Sekrety kulinarnego mistrza: Odkryj, jak i jak długo gotować kurki, aby były doskonale miękkie!

Jak i jak długo gotować kurki do miękkości

Jak i jak długo gotować kurki do miękkości

W ciemnym, ciemnym lesie, na ciemnej, ciemnej polanie, pod ciemnymi, ciemnymi liśćmi rosły urocze jasnoczerwone grzyby zwane kurkami. Ludzie ich szukali, starannie zbierali, zabierali do domu i przygotowywali pyszne dania. Z ust do ust, z dziadka na wnuka, z matki na córkę przekazywano zasady, których należy przestrzegać, aby nie pomylić ich z innymi przedstawicielami grzybowego świata i aby nie gotować byle jak, ale przepysznie. Potem nastąpiła industrializacja i urbanizacja – co powiesz na wyprawę do lasu na spokojne polowanie… Wiele przepisów z przeszłości odeszło w zapomnienie, ale z pewnością pamiętamy, jak ugotować te żółte grzyby i opowiem Ci w tym artykule.

Jak i jak długo gotować kurki do miękkościO czym porozmawiamy w artykule:Kurki i miejsca ich zamieszkaniaCo można zrobić z kurkamiIle minut gotować kurki do ugotowaniaJak gotować kurki na zupę Świąteczna zupa kurkowaCzy muszę gotować kurki przed smażeniemSmażone kurki z ziemniakami i jajkiem w koszulce Kurki zamrażać do wykorzystania w przyszłości

Kurki i miejsca ich zamieszkania

Kurki, zwane czasem „kogucikami”, od kilkudziesięciu lat należą do najpopularniejszych grzybów stosowanych w kuchni. I nie bez powodu: dzięki pozytywnemu kolorowi wyglądają apetycznie i efektownie podczas podawania, ale co najważniejsze, mają zapadający w pamięć, nieporównywalnie delikatny smak i aromat. Jednocześnie zawierają dużą ilość białka, witamin (B, C, D), niezbędnych aminokwasów i ważnych dla człowieka mikroelementów (żelazo, cynk, magnez itp.). Warto również wspomnieć o ich niskiej kaloryczności – zaledwie około 20 kcal na 100 g. Są dobrze wchłaniane przez organizm i nie mają praktycznie żadnych przeciwwskazań, dlatego są bardzo cenione i uważane za atrakcyjny produkt w zdrowej i smacznej diecie. Jednakże, podobnie jak innych grzybów, nie należy ich podawać małym dzieciom, a kobietom w ciąży i osobom starszym lepiej jest stosować je ostrożnie.

Według ekspertów pierwsze zbiory można zebrać na początku czerwca, po ulewnych deszczach i burzach, ale najbardziej imponujące kosze zbiera się od sierpnia do października włącznie. Szczęśliwcami są mieszkańcy regionów o klimacie umiarkowanym oraz lasach iglastych i mieszanych – to właśnie w takich miejscach najczęściej spotyka się „koguciki”. Jednak jest też świetna wiadomość dla innych: grzyby te dobrze znoszą transport, dlatego w sezonie można je znaleźć w sprzedaży niemal wszędzie.

Pomimo tego, że naukowcom nie udało się jeszcze ich w pełni wyhodować, można spróbować ich w swoim ogrodzie. Od razu powiedzmy, że zadanie nie jest łatwe. Faktem jest, że ci przedstawiciele świata grzybów należą do rodziny mikoryz, co oznacza, że ​​​​nie mogą istnieć oddzielnie od drzew, z których korzeni otrzymują wilgoć. Nie sprawdzają się tutaj żadne pniaki, trociny czy specjalne podłoża.

Co można zrobić z kurkami?

Spaghetti z kurkami
Spaghetti z kurkami (Shutterstock/FOTODOM)

Kurki nadają się do przygotowania szerokiej gamy potraw – równie dobrze zachowują się podczas smażenia, gotowania, a nawet pieczenia. W postaci marynowanej lub solonej są one również znane większości z nas z pierwszej ręki. A najlepsze: przestrzegając wskazówek dotyczących zamrażania, możesz cieszyć się nimi niemal przez cały rok!

Po zebraniu „koguta” należy go oczyścić z przylegających liści i gałązek, a następnie szybko opłukać w zimnej wodzie, aby pozbyć się ziemi i piasku – można do tego użyć miękkiej gąbki lub szmatki. Następnie osusz grzyby na ręcznikach papierowych. Nawiasem mówiąc, nie wymagają długotrwałego moczenia – nie poprawi to w żaden sposób smaku, ale subtelny aromat lasu zostanie utracony na zawsze. Produkt świeży można przechowywać w lodówce 2-3 dni. W takim przypadku należy go umyć dopiero bezpośrednio przed gotowaniem.

A jeśli zebrałeś imponujące zbiory „kogucików”, spróbuj je wysuszyć. Po wyschnięciu dobrze mieszczą się w szafce kuchennej i nie zajmują cennego miejsca w zamrażarce (którego często brakuje!). Suszony grzyb stanowi doskonałe nadzienie do pasztetów i kundubów, zup, a także dipów i past do smarowania.

Ile minut gotować kurki, aż będą gotowe?

Aby ugotować kurki, w większości przypadków należy je najpierw ugotować we wrzącej osolonej wodzie. W przyszłości bulion ten można wykorzystać jako bulion – od razu lub zamrożony do wykorzystania w przyszłości. Im więcej wody na porcję grzybów, tym mniej gęsty i treściwy będzie bulion (później można go zagotować, aby uzyskać bardziej skoncentrowany smak) i odwrotnie. Ponadto podczas gotowania obowiązują podstawowe zasady:

1. Grzyby ugotować w osolonej wodzie: potrzeba 1/2 łyżki na 1 litr wody. l. sól.

2. Włóż grzyby tylko do wrzącej wody.

3. Czas gotowania liczy się od momentu ponownego zagotowania wody i bezpośrednio zależy od tego, co dokładnie stanie się z nimi dalej:

• do późniejszego zamrożenia wystarczy gotować grzyby przez 5 minut, następnie odcedzić na durszlaku, osuszyć i umieścić w pojemnikach ze szczelną pokrywką lub w specjalnych torebkach strunowych;

• do marynowania grzyby gotować we wrzącej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu przez 15 minut;

• przed smażeniem grzybów w ogóle nie gotuje się lub trzyma we wrzącej wodzie dosłownie 3-5 minut – w przeciwnym razie produkt końcowy może okazać się „gumowy”.

Jak gotować kurki na zupę

Zaleca się najpierw usmażyć na patelni świeże kurki do zupy.
Zaleca się najpierw podsmażyć na patelni świeże kurki do zupy (Shutterstock/FOTODOM)

Zupę można przygotować ze świeżych, suszonych lub mrożonych kurków, na bazie bulionu (mięsnego lub warzywnego), śmietanki lub wody.

Świeże grzyby zazwyczaj lekko smażymy na patelni z odrobiną oleju. Ważne jest tutaj, aby puściły sok, który należy lekko odparować. Pamiętaj, że na tym etapie nie należy ich solić! Następnie zawartość patelni należy wysłać do wrzącego bulionu, w razie potrzeby dodać warzywa i płatki zbożowe i gotować aż do całkowitego ugotowania. Okazuje się, że jest bardzo smaczna, jeśli do tej zupy dodamy masło lub odrobinę ciężkiej śmietanki, a także drobno posiekaną natkę pietruszki lub koperek, suszony czosnek i biały pieprz.

Jeśli masz suszone kurki lub mieszankę suszonych grzybów (co jest jeszcze lepsze), to najpierw napełnij je chłodną wodą i pozwól im lekko namoczyć. Następnie dokładnie spłucz, aby usunąć piasek i pokrój na średniej wielkości kawałki. Wyciśnij i usmaż na oleju roślinnym razem z cebulą, marchewką i innymi warzywami. Do wrzącego bulionu dodać podsmażony bulion, zalać płynem grzybowym i gotować zupę do miękkości, dodając do smaku świeże lub suszone zioła.

Jeśli masz zamrożone grzyby, musisz je najpierw całkowicie rozmrozić. W przeciwnym razie stracą swój kształt, zamieniając się w nieapetyczną masę. Grzyby te należy dodać do zupy na około 10 minut przed jej przygotowaniem, gdyż przed zamrożeniem zostały już ugotowane.

Świąteczna zupa kurkowa

Zupę kurkową przygotowaną według naszego przepisu śmiało można nazwać królewską! Szczególnego wyrafinowania nadaje mu śmietana, koniak, grzyby smażone z boczkiem i oczywiście serwowanie – garnki z jadalnymi pokrywkami z ciasta.

Świąteczna zupa kurkowa
Świąteczna zupa kurkowa ()

Gotowanie: 1 godzina 45 minut

6 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

• bulion z kurczaka, grzybów lub warzyw – 1 l

• kurki – 400 g

• ciasto francuskie bez drożdży – 300 g

• śmietanka 33% tłuszczu – 300 ml

• wino białe – 200 ml

• cebula – 2 szt.

• łodyga selera – 2 szt.

• jajko – 1 szt.

• koniak lub brandy – 60 ml

• plasterek boczku – 1 szt.

• czosnek – 2 ząbki

• mielony biały pieprz

• sól

1. Kurki oczyść z resztek leśnych, szybko umyj je pod bieżącą wodą i grubo posiekaj. Cebulę i seler pokroić w drobną kostkę, czosnek przepuścić przez prasę. Boczek pokroić w paski.

2. Dodaj 1 łyżkę na patelnię. l. oliwę z oliwek i dobrze podgrzej. Dodaj boczek, smaż przez 1 minutę, następnie dodaj cebulę, seler i czosnek i smaż, aż zmiękną, około 5 minut. Dodaj grzyby i gotuj, często mieszając, aż płyn odparuje, 15 do 20 minut.

3. Na patelnię wlać koniak, wymieszać, szpatułką zeskrobując z dna zrumienione soki. Wlać wino, doprowadzić do wrzenia, gotować 2 minuty. Dodać bulion i gotować 20 minut.

4. Za pomocą blendera zanurzeniowego zmiksuj zupę na gładką masę. Dodać śmietanę, sól i biały pieprz. Zupę rozlać do 6 żaroodpornych garnków.

5. Rozgrzej piekarnik do 175°C. Ciasto francuskie należy wcześniej rozmrozić na górnej półce lodówki (nigdy w pobliżu kaloryfera!). Rozwałkuj ciasto i wytnij 6 kółek. Brzegi smarujemy roztrzepanym jajkiem. Garnki przykryj ciastem i szczelnie zamknij.

6. Posmaruj pokrywki roztrzepanym jajkiem. Piec garnki przez 15-20 minut, aż ciasto dobrze się zarumieni.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jeśli przygotowujesz tę zupę dla dzieci, zastąp alkohol mocnym bulionem warzywnym.

PRZY OKAZJI

Jak obliczyć rozmiar czapek? Zmierz średnicę doniczki i dodaj 2-3 cm.

Czy muszę gotować kurki przed smażeniem?

Smażenie to chyba najpopularniejszy sposób przyrządzania kurek. Aby to zrobić, kroi się je na niezbyt małe kawałki (można je rozerwać rękami) i smaży na patelni z warzywami lub masłem na złoty kolor. Można dodać także cebulę, czosnek, majeranek, gałązkę tymianku lub jałowca – dzięki temu smak potrawy będzie bogatszy i bardziej złożony.

Czy gotować grzyby przed smażeniem, czy nie, to pytanie, na które nie ma jasnej odpowiedzi. Wiele osób uważa, że ​​​​nie jest to konieczne, podczas gdy inni wręcz przeciwnie, są pewni, że wstępnie ugotowane, a następnie smażone grzyby okażą się delikatniejsze. Logiczne jest założenie, że będziesz musiał przetestować obie metody i sam zdecydować, która z nich bardziej Ci się podoba. W każdym razie będą to udane eksperymenty i nie pomylisz się – smażone „koguciki” są niesamowicie smaczne! Podawać je samodzielnie lub jako dodatek do steku wołowego, eskalopki wieprzowej lub grillowanego drobiu. Dobrze komponują się także z fasolką szparagową, młodą marchewką i ziemniakami pod każdą postacią.

Kurki smażone z ziemniakami i jajkiem w koszulce

Pieczarki z ziemniakami to klasyk, który uwielbiają wszyscy lub prawie wszyscy. Zapraszamy do „czytania” klasyki w nowy sposób i dodania jajka w koszulce, co nie tylko sprawi, że podanie będzie prawdziwie restauracyjne, ale także nada smażonym kurkom wyrazistego i delikatnego smaku.

Kurki smażone z ziemniakami i jajkiem w koszulce
Kurki smażone z ziemniakami i jajkiem w koszulce (dostarcza obsługa prasowa obiektu)

Gotowanie: 1 godzina

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• ziemniaki młode średniej wielkości – 1 kg

• wątróbka drobiowa – 400 g

• jajka – 4 szt.

• kurki – 150 g

• cebula – 1 szt.

• mąka – 2 łyżki. l.

• kolendra – 2-3 gałązki

• olej roślinny do smażenia

• sól

• świeżo zmielony czarny pieprz

• zielona cebula – opcjonalnie

1. Ziemniaki pokroić w cienkie plasterki i smażyć na rozgrzanym oleju roślinnym, aż będą ugotowane.

2. Kurki oczyścić z resztek leśnych, szybko opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć papierowymi ręcznikami. Pieczarki pokroić na małe kawałki (można je rozerwać rękami). Cebulę pokroić w cienkie pierścienie. Obtocz wątrobę w mące.

3. Na drugiej patelni rozgrzej…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja