Sałatki trójskładnikowe: 8 prostych i zaskakująco szybkich przepisów

Sałatki trójskładnikowe: 8 prostych i zaskakująco szybkich przepisów

Sałatki trójskładnikowe: 8 prostych i zaskakująco szybkich przepisów

Roman Ryżow 30 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Kto powiedział, że sałatka musi składać się z kilkunastu składników? To wcale nie jest prawdą. Prosto nie znaczy źle i bez smaku, bo czasami wystarczy otworzyć lodówkę, wyjąć z niej dosłownie trzy najczęstsze produkty, pokroić, dodać przyprawy, doprawić masłem, kwaśną śmietaną czy jogurtem i już mamy pyszny i lekka sałatka jest gotowa, co jest pełnoprawnym daniem.

Sałatki trójskładnikowe

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Achik-chuchuk Shakarob
  • Sałatka z pomarańczy i marchwi
  • Sałatka caprese
  • Prosta sałatka z kapusty pekińskiej
  • Sałatka z buraków ze śmietaną i chrzanem
  • Sałatka dyniowo-marchewkowa z pestkami dyni
  • Sałatka Ogórkowa Z Miętą I Cytryną
  • Sałatka z cukinii i mozzarelli

Zapewne każdy kucharz ma w zanadrzu kilka takich „łatwych” przepisów, pasujących zarówno na świąteczny stół, jak i na rodzinny obiad. Na przykład marchew, jabłko, śmietana lub szpinak, ogórek, granat. Sałatka może być warzywna lub owocowa, z dodatkami mięsnymi, rybnymi lub serowymi, z orzechami, ziołami, grzybami lub jagodami, wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Najważniejsze jest to, że produkty muszą być ze sobą łączone, ważne jest również zachowanie proporcji. Nawiasem mówiąc, lekka sałatka może być samodzielnym daniem lub doskonałym dodatkiem, na przykład do steku lub grilla. A takie sałatki często podaje się podczas tradycyjnych biesiad pomiędzy gorącymi daniami.

W naszej ofercie znajdziesz pyszne 3-składnikowe sałatki, które można przygotować w zaledwie kilka minut z najprostszych i najtańszych składników. W tym wyborze nie należy brać pod uwagę przypraw, różnych olejów, octów i soku z cytryny jako głównych składników, są one proste i zmienne. Wszystko można zmienić według własnego gustu.

Achik-chuchuk Shakarob

To zdecydowanie letnia sałatka. Bardzo lekkie i bardzo smaczne. Pomidory powinny być bardzo dojrzałe, bardzo soczyste. Przywędrowało do nas z Uzbekistanu razem z pilawem i tradycyjnie podawane jest z pilawem. Chociaż bardzo dobrze komponuje się również z mięsem gotowanym na węglu drzewnym.

Achik-chuchuk Shakarob
Achik-chuchuk Shakarob

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • 4 pomidory
  • 2 małe czerwone cebule
  • 2 łyżki l. olej roślinny
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Do marynowania cebuli (opcjonalnie):

  • 1 łyżka. l. ocet jabłkowy 6%
  • 1/3 łyżeczki Sahara
  • szczypta soli
  1. Przygotuj cebulę. Obierz i pokrój w cienkie pierścienie, półpierścienie lub piórka. Zalej wrzącą wodą, aby usunąć gorycz, umieść na durszlaku, aby spuścić całą wodę. W razie potrzeby marynuj w occie jabłkowym z solą i cukrem – wystarczy 30 minut.
  2. Pomidory umyć i osuszyć papierowymi ręcznikami. Pokrój na dowolne kawałki – nie rób ich małymi. Najczęściej kroi się je w plasterki, półplasterki lub w cienkie kółka.
  3. W dużej misce połącz pomidory i cebulę. Dopraw solą, obficie pieprzem, wymieszaj i podawaj. Można też pozostawić na około 20-30 minut, aby pomidory puściły sok. Następnie ponownie dobrze wymieszaj sałatkę i podawaj.

Uwaga dla właściciela: Do tej sałatki wybierz pomidory, które są mięsiste, dojrzałe i soczyste. Najważniejsze, że są też słodkie. Jeśli natkniesz się na kwaśną odmianę pomidorów, mała szczypta cukru wszystko naprawi.

Przy okazji: Do marynowania cebuli w Achik-chuchuk Shakarob można użyć dowolnego octu, niekoniecznie octu jabłkowego. Zastąp go 9% alkoholem, dopiero wtedy weź tylko 1/3 łyżki. l. Ale najlepiej będzie smakować z naturalnymi octami – winnym, malinowym itp.

Sałatka z pomarańczy i marchwi

Marchew, pomarańcza i pietruszka to połączenie idealne. Oprócz połączenia smaków to także bomba witaminowa, która doda organizmowi sił o każdej porze roku, gdyż te produkty są dla nas dostępne przez cały rok. A jeśli połączysz to wszystko w sałatkę i dodasz trochę nasion dla tekstury i chrupkości, to to danie stanie się ulubionym daniem każdego na każdą okazję.

Sałatka z pomarańczy i marchwi
Sałatka z pomarańczy i marchwi

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • 2 pomarańcze
  • 1 marchewka
  • 4 łyżki l. obrane nasiona (opcjonalnie)
  • 2-3 gałązki pietruszki

Do tankowania:

  • 1 łyżka. l. sok z cytryny
  • 3-4 łyżki. l. oliwa z oliwek
  1. Pomarańcze pokroić na czyste segmenty („surprem”), zbierając sok do miski. Marchewkę obieramy, nożem do obierania kroimy w cienkie wstążki, a następnie w paski. Lub pokrój marchewki w cienkie paski na mandolinie.
  2. Przygotuj dressing. Wymieszaj sok pomarańczowy i cytrynowy z solą i pieprzem, dodając oliwę z oliwek. Dressing powinien mieć jednolitą konsystencję, ale zmieniać się w gęstą emulsję.
  3. W salaterce wymieszaj marchewkę, plasterki pomarańczy, liście pietruszki i nasiona. Polać dressingiem i wymieszać. Możesz podać go na stole, ale lepiej dosłownie włożyć sałatkę do lodówki na 5-7 minut.

Uwaga dla właściciela: sałatka z pomarańczy i marchwi, gdzie pomarańczę można bezpiecznie zastąpić innymi owocami cytrusowymi – mandarynkami, pomelo, grejpfrutem. Wszystko zależy od słodyczy owoców i marchewki, jeśli to nie wystarczy, można dodać szczyptę brązowego cukru lub miodu.

Przy okazji: Sok cytrynowy można całkowicie wykluczyć z tej sałatki, ponieważ kwas w dressingu nawet z soku pomarańczowego będzie wystarczający. Jeśli nie masz pod ręką cytryny, możesz ją bezpiecznie zastąpić kwaskiem cytrynowym, po prostu dodając jej niewielką szczyptę do soku pomarańczowego.

Sałatka caprese

Sałatka Caprese narodziła się oczywiście na wyspie Capri i to dość dawno temu – około 250 lat temu. Teraz jest to okręt flagowy lekkiej kuchni śródziemnomorskiej. Przygotowanie jest proste – wystarczy pokroić pomidory i mozzarellę i polać dressingiem. Sugerujemy lekką zmianę formy podania i ułożenie go nie liniowo – plasterek po kawałku, ale w formie jasnej piramidy. Na oko określ stopień jego stabilności – nie musisz tu gonić drapaczy chmur, cały urok tkwi w smaku i delikatności. Koniecznie udekoruj talerz kroplami balsamiku lub nawet narysuj nim abstrakcję. Artystyczny wygląd świetnie wpływa na apetyt.

Sałatka caprese
Sałatka caprese

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • 2–3 średnie pomidory
  • 150 g mozzarelli
  • 2–3 gałązki zielonej bazylii
  • 3 łyżki. l. oliwa z oliwek
  • 1 łyżka. l. ocet balsamiczny
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Pomidory pokroić w cienkie plasterki. Wyjmij mozzarellę z zalewy i posiekaj tak jak pomidory. Oddziel liście bazylii od łodyg.
  2. Na płaskim talerzu układaj naprzemiennie plasterki pomidora, plasterki mozzarelli i liście bazylii. Dopraw solą i pieprzem, skrop oliwą z oliwek i redukcją balsamiczną i od razu podawaj.

Pomocne wskazówki: bufetowa wersja sałatki caprese – mini mozzarella z pomidorkiem cherry i listkiem bazylii na patyku. Można do nich dodać oliwki.

Przy okazji: Do sałatki Caprese można użyć pełnowartościowego sosu pesto, nie trzeba wtedy dodawać listków świeżej bazylii, bo wszystko jest w sosie. To dobry zimowy dressing do tej sałatki.

Prosta sałatka z kapusty pekińskiej

Jeśli masz ochotę na coś lekkiego, przygotuj prostą sałatkę z kapusty pekińskiej według naszego przepisu. W daniu nie ma drogich składników, ale okazuje się naprawdę smaczne. A swoją drogą bardzo zdrowe, bo główny składnik sałatki – kapusta pekińska – jest bogata w witaminy A, C i z grupy B, a także jod, mangan i miedź. Ponadto naukowcy odkryli niedawno substancje zawarte w tym warzywie liściastym, które zapobiegają wzrostowi i rozwojowi nietypowych komórek. Oznacza to, że powodów, aby jeść kapustę pekińską jest więcej niż wystarczająco! Jeśli chodzi o zastosowanie kulinarne, najczęściej używa się go na surowo, jego chrupiąca konsystencja i orzeźwiający smak są bardzo dobre. Nasza prosta sałatka z kapusty pekińskiej to jedno z najlepszych zastosowań tego warzywa!

Prosta sałatka z kapusty pekińskiej
Prosta sałatka z kapusty pekińskiej

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • 1 średnia główka kapusty pekińskiej
  • 2 średnie ogórki
  • 3 ząbki czosnku
  • oliwa z oliwek
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Przygotuj składniki na prostą sałatkę. Najpierw umyj i osusz kapustę pekińską. Główkę kapusty przekrój na pół i usuń łodygę. Kapustę posiekać bardzo cienko i lekko posolić.
  2. Świeży ogórek na sałatkę umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Odciąć końcówki Ogórek pokroić wzdłuż na ćwiartki, a następnie w poprzek na 1 cm kawałki.
  3. Obierz ząbki czosnku na sałatkę z kapusty pekińskiej, a następnie rozgnieć je płaską stroną dużego noża. Drobno posiekaj czosnek i włóż do dużej salaterki.
  4. Do miski z czosnkiem dodaj kapustę pekińską i ogórki. Skropić oliwą z oliwek. Można dodać trochę soli i pieprzu. Włóż prostą sałatkę z kapusty pekińskiej do lodówki na 1 godzinę.

Pomocna wskazówka: Do prostej sałatki z kapusty pekińskiej możesz dodać czerwoną i żółtą paprykę: warzywo to doskonale komponuje się ze wszystkimi składnikami dania. Ponadto wygląd potrawy tylko na tym skorzysta.

Przy okazji: W Japonii występują dekoracyjne odmiany kapusty pekińskiej: odporne na zimno główki w różnych kolorach sadzi się w rabatach kwiatowych, aby poza sezonem ozdobić ogrody i parki.

Sałatka z buraków ze śmietaną i chrzanem

Okazuje się, że dawno temu buraki były znane jako roślina lecznicza. Zjadano wierzchołki, a korzenie wykorzystywano wyłącznie do celów leczniczych. Ale już na Rusi Kijowskiej zaczęto jeść pyszne słodkie warzywa korzeniowe w znanej im postaci – dzięki Bogu zgadliśmy. Na sałatkę lepiej wziąć świeży chrzan, a nie słoik, i zetrzeć go samodzielnie. Tak, to heroiczny wyczyn i będziesz potrzebować specjalnego sprzętu — okularów do nurkowania (a niektórzy wolą maskę przeciwgazową) — ale rezultaty są tego warte.

Sałatka z buraków ze śmietaną i chrzanem
Sałatka z buraków ze śmietaną i chrzanem

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • 2–3 buraki średnie o łącznej masie około 600 g
  • około ćwierć korzenia chrzanu
  • 4–5 łyżek. l. gęsta, tłusta śmietana
  • 1 łyżeczka Sahara
  • 1 łyżka. l. ocet jabłkowy
  • szczypta mielonego cynamonu
  • sól
  1. Buraki dokładnie myjemy szczoteczką i bez obierania i odcinania „ogona” i „tyłka” gotujemy we wrzącej, lekko osolonej wodzie (woda powinna zakrywać buraki na 1-2 palce) do miękkości, czyli około 40 minut.
  2. Wyjmij gotowe buraki z bulionu i spłucz zimną wodą. Ostudzić, obrać i pokroić miąższ w drobną kostkę.
  3. Przygotowane buraki posypać octem, posypać cynamonem, wymieszać i przełożyć do miski.
  4. Chrzan obierz z grubej skórki i zetrzyj część na grubej tarce, część na drobnej tarce.
  5. Do startego chrzanu dodać sól, cukier i śmietanę. Dobrze wymieszaj i powstałym sosem polej sałatkę. Pozostaw sałatkę w temperaturze pokojowej na 15–20 minut. i służyć.

Uwaga dla właściciela: Sałatka buraczana z kwaśną śmietaną i chrzanem to konstruktor, w którym korzeń chrzanu można zastąpić chrzanem z puszki, a śmietanę dowolnym jogurtem naturalnym lub nawet majonezem.

Przy okazji: Jeśli chcesz nadać sałatce przyjemny wędzony posmak, nie gotuj buraków, ale upiecz je, zawijając każde warzywo korzeniowe osobno w folię i umieszczając na metalowej kratce w piekarniku nagrzanym do 180°C na około 1 godzinę.

Sałatka dyniowo-marchewkowa z pestkami dyni

Tylko 3 główne składniki, a jaki efekt! Smaczne, satysfakcjonujące, zdrowe. A jeśli chcesz urozmaicić tę sałatkę z dyni i marchwi pestkami dyni, możesz dodać do niej dowolne smaczne warzywa.

Sałatka z dyni i…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja