Sekrety kulinariów: Odkryj jak gotować białą fasolę i poznaj idealny czas jej gotowania

Jak gotować białą fasolę i jak długo ją gotować

Jak gotować białą fasolę i jak długo ją gotować

Pytanie, jak prawidłowo i jak długo gotować białą fasolę, pojawia się od czasu do czasu dla wielu kucharzy. Ponieważ niezależnie od tego, jak wygodne są konserwy, nie można z nimi gotować niektórych potraw. Dziś opowiemy Wam szczegółowo wszystko, co wiemy o samej białej fasoli oraz o tym, jak prawidłowo ją przygotować i wykorzystać w celach spożywczych.

Jak gotować białą fasolę i jak długo ją gotowaćO czym porozmawiamy w artykule:Czym biała fasola różni się od innych rodzajów Jak wybrać białą fasolę Po co moczyć fasolę przed gotowaniem i jak to zrobić poprawnie Jak gotować białą fasolę: ogólne zasady Jak gotować białą fasolę w powolnej kuchence i szybkowarze Czy można gotować białą fasolę w podwójnym bojlerze Jak gotować białą fasolę w kuchence mikrofalowej Jak używać gotowanej białej fasoli

Czym biała fasola różni się od innych rodzajów?

Fasola biała ma neutralny smak i można ją łączyć z niemal każdym jedzeniem
Biała fasola ma neutralny smak i można ją łączyć z niemal każdym jedzeniem (Shutterstock/FOTODOM)

W naszych sklepach można kupić kilka rodzajów fasoli suszonej: czerwoną, czarną, białą i pstrokatą. Jest o wiele więcej jego odmian. Aby jednak nie wprowadzić Was w gąszcz nauk przyrodniczych, skupimy się na rodzajach fasoli, które są szeroko stosowane w kuchni.

Sugerujemy zacząć od czarnej fasoli. U nas nie jest zbyt popularna, ale w krajach Ameryki Łacińskiej i Ameryki Południowej jest po prostu uwielbiana. Czarna fasola ma ciekawy słodkawy smak z lekkimi nutami grzybowymi. Po ugotowaniu szybko traci swój kształt, dlatego należy go namoczyć (co najmniej 6 godzin) i długotrwale gotować na bardzo małym ogniu. Następnie fasolę obficie doprawiamy ostrą papryką, kminkiem, oregano, uzupełniamy cebulą i czosnkiem i podajemy z ryżem oraz mięsem (jagnięciną, wołowiną, wieprzowiną).

Kolejną rzeczą jest fasola czerwona, czyli jak nazywają ją Brytyjczycy „nerka”, ze względu na jej wyraźne podobieństwo do ludzkiej nerki (nerka w tłumaczeniu oznacza „nerkę”). Jego skórka jest dość gęsta i nie zapada się podczas gotowania. Dlatego czerwona fasola świetnie prezentuje się w przystawkach, zupach i sałatkach. Jego smak jest dość bogaty i wyrazisty, co również dodaje mu punktów w oczach kulinarnych znawców.

Fasola pstrokata, czyli pinto, jest uważana za najpopularniejszą fasolę na świecie. Przepisy z nim można znaleźć w różnych tradycjach kulinarnych. Fasola Pinto jest uwielbiana w obu Amerykach: tam dodaje się ją do zup lub rozciera na puree, po czym spożywa się ją w czystej postaci lub wykorzystuje do napełniania burrito. W Hiszpanii produkt ten jest gotowany, smażony i duszony z warzywami, mięsem i drobiem.

Wreszcie w naszej historii pojawia się fasola biała, która zyskała powszechne uznanie dzięki swojemu miękkiemu, neutralnemu „charakterowi” i możliwości łączenia z niemal każdym produktem. Chcesz, aby smak pikantnego dania był bardziej powściągliwy? Dodaj do tego białą fasolę. Chcesz „zagęścić” gulasz warzywny, nie przeciążając go zbędnymi akcentami smakowymi? Biała fasola Ci pomoże! Ogólnie rzecz biorąc, tylko makaron lub ziemniaki mogą konkurować z tym produktem. Jednocześnie biała fasola jest znacznie zdrowsza od swoich „konkurentów”: zawiera dużo witamin z grupy B, siarki i żelaza. Otóż ​​wysoka zawartość łatwo przyswajalnego białka roślinnego sprawia, że ​​produkt ten jest niezastąpiony dla wegetarian, wegan i osób przestrzegających diety.

To prawda, że ​​​​podobnie jak inne rodzaje suchej fasoli, białej fasoli nie można ugotować w 10 minut: wymagają zarówno moczenia, jak i długiej obróbki cieplnej. Ale uwierz mi, wynik jest tego wart.

Jak wybrać białą fasolę

Nie jest to trudne: wystarczy spojrzeć na produkt w opakowaniu (zwykle jest albo całkowicie przezroczysty, albo częściowo przezroczysty). Ziarna powinny być gładkie i błyszczące, mieć nawet mleczny kolor i mniej więcej tej samej wielkości. Pęknięcia są niepożądane, podobnie jak obecność dużej liczby połamanych okazów. Oczywiście w opakowaniu fasoli nie powinno być łusek ani innych „śmieci”. Ostrożnie dotknij ziaren. Jeśli są solidne i nie sklejają się ze sobą, można sobie z tym produktem poradzić. No i oczywiście sprawdźcie datę produkcji białej fasoli i datę przydatności do spożycia! Jakieś problemy? Kupujemy białą fasolę, wracamy do domu i gotujemy.

Po co moczyć fasolę przed gotowaniem i jak to zrobić poprawnie

Przed gotowaniem zaleca się namoczyć białą fasolę na kilka godzin – przyspieszy to proces obróbki cieplnej
Zaleca się namoczyć białą fasolę przed gotowaniem na kilka godzin – przyspieszy to proces gotowania (Shutterstock/FOTODOM)

Jesteśmy pewni, że produkt ten cieszyłby się większą popularnością wśród Rosjan, gdyby nie trudności z jego przygotowaniem. Mówiąc dokładniej, mówimy nie tyle o „trudnościach”, ile o przyzwoitej ilości czasu. Fasola biała, jak każda inna, wymaga wstępnego namoczenia przez kilka godzin. Z jednej strony jest to konieczne, aby przyspieszyć proces dalszej obróbki cieplnej, z drugiej strony, dla lepszej strawności produktu. Rzecz w tym, że w wyniku namaczania neutralizowane są specjalne substancje – lektyny, które obecnie wielu dietetyków stawia na równi z glutenem ze względu na ich zdolność do pogarszania procesu trawienia i wywoływania procesów utleniania w organizmie. Zatem po 6–8 godzinach w wodzie zawartość lektyn znacznie spada. Cóż, długotrwałe gotowanie niemal całkowicie je niszczy.

Jak namoczyć białą fasolę? Bardzo proste. Posortuj fasolę i opłucz. Następnie wlać do rondelka i zalać wodą o temperaturze pokojowej tak, aby jej poziom podniósł się 4-5 cm powyżej wartości strączkowych. Pozostawić na 6-8 godzin (np. na noc). Lepiej jest, jeśli fasolę spędzimy w chłodnym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 20°C. W przeciwnym razie może stać się kwaśny. Jeśli chcesz namoczyć fasolę dłużej (10-12 godzin), wymieniaj wodę co 4 godziny

Jak gotować białą fasolę: ogólne zasady

Zatem po upływie czasu namaczania podchodzisz do garnka z fasolą i widzisz, że fasola powiększyła się, a skórka się pomarszczyła. Odcedź je na durszlaku i opłucz pod bieżącą wodą. Zrobiłeś to? Świetnie, teraz możesz zacząć gotować fasolę!

Jeśli zdecydujesz się po prostu ugotować rośliny strączkowe na kuchence, włóż je do szerokiego rondla z grubym dnem i zalej wodą pitną. Lepiej filtrowane lub butelkowane. Jego objętość określa się bardzo prosto: na 200 g suchej fasoli (przed namoczeniem) należy pobrać 2–2,5 litra wody.

Wypełniony? Postaw patelnię z białą fasolą na dużym ogniu i zagotuj. Dodaj kilka szczypt soli. Niektórzy twierdzą, że spowalnia gotowanie fasoli, ale jest to nic innego jak powszechne błędne przekonanie. Czas gotowania wcale się nie wydłuży, ale łupina fasoli w słonej wodzie stanie się bardziej elastyczna i nie pęknie. Oznacza to, że Twoja fasola po ugotowaniu nie będzie przypominać owsianki.

Nawiasem mówiąc, po zagotowaniu wody na patelni zmniejsz ogień do niskiego. W takim przypadku nie ma potrzeby silnego wrzenia, w przeciwnym razie fasola będzie gotować nierównomiernie. Oznacza to, że podczas gdy górna warstwa poluzuje się, środkowa pozostanie solidna. I tak, ryzyko otrzymania owsianki fasolowej, gdy woda mocno się zagotuje, wynosi 99%. Dlatego gotuj powoli, na małym ogniu przez 50–60 minut.

I jeszcze jeden lifehack. Aby fasola była szczególnie smaczna, do wody należy dodać liść laurowy, małą cebulę, kilka ząbków czosnku, marchewkę lub dużą gałązkę pietruszki.

Jak gotować białą fasolę w powolnej kuchence i szybkowarze

W powolnej kuchence białą fasolę gotuje się w trybie „Zupa” lub „Gulasz”. Niektóre modele mają specjalny program „Fasola”.
W powolnej kuchence białą fasolę gotuje się w trybie „Zupa” lub „Gulasz”. Niektóre modele mają specjalny program „Fasola” (Shutterstock/FOTODOM)

Nadal nie można obejść się bez wstępnego namaczania. Przygotowaną fasolę przełóż na sito lub durszlak, opłucz i włóż do miski multicookera. Dopełnij wodą tak, aby przekraczała poziom roślin strączkowych o 3 cm. Dodaj odrobinę soli. Zamknij urządzenie. Włącz tryb „Zupa” lub „Gulasz” (1–1,5 godziny). Jeśli Twój multicooker jest jednocześnie szybkowarem, wystarczy 30 minut przy maksymalnym ciśnieniu. Niektóre multicookery mają program „Fasola”, który oczywiście można zastosować w tym przypadku.

Jeśli masz w domu zwykły szybkowar, którego pokrywa szczelnie się zamyka i zapewnia w środku wysokie ciśnienie, ugotuj w nim fasolę. Nadal będziesz musiał namoczyć rośliny strączkowe (przynajmniej ze względów dietetycznych), ale cały proces obróbki cieplnej zajmie 20–30 minut.

Czy można ugotować białą fasolę na parze?

Urządzenie to kojarzy nam się z prawidłowym odżywianiem i ogólnie zdrowym trybem życia. Rzeczywiście, podwójny kocioł zapewnia lepsze zachowanie witamin w produktach. W przypadku fasoli białej, nawet namoczonej, czas jej gotowania wydłuży się do 23 godziny. Jednocześnie, w zależności od modelu parowca, będziesz musiał dodawać do niego wodę częściej lub rzadziej. W rezultacie otrzymasz dokładnie taką samą fasolę, jak po ugotowaniu na kuchence – zarówno pod względem smaku, jak i właściwości odżywczych. Oznacza to, że naszym zdaniem gra nie jest warta świeczki.

Jak gotować białą fasolę w kuchence mikrofalowej

Ale to urządzenie jest idealne do gotowania białej fasoli. Ponownie należy go najpierw namoczyć, następnie opłukać i umieścić w misce nadającej się do kuchenki mikrofalowej. Na jedną część roślin strączkowych weź 2 części wody. Polać nim fasolę i dodać trochę soli. Włóż do kuchenki mikrofalowej i gotuj na wysokim poziomie przez 7 minut. Następnie wymieszaj fasolę i gotuj przez kolejne 15 minut przy mocy 700 W.

Jak używać gotowanej białej fasoli

Danie z białej fasoli
Danie z białej fasoli (Shutterstock/FOTODOM)

Ugotowałeś fasolę? Podawać w czystej postaci, dodając smażoną cebulę, pieczarki i olej roślinny. Jeśli nie masz nic przeciwko bardziej kalorycznemu towarzyszowi fasoli, użyj grillowanego mostka lub surowego bekonu. Gorącą fasolkę można podawać także jako dodatek do duszonego mięsa, drobiu czy ryb.

Z białej fasoli można zrobić coś w rodzaju hummusu: zaraz po ugotowaniu zmielić je w blenderze, następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i paprykę. Ostudzoną gotowaną fasolę wykorzystaj jako składnik sałatek z warzywami, ziołami, grzybami, mięsem lub jako przekąskę (np. tortille po meksykańsku). Wreszcie gotowaną fasolę można dodać do prawie gotowych zup: dzięki temu będą one bardziej sycące i wzbogacą je w białko.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #fasola #fasola białaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja