryb, nuggetsy, paluszki serowe czy frytki. I wystarczy posypać tym sosem makaron lub ryż z pieczarkami, a danie będzie mieniło się zupełnie innymi kolorami! Nawiasem mówiąc, Japończycy są pewni, że unagi pomaga poprawić trawienie i ogólnie metabolizm. I chcielibyśmy również zwrócić uwagę na bezwarunkowe działanie antystresowe unagi, ze względu na najlepsze doznania kulinarne, jakie daje ten sos!

A co jeśli nie możesz kupić unagi i po prostu nie masz czasu na jego przygotowanie w domu? Zastąp go teriyaki: jak powiedzieliśmy, w rzeczywistości są bardzo podobne!

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #sosPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja