Śliwki na zimę z pestkami i bez. Sprawdzone przepisy na kompot, dżem, sos śliwkowy

Śliwki na zimę z pestkami i bez. Sprawdzone przepisy na kompot, dżem, sos śliwkowy

Śliwki na zimę z pestkami i bez. Sprawdzone przepisy na kompot, dżem, sos śliwkowy

Olga Zacharowa 16 sierpnia 2022 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Istnieją różne sposoby przygotowania śliwek na zimę. Jest to istotne dla tych, którzy mają duże zbiory na swojej daczy i nie da się obejść tylko jednym wiecznym przepisem na zbiory. W sklepach i na targowiskach są teraz bardzo atrakcyjne ceny śliwek, więc można sobie na nie pozwolić.

Marynowana śliwka z czosnkiemŚliwka na zimęKompot śliwkowySos śliwkowy na zimęMarynowana śliwka z czosnkiemŚliwka na zimę

Najpopularniejszym sposobem konserwowania śliwek na zimę jest zrobienie dżemu, marmolady, marmolady i marmolady. Można zrobić kompot śliwkowy lub przygotować śliwki marynowane z czosnkiem i przyprawami. Śliwki te idealnie nadają się do dań mięsnych, szczególnie wieprzowych, świetnie komponują się ze świąteczną kaczką lub gęsią.

Sosy śliwkowe też są dobre. Jak ugotować tkemali pisaliśmy już wcześniej, ale nie musisz ograniczać się do tego sosu/przyprawy. Spróbuj przygotować egzotyczny sos śliwkowy w stylu chińskim, który dobrze komponuje się z mięsami, rybami i serami.

Kompot śliwkowy na zimę

Kompot śliwkowy to kompot klasyczny. W naszym rosyjskim rozumieniu kompot to napój bezalkoholowy, w którym gotuje się świeże owoce lub jagody („mono” lub w mieszance) w słodzonej wodzie. Wyjątkiem jest kompot z suszonych owoców. Kompot śliwkowy jest podwójnie cudowny. Dobrze gasi pragnienie, a śliwki z kompotu można jeść osobno lub podawać np. z lodami. Wiele osób uważa, że ​​najsmaczniejszy w kompocie śliwkowym są same owoce pestkowe, dlatego piją ten płyn tylko dla towarzystwa.

Na kompot śliwkowy wybierz mięsiste, twarde śliwki z grubą skórką, aby skórka nie pękła podczas gotowania, a śliwki zachowały swój kształt. Nie jest zbyt miło, gdy w kompocie pływają kawałki śliwek.

Do sterylizacji słoików po kompocie użyj jednej z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod – „na parze”. Na garnku z wrzącą wodą umieść sito lub specjalną siateczkową pokrywkę, aby zapobiec rozpryskiwaniu się tłuszczu. Na górze – czysty słoik z szyjką w dół. Słoiki 500 ml gotuje się na parze przez 10 minut, słoiki litrowe przez 15 minut. Jednocześnie pokrywki należy „gotować” we wrzącej wodzie przez 2-3 minuty.

Kompot śliwkowy na zimę
Kompot śliwkowy na zimę

Do przygotowania jednego 3-litrowego słoika kompotu śliwkowego potrzebujemy:

  • około 8-10 średniej wielkości śliwek, w przeliczeniu na 1/4 3-litrowego słoika
  • 2,5 litra smacznej i miękkiej wody pitnej
  • 350-400 g cukru
  1. Aby przygotować kompot śliwkowy, umyj owoce. Każdą śliwkę nakłuj ostrą wykałaczką. Wybieraj mięsiste, jędrne śliwki z grubą skórką, aby nie pękały/rozrywały się podczas gotowania i aby śliwki zachowały swój kształt. Nie jest zbyt miło, gdy w kompocie pływają kawałki popękanego miąższu śliwek.
  2. Przygotowane śliwki włóż do sterylnych słoików. Słoiki muszą mieć taką objętość, aby śliwka swobodnie mieściła się w szyjce.
  3. Zagotuj wodę i wrzuć śliwki. Pozostaw na 5 minut. Pamiętaj, że smak kompotu w dużej mierze zależy od smaku wody.
  4. Odlej wodę ze słoika do rondelka. Aby to zrobić, najlepiej użyć specjalnej plastikowej pokrywy z otworami i dziobkiem spustowym. Jeśli go tam nie ma, po prostu zakryj szyjkę słoika pokrywką, lekko ją poruszając. Pamiętaj tylko, aby pokrywka była jak najczystsza. Jeśli nie chcesz kłopotów, wysterylizuj go.
  5. Doprowadzić wodę do wrzenia na średnim ogniu. Wrzenie nie powinno być mocne! Ciągle mieszając, dodawać cukier. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
  6. Na ostatni etap przygotowania kompotu śliwkowego powstałą słodką wodą zalej śliwki w słoikach.
  7. Zakręć słoiki, odwróć je i umieść na pokrywce. Słoiki z kompotem śliwkowym najlepiej owinąć kocem wełnianym lub bawełnianym. Koc zdejmij dopiero wtedy, gdy słoiki całkowicie ostygną. Przechowuj słoiki w chłodnym miejscu.

Jeśli ten przepis na kompot śliwkowy wydaje się zbyt prosty, oto przepis na stary rosyjski kompot śliwkowy bez pestek, który nie jest już napojem, ale deserem. Duże niebieskie śliwki należy przeciąć na pół, wypestkować i obrać. Gotuj je na bardzo małym ogniu w bardzo lekkim syropie (1:4, preferując wodę). Połóż śliwkę na talerzu. Syrop zagotować do początkowej lepkości i zalać nim śliwki. Podawać z lodami.

Możesz też zrobić kompot ze śliwek i jabłek (przepis tutaj) lub kompot ze śliwek i aronii (przepis tutaj).

Dżem śliwkowy na zimę

Dżem na zimę to tradycyjny rosyjski przysmak. To świetny sposób na konserwację jagód i owoców, których sezon w naszym klimacie jest bardzo krótki. Samo słowo – „dżem” – podpowiada, jak to zrobić. Wszelkie jagody, owoce, a nawet warzywa, na przykład marchew, cukinia, dynia itp. gotowane w słodkim syropie. Kiedyś syrop ten robiono z miodu i melasy, dziś robi się go z cukru.

Przepis na dżem, w przeciwieństwie do dżemu i marmolady, zakłada, że ​​bierzesz całe, a nie rozgniecione jagody i małe owoce, a owoce kroisz w duże plasterki. Syrop dżemowy rosyjski jest zawsze gęsty, przezroczysty i zachowuje naturalny kolor owocu. Trzymają się mocno w syropie, nie pływają i nie osiadają na dnie.

Ponieważ naszym dzisiejszym tematem są powidła śliwkowe, podamy od razu 4 podstawowe przepisy. A potem sam decydujesz, w jaki sposób gotować.

Dżem śliwkowy bez pestek

Wiele osób robi dżem ze śliwek bez pestek i są ku temu powody. Jest o wiele wygodniejszy do spożycia, posmarowany po prostu chlebem lub ułożony na śnieżnobiałym kopcu twarogu, stanowi także gotowy nadzienie do ciast. W procesie przygotowania śliwek nikt nie napotyka szczególnych trudności. Jeśli śliwka jest dojrzała, to po przecięciu jej na połówki pestki praktycznie wypadają w dłonie. Cóż, wtedy wszystko jest przygotowane zgodnie ze schematem opisanym szczegółowo w przepisie.

I proszę, nie spiesz się, osiągnij odpowiedni stopień gotowości powideł śliwkowych bez pestek, wtedy będzie on doskonale przechowywany bez chłodzenia.

Jeśli nadal chcesz grać bezpiecznie, pasteryzuj dżem. Aby to zrobić, przykryj słoiki pokrywkami i umieść je w rondlu z wodą podgrzaną do 70°C tak, aby sięgała „wieszaków”. Doprowadzić ogień do 90°C i trzymać na ogniu przez 10-15 minut. Następnie zwiń go.

Dżem śliwkowy bez pestek
Dżem śliwkowy bez pestek

Aby zrobić dżem ze śliwek bez pestek, potrzebujesz:

  • 1,3 kg śliwek z pestkami
  • 1,2 kg cukru
  • 400 ml smacznej wody do picia
  • 2-gwiazdkowy anyż
  • 2-3 pąki goździków
  • 1-1,5 laski cynamonu
  1. Przygotuj śliwki na dżem. Każdą śliwkę przekrój na pół i usuń pestki.
  2. Zważ przygotowane śliwki bez pestek. Odmierz 1 kg, ponieważ ilość cukru i wody jest wskazywana na podstawie tej wagi. Użyj dodatkowych według własnego uznania.
  3. Przygotuj syrop na dżem ze śliwek bez pestek. Aby to zrobić, wlej cukier do szerokiego ognioodpornego pojemnika. Napełnij wodą i zagotuj. Gotuj przez 3 minuty.
  4. Do wrzącego syropu włóż połówki śliwek i ostrożnie potrząśnij pojemnikiem kilka razy, aby równomiernie rozłożyły się pomiędzy owocami. Dodaj przyprawy. Należy je umieścić w torebce utworzonej z kawałka gazy.
  5. Zdejmij pojemnik ze śliwkami w syropie i przyprawami z ognia. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 4 godziny. Następnie podgrzej ponownie i gotuj przez 5-7 minut. Odstaw na 3 godziny. Powtórz tę czynność 3-4 razy.
  6. Usuń węzeł z gazy z przyprawami z dżemu. Gorące rozlewamy do suchych, wysterylizowanych słoików i zwijamy pokrywki. Wyłożyć na podwójnie złożony ręcznik i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Dżem śliwkowy z pestkami

Nie każdemu wychodzi dobrze robienie powideł śliwkowych z pestkami. Jaki jest haczyk? Konsystencja samego dżemu często budzi wątpliwości: owoce dosłownie topią się, łączą z syropem, a nasiona unoszą się osobno. Proponujemy zrobić powidła śliwkowe z pestkami, stosując kilka trików. Najpierw poddaj owoce swoistemu zabiegowi „utwardzania” poprzez zanurzenie ich w gorącej, a następnie zimnej wodzie. Dzięki temu owoce lepiej zachowują swój kształt po ugotowaniu. Po drugie, przygotuj dżem nie od razu, ale w kilku etapach. Pozwala to zachować aromat, smak i kolor owoców.

Do dżemu ze śliwek z pestkami używaj niezbyt dużych, niezbyt przejrzałych owoców. To właśnie one lepiej zachowują swój kształt po ugotowaniu.

Dżem śliwkowy z pestkami
Dżem śliwkowy z pestkami

Aby zrobić dżem ze śliwek z pestkami, potrzebujesz:

  • 1 kg śliwek z pestką
  • 1,2 kg cukru
  • 1 litr smacznej wody pitnej
  1. Przygotuj śliwki na dżem z pestkami. Przede wszystkim posortuj owoce według stopnia dojrzałości, usuwając uszkodzone.
  2. Do szerokiego rondla o pojemności co najmniej 3 litrów wlać wodę pitną. Podgrzej, nie doprowadzając do wrzenia (optymalna temperatura to 85°C). Sprawdź to za pomocą termometru kuchennego.
  3. Umieść dużą miskę wypełnioną lodowatą wodą obok zlewu. Zanurz śliwki w gorącej wodzie i pozostaw na 3-5 minut. Następnie spuść wodę. Umieść śliwki w misce z lodowatą wodą. Rozłóż je i osusz na papierowym ręczniku.
  4. W szerokim rondlu lub misce na dżem przygotuj syrop cukrowy. Aby to zrobić, wsyp cukier do pojemnika, dodaj wodę pitną i mieszając, zagotuj. Gotuj przez 3 minuty.
  5. Zanurz śliwki w powstałym syropie cukrowym. Mieszaj bardzo ostrożnie i podgrzewaj przez 1 minutę. Zdjąć z ognia. Pozostawić na 3 godziny w temperaturze pokojowej.
  6. Pojemnik ze śliwkami w syropie postaw z powrotem na ogniu i gotuj przez 30 minut. w trzech lub czterech dawkach. Czas oczekiwania pomiędzy dawkami wynosi 2 godziny. Gotowy gorący powidło śliwkowe przełóż do suchych, wysterylizowanych słoików i zamknij.

Plasterki powideł śliwkowych bez pestek

W ramach tego przygotowania na zimę nie tylko usunęliśmy pestki ze śliwek, ale także pokroiliśmy miąższ w plasterki. I to, wierz mi, ma sens, ponieważ w tej formie owoce są doskonale nasączone syropem i zachowują swój kształt. Podawanie powideł śliwkowych w plastrach w wazonie lub rozetkach to prawdziwa przyjemność, nie tylko gastronomiczna, ale i estetyczna!

Aby przygotować powidło śliwkowe, staraj się wybierać duże, dojrzałe owoce z dobrze oddzielającą się pestką. Na przykład odmiana „śliwkowa” jest idealna.

Sugerujemy zrobienie tego dżemu z użyciem białego wina. Jeśli nie do końca podoba Ci się pomysł jego użycia, po prostu weź 500 ml wody i dodaj do niej sok z połowy dużej cytryny. Wymieszaj i użyj jako bazy syropu.

Plasterki dżemu śliwkowego
Plasterki dżemu śliwkowego

Aby zrobić powidła śliwkowe w plasterkach, potrzebujesz:

  • 1,3-1,5 kg śliwek z pestkami
  • 1,2 kg cukru
  • 500 ml białego wytrawnego wina, bez goryczy
  1. Przygotuj śliwki na dżem. Każdą śliwkę przekrój na pół i usuń pestki. Odmierz 1 kg owoców (resztę wykorzystaj według uznania) i pokrój w plasterki.
  2. Do szerokiego rondla, rondla lub emaliowanej miski wsyp cukier. Wlać wytrawne białe wino i mieszając doprowadzić do wrzenia. Gotuj syrop dżemowy przez 3 minuty. na średnim ogniu.
  3. Przygotowane śliwki ostrożnie wrzucamy do wrzącego syropu, aby się nie poparzyć. Bardzo dokładnie wymieszaj dużą drewnianą łyżką lub delikatnie potrząśnij pojemnikiem kilka razy.
  4. Gotuj dosłownie 2-3 minuty. Następnie zdejmij śliwki w syropie z ognia i przykryj kawałkiem czystej gazy. Pozostawić na 4 godziny w temperaturze pokojowej. Plasterki śliwek należy namoczyć w syropie.
  5. Pojemnik ze śliwkami w syropie ponownie postaw na ogniu i zagotuj. Gotuj przez 2-3 minuty. i zdjąć z ognia. Przykryć gazą i pozostawić do ostygnięcia. Powtórz tę czynność jeszcze 3-4 razy.
  6. Po raz ostatni doprowadzamy dżem śliwkowy do pełnej gotowości. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia i rozprowadzić na suchym…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja