Sekrety domowego przetwarzania: Jak perfekcyjnie zkonserwować zielony groszek?

Konserwowanie zielonego groszku

Konserwowanie zielonego groszku Do przepisu

Konserwowanie zielonego groszku to sposób na maksymalne zachowanie jego smaku i zalet. Wiadomo, że groszek zawiera ważne mikroelementy, takie jak potas, selen i cynk. Zawiera dużo witamin z grupy B niezbędnych dla układu nerwowego, a także witaminę C i PP. Ponadto groszek zawiera białko roślinne, które jest prawie całkowicie wchłaniane przez organizm. Prawidłowo przygotowane zalety grochu są w pełni zachowane. Konserwując groszek konserwowy według naszej receptury krok po kroku, masz pewność, że w każdym słoiczku znajdzie się wyłącznie czysty produkt, bez konserwantów i substancji słodzących. Zbieraj lub kupuj groszek na rynku przez całe lato – jest to optymalny czas na zbiory. Zachowaj go w domu i ciesz się tym wspaniałym produktem przez całą zimę!

Złożoność: łatwo Kalorie: 77,47 kcal/porcję Porcje: 7 Gotowanie: 45 minut Dodać. czas: 25 minut Używany: 4,29 g/0,17 g/15,45PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 7 PORCJIZielony groszek 600 grCukier 1 łyżka.Sól 1 łyżka.Ocet stołowy 9% 1 łyżka. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Dokładnie opłucz słoiki. Napełnij je w dwóch trzecich zimną wodą i umieść w dużym rondlu. Do garnka wlewamy wodę tak, aby jej poziom sięgał środka słoików. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień do średniego i podgrzewaj słoiki przez 10-15 minut. Zdejmij z patelni i połóż do góry nogami na czystym ręczniku.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 2

Przygotuj pokrywki. Umyj je gorącą wodą z sodą oczyszczoną i włóż do miski. Zalać wrzącą wodą i pozostawić na 10 minut. Odcedź wodę i połóż pokrywki na ręczniku.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 3

Usuń groszek ze strąków. Aby to zrobić, przełam kapsułę i pociągnij górną twardą żyłkę – kapsuła otworzy się na dwie części. Wyjmij groszek do miski. Jednocześnie usuń nieodpowiedni groszek. Jeśli chcesz, możesz od razu posortować je według rozmiaru.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 4

Groch myjemy i wrzucamy do rondelka. Zalać zimną wodą tak, aby przykryła groszek na 2 cm. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu i blanszować przez 5 minut. Za pomocą łyżki cedzakowej usuń pianę, która utworzyła się na powierzchni wody.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 5

Groszek włóż do durszlaka i poczekaj, aż gorąca woda odpłynie. Groch włożyć do miski z zimną wodą i pozostawić na 5-7 minut. Odcedź wodę i włóż groszek do przygotowanych słoików. Słoiki napełnij po brzegi, zostawiając u góry trochę miejsca na płyn. Optymalny stosunek składników stałych i płynnych to 70% groszku i 30% solanki.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 6

W małym rondlu zagotuj 1 litr wody. Dodać sól i cukier, ponownie zagotować i podgrzewać przez 1 minutę. Zdjąć z ognia, zalać octem i wymieszać. Zalewę wlewamy do słoików z groszkiem i luźno zamykamy pokrywkami.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

Krok 7

Połóż ręcznik na dnie dużego rondla. Słoiki z groszkiem wkładamy do rondelka, napełniamy je wodą po wysokość, doprowadzamy do wrzenia i sterylizujemy przez 10 minut. Ostrożnie wyjmij słoiki, zamknij pokrywki i pozostaw do ostygnięcia, odwracając je do góry nogami. Przechowuj groszek w chłodnym, ciemnym miejscu.

Konserwowanie zielonego groszku
Konserwowanie zielonego groszku ()

PRZYDATNE RADY

Groch zielony konserwowany na zimę to produkt dość o wąskim przeznaczeniu, najczęściej wykorzystuje się go do sałatek i zimnych przekąsek. Dlatego w domu zaleca się konserwowanie groszku w małych słoiczkach zgodnie z zaleceniami przepisu – dzięki temu można go wykorzystać jednorazowo i nie przechowywać przez dłuższy czas otwartego słoiczka.

PRZY OKAZJI

Nie wyrzucaj aquafaby – płynu zawierającego groszek z puszki! Zawiera ogromną ilość białka roślinnego, dzięki czemu aquafaba dobrze się ubija i trzyma swój kształt. Stosowany jest jako substytut białka jaja kurzego. Na bazie tego płynu można przygotować majonez, naleśniki, bezy i inne przysmaki.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja