Sekrety napoleońskie: jak nie popełnić błędów przygotowując kultowe ciasto w domu

Sekrety napoleońskie: jak nie popełnić błędów przygotowując kultowe ciasto w domu

Sekrety napoleońskie: jak nie popełnić błędów przygotowując kultowe ciasto w domu

gastronomia 15 grudnia 2023 r4,71(7)Dodaj do ulubionychUdział

Przepisu na to ciasto nie można nazwać łatwym. Niemniej jednak stał się kultowym domowym deserem epoki sowieckiej. I tak nadal pozostaje w każdym razie większość zapytań internetowych wygląda tak: Ciasto Napoleona.

Napoleońskie sekrety, jak nie popełnić błędów przygotowując kultowe ciasto w domu

Źródła rosyjskie podają, że nasz najpopularniejszy „Napoleon” został wymyślony przez moskiewskich cukierników w 1912 roku, z okazji setnej rocznicy wypędzenia armii Bonapartego z Rosji. Co więcej, to wydarzenie kulinarno-historyczne powinno nastąpić właśnie w Boże Narodzenie, gdyż to właśnie 25 grudnia, według dawnego stylu, za czasów Aleksandra I stał się „dniem dziękczynienia… Imperium Rosyjskie od najazdu Galów…”.

Wątpliwości budzi jednak wersja wynalazku „przy okazji” potrawy z imieniem zaprzysięgłego wroga. Lub na przykład owsianka Guryev, którą minister finansów hrabia Guryev rzekomo wynalazł na cześć zwycięstwa nad Napoleonem: mówią, że kto przyjdzie do nas z mieczem, zginie w naszej rosyjskiej otchłani, jak owsianka z kaszy manny. Także historia, ale przynajmniej patriotyczna! „Ciasto napoleońskie”, jednak nie łuszczące się i z migdałami, zostało wspomniane w książce Mołochowiec z 1861 roku.

Tak, a za granicą mają swoich „Napoleonów” i „Napoleonów”: w Danii Napoleonsterte, w Niemczech Napoleonschnitte, w Norwegii Napoleonskake, w Szwecji Napoleonbakelse… Francuzi znają ciasto Napoleona przekładane pastą migdałową. Ci sami Francuzi już w XVIII wieku przygotowywali z mocą i mocą mille-feuille (tysiąc płatków). wielowarstwowy placek wypełniony kremem, bitą śmietaną lub konfiturą truskawkową, oczywisty przodek naszego bohatera. Ogólnie rzecz biorąc, wciąż pozostaje pytanie, czy „Napoleon” dorastał na rosyjskiej ziemi…

Klasyczny przepis na ciasto napoleońskie

Zobacz przepis na ciasto tutaj.

Mąka z całą pewnością musi być pszenna, najwyższej jakości (wysoka zawartość białka). nie mniej niż 11%).

■ Nie zapomnij o soli i kwasie (sok z cytryny, ocet) promują laminowanie.

■ Masło do ciasta (82,5% tłuszczu) należy dokładnie zagnieść i wymieszać z mąką, uważając, aby nie powstały grudki: powstałe masło powinno być suche i plastyczne.

Rozwałkuj ciasto francuskie dla Napoleona

Ciasto należy rozwałkować w temperaturze 15–17°C. Jeżeli jest niższa, warstwy masła w cieście twardnieją i kruszą się przy rozwałkowaniu. Okruchy mogą rozerwać cienkie ciasto i spowodować wyciek oleju z piekarnika. Jeśli temperatura jest wyższa, olej topi się i nasyca ciasto. – I żegnaj elastyczność!

Gotowe ciasta nakłuwa się w kilku miejscach, aby nie spęczniały podczas pieczenia, pozostawia na 10–15 minut, aby „odpoczęły”, a następnie piecze w piekarniku nagrzanym do temperatury 210–230°C. Następnie pamiętaj o ochłodzeniu.

■ Jeśli tuż przed podaniem posmarujesz ciasta kremem, „Napoleon” wyjdzie chrupiący. A jeśli gotowe ciasto będzie przechowywane przez kilka godzin w lodówce, a najlepiej pod ciśnieniem, będzie „mokre”.

Następnie przechodzimy do kremu maślanego z mlekiem skondensowanym. Zobacz przepis tutaj.

Skondensowane mleko. Bez niego nie da się zrobić kremu maślanego do ciasta Napoleona.

Zaczynamy pieczenie Domowego „Napoleona” z kremem maślanym budyniowym. Zobacz przepis tutaj.

Domowy „Napoleon” z kremem maślanym budyniowym

Podstawą popularnego ciasta jest ciasto francuskie (które, nawiasem mówiąc, wiele narodów rości sobie prawo do wynalezienia). W gastronomii klasycznej wytwarzano je z przaśnego ciasta francuskiego, które po mistrzowsku przygotować mógł tylko doświadczony cukiernik. To zbyt pracochłonny proces.

Nasze babcie i mamy przygotowały coś w rodzaju „klasyki”, uzyskując efekt przekładania ciasta dużą ilością cienkich ciasteczek. Najbardziej zaawansowani próbowali to urozmaicić:

s używanie mleka zamiast wody;

■ zastąpienie części płynu koniakiem lub innym mocnym alkoholem wtedy ciasto ma dodatkowy aromat i lekkość;

dodawanie kakao do mąki i pieczenie ciast „czekoladowych”.

A jeśli już opanowałeś klasykę, przejdź do baru przekąskowego Napoleon z wątróbką dorsza, sumami i jabłkami. Zobacz przepis tutaj.

Bar przekąskowy „Napoleon” z wątróbką dorsza, sumem i jabłkami

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #noworoczny #tort Napoleona #Urodziny #krem maślany #tort uroczystyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja