Sałatka znana wszystkim, której żaden naród nie chce uznać za swoją.
Olga Zacharowa 27 grudnia 2023 r(1)Dodaj do ulubionychUdział
Zwykle, gdy mieszkańcy kilku krajów gotują i stale jedzą to samo danie, każde państwo próbuje rościć sobie do niego pretensje. Ale w przypadku sałatki Olivier wszystko jest dokładnie odwrotnie!
Dziś sałatkę Olivier przyrządza się najczęściej z pokrojonych w kostkę ziemniaków, innych warzyw, jajek, mięsa lub drobiu i majonezu, jednak nie zawsze tak było. Oryginał został wynaleziony w latach 60. XIX wieku przez Luciena Oliviera, szefa kuchni popularnej moskiewskiej restauracji Hermitage. Jego danie bardzo różniło się od tego, co znamy i jemy dzisiaj. Przygotowano go z cietrzewia, kaparów i ogonów rakowych, doprawionych tajemniczym sosem Soya Kabul. W kolejnych latach danie ewoluowało i zyskiwało na popularności: wyrafinowane składniki zastąpiono tymi codziennymi.
Obecnie dwie najważniejsze odmiany Oliviera to sałatka z mięsem/drobiem lub wersja chuda. Chociaż istnieje nawet opcja z krewetkami, jest to raczej wyjątek od reguły i hołd dla tradycji XIX wieku. W przeciwnym razie wariacje wydają się nie mieć końca, a każda rodzina ma swój własny przepis.
Wiele krajów ma własne narodowe wersje tego słynnego dania, ale co ciekawsze, różne stany przypisują ten przepis innym narodom. Na przykład na Bałkanach Olivier nazywany jest sałatką rosyjską lub francuską. W Norwegii i Danii nazywa się to sałatką włoską, a sami Włosi nazywają to danie sałatką rosyjską. Algieria ma sałatkę macedońską, chociaż żadna z dwóch Macedonii (państwowa i historyczno-geograficzna część Grecji) nie ma z tym nic wspólnego. Danie to w Turcji nazywa się sałatką amerykańską. Jednocześnie nikt nie nazywa Oliviera sałatką belgijską, chociaż według jednej wersji ma ona belgijskie korzenie.
Czy to wszystko wydaje się dziwne? Cóż, czekaj, to nie wszystko!
Oto lista pokazująca Jak nazywa się sałatka Olivier w różnych krajach i z czego jest przygotowywana?. Należy pamiętać, że wymienione składniki są podstawowe, ponieważ dostępnych jest wiele przepisów rodzinnych i specjalistycznych.
- Serbia, Bułgaria, Macedonia Północna – Sałatka rosyjska (ruska salata) z salami, ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, pikli, jajek i majonezu.
- Chorwacja – Sałatka francuska (francuska salata) z ziemniaków, zielonego groszku, marchwi, ogórków konserwowych, jajek i majonezu zmieszanych z musztardą i lokalnym twarogiem.
- Słowenia – Sałatka francuska (froncoska Solota) z ziemniaków, zielonego groszku, marchwi, ogórków konserwowych, jajek i dressingu majonezowo-musztardowego, soku z cytryny.
- Czechy – sałatka ziemniaczana (bramborový salát) z ziemniaków, marchwi, ogórków kiszonych, zielonego groszku, cebuli, jabłek i dressingu majonezowo-musztardowego, cukru i octu.Czeska wersja sałatki Olivier z smażonym w głębokim tłuszczu filetem z karpia
- Węgry – Sałatka francuska (franica saláta) lub rosyjska sałatka mięsna (Orosz hússaláta) z kurczaka, ogórków konserwowych, cebuli, jabłek, jajek i dressingu z majonezu, kwaśnej śmietany, białego octu winnego i cukru.
- Grecja – Sałatka rosyjska (rosiki salata) z ziemniaków, zielonego groszku, ogórka kiszonego lub kaparów, jajek i majonezu.
- Włochy – Sałatka rosyjska (insalata russa) z ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, ogórków kiszonych, jajek i majonezu w oliwie z oliwek.
- Hiszpania – Sałatka rosyjska (ensaladilla rusa) z ziemniaków, zielonego groszku, marchwi, fasolki szparagowej, oliwek, jajek, majonezu i ewentualnie z dodatkiem tuńczyka z puszki.Odmiana sałatki Olivier podana w smażonej skórce wieprzowej, miasto Salamanka, region Kastylia-Leon, Hiszpania
- Portugalia – Sałatka rosyjska (salada russa) z ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, fasolki szparagowej, szczypiorku i majonezu.
- Niemcy – Sałatka włoska (Italienischer salat) z piersi indyka, ziemniaków, marchwi, ogórków, bulwy selera, jabłek, cebuli, kaparów i majonezu.
- Francja – Sałatka Macedońska (salade Macédoine) z ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, fasolki szparagowej, jajek i majonezu.
- Finlandia – Sałatka włoska (italialainen salaatti) z fińskiego masła orzechowego, gotowanego makaronu, marchwi, zielonego groszku, ogórków kiszonych, jabłka, czasem kukurydzy i dressingu z majonezu, jogurtu, musztardy i miodu.
- Niderlandy – Sałatka husarska (huzarensalade), nazwana na cześć kawalerii węgierskiej, przyrządzana z gotowanej szynki, ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, korniszonów, jabłek i majonezu.Sałatka Olivier przed polaniem majonezem, po holendersku
- Szwajcaria – Sałatka rosyjska (Russischer salat) z gotowanej szynki, ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, ogórków konserwowych, jajek i majonezu zmieszanego z musztardą.
- Turcja – Sałatka rosyjska (rus salatası) lub sałatka amerykańska (American salatası) z ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, kukurydzy, korniszonów, ewentualnie z gotowanym kurczakiem lub wędzonym indykiem, dressingiem z majonezem i jogurtem,
- Kostaryka – Sałatka rosyjska (ensalada rusa) z ziemniaków, marchwi, zielonego groszku, często kukurydzy, buraków, jajek i majonezu.
- Indonezja – Sałatka holenderska (huzarensla) z wołowiny, ziemniaków, ogórków konserwowych, buraków, jabłek, cebuli perłowej, jajek i majonezu.Gotowanie sałatki Olivier w stylu rosyjskim
Zapewne część z tych sałatek znalazła swoje miejsce na Waszych świątecznych stołach. Jeśli różnorodność Oliviera wciąż nie jest wystarczająca, zapoznaj się z naszym wyborem przepisów na Twoje ulubione danie. I możesz to nazwać jak chcesz, najważniejsze, że wszystkim, którzy zebrali się przy tym samym stole, podoba się!
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #OlivierPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych