Jak smażyć pierś z kurczaka na patelni, aby zawsze pozostała soczysta
Nie ma chyba ani jednego sklepu spożywczego, w którym nie można kupić świeżej lub mrożonej piersi z kurczaka – z kością lub z filetem. Dlatego każdy z naszych czytelników zapewne choć raz zastanawiał się, co ugotować z mięsem z piersi? A dokładniej: jak ugotować pyszną, soczystą pierś?
Co przeczytać w artykule:
- Odpowiedzi na dwa ważne pytania dotyczące piersi, które każdy sobie zadaje stojąc przy kuchence
- Pytanie nr 1: Co zrobić, aby ugotować soczystą pierś bez zatrucia?
- Pytanie nr 2: Po czym można poznać, że pierś kurczaka jest upieczona na patelni?
- Jaki sos pasuje do piersi kurczaka? Lista najsmaczniejszych
- Jakie przyprawy i przyprawy pasują do piersi kurczaka? 10 najlepszych kombinacji
- Pyszne piersi na patelni z grzybami
- Posiekane kotlety z piersi na patelni
- Nuggetsy z piersi na patelni
- Piersi z kurczaka z serem na patelni
- Piersi z kurczaka w kremowym sosie na patelni
„Była zbyt soczysta”
Opowiem Ci bardzo odkrywczą historię z mojej przeszłości restauracyjnej. W jednej kawiarni, w której jako szef kuchni marki ustalałem menu i szkoliłem kucharzy, nie mogło zabraknąć oczywiście sałatki Cezar. Z strasznie suchą piersią i bez smaku sosem. Zmodyfikowaliśmy sos i zaleciliśmy procedurę smażenia piersi kurczaka, aby była idealnie soczysta. Usmażyliśmy całą tacę – wystarczy na cały dzień. Nieco później tego samego dnia proszę jednego z życzliwych klientów, aby zamówił Cezara (żeby kuchnia nie pomyślała, że to dla mnie i starał się bardziej niż zwykle) i spróbował mostka. Suchy!!!!!!!!!!!! Idę do kuchni i pytam: kto oddał sałatkę?! Młody kucharz, patrząc w dół: cóż, jestem. Mówię: jak to się stało? Osobiście usmażyłam te piersi na patelni! Kucharz: Skończyłem gotować. Ja: dlaczego??? Kucharz: Jest zbyt soczysty. Kurtyna.
Dla mnie ta historia jest o tym, że większość z nas nie zna smaku i konsystencji odpowiednio ugotowanego kurczaka – nasze prababcie, babcie i mamy zawsze nam go rozgotowały. I to trzeba natychmiast zmienić.
Odpowiedzi na dwa ważne pytania dotyczące piersi, które każdy sobie zadaje stojąc przy kuchence
Pierś z kurczaka to produkt kapryśny. Prawie nie ma w nim tłuszczu, w dodatku jest to bardzo mały kawałek. A na patelni przekształcenie piersi kurczaka w tak zwaną „podeszwę” jest tak proste, jak obranie gruszek: wystarczy smażyć dodatkowe 5-7 minut. Naszym głównym zadaniem jest więc nauczenie się określania momentu, w którym pierś jest już gotowa, ale jeszcze nie sucha. Aby to zrobić, musisz uporać się z dwiema ważnymi kwestiami.
Pytanie nr 1: Co zrobić, aby ugotować soczystą pierś bez zatrucia?
Pytanie nr 1: Co zrobić, aby ugotować soczystą pierś, ale jednocześnie nie zatruć się surowym mięsem?
Bezpieczne wykonanie oznacza osiągnięcie temperatury wewnętrznej około 73,8°C. W temperaturze 74 °C mięso z piersi jest już gotowe: w środku jest jeszcze dość jasne i nie wygląda na suche
Często słyszę: jeśli pierś jest bardzo jasna i wilgotna w środku, to znaczy, że jest źle ugotowana i może zostać zatruta. W tym jednym zdaniu są 2 błędy. Zacznijmy od drugiego: możesz zatruć się kurczakiem tylko wtedy, gdy jest zepsuty i żadna obróbka cieplna ci tu nie pomoże. Zgodnie z normami sanitarnymi kurczak musi być całkowicie ugotowany. Radzieckie przepisy sanitarne zalecały smażenie do 85°C – ale dotyczyło to kurczaków z lat 70., które jak mawiał stary dowcip: „Ale ja umarłem śmiercią naturalną”. Nowoczesna rosyjska restauracja SanPins musiałaby dostosować temperaturę w oparciu o aktualną jakość produktu. Zamiast tego całkowicie znieśli koncepcję bezpiecznej temperatury – gotuj tak, jak chcesz. Dlatego stawiamy na międzynarodowe standardy, według których bezpieczne smażenie to podgrzewanie do temperatury wewnętrznej 165°F, czyli 73,8°C. W temperaturze 74°C mięso z piersi jest nadal dość jasne i nie wygląda na suche.
Powiem więcej: już w temperaturze 50°C większość mikroorganizmów umiera – wystarczy wydłużyć czas gotowania. Godzina w sous vide w temperaturze 55 ° C – a nawet najbardziej uporczywa salmonella z pewnością umrze.
Pytanie nr 2: Po czym można poznać, że pierś kurczaka jest upieczona na patelni?
Czas gotowania piersi kurczaka na patelni zależy bezpośrednio od grubości kawałka. Jeśli mierzysz stopień wysmażenia za pomocą termometru spożywczego, włóż go w środek najgrubszej części piersi.
Piersi smażą się bardzo szybko na patelni. Czas obróbki cieplnej zależy bezpośrednio od wielkości elementu (głównie od jego grubości). Gotowanie całego dużego filetu z piersi kurczaka o wadze 300 g i grubości 5 cm zajmie 5-6 minut dłużej niż średniej wielkości filet o wadze około 200 g i grubości 3,5-4 cm, ale mimo to czas gotowania nie przekroczy 15 minut . A jeśli pokroisz pierś na kawałki, czas na patelni skróci się do zaledwie kilku minut.
Zróbmy to: jeśli pierś pokroimy na kawałki o grubości 2 cm (to takie, które wygodnie jest jeść bez noża), czas gotowania na średnim ogniu wynosi nie mniej niż 3 minuty i nie więcej niż 5 (w sosie pierś gotuje się trochę dłużej niż na oleju).
W przypadku całej piersi kierujemy się grubością, a nie wagą. Smażyłam co 2 cm na patelni na średnim ogniu przez 6 minut. Oznacza to, że jeśli grubość filetu wynosi 4 cm, odmierz 12 minut. Jeśli 5 cm – 15 minut. A jeśli ubijesz pierś na cienki sznycel, wystarczą 4 minuty!
Aby więc ugotować soczyste i delikatne piersi z kurczaka na patelni, należy uważnie monitorować zegar. Jeśli nie ufasz swojemu wyczuciu czasu lub masz tendencję do przeglądania portali społecznościowych w telefonie, ustaw minutnik. Jeśli w zasadzie nie ufacie gotowaniu na czas (ma to sens, bo każdy ma inną patelnię i moc cieplną), kupcie elektroniczny termometr kuchenny, jest niedrogi, a na pewno da znać, że produkt jest gotowy. Włóż termometr w środek najgrubszej części piersi.
Kolejną ważną rzeczą jest to, aby po usmażeniu na patelni cały kawałek mięsa, łącznie z piersią, pozostawić na talerzu pod folią, aby soki równomiernie rozłożyły się wewnątrz kawałka i nie wyciekły podczas krojenia. A podczas tego odpoczynku pierś nadal się gotuje – w końcu jej powierzchnia jest nadal bardzo gorąca: ciepło nie znika natychmiast. Zatem zdejmij pierś z kurczaka z patelni, gdy jest jeszcze lekko miękka pod palcami (tak, wystarczy bez zawstydzenia wsunąć w nią palec), niezbyt twarda, temperatura wewnętrzna wynosi 71-72°C. W ciągu 5 minut na talerzu osiągnie pożądaną temperaturę 74°C.
Jaki sos pasuje do piersi kurczaka
Filet z kurczaka to mięso raczej „bez kręgosłupa”, dlatego nadają się do niego delikatne sosy, jasne, gęste i cieńsze. Najważniejsze, że sam sos dobrze toleruje ciepło (więc nie jest to majonez). Oto, co jako pierwsze przychodzi mi do głowy:
- pomidor z ziołami
- pomidor z oliwkami
- krem pomidorowy (sos pomidorowy i gęsta śmietana w proporcji 2:1)
- kremowy z czosnkiem i ziołami
- ser żółty (śmietanka i dobrze topiący się ser tarty w proporcji 3:1), opcjonalnie z papryką lub czosnkiem
- kwaśna śmietana z którymkolwiek z powyższych dodatków (najważniejsze, nie zapomnij dodać dobrze przesmażonej mąki, aby śmietana nie oddzielała się po podgrzaniu)
- pesto (można rozcieńczyć śmietaną, mlekiem, kwaśną śmietaną lub samą wodą)
- konwencjonalny azjatycki (smażony imbir i czosnek z sosem sojowym lub teriyaki)
- curry (mleko kokosowe z dodatkiem pasty lub proszku curry).
Do piersi kurczaka gotowanej na patelni będzie pasować niemal każdy sos – delikatny, jasny, gęsty lub cieńszy.
Jakie przyprawy i przyprawy pasują do piersi kurczaka? 10 najlepszych kombinacji
- mielona słodka papryka + suszony czosnek
- wędzona papryka + starta gałka muszkatołowa
- curry w proszku + mielony cynamon
- musztarda + miód
- mielony kminek + kolendra + ostra czerwona papryka
- świeży czosnek + imbir + zielona cebula + sos sojowy
- mielona kolendra + sos narsharab z granatów
- skórka z cytryny + świeży czosnek
- skórka pomarańczowa + sos teriyaki
- suszone zioła prowansalskie + czosnek świeży lub suszony
Teraz wiesz wszystko o gotowaniu piersi z kurczaka na patelni, a nawet więcej. Pozostaje tylko rozbudzić inspirację. Zobacz poniższe przepisy i zaskocz siebie i wszystkich, którzy spróbują, doskonałym wyglądem i smakiem!
Pyszne piersi na patelni z grzybami
Piersi z kurczaka na patelni z grzybami
Soczysty i delikatny kurczak z grzybami – co może być smaczniejszego? Pierś z kurczaka z pieczarkami na patelni to prosty, szybki i dość budżetowy obiad, którego przygotowanie nie zajmie Ci więcej niż 20 minut. Jeśli oczywiście macie pod ręką grzyby leśne, nie wahajcie się przygotować z nimi piersi na patelni! Na przystawkę można ugotować ziemniaki lub makaron lub po prostu usmażyć kilka kromek pysznego chleba.
4 porcje
- 4 średnie filety z piersi kurczaka, 600 g
- 400 g pieczarek lub innych grzybów
- 6 ząbków czosnku, 30 g
- 4 łyżki l. olej roślinny, 60 g
- 1 łyżka. l. masło, 15 g
- 3 łyżki l. mąka, 40 g
- 1 łyżeczka słodka mielona papryka
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Piersi z kurczaka pokroić na duże kawałki i osuszyć papierowymi ręcznikami. Mąkę wymieszać z solą, pieprzem i papryką, posypać tą mieszanką kawałki piersi ze wszystkich stron.
- Zmiażdż, obierz i posiekaj czosnek. Wytrzyj grzyby serwetką i pokrój w grube plasterki.
- Rozgrzej olej roślinny na dużej patelni na dużym ogniu. Dodaj kurczaka i smaż, mieszając i nie pozwalając, aby kawałki się sklejały, aż do złotego koloru ze wszystkich stron, 5 minut. Za pomocą łyżki cedzakowej połóż kurczaka na ręcznikach papierowych, aby odsączyć nadmiar oleju.
- Zmniejsz ogień pod patelnią do średniego, dodaj grzyby i smaż, mieszając, przez 5 minut. Dodać masło, czosnek i sól. Smaż przez kolejną 1 minutę.
- Wróć kurczaka na patelnię. Smaż wszystko razem, mieszając, przez kolejne 2-3 minuty. Podawać na gorąco.
Posiekane kotlety z piersi na patelni
Posiekane kotlety z piersi na patelni
Posiekane kotlety z piersi kurczaka na patelni są bardzo smaczne. To kwintesencja przytulnego, wygodnego, domowego jedzenia, dlatego te kotlety po prostu trzeba podać z puree ziemniaczanym! Jeśli chcemy ugotować dużo na raz, warto usmażyć kotlety z piersi na patelni z obu stron na złoty kolor, a następnie wykończyć je w piekarniku – będzie to znacznie szybsze.
4 porcje
- 600 g filetu z piersi kurczaka
- 150 g białego bochenka
- 100 ml śmietanki 20% tłuszczu
- 1 duża cebula, 200 g
- 2 ząbki czosnku, 10 g
- 50–70 g mąki
- warzywo lub ghee
- sól
- mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
- puree ziemniaczane do podania
- Z chleba odkrój skórkę, miąższ pokrój na średnie kawałki i polej śmietaną. Wyjdź, póki wszystko inne będzie przygotowane.
- Użyj największej deski i największego, najcięższego noża. Piersi pokroić w warstwy, następnie w paski i kostkę. Zbierz kawałki w kopczyk, a mięso pokrój w grubą mieloną kostkę, cały czas obracając deskę o 90° i zbierając kawałki z powrotem do kopczyka. Posolić i pieprzyć mięso mielone, wymieszać.
- Obierz cebulę i czosnek, pokrój w dowolne średniej wielkości kawałki. Podsmaż cebulę i czosnek w 2 łyżkach. l. olej roślinny z solą na dużym ogniu, mieszając, 5 minut. Cebulę i czosnek z oliwą przełożyć do szklanki blendera zanurzeniowego, dodać chleb i śmietanę i wszystko razem zmiksować.
- Dokładnie wymieszaj puree chlebowo-cebulowe z posiekanym mięsem mielonym. Przykryć folią i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
- Mięso mielone podzielić na kawałki o masie 100 g. Patelnię postawić na średnim ogniu…