Składanie burgera, czy istnieje jeden schemat, czy najważniejsze są zasady montażu?
Olga Zacharowa 27 sierpnia 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Co roku 27 sierpnia miłośnicy fast foodów na całym świecie obchodzą Dzień Burgera. Prawidłowy montaż hamburgery sprawia, że są wyjątkowo smaczne i łatwe do spożycia. Burger nie rozpływa się w dłoniach i nie potrzeba widelca i noża, żeby go zjeść. Montaż czaszy, niczym precyzyjnie skalibrowany projekt architektoniczny, przynosi korzyść całej konstrukcji.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Przed złożeniem burgera – przegląd głównych składników dania Wybierz bułki. Gotować czy kupować? Jak przygotować paszteciki do burgerów Jaki ser będzie najlepszy do burgera? Jakie jeszcze składniki powinny być, aby składanie burgera było proste i wygodne?
- Składanie burgera – spojrzenie profesjonalisty
- Składanie burgera: schemat i wyjaśnienie
- Składanie burgera jest częścią przyjaznej biesiady lub rodzinnego obiadu
Rozpoczynając rozmowę o składaniu burgera, powiedzmy kilka słów o jego najważniejszych elementach. W końcu, aby burger pojawił się przed nami w całej okazałości, wszystko jest ważne. Miękka i nie „papierowa” bułka, soczysty, zapiekany kotlet wołowy, równa warstwa ciepłego sera, chrupiące ogórki kiszone, soczysta niegorzka cebula, najlepszy chrupiący liść sałaty i dojrzały pomidor. Plus oczywiście odpowiedni sos. To jest nasz pomysł na świetnego burgera.
Przed złożeniem burgera – przegląd głównych składników dania
Wybieramy bułki. Gotować czy kupować?
Niezależnie od tego, jak złożysz burgera, odpowiedź na to pytanie zależy od tego, ile czasu potrzebujesz na jego ugotowanie. Jeśli możesz poświęcić kilka godzin, zrób własne bułeczki. Domowe bułki z pewnością przypadną do gustu każdemu i będą nie tylko dolną i górną częścią burgera, ale też pełnowartościowym składnikiem. Na przykład, aby uzyskać apetyczne i lekko słodkie bułeczki ziemniaczane, potrzebujesz nie więcej niż 1 godzinę na wyrośnięcie ciasta + 1 godzinę 15 na wyrośnięcie i 15-18 minut. do pieczenia w piekarniku. Zobacz przepis tutaj.
Bułeczki ziemniaczane do burgerów
Jeśli zdecydujesz się na zakup bułek w supermarkecie, prawdopodobnie wybierzesz klasyczne bułki do burgerów z sezamem. Tak, są wszechstronne, a kotlet wołowy z pewnością chętnie będzie przebywał w ich towarzystwie. Jednocześnie zwiewne bułeczki o porowatym miękiszu świetnie komponują się ze smażoną rybą w cieście, a szarpana wieprzowina i pikantna sałatka coleslaw to idealne składniki do burgerów z brioszką czy innych pieczywa z dużą zawartością masła. Do burgera można też użyć ciabatty. Ważne, aby bułka była miękka i dawała się skompresować, zmniejszając wysokość całego burgera. Nie zapomnij lekko podsmażyć bułek i wykorzystać je, gdy są jeszcze ciepłe, podczas składania burgera. Przeczytaj o tym poniżej.
Jak gotować paszteciki z burgerami
Zarówno w przypadku burgera, jak i całego posiłku, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest samodzielne przygotowanie paszteciku. Aby uzyskać soczysty pasztecik wołowy, wybierz tłustą, grubo mieloną wołowinę. Zawartość tłuszczu wynosi 20%, choć dla niektórych miłośników burgerów 40% to norma.
Najwyższy poziom umiejętności polega na samodzielnym przygotowaniu mielonego mięsa do burgera, a następnie usmażeniu kotleta lub usmażeniu go na grillu. Nasz stały i ulubiony autor, Andrei Bugaisky, podpowiada, jak to zrobić (zobacz tutaj). Radzi przygotować kotlety z najwyższej jakości części polędwicy – grube i cienkie brzegi, karczek itp. Mięso mielone posiekaj ręcznie. I nie zapomnij o co najmniej 20% tłuszczu. Im bardziej ogniotrwały jest ten tłuszcz, tym lepszy wynik. Tłuszcz wołowy jest sprzedawany na rynkach, wystarczy zapytać sprzedawców – rzadko jest wystawiany. Można użyć zarówno smalcu, jak i ogona jagnięcego. Najlepiej przygotować kotlety o masie 140 g. Najpierw uformować kulki, a następnie spłaszczyć je w okrągłe krążki o grubości 2,5 cm. Burgerów nie trzeba w żaden sposób panierować.
Wszystkie tajniki robienia kotletów, w tym burgerów, znajdziesz szczegółowo tutaj
Jaki ser jest najlepszy do burgera?
O serach pisaliśmy również szczegółowo tutaj.
Na początek możesz zacząć od serów topionych: cheddar, gouda, emmentaler. Następnie przejdź do kombinacji serów i/lub użycia serów pleśniowych białych i pleśniowych oraz serów z mleka koziego.
Aby dodać jeszcze więcej sera do burgera, zastosuj trik szefa kuchni: z mięsa mielonego uformuj kulki i kciukiem zrób w każdej „studzienkę”. Wypełnij go około 2 łyżkami. l. tarty ser lub kawałek sera topionego. Uformuj kotlet, „usuwając” ser z środka. Studzimy przez co najmniej 30 minut i pieczemy jak zwykle.
Leniwy Sloppy Joe Burger na patelni węglowej, przepis znajdziesz tutaj
Jakie powinny być pozostałe składniki, aby montaż burgera był prosty i wygodny?
Pamiętaj, że przestrzeń pomiędzy górną i dolną bułką jest ograniczona. Tak naprawdę ogranicza się to do naszych ust. Trzeba zrobić burgery, w które można się wgryźć, a nie zastanawiać się, jak przystosować się do jedzenia „wieży” składającej się z różnych warstw. A im większa średnica bułek, tym niższa powinna być wysokość burgera. Proszę wziąć to pod uwagę podczas składania burgera.
Sałata: lodowa lub rzymska. Można je mieszać. W tym celu należy położyć jeden arkusz na drugim i pokroić w długie paski, które można następnie wykorzystać przy składaniu burgera. I bez względu na to, jak uwielbiane są friese i lollo rosso, lepiej ich nie używać. Po złożeniu stają się bezkształtne i wiotkie w burgerze. Niektórzy szefowie kuchni uważają, że najbardziej optymalną metodą przygotowania burgerów jest sałata.
Pomidory: smaczne i niezbyt wodniste. Jeśli ich nie ma, lepiej nie używać innych – szkodzą całemu burgerowi.
Ogórki: marynowane (choć dlaczego nie solone), bez bogatego i zbyt jasnego smaku marynaty/solarki. Gęste i jednocześnie niezbyt wodniste, dzięki czemu można je pokroić w średnio cienkie plasterki i nie zgubią się podczas składania burgera.
Burger z kotletem z kurczaka, świeżym ogórkiem i sosem matsun autorstwa szefa kuchni Gayane Breiova, przepis znajdziesz tutaj
Cebula: surowa i smażona. Jeśli cebula nie jest gorzka, ale lekko słodka, sprawdzi się z korzyścią dla całego dania. Po złożeniu burger trochę zaparuje, jeśli będzie stał obok gorącego kotleta i stanie się nieco bardziej miękki. Dobrym pomysłem jest zmieszanie w burgerze białej i czerwonej cebuli. I lepiej jest pokroić go w cienkie pierścienie lub półpierścienie. Jeśli natkniesz się na ostrą lub lekko gorzką cebulę, szybko ją podsmaż (ze szczyptą brązowego cukru). Można również posiekać cebulę, zalać ją wrzątkiem i przełożyć do wody z lodem. Następnie marynować w occie jabłkowym lub winnym przez 8-10 minut. Przed złożeniem burgera dokładnie osusz cebulę.
Sos: Na jednego burgera można przygotować aż 3-4 sosy. Najczęściej jest to majonez, ketchup lub mieszanka obu. Majonez i ketchup są lepsze domowe lub bardzo wysokiej jakości. Ale teraz dopuszczalne jest stosowanie sosu żurawinowego i wiśniowego, sosu serowego, pesto, chutney, sosu barbecue, sriracha, sosu holenderskiego i innych przypraw.
Nasza wierna czytelniczka Nadieżda Murinets oferuje własną wersję sosu w stylu znanej na całym świecie sieci restauracji fast food. W tym celu majonez miesza się z papryką, ogórkiem kiszonym, czosnkiem przepuszczonym przez prasę, musztardą i białym octem winnym. Ogórki kiszone ścieramy na drobnej tarce i mieszamy z przygotowaną masą. Sos miesza się do uzyskania gładkości i wykorzystuje zgodnie z jego przeznaczeniem. Zobacz przepis tutaj.
Burger z sosem w stylu znanej marki sieci restauracji fast food
Składanie burgera – spojrzenie profesjonalisty
Zwróciliśmy się do kilku moskiewskich szefów kuchni z pytaniem: „Czy istnieje prawidłowy schemat składania burgerów?” Niektórzy odpowiadali: „To jest pytanie w rodzaju: «jak ugotować barszcz» i nie ma na nie odpowiedzi”. Jesteśmy jednak uparci i nadal otrzymaliśmy odpowiedzi od dwóch profesjonalistów, którym bardzo ufamy.
Maxim Rybakov, szef kuchni restauracji Gostiny Dvor w Suzdal w obwodzie włodzimierskim
„Wszystko jest arbitralne, a najważniejsze jest to, że:
- sosem nakładamy bułki, następnie pomiędzy nimi umieszczamy wszystkie pozostałe składniki,
- wszystkie składniki burgera powinny być łatwe do odgryzienia, dlatego liście sałaty należy porwać na kawałki wygodne do spożycia,
- wszystkie składniki powinny mieć mniej więcej tę samą temperaturę,
- burger musi mieć 4 składniki: słony, tłusty, słodki i chrupiący (kolejność nie jest tu istotna, ważne, żeby były obecne).”
Bułeczki ziemniaczane do burgerów od Marka Sinclaira, przepis znajdziesz tutaj
Kirill Martynenko, partner zarządzający i szef kuchni sieci steakhouse Torro Grill:
„Składając burgery kieruję się trzema zasadami:
- w pobliżu powinny znajdować się gorące i ciepłe składniki. Oznacza to, że obok kotleta powinien znajdować się roztopiony ser, w ich towarzystwie powinien znajdować się również bekon. Jeśli w burgerze są smażone grzyby lub ostry sos, to one również powinny „przykleić się” blisko pasztetu.
- Bułeczki stały się teraz przewiewne i miękkie, a żeby zapobiec ich zamoczeniu, należy je podsmażyć. Można też położyć na nie ser i „zapieczętować” kawałkiem sera.
- Aby ułatwić składanie burgerów, część składników zbieram na spodzie bułki, część na górze. Na spodzie wysmarowanym sosem znajdują się składniki gorące (ser i kotlet), na górze składniki zimne (sałata, pomidor, ogórki, cebula). Gdy wszystko jest już zmontowane, po prostu je odwracam i kładę dolną część na wierzch. Przewracam burgera na drugą stronę i jeśli trzeba, zabezpieczam go patyczkiem.
O sałatie liściastej: Lubię używać góry lodowej. Aby burger był chrupiący i nie wyschnął, należy go pokroić tuż przed złożeniem burgera. I nie zapominajcie, że burgera można przygotować ze szpinakiem i sałatką coleslaw z białej lub czerwonej kapusty.
O ogórkach: Polecam spróbować burgera nie z ogórkami kiszonymi, ale ze smakiem. To gęsta przyprawa przypominająca chutney, przygotowywana z marynowanych warzyw, w tym przypadku ogórka.
O serze: Na bułkę kładę ser i kładę na nim kotlet lub topię ser na kotlecie. Jeśli robię burgera z dwóch pasztecików, wkładam między nie ser.
Burger azjatycki z sałatką z kapusty i marchwi, zobacz przepis tutaj
Składanie burgera: schemat i wyjaśnienie
Jak się okazało, o wiele ważniejszy nie jest sam montaż burgera, czyli kolejność warstw, ale odpowiedź na pytanie: po co nam tak układać burgera i czego chcemy osiągnąć w ten sposób.
Bazując na wiedzy fachowców, zrozumiemy montaż burgerów na konkretnym przykładzie. Oto jedna z wielu opcji montażu burgera (od dołu do góry):
pół zapiekanej bułki + sos + ogórek + kotlet + ser + pomidor + zielona sałata + cebula + sos + druga połowa zapiekanej bułki.
Przyjrzyjmy się każdej warstwie zestawu burgera. Zacznijmy od dolnej bułki, którą należy lekko podsmażyć. Dlaczego smażyć? Nie tylko po to, żeby cały burger był ciepły. Bardzo ważne jest, aby chleb nie rozmoczył się od sosów i soków. Przypieczona powierzchnia bułki to doskonałe wyjście.
Następnie, zgodnie ze schematem montażu burgera, pojawia się sos. Jednocześnie na dolną połowę bułki lepiej posmarować gęstymi sosami – najczęściej na bazie ketchupu lub podobnych, np. salsy. Do ketchupu warto dodać musztardę, która podkreśli smak mięsa. Majonez najlepiej „podbić” wyżej, gdyż jego delikatny smak i konsystencja może rozpłynąć się na pieczywie i lepiej będzie komponować się z warzywami.
Burger wegetariański z pasztetem z ciecierzycy, pomidorami, słodką cebulą i…