Sarma to gołąbki z liści kiszonej kapusty. Pachnące, soczyste i absolutnie zimowe danie, bardzo popularne na Węgrzech i w całej byłej Jugosławii. Każda gospodyni domowa ma swoje sekrety i triki na przygotowanie sarmy.
Przygotowanie sarmy należy zacząć od poszukiwania kapusty solonej całą główką kapusty. W Chorwacji np. taką kapustę rozłożoną na liście można kupić w każdym supermarkecie przez cały rok. Kapusta ta jest bardzo słona, gdyż nie jest poddawana fermentacji, lecz zalana solanką, dlatego przed użyciem liście należy dokładnie umyć lub nawet namoczyć przez kilka godzin.
W Moskwie i innych rosyjskich miastach marynowane główki kapusty można kupić na rynku, zapytaj sprzedawców marynat. Jeśli Twoje poszukiwania nie powiodą się, a naprawdę chcesz zrobić gołąbki z kiszonej kapusty, będziesz musiał zrobić coś sam. I to właśnie zrobiłem.
Ostrożnie usuń górne liście z kapusty i blanszuj je, aby były bardziej giętkie. Pozostałą główkę kapusty posiekano i przygotowano do marynowania, a następnie umieszczono w plastikowym pojemniku, na przemian posiekaną kapustę i całe liście. Kilka dni później miałam już do dyspozycji piękne liście kiszonej kapusty i mogłam zacząć robić gołąbki.
Gotowanie mięsa mielonego
Składniki nadzienia są takie same jak w przypadku zwykłych gołąbków: mięso mielone, cebula, ryż. Mięso mielone przygotowuje się z wołowiny, wieprzowiny lub mieszanki obu. Jeśli używa się wyłącznie wołowiny, stosuje się „tajny składnik” – mostek suszony na sucho lub surowo wędzony, pokrojony w bardzo drobną kostkę. Właściwie mały mostek nie będzie kolidował z żadnym mięsem mielonym, doda potrawie szczególnego smaku i aromatu.
Cebuli na mięso mielone nie są mielone razem z mięsem, ale drobno posiekane i koniecznie smażone do miękkości w oleju roślinnym. Wiele gospodyń domowych smaży mięso mielone z cebulą – nie długo, aż do połowy ugotowane. Ale w tym przypadku będziesz musiał dodać jajko: smażone mięso staje się kruche i trzeba je czymś związać. Do surowego mięsa mielonego nie dodaje się jajek. Jest też opcja kompromisowa: podsmaż tylko jedną trzecią mięsa razem z cebulą, a zamiast jajka zwiąże się surowe mięso mielone.
Ryż do mięsa mielonego myje się i moczy przez około 15 minut. Jeśli chodzi o przyprawy, oprócz obowiązkowej soli i czarnego pieprzu dodaje się paprykę, majeranek, a czasami lubczyk. Potrzebujesz mniej soli w mięsie mielonym niż zwykle, aby zrównoważyć słoność muszli.
Zbieranie gołąbków
Teraz pozostaje już tylko owinąć mięso mielone liśćmi kiszonej kapusty.
Nie najpiękniejsze liście kapusty układa się na dnie patelni lub brytfanny, ciasno układa się na nich gołąbki, pomiędzy nimi umieszcza się kawałki skóry i okrawków mostka, przykrywa liśćmi kapusty i zalewa bulionem lub wodą. Sarma marnieje przez długi czas – co najmniej dwie godziny, a nawet sześć. Im dłużej, tym smaczniej. Jednocześnie kuchnię wypełnia znany, niemal rodzimy, gęsty, palony aromat.
Sarmę podaje się z kwaśną śmietaną lub sosem z mąki smażonej na maśle, bulionie i papryce. Nawiasem mówiąc, to danie jest po prostu stworzone do gotowania w powolnej kuchence.
Przepis na sarmę, czyli gołąbki z kiszonej kapusty
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- 1 główka kiszonej kapusty
- 500 g wołowiny (udka lub karkówki), wieprzowiny lub pół na pół
- 30 g mostka suszonego lub wędzonego
- 50 g ryżu
- 1 duża cebula
- olej roślinny do smażenia
- skrawki wędzonego mięsa, skórki boczku itp.
- sól, pieprz czarny, papryka
- Opłucz ryż i zalej wodą.
- Drobno posiekaj cebulę i smaż na niewielkiej ilości oleju roślinnego, aż będzie miękka.
- Przepuść mięso przez maszynę do mięsa ze średnimi otworami. Oddziel 1/3 i dodaj do cebuli. Smaż mięso do połowy ugotowanego – aż stanie się białe.
- Cebulę z podsmażonym mięsem mielonym przełożyć do miski z surowym mięsem, dodać ryż, mostek, pokroić w drobną kostkę, doprawić solą, pieprzem, papryką. Dokładnie wymieszaj.
- Usuń liście z kapusty. Połóż uszkodzone liście na dnie dużego, szerokiego rondla. Mięso mielone zawiń w pozostałe liście, zaczynając od cienkiej części liścia. Włóż gołąbki do rondla, układając je ściśle jeden do jednego. Wędliny układamy pomiędzy „podłogami” gołąbków. Na wierzchu ułóż nieużywane liście kapusty i ozdoby.
- Napełnij zimną wodą, aż gołąbki będą ledwie przykryte. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, następnie zmniejsz ogień, szczelnie przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez co najmniej 2 godziny.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kapusta #kapusta kiszona #Alena Spirina #gołąbkiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych