Sałatka z gniazda cietrzewia: historia i przepisy
Sałatka Wood Grouse Nest to ciekawa nazwa, z którą chyba musi wiązać się odpowiednia historia. Zawsze chcemy, aby pyszne przepisy zawierały fascynującą historię o ich pochodzeniu. Niestety, nie zawsze tak jest. Spróbujmy dowiedzieć się, co jest nie tak z sałatką z Gniazda Cietrzewia. To, czy odnajdziemy starą historię, czy nie, to duże pytanie. Ale na pewno mamy gwarancję pysznych przepisów.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Sałatka „Gercaillie’s Nest”: czy istnieje wiarygodna historia jej powstania?
- Na czym opiera się sałatka z Gniazda Cietrzewia?
- Sałatka z głuszca: jak gotować
Sałatka „Gercaillie’s Nest”: czy istnieje wiarygodna historia jej powstania?
Ptak głuszec, od którego pochodzi nazwa sałatki
Prowadzenie badań, zagłębianie się w źródła, pisanie o wiarygodnej przeszłości niektórych potraw to pasjonująca i ciekawa praca, ponieważ danie z historią staje się jeszcze smaczniejsze. Ale, niestety, nie zawsze tak się dzieje. Chociaż często wszelkiego rodzaju marzyciele próbują wzbudzić zainteresowanie jedzeniem, wymyślając najbardziej fantastyczne historie. Tak właśnie stało się z sałatką Wood Grouse Nest.
Nie trzeba nawet zagłębiać się w historię, aby zrozumieć, że jest to fikcja, przypominająca pojawienie się śledzia pod futrem. Legenda skomponowana całkiem niedawno mówi, że w czasach starożytnej Rusi, gdy kurczaki nie były jeszcze tak popularne, na sałatkę siekano głuszca… Nie ma co ciągnąć dalej, prawda? I od razu się śmiej w tym miejscu. Jakie sałatki były na starożytnej Rusi? Może mieli już wtedy ziemniaki z majonezem? Dlatego, gdy zobaczysz takie „historie” z grą w głuszca, nie wahaj się przewrócić strony.
Ale jeśli chodzi o restaurację i klub bardów „Grecaillie’s Nest”, który powstał w Moskwie, tutaj możesz pociągnąć wątek.
Wszystko zaczęło się na początku XXI wieku, kiedy wykonawcy i autorzy pieśni bardów upodobali sobie piwnicę na jednym z dziedzińców ulicy Bolszaja Nikitskaja. Było to pierwsze gniazdo w najbardziej dosłownym tego słowa znaczeniu. Wnętrze nawiązywało do popularnej pieśni Olega Mityajewa i przypominało leśną polanę z „dużą i gwiaździstą” kopułą nieba nad głową oraz cietrzewem na gałęzi, który gościł w restauracji jako trofeum myśliwskie . Tak powstała nazwa klubu, a potem popisowa sałatka w kształcie gniazda. Później restauracja przeniosła się na Bulwar Tsvetnoy i prosperuje do dziś.
Obecnie istnieją dwa takie kluby-restauracje: w Moskwie i Petersburgu. Obie restauracje mają w menu sałatkę Wood Grouse’s Nest, a jedna ma nawet piwo pod tą nazwą.
Ale zawartość sałatek jest inna. W moskiewskim „gnieździe” serwujemy miks sałat, filet z kurczaka, smażone grzyby, parmezan, jajko przepiórcze, placek ziemniaczany, sezam i doprawiamy autorskim sosem.
Restauracja St. Petersburg będzie oferować własną wersję: sałata, filet z kurczaka, kulki serowe, rodzynki, placek dyniowy, sos śmietanowo-miętowy.
Jak widać są to dwie zupełnie różne sałatki, dwa różne smaki. Łączy je jedynie forma prezentacji i filet z kurczaka.
Na czym opiera się sałatka z Gniazda Cietrzewia?
„Gniazdo” na sałatkę wykonane jest z cienkich pasków placka ziemniaczanego
Podstawą sałatki Wood Grouse Nest jest jej kształt, czyli gniazdo. Najczęściej robi się go z cienkich pasków placka ziemniaczanego, przypominających gałązki. Różni się od frytek tym, że jest cienko pocięty. Dlatego podczas smażenia w głębokim tłuszczu słomki ziemniaczane stają się chrupiące. We frytkach środek pozostaje miękki, jedynie zewnętrzna warstwa jest chrupiąca. Przepis na sałatkę petersburską opiera się na pasztecie dyniowym; można też znaleźć ciasto ze słodkich ziemniaków.
Kolejnym produktem, bez którego nie obejdzie się żadna sałatka, jest gotowana pierś z kurczaka. Legendą pozostaną wszelkiego rodzaju cietrzewie i inne dzikie ptaki. Ale w sałatce musi być mięso: gotowana lub wędzona pierś z kurczaka, indyk, gotowana wołowina lub wieprzowina, w najgorszym przypadku szynka lub kiełbasa.
Sałatka Wood Grouse Nest powinna zaskakiwać nie tylko kształtem, ale także zestawieniem kolorystycznym. Wewnątrz „gniazda” obowiązkowo powinna znajdować się ściółka z zieleniny lub świeżych lub kiszonych ogórków pokrojonych w paski, tak aby wizualnie przypominało domek dla ptaków. A samo danie świetnie prezentuje się na liściach zielonej sałaty.
I oczywiście imitacje jajek. A mogą być różne: kurczak, przepiórka, kulki serowe czy połówki jajek faszerowane serem i ziołami.
Są to podstawowe produkty imitujące wygląd gniazda głuszca. Wszystkie pozostałe składniki są wytworem wyobraźni i gustu szefa kuchni lub gospodyni domowej. Koreańska marchewka, kukurydza, pieczarki smażone lub marynowane, cebula, ser twardy lub miękki, czerwona papryka – wszystko można zebrać w sałatce. Dobry smak zapewni odpowiednie połączenie produktów.
Sałatkę należy polać sosem. Kupny lub domowy majonez lub autorski sos – najważniejsze, że jest to udany dodatek do wszystkich składników.
Sałatka z głuszca: jak gotować
Sałatka „Gniazdo cietrzewia skrzelowego”
Klasyczny przepis na sałatkę Gniazdko Głuszeca może być tym, który został po raz pierwszy przygotowany w klubo-restauracji barda o tej samej nazwie. Ale tak czy inaczej wszystko będzie kręcić się wokół jednego pomysłu: placek ziemniaczany, pierś z kurczaka, pieczarki, świeże ogórki. To połączenie jest niemal idealne.
Ta sałatka jest świąteczna i elegancka. Najważniejsze, aby nie zbierać go wcześniej, aby ziemniaki nie straciły chrupkości. Przygotuj wszystkie składniki: ugotuj i posiekaj kurczaka, ogórki, ugotuj i obierz jajka. Smażenie ziemniaków i składanie sałatki na ostatnią chwilę zajmuje trochę czasu. A następnie podawaj natychmiast.
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- cały filet z kurczaka (bez kości) – 400g
- ziemniaki do smażenia – 400 g
- jaja kurze – 4 szt.
- jaja przepiórcze – 4-5 szt.
- cebula – 1 szt.
- świeże ogórki – 250 g
- pietruszka – 2 gałązki
- majonez – 150 g
- sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
- olej roślinny do smażenia ziemniaków
- olej roślinny do głębokiego smażenia w razie potrzeby
- liść laurowy, ziarna pieprzu do gotowania piersi kurczaka
1. Ugotuj pierś z kurczaka. W rondlu zagotuj wodę, dodaj sól, liść laurowy i ziarna pieprzu. Włóż pierś kurczaka do wrzącej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 2 minuty. Wyłącz ogień, przykryj patelnię pokrywką i odstaw na 30 minut. Tak przygotowana pierś będzie soczysta i miękka.
2. Schłodzoną pierś z kurczaka pokroić w paski lub kostkę.
3. Ugotować jaja kurze i/lub przepiórcze na twardo. Gotuj kurczaka przez 8 minut, następnie zdejmij z ognia i trzymaj w gorącej wodzie przez kolejne 8 minut. Następnie ostudzić i obrać. Pokrój w małe kostki.
4. Gotuj jajka przepiórcze przez 4–5 minut, ostudź i obierz.
5. Pokrój cebulę w cienkie paski.
6. Świeże ogórki pokroić w paski, drobno posiekać liście pietruszki.
7. Wymieszaj ogórki, kurczaka, jajka i cebulę. Sól i pieprz do smaku i dopraw majonezem.
8. Umyj ziemniaki, obierz i pokrój w bardzo cienkie paski.
9. Podgrzej olej roślinny w rondlu. Smażyć ziemniaki partiami na złoty kolor. Połóż ugotowane ziemniaki na ręcznikach papierowych, aby usunąć tłuszcz.
10. Połóż smażone ziemniaki na talerzu w kształcie pierścienia. Do pierścienia włóż sałatkę ogórkową z jajkami i majonezem. Posyp sałatkę posiekaną natką pietruszki.
11. Na wierzchu ułóż jajka przepiórcze i podawaj na stół sałatkę z cietrzewia.
Uwaga dla gospodyni
Aby sprawdzić, czy olej roślinny jest gorący do smażenia ziemniaków, zanurz czubek wykałaczki w oleju – wokół niego powinny pojawić się wrzące bąbelki.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #danie świąteczne #sałatkaświątecznaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych