Konserwowanie zielonego groszku
Do przepisu
Konserwowanie zielonego groszku to sposób na maksymalne zachowanie jego smaku i zalet. Wiadomo, że groszek zawiera ważne mikroelementy, takie jak potas, selen i cynk. Zawiera dużo witamin z grupy B niezbędnych dla układu nerwowego, a także witaminę C i PP. Ponadto groszek zawiera białko roślinne, które jest prawie całkowicie wchłaniane przez organizm. Prawidłowo przygotowane zalety grochu są w pełni zachowane. Konserwując groszek konserwowy według naszej receptury krok po kroku, masz pewność, że w każdym słoiczku znajdzie się wyłącznie czysty produkt, bez konserwantów i substancji słodzących. Zbieraj lub kupuj groszek na rynku przez całe lato – jest to optymalny czas na zbiory. Zachowaj go w domu i ciesz się tym wspaniałym produktem przez całą zimę!
Złożoność: łatwo Kalorie: 77,47 kcal/porcję Porcje: 7 Gotowanie: 45 minut Dodać. czas: 25 minut Używany: 4,29 g/0,17 g/15,45PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 7 PORCJIZielony groszek 600 grCukier 1 łyżka.Sól 1 łyżka.Ocet stołowy 9% 1 łyżka. Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Dokładnie opłucz słoiki. Napełnij je w dwóch trzecich zimną wodą i umieść w dużym rondlu. Do garnka wlewamy wodę tak, aby jej poziom sięgał środka słoików. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień do średniego i podgrzewaj słoiki przez 10-15 minut. Zdejmij z patelni i połóż do góry nogami na czystym ręczniku.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 2
Przygotuj pokrywki. Umyj je gorącą wodą z sodą oczyszczoną i włóż do miski. Zalać wrzącą wodą i pozostawić na 10 minut. Odcedź wodę i połóż pokrywki na ręczniku.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 3
Usuń groszek ze strąków. Aby to zrobić, przełam kapsułę i pociągnij górną twardą żyłkę – kapsuła otworzy się na dwie części. Wyjmij groszek do miski. Jednocześnie usuń nieodpowiedni groszek. Jeśli chcesz, możesz od razu posortować je według rozmiaru.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 4
Groch myjemy i wrzucamy do rondelka. Zalać zimną wodą tak, aby przykryła groszek na 2 cm. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu i blanszować przez 5 minut. Za pomocą łyżki cedzakowej usuń pianę, która utworzyła się na powierzchni wody.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 5
Groszek włóż do durszlaka i poczekaj, aż gorąca woda odpłynie. Groch włożyć do miski z zimną wodą i pozostawić na 5-7 minut. Odcedź wodę i włóż groszek do przygotowanych słoików. Słoiki napełnij po brzegi, zostawiając u góry trochę miejsca na płyn. Optymalny stosunek składników stałych i płynnych to 70% groszku i 30% solanki.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 6
W małym rondlu zagotuj 1 litr wody. Dodać sól i cukier, ponownie zagotować i podgrzewać przez 1 minutę. Zdjąć z ognia, zalać octem i wymieszać. Zalewę wlewamy do słoików z groszkiem i luźno zamykamy pokrywkami.
Konserwowanie zielonego groszku ()
Krok 7
Połóż ręcznik na dnie dużego rondla. Słoiki z groszkiem wkładamy do rondelka, napełniamy je wodą po wysokość, doprowadzamy do wrzenia i sterylizujemy przez 10 minut. Ostrożnie wyjmij słoiki, zamknij pokrywki i pozostaw do ostygnięcia, odwracając je do góry nogami. Przechowuj groszek w chłodnym, ciemnym miejscu.
Konserwowanie zielonego groszku ()
PRZYDATNE RADY
Groch zielony konserwowany na zimę to produkt dość o wąskim przeznaczeniu, najczęściej wykorzystuje się go do sałatek i zimnych przekąsek. Dlatego w domu zaleca się konserwowanie groszku w małych słoiczkach zgodnie z zaleceniami przepisu – dzięki temu można go wykorzystać jednorazowo i nie przechowywać przez dłuższy czas otwartego słoiczka.
PRZY OKAZJI
Nie wyrzucaj aquafaby – płynu zawierającego groszek z puszki! Zawiera ogromną ilość białka roślinnego, dzięki czemu aquafaba dobrze się ubija i trzyma swój kształt. Stosowany jest jako substytut białka jaja kurzego. Na bazie tego płynu można przygotować majonez, naleśniki, bezy i inne przysmaki.