Serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego: jak gotować

Serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego: jak gotować

Serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego: jak gotować

Olga Zacharowa 16 stycznia 2024 r

Serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego: jak przygotować i jak to zrobić poprawnie? Odpowiadamy na te pytania i oferujemy wspaniałe przepisy na domowe wypieki. Sernik ciepłe, przytulne, trochę leniwe i pyszne słowo. Wymawiamy to i zaczynamy przygotowywać serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego.

Serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego, jak gotować

Treść:

  • Skąd wzięło się słowo „sernik” i historia tego ciasta?
  • Sekrety robienia sernika z twarogiem z ciasta drożdżowego
  • Sernik z naciskiem na nadzienie twarogowe
  • Jak złożyć sernik z twarogiem z różnych ciast
  • Przygotowanie serników z twarogiem do pieczenia i samo zapiekanie
  • Przepisy na serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego
  • Serniki z twarogiem i kandyzowanym ciastem drożdżowym
  • Sernik drożdżowy z twarogiem i czarną porzeczką, jak u babci
  • Sernik z twarogiem i miodem
  • Serniki drożdżowe z lemon curdem i rodzynkami
  • Co się stanie, gdy skrzyżowamy sernik drożdżowy z twarogiem i sernikiem?

Zacznijmy naszą rozmowę na temat sernika z twarogu z ciasta drożdżowego od etymologii i przejrzyjmy słowniki, a następnie porozmawiamy o tym, jak przygotować serniki.

Skąd wzięło się słowo „sernik” i historia tego ciasta?

Naszym zdaniem najbardziej przekonujące wyjaśnienie pochodzenia słowa „sernik” znajduje się w Słowniku etymologicznym języka rosyjskiego Maxa Vasmera. Według tego źródła słowo to pochodzi od słowa „vatra” „ognisko/ogień”, które ma to samo znaczenie w większości języków słowiańskich: ukraińskim, polskim, czeskim, serbskim, chorwackim. Te słowiańskie słowa są również powiązane ze starożytnym indyjskim atharvā „kapłan ognia”, ormiański airem „Płonę, zapalam” – irlandzkie powiedzenie „upiec”.

Według Władimira Iwanowicza Dahla, sernik odmiana słowa „votrukha”, oznaczającego „nadzienie”.

W źródłach literackich słowo „sernik” pojawiło się po raz pierwszy w 1786 roku.

Najprawdopodobniej sernik starożytny słowiański produkt cukierniczy To nie przypadek, że ma kształt koła i jest tak podobny do słońca. Poza tym prawdziwy sernik z pewnością musi być duży zwykle dzielono go na kawałki i spożywano na świątecznym stole. Serniki robione są z mieszanki mąki pszennej i żytniej lub najczęściej z mąki pszennej najwyższej jakości. W pierwszym przypadku są one zazwyczaj niesłodzone Do twarogu dodać niewielką ilość podsmażonej cebuli. To drugie jest słodkie podaje się je z herbatą.

Klasyczny sernik z twarogiem z ciasta drożdżowego, przepis znajdziesz tutaj
Klasyczny sernik z twarogiem z ciasta drożdżowego, przepis znajdziesz tutaj

Sekrety robienia sernika z twarogiem z ciasta drożdżowego

Sernik z naciskiem na nadzienie twarogowe

Klasyczne serniki oczywiście zapiekane są z twarogiem i są słodkie. Jeśli zamierzasz robić serniki z ciasta drożdżowego, nadzienie możesz przygotować w trakcie wyrastania ciasta. W innych przypadkach lepiej przygotować go od razu, w przeciwnym razie będzie twarożek i ciasto w tym czasie zacznie wysychać.

Twarożek najlepiej przetrzeć przez sito do wypełnienia sernika, ale można też użyć blendera. Dla smaku, gładkości i dla uproszczenia procesu należy dodać kilka łyżek kwaśnej śmietany, a następnie żółtka, cukier i odrobinę mąki. Wanilia, rodzynki lub kawałki suszonych owoców dobrze komponują się z twarożkiem.

Przed ułożeniem mokrego farszu miejsce na nie należy posypać mieloną bułką tartą. Zajmuje to tylko trochę, ale ten manewr zapobiegnie zamoczeniu ciasta.

Nadzienie sernikowe można nabierać zwykłą łyżką, specjalną łyżką do lodów lub wycisnąć z rękawa cukierniczego z dyszą o dużym otworze. Jeśli dysza ma zęby, okaże się elegancka. Oczywiście im więcej nadzienia, tym sernik smaczniejszy. Nadmiar może jednak spłynąć po krawędzi, dlatego będziemy trzymać się miary: na porcję ciasta z 500 g mąki należy przygotować 300–350 g nadzienia.

Serniki z ciasta drożdżowego z twarogiem i jagodami, przepis znajdziesz tutaj
Serniki z ciasta drożdżowego z twarogiem i jagodami, przepis znajdziesz tutaj

Jak złożyć sernik z twarogiem z różnych ciast

W zależności od rodzaju ciasta zmienia się także sposób „montażu” sernika z twarogiem.

Ciasto francuskie wymaga szczególnie ostrożnego obchodzenia się. Aby zachował swój urok, można go rozwinąć tylko w jednym kierunku i tylko raz. Z tego samego powodu nie należy ściskać brzegów ciasta francuskiego sznurkiem. Weźmy dwa okrągłe wgłębienia: jedno wielkości zamierzonego sernika, drugie nieco mniejsze. Nawiasem mówiąc, im mniejszy sernik chcesz, tym cieńsze powinno być ciasto. Za pomocą większego wycięcia wytnij dwa koła, następnie za pomocą mniejszego wycięcia w jednym z okręgów wyjmij środek i uzyskaj pierścionek. Posmaruj okrąg jajkiem lub zwilż wodą i nałóż na niego pierścień.

Pozostałe środki kółek lepiej wykorzystać np. do ciastek w takiej formie, w jakiej są, ponieważ nie zaleca się zgniatania rozwałkowanego ciasta francuskiego. Kółka posmaruj jajkiem lub żółtkiem lub skondensowanym mlekiem rozcieńczonym wodą (w przypadku ciasteczek na słodko), a do posypania możesz użyć czego lubisz: cukru, cynamonu, maku, pokruszonych orzechów.

Piasek Lub ciasto przaśne rozwałkowujemy, wycinamy kółka za pomocą okrągłego nacięcia, na środek nakładamy nadzienie, a wolne brzegi ciasta ostrożnie ściskamy „wieńcem” lub robimy na krawędzi fantazyjny „sznurek”.

Ciasto drożdżowe. Serniki z twarogiem przyrządza się z niego na kilka sposobów. Wyrośnięte ciasto drożdżowe najłatwiej rozwałkować na warstwę o grubości około 1 cm, wyciąć kółka za pomocą okrągłych nacięć i pozostawić je do wyrośnięcia na blasze do pieczenia. Uwaga! Podczas pracy z ciastem drożdżowym staraj się używać jak najmniejszej ilości mąki do oprószenia rąk, wałka i stołu. Następnie dociśnij środkową część koła dnem szklanki, w powstałe zagłębienie włóż nadzienie, a brzegi posmaruj jajkiem. Ciasto należy odpowiednio mocno docisnąć, w przeciwnym razie uniesie się i wypchnie nadzienie.

Serniki z twarogiem wytwarza się z ciasta drożdżowego w inny sposób: ciasto dzieli się na równe części, formuje kulki i układa na przygotowanej blasze do wyrośnięcia. Gdy bułki „urośnie”, dociśnij ich środek dnem szklanki. Inna opcja: każdą bułkę rozwałkowujemy, nakładamy nadzienie, ładnie dociskamy brzegi tak, aby powstał koszyczek i odstawiamy na jakiś czas. Można też rozwałkowaną warstwę ciasta pokroić na kwadraty, na środek nałożyć nadzienie, połączyć brzegi ciasta po przekątnej i uformować okrągłe bułeczki. Odwróć się i wyciśnij kawałek ciasta ze środka. Robi też fajny sernik.

Mini serniczki z ciasta drożdżowego z twarogiem i konfiturą morelową, przepis znajdziesz tutaj
Mini serniczki z ciasta drożdżowego z twarogiem i konfiturą morelową, przepis znajdziesz tutaj

Przygotowanie serników z twarogiem do pieczenia i samo zapiekanie

Aby sernik z twarogiem lepiej się zarumienił należy go posmarować lekko ubitym jajkiem lub żółtkiem, roztopionym masłem, kwaśną śmietaną, mlekiem lub ich mieszanką w dowolnej kombinacji. Produkty z ciasta francuskiego są starannie natłuszczane jajko może tworzyć warstwy i sernik nie będzie dobrze rósł. Czasami gotowe gorące serniki smaruje się słodką śmietaną lub roztopionym masłem.

Czas pieczenia zależy od rodzaju ciasta i wielkości serników. Zwykle jest to 15-30 minut w temperaturze 180-200°C, aż do zrumienienia.

Serniki z twarogiem będą jeszcze smaczniejsze, jeśli podamy je bardzo ciepłe, niemal gorące, z masłem pokrojonym w drobną kostkę i rozsmarowanym na nadzieniu.

Inna wersja serników z twarogiem i jagodami z ciasta drożdżowego, przepis znajdziesz tutaj
Inna wersja serników z twarogiem i jagodami z ciasta drożdżowego, przepis znajdziesz tutaj

Przepisy na serniki z twarogiem z ciasta drożdżowego

Serniki z twarogiem i kandyzowanym ciastem drożdżowym

Serniki z twarogiem i kandyzowanymi owocami zapewnią miłośnikom takich wypieków nowe ciekawe doznania smakowe. I tutaj wszystko będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju kandyzowanych owoców użyjesz. My preferujemy kandyzowane skórki pomarańczy, które nadają sernikom jasny, bogaty aromat. Ale możesz użyć dowolnego innego: ananasa, melona, ​​​​papai lub kiwi. W każdym razie wszyscy będą zadowoleni! Przygotowanie serników z twarogiem i kandyzowanymi owocami nie zajmuje dużo czasu, dlatego można je podawać na podwieczorek nawet w dni powszednie.

Serniki z twarogiem i kandyzowanymi owocami
Serniki z twarogiem i kandyzowanymi owocami

Do przygotowania 8 sztuk potrzebujesz:

Na nadzienie twarogowe:

  • 200 g twarogu o zawartości tłuszczu 918%
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka Sahara
  • 0,5 łyżeczki mąka
  • 1 łyżeczka cukier waniliowy
  • 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Na ciasto drożdżowe:

  • 150 g masła
  • 180 ml mleka
  • 1 łyżka. l. Sahara
  • 1 łyżeczka suche drożdże
  • 500 g mąki + do zrobienia serników
  • skórka z połowy pomarańczy
  • 1 łyżeczka świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy
  • 1 żółtko do posmarowania
  1. Przygotować ciasto na serniki drożdżowe. Masło pokroić w kostkę i rozpuścić na małym ogniu. Lekko przestudzić i wymieszać w małym rondlu z ciepłym mlekiem.
  2. Dodać cukier, suche drożdże i wymieszać. Na wierzch przesiać mąkę przez drobne sito. Dodać skórkę pomarańczową, sok i zagnieść ciasto. Przykryć ręcznikiem i odstawić w ciepłe miejsce na 40 minut.
  3. Przygotuj nadzienie do serników. Twarożek przetrzeć przez drobne sito do miski. Dodać jajko, cukier, mąkę, cukier waniliowy i ubijać mikserem przez 2 minuty. Wymieszać z drobno posiekanymi kandyzowanymi owocami.
  4. Ciasto wyłożyć na blat posypany mąką i podzielić na 8 części. Każdą rozwałkować na płaski placek o grubości 1Zrób wgłębienia na środku dnem szklanki. Ciasta układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  5. Na wgłębienia ciasta ciasta nakładamy przygotowany wcześniej nadzienie twarogowe z kandyzowanymi owocami. Lekko podnieś krawędzie, zagnij je do wewnątrz i mocno ściśnij. Smarujemy żółtkiem.
  6. Powstałe serniki przykryj ręcznikiem i odstaw na 40 minut. Rozgrzej piekarnik do 180°C. Serniki pieczemy około 15 minut. Lekko ostudzić i podawać.

Sernik drożdżowy z twarogiem i czarną porzeczką, jak u babci

To sernik z ciasta drożdżowego Maszy Raevskiej i Ciotki Firy. Nasza dobra przyjaciółka Masza przyniosła ten przepis do redakcji ze słowami: „Moja babcia pracowała jako inżynier w fabryce, nie miała czasu na codzienne życie. Ale jej siostra Fira pięknie piekła, jadła wspaniałego „Napoleona” i wszelkiego rodzaju ciasta, a latem serniki z puree jagodowym.

Sernik drożdżowy z twarogiem i czarną porzeczką, jak u babci
Sernik drożdżowy z twarogiem i czarną porzeczką, jak u babci

Do przygotowania 2 dużych serników potrzebujemy:

Na ciasto drożdżowe:

  • 620 g mąki
  • 10 gramów soli
  • 7 g suchych drożdży
  • 45 g cukru
  • 1 jajko
  • 70 g masła
  • 30 ml oleju roślinnego
  • 1 żółtko + 1 łyżka. l. krem do natłuszczenia

Na nadzienie twarogowe:

  • 100 g czarnych porzeczek
  • 600 g twarogu o zawartości tłuszczu 9–18%
  • 4 żółtka
  • 100 g mleka skondensowanego
  1. Na ciasto przesiać mąkę z solą na kupę, zrobić dołek, dodać drożdże, cukier, jajko, roztopione masło i 310 ml ciepłej wody.
  2. Zagnieść ciasto, dodając połowę oleju roślinnego. Uformuj kulę, posmaruj pozostałym olejem, przełóż do miski, przykryj folią i odstaw w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
  3. Aby przygotować nadzienie z czarnej porzeczki, zmiksuj je za pomocą blendera. Twarożek wymieszać z żółtkami, ubić blenderem zanurzeniowym na gładką masę. Dodać porzeczki i skondensowane mleko, ponownie ubić.
  4. Ciasto podzielić na pół, zaokrąglając każdy kawałek na posypanej mąką powierzchni. Ułożyć łączeniem do dołu, każdy kawałek przykryć folią i odstawić na 30–40 minut.
  5. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
  6. Rozwałkuj półfabrykaty na płaskie ciasta o średnicy około 18 cm. Teraz rozciągnij dłońmi środek płaskiego ciasta ciasto powinno stać się cienkie, a brzegi kawałków powinny mieć szerokość 5–6 cm…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja