Pomidory we własnym soku
Do przepisu
Pomidory we własnym soku wydają się być bardzo prostym przygotowaniem na zimę. Jednak wiele osób ją uwielbia i robi ją regularnie w sezonie pomidorowym. Jak gotować pomidory we własnym soku? Na pewno znamy odpowiedź na to pytanie i dzielimy się z Wami świetnym przepisem! Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani umiejętności, a zestaw składników jest elementarny: potrzebujesz tylko pomidorów i najtańszych przypraw. O tak! Potrzebujesz także litrowych słoików, które oczywiście należy dokładnie wysterylizować. Otóż, aby preparat był szczególnie delikatny, obieramy pomidory i w zasadzie nie używamy octu. Smak potrawy jest naturalny i bardzo delikatny.
Złożoność: łatwo Kalorie: 308,55 kcal/porcja Porcje: 6 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 30 minut Używany: 11,67 g/2,08 g/63,46PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 6 PORCJIPomidory 1 kgSeler 1 sztukaKoperek 5 oddziałówPietruszka 5 oddziałówSól 1 łyżka.Cukier 1 łyżka.Czarne ziarna pieprzu 6 szt.Sos tabasco do smaku Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj pomidory. Umyj je i osusz papierowymi ręcznikami. Za pomocą bardzo ostrego noża lekko natnij każdy owoc w kształcie krzyża od dołu. Wystarczy przeciąć skórę, a nie miąższ!
Krok 2
W szerokim rondlu zagotuj wodę. Zanurz w nim przygotowane pomidory i trzymaj na ogniu przez około minutę. Następnie łyżką cedzakową przenieś owoce na durszlak.
Krok 3
Kilka razy przepłucz pomidory lodowatą wodą. Przecięta skóra zacznie się zwijać, co ułatwi jej usunięcie. Ostrożnie usuń skórkę ze wszystkich pomidorów.
Krok 4
Sterylizuj słoiki i pokrywki. Jedną z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod jest metoda na parę. Na garnku z wrzącą wodą umieść sito lub specjalną pokrywkę z okrągłym otworem pośrodku. Sterylizować słoiki 500 ml przez kilka minut, litrowe przez 15 minut. W tym samym czasie zagotuj pokrywki (2-3 minuty każda).
Krok 5
500 g obranych pomidorów przekrój na połówki. W razie potrzeby usuń nasiona łyżeczką: bez nich pomidory we własnym soku będą wyglądać znacznie bardziej efektownie. Przełóż połówki pomidorów do przygotowanych słoików.
Krok 6
Pozostałe pomidory pokroić w drobną kostkę. Pokrojone pomidory włóż do rondla o grubym dnie i postaw na średnim ogniu. Mieszając, doprowadzić do wrzenia.
Krok 7
Umyj warzywa i dobrze je wysusz, a następnie posiekaj bardzo drobno. Ważny! W przypadku pomidorów we własnym soku świeże zioła są przyprawą, a nie częścią potrawy. Koperek i pietruszkę posiekać bardzo drobno, usuwając twarde łodyżki.
Krok 8
Umyj łodygę selera. Następnie użyj obieraczki do warzyw lub bardzo ostrego noża, aby odciąć twarde włókna (jeśli występują). Przygotowaną łodygę pokroić w możliwie małą kostkę.
Krok 9
Na patelnię z miąższem pomidorowym dodaj przygotowane warzywa i seler, sól, cukier, ziarna pieprzu i sos Tabasco. Gotuj na małym ogniu przez 10 minut, aż seler będzie miękki.
Krok 10
Powstały pikantny sok pomidorowy przetrzyj przez sito. Jeśli to nie wystarczy, dodaj trochę wody pitnej i zamieszaj. Sok z powrotem przelej na patelnię i ponownie zagotuj na średnim ogniu.
Krok 11
Wrzącym sokiem pomidorowym zalej pomidory w słoiku. Idealnie byłoby, gdyby owoce były całkowicie zalane własnym sokiem: dzięki temu preparat będzie lepiej przechowywany.
Krok 12
Pasteryzuj pomidory w słoikach. Aby to zrobić, przykryj je pokrywkami i umieść w dużym rondlu z ledwo wyczuwalnym wrzącą wodą. Powinna sięgać mniej więcej połowy wysokości słoika. Po ponownym zagotowaniu wody pasteryzować przez 10 minut.
Krok 13
Ostrożnie wyjmij puszki pomidorów z patelni. Zapieczętuj i odwróć na podwójnie złożony ręcznik. Całkowicie ostudzić. Przechowywać w chłodnym miejscu.
PRZYDATNE RADY
Staraj się wybierać pomidory nie tylko tej samej odmiany, ale także tej samej wielkości, a nawet stopnia dojrzałości. W przeciwnym razie niektóre owoce będą twardsze, inne bardziej miękkie, co nie będzie miało najlepszego wpływu na doznania kulinarne podczas degustacji.
PRZY OKAZJI
Jeśli odpowiednio przygotujesz słoiki z pomidorami we własnym soku, a następnie je pasteryzujesz, przekąska będzie dobrze przechowywana. W razie potrzeby do soku można dodać oliwę z oliwek: doda to ciekawych nut do smaku potrawy.