Rumiane i obfite ciasta osetyjskie: jakie są, jak są przygotowywane w domu
Mój magnes 28 grudnia 2023 r(3)Dodaj do ulubionychUdział
Placki osetyjskie (inaczej placki Alana) to stare i bardzo popularne danie narodowe, które kiedyś otrzymało nawet nagrodę w konkursie „Smaki Rosji” w kategorii „Dziedzictwo kulturowe”. Krótko mówiąc, jeśli nadarzy się okazja, wypróbuj ją. Jeszcze lepiej, spróbuj opanować jeden z klasycznych przepisów.
Treść:
- Jakie są ciasta osetyjskie (Alan)?
- Jak przygotowuje się placki osetyjskie?
- Jakie są placki osetyjskie?
- Ciasto osetyjskie z serem i ziołami
- Ciasto osetyjskie z burakami i serem
- Ciasto osetyjskie z ziemniakami i serem
Kuchnia kaukaska jest niezwykle bogata w mięso i wypieki. Istnieje tak wiele odmian ciast i podpłomyków z nadzieniem i bez, że niedoświadczonej osobie może być trudno zrozumieć niuanse. Weźmy na przykład ciasta Alana. To tradycyjna potrawa Osetii Północnej, której historia sięga VIII–VII wieku p.n.e. W naszym kraju, zwłaszcza w restauracjach, częściej nazywa się je po prostu osetyjskimi. I tak zostało: nie zdziwimy się, jeśli ciasta Alan będą nowym zwrotem dla Twoich uszu. Czasami są mylone z chaczapuri. To bardzo niesprawiedliwe, dlatego oto szczegółowa historia o wszystkich niuansach tego dania.
Jakie są ciasta osetyjskie (Alan)?
Mówią, że placki osetyjskie to niesamowita przekąska, dzięki której nie stają się lepsze, ale zyskują siłę i zdrowie, tak silne, jak mieszkańcy Osetii Północnej. Nie jest jasne, kiedy dokładnie Alanowie zaczęli przygotowywać to danie, ale pierwsze wzmianki pochodzą z VIII–VII wieku p.n.e. – można je znaleźć w eposie Nart.
Trzy ułożone w stos osetyjskie ciasta – symbol harmonii
Placki osetyjskie od zawsze były ważnym elementem rodzinnych biesiad – na Kaukazie chleb i ciastka podawane są do każdego posiłku, są bardzo cenione i szanowane. Wcześniej (i nawet teraz) podczas świątecznych uczt w Alanie zawsze pojawiały się trzy osetyjskie ciasta. Symbolizują harmonię Wszechświata, a raczej jego trzech światów: górnego, środkowego i dolnego. To samo święte znaczenie przywiązuje się do tradycji dzielenia rumianego koła na osiem części. Ciasta najpierw układa się na stole w dużej odległości od siebie, co oznacza chaos, a następnie układa się je równomiernie jeden na drugim, aby stworzyć harmonię.
Na sposób, w jaki powstały placki osetyjskie, duży wpływ miał koczowniczy tryb życia Alanów. Mówią, że danie jest tak stare, że stało się protoplastą wielu innych kaukaskich ciast, których przepisy wciąż przekazywane są z pokolenia na pokolenie, od gospodyni domowej do gospodyni domowej.
Jeśli spojrzysz na ciasto Alana z kulinarnego punktu widzenia, to ściśle rzecz biorąc, jest to chude ciasto z różnymi nadzieniami. Często ser, ale nie należy go mylić z chaczapuri. Tak, obie potrawy cieszą się niesamowitą popularnością. Ale istnieje wiele różnic: pochodzenie, rozmiar, odmiany nadzienia, kształt. Khachapuri piecze się wyłącznie z serem i może być otwarte lub zamknięte. Wręcz przeciwnie, ciasta Alana są wyłącznie zamknięte, ale pozwalają puścić wodze fantazji w zakresie wewnętrznego nadzienia.
Przeciętne ciasto Alana może mieć średnicę od 20 do 35 centymetrów i wagę od 400 do 500 gramów. To prawda, że w dostawach do Moskwy często robią większe – giganty ważące co najmniej 1 kilogram. Wystarczy dla dużej firmy.
Jak przygotowuje się placki osetyjskie?
Z przygotowaniem ciast osetyjskich wiąże się wiele tradycji i tajemnic rodzinnych. Rytuałów ich spożywania jest jeszcze więcej – jeśli mówimy o tradycyjnym daniu Alana, a nie o tych odmianach, których można spróbować w restauracjach. Początkowo placki osetyjskie były potrawą ludu koczowniczego, stąd prostota oryginalnego ciasta: bez jajek, drożdży i nabiału. Podstawą jest woda mineralna i mąka pszenna przesiana na puszystą masę. W ten sposób powstaje cienka chrupiąca skórka. Poza tym prawdziwe ciasto Alana powinno mieć dużo nadzienia (około dwa razy więcej niż ciasto) i powinno się piec szybko, bo w około 10 minut, w bardzo nagrzanym piekarniku.
W bardziej nowoczesnych przepisach można znaleźć zastosowanie drożdży i kefiru. Znacznie rzadziej – jajka, gdyż placki Alana są ściśle związane z rytuałami religijnymi i koniecznością postu.
Zaleca się pocięcie ciasta osetyjskiego na osiem kawałków
Ciasto maślane jest obecnie częściej używane do ciast osetyjskich niż ciasto bez drożdży. W Osetii miesza się ją z czystą wodą mineralną (bardzo łagodną w smaku), pozostawia do wyrośnięcia na pół godziny, po czym dociska i część rozwałkuje na okrąg o bokach. Na środku znajduje się nadzienie – ser lokalny (zwykły lub z burakami), mięso lub coś innego, na wierzch – kolejny krąg ciasta, a pośrodku musi być otwór, aby podczas pieczenia mogła ulatniać się para.
Nawiasem mówiąc, możesz jeść sernik rękami, odrywając kawałki. Ciasta z innymi nadzieniami kroi się na 8 kawałków – wcześniej trzy ciasta układa się jeden na drugim w stos.
Jakie są placki osetyjskie?
Nadzienia mogą być bardzo różne, ale wśród klasycznych przepisów najczęściej spotyka się: z narodowym serem Alan, z serem i liśćmi buraków, z serem i czosnkiem niedźwiedzim, z serem i dymką, z serem i liśćmi pokrzywy. W Republice Północnej Osetii-Alanii placki Alan przygotowywane są nie tylko w domowych kuchniach, ale także do masowego spożycia (mrożone).
Ciasto osetyjskie z serem i ziołami
Połączenie sera i ziół zawsze przynosi korzyści
Do przygotowania takiego ciasta najlepiej wziąć prawdziwy osetyjski ser marynowany, świeży i miękki, o lekko kwaśno-słonym smaku. Zalecamy przesiać mąkę, aby ciasto było puszyste. Pamiętaj, aby po wyjęciu ciasta z piekarnika posmarować je obficie masłem.
Ciasto osetyjskie z burakami i serem
Do najciekawszych należy nadzienie do buraków i sera
To danie sezonowe, które oczywiście najlepiej przygotować latem, kiedy na targowiskach i ogrodach pełno jest delikatnych wierzchołków. W innych porach roku możesz poszukać boćwiny jako zamiennika – smak będzie mniej więcej taki sam, ale warzywa będą nieco grubsze.
Ciasto osetyjskie z ziemniakami i serem
Ale oto nadzienie poza sezonem, zbliżone do sposobu, w jaki sami jesteśmy przyzwyczajeni do przygotowywania ciast. Zamiast tłustego sera osetyjskiego można użyć twarogu, ale pamiętaj o wysuszeniu go, aby nic nie pływało. Wtedy warto dodać jeszcze trochę przypraw, nadzienie nie będzie mdłe.
Osetyjskie ciasto mięsne
Nadzienie mięsne sprawia, że ciasto jest bardzo satysfakcjonujące. Na zimę takie pieczenie jest idealne. Osetyjskie ciasto mięsne nazywa się fydchin. Istnieje kilka przepisów na to ciasto, zwykle przygotowywane z wołowiny. Ale najważniejsze jest to, że nadzienie mięsne powinno być bardzo soczyste. Dlatego dobrze dociśnij brzegi ciasta, aby podczas pieczenia z ciasta nie wyciekał sok.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Ciasto osetyjskie #Kuchnia osetyjskaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych