Sekrety i Najlepsze Połączenia z Jagodami, Orzechami, Ziołami: Domowe Likiery Wódkowe i Nie Tylko

Domowe likiery wódkowe i nie tylko: sekrety i najlepsze połączenia z jagodami, orzechami, ziołami

Domowe likiery wódkowe i nie tylko: sekrety i najlepsze połączenia z jagodami, orzechami, ziołami

Pyszny alkohol nie jest dziś tani, a tak trudno odmówić sobie przyjemności wypicia kieliszka lub dwóch smacznej nalewki lub aromatycznego likieru, zwłaszcza zimą… Bardzo kocham i szanuję ten biznes, zajmuję się nim od lat domowe nalewki z wódką i nie tylko od wielu lat i otaczam się dużą rzeszą ludzi, którzy mają mnóstwo własnych „nalewek”. Opowiem Ci jak zrobić ciekawe nalewki z różnych produktów.

Domowe likiery wódkowe

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Czego potrzebujesz do domowej nalewki: podstawowe zasady przygotowania
  • Jak prawidłowo zaparzać jagody i owoce
  • Jak zaparzać orzechy i zioła
  • Jak zaparzyć pikantne warzywa
  • 10 najlepszych kombinacji likierów wódkowych
  • Przepisy na nalewki z wódki
  • Nalewka wiśniowa z wódką
  • Nalewka jabłkowa
  • Kedrovka: nalewka cedrowa z wódką
  • Szybka nalewka z wódki z jagód
  • Nalewka z moreli
  • Nalewka śliwkowa z wódką

Swoją drogą, czy jest różnica pomiędzy nalewką z wódki a likierem wódkowym? Dawno, dawno temu tak było i było to znaczące. Nalewkami był alkohol, który wchłonął sok i aromat ziół, pikantnych warzyw i przypraw. Do nalewek nie dodano słodzika lub dodano go bardzo mało. To znaczy chrzan, pieprz, dziadek do orzechów, konwencjonalny „Jägermeister” lub balsam ryski – nalewki. Likiery sporządzano z owoców i jagód z dodatkiem cukru, cukru lub innego syropu, miodu, a czasem przypraw. Czyli nalewki żurawinowe, wiśniowe, śliwkowe, morelowe, truskawkowe i np. nalewki porzeczkowe. Ale teraz wszystkie te napoje są zwykle nazywane nalewkami – nazwijmy to też, żeby się nie pomylić.

Wcześniej do nalewek nie dodawano słodzików, dlatego nazywano je bitterami. A likiery sporządzone z owoców i jagód z dodatkiem cukru, cukru lub innego syropu lub miodu uważano za słodkie
Wcześniej do nalewek nie dodawano słodzików, dlatego nazywano je bitterami. A likiery sporządzone z owoców i jagód z dodatkiem cukru, cukru lub innego syropu lub miodu uważano za słodkie

Czego potrzebujesz do domowej nalewki: podstawowe zasady przygotowania

Do domowej nalewki potrzebny jest mocny alkohol o temperaturze co najmniej 38°C i dodatek smakowy: jeden lub więcej. Zasada jest następująca. Aby efekt naparu był zadowalający (czyli smak i zapach dodatku został w pełni przeniesiony do napoju) wymagana jest jedna z dwóch rzeczy: albo długi czas naparu, albo duża ilość aromatu. Każda opcja ma swoje zalety i wady. W pierwszym przypadku trzeba czekać bardzo długo (w niektórych przypadkach nawet do sześciu miesięcy), ale napój okazuje się niedrogi i trwały. Takie długotrwałe nalewki w domu praktycznie nie tracą z czasem smaku i nie psują się. W drugim wariancie nalewka będzie gotowa w ciągu jednego dnia i będzie miała bardzo mocny i atrakcyjny aromat. Ponieważ jednak dodatek jest potrzebny w dużych ilościach (często przekracza objętość alkoholu), może być dość drogi – i w większości przypadków dodatku nie można zastosować po odcedzeniu nalewki: jest bez smaku. Ponadto szybkie nalewki zwykle nie trwają nawet sześciu miesięcy, zamieniając się w swego rodzaju bełkot. A to tylko taki mały smutek. Wybierając przepis, skup się na swoich celach i zadaniach. Napary – powiedzmy z cytrusów, albo z jesiennych jagód – robię już teraz, na początku jesieni, z myślą o Bożym Narodzeniu, 23 lutego, 8 marca i świętach majowych przyszłego roku. A inne – na przykład na jabłkach lub śliwkach, które czasami naprawdę nie mają dokąd pójść – trzeba będzie wypić przed Nowym Rokiem.

Ach, zapomniałem: po szybkim podaniu domowe likiery wódkowe wzbogacane są dużą ilością soku owocowego i jagodowego, a moc oryginalnego alkoholu spada 2-krotnie. Oznacza to, że jeśli zalejesz go wódką, uzyskasz moc 18–22 °, a alkoholem — 35–40 °. Nie wiem, czy to plus, czy minus? Dla każdego jest inaczej.

Jak prawidłowo zaparzać jagody i owoce

Maksimum aromatu i smaku owoców i jagód zawarte jest w nich zaraz po zbiorze, a naszym zadaniem jest je „złapać” i przytrzymać. Najłatwiejszym sposobem wydobycia wszystkiego, co smaczne, jest użycie cukru. Jeżeli uznacie, że owoc nie jest wystarczająco dobry, możecie go nawet ugotować z cukrem – wyjdzie znacznie lepiej. Jeśli jakość jest zadowalająca, możesz posypać posiekane owoce i jagody cukrem i pozwolić im puścić sok, a następnie wymieszać z alkoholem. Lub po prostu dodaj cukier lub syrop do alkoholu w tym samym czasie, co aromat. Owoce, a zwłaszcza jagody, należy starannie sortować, aby nie przegapić zepsutych – mogą zepsuć smak nalewki. A co do mycia… Owoce myję dokładnie. A ja większości jagód nie myję, bo po umyciu po prostu nic nie zostaje z aromatu jakiejś maliny, jeżyny, borówki czy truskawki. Bakterie i tak będą umierać w agonii pod wpływem mocnego alkoholu, a jagody można uwolnić od źdźbeł trawy, igieł sosnowych i robaków, sortując je rękami.

Owoce, a zwłaszcza jagody, należy dokładnie posortować: zepsute mogą zepsuć smak nalewki. W takim przypadku zaleca się mycie tylko owoców, ale jagody po umyciu nie będą miały żadnego smaku.
Owoce, a zwłaszcza jagody, należy dokładnie posortować: zepsute mogą zepsuć smak nalewki. W takim przypadku zaleca się mycie tylko owoców, ale jagody po umyciu nie będą miały żadnego smaku.

Jak zaparzać orzechy i zioła

Orzechy (zarówno w łupinie, jak i w samym miąższu) należy parzyć przez długi czas, co najmniej 3 tygodnie. W takim przypadku lepiej dobrze wypłukać muszle, osuszyć (aby pozbyć się kurzu i wszelkich zanieczyszczeń) i ogrzać (aby uzyskać maksymalny aromat). Wszystkie orzechy po zaparzeniu stają się goryczkowe, dlatego dla równowagi potrzebny jest cukier lub inny środek słodzący. Ilość cukru, jaką będziemy potrzebować, trudno od początku określić, dlatego dodatki należy pozostawić w spokoju na 3/4 wymaganego czasu, a po upływie tego czasu dodać syrop.

W przypadku ziół sytuacja jest zwykle dokładnie taka sama. Jeśli chcesz dodać do nalewki mocne przyprawy – szczególnie goździki, anyż, liście laurowe i laskę cynamonu – dodaj je pod koniec naparu, w ostatnim tygodniu lub dłużej, jednocześnie ze słodzikiem.

Orzechy należy parzyć przez co najmniej 3 tygodnie, zioła lepiej dodać do nalewki pod koniec przygotowania, jednocześnie ze słodzikiem.
Orzechy należy parzyć przez co najmniej 3 tygodnie, zioła lepiej dodać do nalewki pod koniec przygotowania, jednocześnie ze słodzikiem.

Jak zaparzyć pikantne warzywa

Cóż, naszym głównym pikantnym warzywem na nalewkę jest oczywiście chrzan. I co do niego nie mam cienia wątpliwości. Chrzan daje alkoholowi wszystko, co najlepsze, a najgorsze usuwa z alkoholu w ciągu 24, maksymalnie 48 godzin. A potem rozpoczyna się proces odwrotny – i pojawia się nieprzyjemny zapach, który jednocześnie pachnie fuslem i niewypranymi skarpetkami. Na wszelki wypadek nie zaparzam chrzanu dłużej niż 36 godzin. To samo z imbirem. Ale ostrą paprykę w małych ilościach (jedna mała papryczka bez nasion i przegródek na standardową butelkę wódki o pojemności 0,75 litra) można przechowywać przez kilka miesięcy.

Czas dojrzewania naparów z pikantnych warzyw zależy od głównego składnika. Wskazane jest zaparzanie chrzanu i imbiru nie dłużej niż 2 dni. Ostra papryczka może być przechowywana w wódce przez kilka miesięcy
Czas dojrzewania naparów z pikantnych warzyw zależy od głównego składnika. Wskazane jest zaparzanie chrzanu i imbiru nie dłużej niż 2 dni. Ostra papryczka może być przechowywana w wódce przez kilka miesięcy

10 najlepszych kombinacji likierów wódkowych

Jeśli znudziło Ci się tworzenie jednego produktu, oto kombinacje korzystne dla obu stron, które przyniosą Ci jeszcze więcej honoru i szacunku ze strony gości (a co najważniejsze, Tobie się spodoba).

  • Jabłka + laska cynamonu + skórka z cytryny
  • Świeża żurawina + suszona żurawina + odrobina rozmarynu
  • Brzoskwinie + całe „pudełka” kardamonu
  • Śliwki + trochę rumu + anyż gwiazdkowaty
  • Czarne porzeczki + skórki pomarańczowe
  • Malina + skórka grejpfruta + woda różana (tylko trochę!!! inaczej stanie się odświeżaczem do toalety)
  • Chrzan + świeży ogórek + koperek lub nasiona kopru
  • Trawa cytrynowa + świeży imbir + liście limonki
  • Tymianek + miód + ziele angielskie + ziarna czarnego pieprzu
  • Papryka ostra + słodka papryka + trochę nasion kminku

Przepisy na nalewki z wódki

Nalewka wiśniowa z wódką

Jedną z najpopularniejszych wśród Rosjan likierów i nalewek wódkowych jest nalewka wiśniowa. Nawet jeśli sezon na wiśnie minął, nie trzeba się denerwować – w sklepach zawsze są mrożone wiśnie i wykonają swoją pracę nie gorzej niż świeże. I nie musisz nawet usuwać nasion!

Nalewka wiśniowa z wódką
Nalewka wiśniowa z wódką

  • 800 g mrożonych wiśni bez pestek
  • 0,75 l wódki
  • 200 g brązowego cukru
  1. Zamrożone wiśnie włóż do durszlaka i umieść w misce z cukrem na dnie. Przykryj i pozostaw do rozmrożenia na 8-10 godzin.
  2. Jagody przełóż do słoika. Jeżeli cukier nie rozpuścił się w soku odsączonym z wiśni, lekko podgrzej mieszaninę, mieszaj aż się rozpuści i polej jagody.
  3. Uzupełnij wódką. Zamknąć pokrywkę i odstawić w ciemne miejsce na 1–3 miesiące.
  4. Przed podaniem przecedzić przez sito, następnie przez 6-8 warstw gazy lub filtr do kawy.

Rada. Jeśli masz świeże wiśnie, usuń nasiona, zasyp wiśnie cukrem na 8-10 godzin, a następnie postępuj zgodnie z przepisem.

Nalewka jabłkowa

Nalewkę jabłkową można przygotować z wódką lub alkoholem. W pierwszym przypadku otrzymasz wersję bardziej „damską”, z siłą nie większą niż 30°. Przed użyciem lepiej rozcieńczyć alkoholową „jabłoń” do 40–42°, w przeciwnym razie otrzymasz broń bardzo przebijającą zbroję. Do rozcieńczania zwykle używa się wody destylowanej, ale szczerze mówiąc, można też wziąć zwykłą wodę mineralną bez gazu, po prostu dobrej jakości.

Nalewka jabłkowa
Nalewka jabłkowa

  • 2 kg słodkich aromatycznych jabłek
  • 1 litr wódki
  • 1 mała cytryna
  1. Cytrynę umyj szczoteczką i osusz ręcznikiem. Za pomocą noża do obierania ostrożnie odetnij 5-7 pasków skórki, uważając, aby nie oderwać białej części. Wyciśnij sok z cytryny.
  2. Dokładnie umyj jabłka i usuń zepsute jabłka. Pokrój jabłka losowo na średnie kawałki. Nie musisz usuwać rdzenia, po prostu wytrząśnij nasiona, jeśli to możliwe. Wlać sok z cytryny na jabłka.
  3. Jabłka i skórkę włóż do słoika i zalej wódką. Zamknij i umieść w ciemnym miejscu. Pozostaw na 3 miesiące, od czasu do czasu potrząsając. Przed podaniem przecedź przez 6-8 warstw gazy lub filtra do kawy.

Rada. Jeśli jabłka nie są wystarczająco słodkie, nalewkę można doprawić cukrem, syropem karmelowym lub miodem. Słodzik rozcieńczyć w części nalewki, pozostawić na 1 dzień, następnie dodać słodką nalewkę do głównej ilości i wymieszać.

Kedrovka: nalewka cedrowa z wódką

Nalewka cedrowa z wódką lub alkoholem od zawsze była ulubionym napojem nie tylko mieszkańców Syberii, gdzie rosną drzewa niezbędne do pozyskiwania orzechów, ale także całej reszty terytorium naszej rozległej ojczyzny. Zrobienie orzeszków piniowych nie jest trudne, ale lepiej postępować zgodnie z technologią – przynajmniej z punktu widzenia przygotowania orzeszków piniowych. Jeśli nie zebrałeś ich sam, pamiętaj o ich dokładnym umyciu.

Kedrovka: nalewka cedrowa z wódką
Kedrovka: nalewka cedrowa z wódką

  • 200 g orzeszków piniowych w łupinach
  • 0,75 l wódki
  • 50 g ciemnego brązowego cukru
  • 50 ml wody do picia
  1. Orzechy namoczyć w dużej ilości wody o temperaturze pokojowej przez 1 godzinę, następnie opłukać i odcedzić na durszlaku. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
  2. Rozgrzej piekarnik do 250°C na 20 minut i wyłącz. Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem i cienką warstwą rozłóż orzeszki piniowe. Wstawić do piekarnika na 5-7 minut.
  3. Gorące orzechy wlać do słoika i od razu zalać wódką. Gdy mieszanina ostygnie, ugotuj syrop z cukru i wody pitnej – cukier musi się rozpuścić. Gorący syrop wlać do słoika z wódką i orzechami i ponownie ostudzić.
  4. Zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 1 miesiąc. Przecedź…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja