Sałatki bez majonezu na Nowy Rok, 10 sprawdzonych przepisów
Roman Ryżow 12 grudnia 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział
Z czym zazwyczaj kojarzy nam się Nowy Rok? Z choinką, szampanem, mandarynkami i sałatką Olivier. A także ze śledziem pod futrem, mimozą i krabem. Tak się składa, że wszystkie te sałatki są ubrane w majonez. Aby urozmaicić świąteczny stół, warto włączyć do noworocznego menu ciekawe sałatki z nietypowymi dressingami. Uwierz mi, masz w czym wybierać.
Treść artykułu:
- Winegret z pieczonych warzyw z quenelles śledziowymi
- Niçoise z tuńczykiem, ziemniakami i fasolką szparagową
- Sałatka winogronowa Waldorf Jamiego Olivera
- Sałatka ze śliwką i kurczakiem
- Pożywna sałatka z pieczonych warzyw
- Złamana sałatka z ogórków
- Sałatka z mandarynek i awokado z pikantnym dressingiem
- Sałatka wakacyjna bez mięsa
- Sałatka „Cezar» z owocami morza i parmezanem
- Sałatka grecka z kremem z zielonego sera
Jeszcze dwie, trzy dekady temu słowa „sałatka” i „majonez” były niemal synonimami. Ale czasy się zmieniają, ponownie zastanawiamy się nad naszym podejściem do odżywiania, nasza dieta staje się lżejsza i zdrowsza. Dlatego sałatki bez majonezu zyskują coraz większą popularność.
Liczba opcji sosów sałatkowych może być po prostu nieograniczona: wszystko zależy od twoich preferencji smakowych i wyobraźni. Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę zgodność składników, aby nie przyćmić smaku potrawy, a jedynie go podkreślić. Na przykład świeże liście góry lodowej, rzymskiej czy rukoli dobrze komponują się z dobrą oliwą z oliwek, a do sałatki z owoców morza potrzebny jest sok z cytryny ze szczyptą różowego pieprzu.
Doskonałą alternatywą dla majonezu jest klasyczny winegret, składający się z oleju roślinnego, octu winnego (można zastąpić octem jabłkowym), musztardy zbożowej i ostrej, soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Pasuje do większości warzyw, mięs, ryb, nadaje się również do ciepłych sałatek. Nawiasem mówiąc, ten sos można przygotować na kilka dni przed wakacjami: jest doskonale przechowywany w lodówce, w pojemniku ze szczelną pokrywką.
Jedną z odmian klasycznego winegretu jest dressing miodowy. Świetnie komponuje się z kurczakiem, owocami morza i świeżymi chrupiącymi warzywami. Zawiera nierafinowaną oliwę z oliwek, ocet, słodką musztardę amerykańską, a także lekki miód i biały pieprz.
Inną opcją, w której wygrywają obie strony, jest zielony olej. Używaj go do sałatek z mięsem, płatkami zbożowymi lub twardym serem, ale z owocami morza lepiej nie eksperymentować. Istnieje możliwość, że jasny smak dressingu przyćmi wszystkie inne aromaty. Możesz zrobić ten olej z dowolnych warzyw, które lubisz. Z bazylii, koperku i zielonej cebuli przygotowuje się bardzo aromatyczny dressing. Nawiasem mówiąc, lepiej przechowywać olej w małych butelkach z ciemnego szkła i zawsze w lodówce.
Chcesz zaskoczyć swoich gości i podać na sylwestrowym stole sałatkę w stylu panazjatyckim? Wykonanie go z dressingiem orzechowym jest łatwe i proste. Doda blasku, pikanterii i pikanterii każdemu daniu, ale najlepiej komponuje się z pieczoną piersią kurczaka, grillowanymi warzywami i kiełkami roślin strączkowych. Sos ten zawiera masło orzechowe, imbir, miód, sok z cytryny, czosnek i papryczkę chili.
Można też szybko i łatwo przygotować w domu sos sezamowo-balsamiczny, pyszny sos ranczo, lekki sos jogurtowo-serowy pleśniowy itp. Każda z tych opcji może w nowy sposób odkryć smak świeżych lub pieczonych warzyw, mięsa, drobiu i owoców morza. Pole wyobraźni jest naprawdę nieograniczone!
W naszym wyborze znajdziesz 10 przepisów na świąteczne sałatki bez majonezu, które na pewno przypadną Ci do gustu.
Winegret z pieczonych warzyw z quenelles śledziowymi
Winegret z pieczonych warzyw z quenelles śledziowymi – stare danie w nowym wydaniu. Bierzemy ten sam zestaw składników i dodajemy do niego ulubioną soloną rybę wszystkich. Bazę dressingu pozostawiamy klasyczną, czyli olej roślinny i ocet. A do tego dania nie będziemy gotować warzyw, ale je pieczemy. Zdziwisz się, o ile bogatszy i ciekawszy stanie się smak najzwyklejszego z pozoru winegretu. Prawdziwie wakacyjne danie!
Winegret z pieczonych warzyw z quenelles śledziowymi
Aby przygotować sałatkę na 4 porcje, potrzebujesz:
- solony filet śledziowy – 200 g
- ziemniak – 1–2 szt.
- buraki – 1 szt.
- marchewki – 1 szt.
- ogórek kiszony mały – 2 szt.
- cebula czerwona (mała) – 1 szt.
- groszek zielony – 1/2 puszki
- olej roślinny – 3 łyżki. l.
- koperek – 1 pęczek
- ocet – 1 łyżka. l.
- musztarda zbożowa – 1 łyżka. l.
- cukier – 1/2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Buraki i ziemniaki dokładnie umyć i zawinąć w folię. Marchewkę obierz i również zawiń w folię. Warzywa ułożyć na blasze do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 200℃ przez 40–50 minut. Fajny.
- Drobno posiekaj cebulę, ogórki kiszone pokrój w drobną kostkę.
- Obierz ziemniaki i buraki. Pieczone warzywa pokroić w drobną kostkę.
- W misce wymieszaj pieczone warzywa korzeniowe, ogórki i cebulę. Dodać groszek i doprawić solą i pieprzem. Osobno wymieszaj ocet, cukier i olej i dopraw sałatkę.
- Drobno posiekaj śledzie. Od koperku oddzielić twarde łodyżki, listki drobno posiekać i dodać do śledzia. Dodać musztardę ziarnistą i dokładnie wymieszać. Za pomocą 2 łyżek uformuj quenelles i polej je winegretem.
Uwaga dla właściciela: Ogórki kiszone w tej sałatce można śmiało zastąpić ogórkami kiszonymi. Można jednak wcześniej zamarynować cebulę w occie jabłkowym ze szczyptą soli i cukru.
Przy okazji: w ramach eksperymentu zamień zielony groszek na fasolę — okaże się nie mniej smaczne!
Niçoise z tuńczykiem, ziemniakami i fasolką szparagową
Niçoise to francuskie danie, którego nazwa pochodzi od miasta Nicea, w którym wynaleziono sałatkę. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych sałatek restauracyjnych na świecie, a przygotowanie jej w domu wcale nie jest trudne. Oprócz tuńczyka potrzebne będą także świeże warzywa, oliwki i jajka, a do sosu zdecydowanie warto dodać ocet winny lub sok z cytryny.
Niçoise z tuńczykiem, ziemniakami i fasolką szparagową
Aby przygotować sałatkę na 4 porcje, potrzebujesz:
- filet z tuńczyka – 500 g
- małe ziemniaki – 500 g
- pomidory – 4 szt.
- fasolka szparagowa – 200 g
- rukola – 100 g
- oliwki pestkowe – 50 g
- jajko – 2 szt.
- cebula czerwona – 1/2 szt.
- kapary – 1 łyżka. l.
- oliwa z oliwek – 1 łyżka. l.
- bazylia – 3 gałązki
- natka pietruszki – 3 gałązki
Do marynowania cebuli:
- ocet winny czerwony – 1 łyżeczka.
- woda – 1 łyżka. l.
- cukier – 1/2 łyżeczki.
- sól – 1/2 łyżeczki.
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do tankowania:
- oliwa z oliwek – 4 łyżki. l.
- ocet winny – 1 łyżeczka.
- musztarda zbożowa – 1 łyżeczka.
- cukier – 1/2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Zagotuj 1 litr wody, dodaj sól i obrane ziemniaki. Gotuj pod przykryciem na średnim ogniu przez 10 minut, dodaj fasolę i gotuj przez kolejne 5 minut. Odcedź bulion i osusz warzywa.
- Jajka ugotuj na twardo, 7 minut. Każdy przekrój wzdłuż na 4 części. Pomidory pokroić w średnie plasterki.
- Drobno posiekaj cebulę, włóż do miski, zalej octem i 1 łyżką. l. wodę, dodać cukier, sól i pieprz. Przykryć folią spożywczą i odstawić na 10 minut.
- Aby przygotować dressing, połącz wszystkie składniki w małej misce i wymieszaj widelcem.
- W dużej misce wymieszaj ziemniaki, fasolę, pomidory, oliwki i kapary, dodaj liście rukoli, grubo posiekane liście bazylii i pietruszki i polej połową sosu. Delikatnie wymieszaj sałatkę i połóż na dużym talerzu.
- Filety z tuńczyka osusz ręcznikiem papierowym, dopraw solą i pieprzem oraz posmaruj oliwą z oliwek. Dobrze rozgrzej patelnię grillową i połóż rybę. Smażyć na dużym ogniu przez 2 minuty, przewrócić na drugą stronę i smażyć kolejne 1,5 minuty. Tuńczyk powinien pozostać jasnoróżowy w środku. Filet ułożyć na desce, odstawić na 5 minut, następnie pokroić w cienkie plasterki.
- Na sałatce ułóż plasterki tuńczyka, marynowaną cebulę i pokrojone na ćwiartki jajka, skrop pozostałym dressingiem i natychmiast podawaj.
Pomocna wskazówka: W razie potrzeby do sałatki nicejskiej dodaje się fasolkę szparagową. Jajka kurze w sałatce można zastąpić jajami przepiórczymi — na talerzu wyglądają bardziej elegancko. Wybieraj ziemniaki o niskiej zawartości skrobi, aby po ugotowaniu nie rozpadły się w sałatce. I nie rozgotuj tuńczyka. — wewnątrz powinien pozostać jasnoróżowy.
Uwaga dla właściciela: Niçoise można podawać na ciepło lub schłodzone — wszystko zależy od upodobań zjadaczy. Lepiej podawać go porcjami, pięknie układając tuńczyka w małych kawałkach na pozostałych składnikach sałatki.
Sałatka winogronowa Waldorf Jamiego Olivera
Sałatka Waldorf to klasyka kuchni amerykańskiej i jedna z najpopularniejszych potraw na świecie. Początkowo przyrządzano go ze słodko-kwaśnych jabłek, korzenia selera i orzechów włoskich, doprawiano majonezem, sokiem z cytryny i pieprzem cayenne. Przepis na sałatkę Jamiego Olivera, który Państwu proponujemy, jest lżejszy i bardziej świąteczny, ponieważ zawiera sałatę i winogrona, a majonez zastępuje się jogurtem.
Sałatka winogronowa Waldorf Jamiego Olivera
Aby przygotować sałatkę na 4 porcje, potrzebujesz:
- małe główki sałaty rzymskiej – 2 szt.
- Seler ogonkowy – 1 opakowanie
- jabłka różowe – 2 szt.
- różowe i białe winogrona bez pestek – Po 1 średnim pęczku
- orzechy włoskie lub pekan – 60 gr
- oliwa z oliwek
- sól
Do tankowania:
- gęsty jogurt naturalny – 200 g
- oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
- sok z cytryny – 1–2 łyżki l.
- Musztarda angielska – 1 łyżka. l.
- drobno posiekany estragon – 1 łyżka. l.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Na dressing wymieszaj wszystkie składniki trzepaczką. Umieścić w lodówce.
- Ułóż winogrona i orzechy na blasze wyłożonej pergaminem, skrop oliwą, solą i pieprzem. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 10 minut.
- Usuń twarde włókna zewnętrzne z łodyg selera. Nie wyrzucaj dolnej części – obierz ją ze wszystkich stron i pokrój nie w poprzek, ale wzdłuż, w cienkie paski. Ogonki pokroić w cienkie plasterki.
- Zrób to samo z Romano – pokrój dół wzdłuż, a górę w poprzek w cienkie paski. Jabłka również pokroić w cienkie paski, nie obierając ich.
- Wymieszaj seler, rzymską i jabłka, dodaj pieczone winogrona. Dodać orzechy, częściowo rozgniatając je palcami. Niektóre jagody i orzechy można pozostawić do dekoracji. Skropić dressingiem i podawać.
Uwaga dla właściciela: Aby jabłka nie ściemniały, można je wcześniej posypać sokiem z cytryny.
Przy okazji: Jeśli natkniesz się na dużą paczkę selera naciowego, część warzywa można zamrozić, a następnie wykorzystać do gotowania bulionów.
Sałatka ze śliwkami i kurczakiem
Sałatka ze śliwkami i kurczakiem okazuje się pożywna, smaczna i wcale nie ciężka. I jaki ma pyszny aromat! Oprócz głównych składników dodaj także miętę, czosnek i musztardę: zrównoważą smak. Tylko 15 minut — i wspaniałe świąteczne danie gotowe!
Sałatka ze śliwkami i kurczakiem
Aby przygotować sałatkę na 4 porcje, potrzebujesz:
- śliwka – 500 g
- Carpaccio z kurczaka (kurczak suszony) – 350–400 gr
- Cebula Jałta – 1 szt.
- oliwa z oliwek – 50 ml
- musztarda pełnoziarnista – 2 łyżki. l.
- sok z cytryny – 20 ml
- mięta – 1 pęczek
- czosnek – 1–2 goździki
- gruba sól morska
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Aby przygotować sos, w moździerzu rozetrzyj czosnek i sól. Następnie wymieszaj powstałe…