Robienie galaretki z mrożonych jagód

Robienie galaretki z mrożonych jagód

Robienie galaretki z mrożonych jagód

Roman Ryżow 27 lutego 2024 r

Mrożona galaretka jagodowa to doskonałe rozwiązanie na poprawę nastroju i utrzymanie odporności w okresie zimowym. W tym czasie szczególnie pragniesz ciepła i słońca, a lato jest jeszcze tak daleko. Jest rozwiązanie – weź torebkę mrożonych malin, wiśni, truskawek lub innych jagód, zaparz gęsty, rozgrzewający napój i wdychaj odrobinę aromatu letniego ogródka. Nie masz domowych mrożonych jagód? Nie ma to znaczenia – wystarczą te sprzedawane w każdym sklepie lub na targu.

Robienie galaretki z mrożonych jagód

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Krótka historia galaretki
  • Uniwersalne techniki robienia galaretek
  • Przepisy:
  • Galaretka porzeczkowa
  • Galaretka jagodowa z lodami waniliowymi
  • Galaretka żurawinowa
  • Galaretka mleczno-owocowa
  • Galaretka porzeczkowo-malinowa
  • Mrożona galaretka jagodowa
  • Galaretka jagodowa na mące żytniej
  • Galaretka wiśniowo-truskawkowo-aroniowa w powolnym naczyniu
  • Galaretka z rokitnika
  • Galaretka z derenia

Krótka historia galaretki

Kissel pochodzi z rosyjskiej potrawy wiejskiej – vzvara. Początkowo nie był to napój, a raczej gęsta galaretka, którą przygotowywano z fermentowanych wywarów ze zbóż i roślin strączkowych: żyta, owsa, grochu itp. Taką galaretkę podawano z olejem roślinnym, mlekiem i różnymi jagodami. W XVIII wieku w Rosji pojawiła się skrobia ziemniaczana, która okazała się bardzo wygodnym zagęszczaczem. Dlatego zaczęli gotować galaretkę z różnych owoców i suszonych owoców, warzyw i jagód.

Uniwersalne techniki robienia galaretek

Im więcej skrobi i przecieru jagodowego dodasz do galaretki, tym będzie ona gęstsza.
Im więcej skrobi i przecieru jagodowego dodasz do galaretki, tym będzie ona gęstsza.

Kissel można przygotować płynny lub bardzo gęsty – w zależności od upodobań. Konsystencja potrawy zależy od ilości dodanej skrobi i przecieru jagodowego. Dlatego jeśli przygotowujesz napój, to na 1 porcję (200,00250 ml) 4 wystarczą6 g skrobi, a do gęstej galaretki potrzeba około 12Nawiasem mówiąc, nie trzeba używać skrobi ziemniaczanej, wystarczy skrobia kukurydziana lub ryżowa.

Do przygotowania pysznej galaretki nadają się dowolne mrożone jagody – wiśnie, maliny, truskawki, porzeczki (czerwone lub czarne), a także różne. Jeśli masz domowe przetwory i masz absolutną pewność, że jagody są czyste i wysokiej jakości, możesz od razu wrzucić je do wody bez rozmrażania. Jeśli jagody kupuje się na rynku, lepiej zachować ostrożność i bez rozmrażania przepłukać je zimną bieżącą wodą.

Galaretkę najlepiej gotować w pojemniku stalowym lub emaliowanym, ale nie w aluminiowym. Jagody można po prostu umieścić w rondlu i zalać wodą lub umieścić na sicie, tak aby były całkowicie pokryte płynem. W drugim przypadku nie będziesz musiał filtrować całego woluminu. Po ugotowaniu dodaj cukier, cukier puder lub słodzik – tutaj kieruj się swoim smakiem, pamiętaj o naturalnej słodyczy jagód. Rozgrzej mieszaninę przez dosłownie kolejną 1 minutę i możesz ją wyłączyć. Następnym krokiem jest pozostawienie płynu do lekkiego ostygnięcia, a następnie przetarcie jagód przez sito. Ciasto można wyrzucić (nie będzie już przydatne). Niektórzy szefowie kuchni lubią dodawać kwas cytrynowy do przyszłej galaretki, co pomaga zachować jasny kolor napoju, ale to kwestia gustu.

Przed dodaniem skrobi do galaretki jagodowej należy ją zalać niewielką ilością chłodnej (nigdy wrzącej!) wody i dokładnie wymieszać. Pamiętaj, że skrobia nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie tworzy zawiesinę, dzięki czemu po pewnym czasie może osiąść na dnie. W takim przypadku ponownie wymieszaj płyn, a następnie wlej go cienkim strumieniem do bulionu jagodowego, ciągle mieszając trzepaczką. Gotuj galaretkę na średnim ogniu, aż zgęstnieje i uważaj, aby się nie zagotowała. Faktem jest, że po ugotowaniu skrobia przekształca się w glukozę – to jest podstawa chemii organicznej. Jeśli napój będzie nadal podgrzewany, będzie stawał się coraz bardziej płynny i coraz mniej przypomina galaretę. Dlatego też, gdy na powierzchni pojawią się pierwsze małe bąbelki, należy natychmiast zdjąć rondelek z ognia, przykryć pokrywką i pozostawić napój na co najmniej 30 minut.40 minut. Następnie galaretkę można przelać do szklanek, udekorować cukrem pudrem, całymi jagodami, bitą śmietaną lub plasterkami cytryny.

Przepisy

Galaretka porzeczkowa

Mrożona galaretka porzeczkowa zawsze okazuje się bardzo aromatyczna i niesamowicie smaczna. Ponadto możesz wziąć czarną lub czerwoną porzeczkę lub ich mieszankę.

Galaretka porzeczkowa
Galaretka porzeczkowa

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • mrożone czarne porzeczki – 500–700 g
  • cukier – 200 g
  • skrobia ziemniaczana – 3-4 łyżki. l.

1. Jagody rozmrozić, zmielić w blenderze, przecisnąć przez podwójnie złożoną gazę lub przetrzeć przez sito.

2. Umieść powstały sok w lodówce. Ciasto włożyć do rondelka, dodać cukier i 800 ml wody. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 20 minut.

3. Bulion przecedzić przez podwójnie złożoną gazę do czystego rondelka. Postaw na dużym ogniu i ponownie zagotuj. Zmniejsz ogień do średniego.

4. Umieść skrobię w małej misce. Mieszając, rozcieńczyć zimną wodą. Następnie powstały roztwór wlać cienkim strumieniem do gorącego bulionu porzeczkowego (można mieszać trzepaczką).

5. Galaretkę ugotować, ciągle mieszając, 12 minuty, nie dopuszczając do wrzenia. Zdjąć z ognia i ostudzić, mieszając łyżką, aż będzie ciepłe. Dodajemy ostudzony puree porzeczkowe i dokładnie mieszamy.

Przydatne rady

Jeśli zdarzy się, że nie masz pod ręką blendera, po prostu rozgnieć jagody tłuczkiem (najlepiej drewnianym) w misce, a następnie przeciśnij przez 2 warstwy gazy.

Przy okazji

Galaretkę porzeczkową można pić na ciepło lub całkowicie schłodzoną. Co więcej, w drugim przypadku można go dosłownie zjeść łyżką, okazuje się, że jest taki gęsty. Kissel można nawet umieścić w miseczkach i polać bitą śmietaną. Piękne i bardzo smaczne!

Galaretka jagodowa z lodami waniliowymi

Galaretka jagodowa z lodami waniliowymi – to prawdziwe mleczne rzeki i brzegi galaretek! Podawaj ten przysmak na śniadanie lub niedzielny lunch, a zobaczysz, jak szczęśliwi będą Twoi bliscy.

Galaretka jagodowa z lodami waniliowymi
Galaretka jagodowa z lodami waniliowymi

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • dowolne mrożone jagody (najlepiej czerwone) – 500 g
  • cukier – 100 g
  • skrobia – 3 łyżki. l.
  • lody waniliowe do podania – 150 g

1. Zagotuj 1,5 litra wody, dodaj cukier, jagody i ponownie zagotuj. Gotuj na średnim ogniu, pod przykryciem, przez 3 minuty. Odcedź płyn do czystego rondla. Jagody przetrzeć przez sito, połączyć z bulionem i ponownie zagotować.

2. Do małej miski wsypać skrobię, dodać 100 ml zimnej wody i wymieszać. Wlać roztwór cienkim strumieniem do garnka z bulionem jagodowym. Galaretkę ugotować, ciągle mieszając, 12 minuty, nie dopuszczając do wrzenia. Zdjąć z ognia i ostudzić do temperatury pokojowej.

3. Ostudzoną galaretkę przelej do wysokich szklanek, do każdej gałki dodaj lody waniliowe i od razu podawaj.

Przydatne rady

Rozmroź jagody w temperaturze pokojowej. Nie używaj gorącej wody, w przeciwnym razie mieszanina jagód spłynie i zamieni się w papkę.

Przy okazji

Odpowiednia jest każda skrobia do galaretki jagodowej: ziemniaczana lub kukurydziana. Ale częściej używany jest pierwszy. W razie potrzeby cukier można zastąpić miodem lub słodzikiem.

Galaretka żurawinowa

Galaretka żurawinowa może być zarówno napojem, jak i deserem. Spróbuj dodać do niego trochę więcej skrobi i cukru, przelać do miseczek i udekorować kawałkami czekolady lub bitą śmietaną. Idealna uczta w 20 minut!

Galaretka żurawinowa
Galaretka żurawinowa

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • mrożona żurawina – 200 g
  • cukier – 5 łyżek. l.
  • skrobia – 1,5 łyżki. l.
  • mielony cynamon – do smaku
  • mielona gałka muszkatołowa – do smaku
  • laski cynamonu do podania

1. Jagody włożyć do rondla, dodać cukier, zalać 100 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Jagody rozgnieć tłuczkiem, dodaj 800 ml wody, dopraw gałką muszkatołową i cynamonem, a następnie gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 10 minut.

2. Bulion przecedzić przez drobne sito do czystego rondla i ponownie postawić na ogniu.

3. Wymieszaj skrobię w 100 ml zimnej wody. Cienkim strumieniem wlewamy do rondelka z wrzącym bulionem żurawinowym. Galaretkę ugotować, ciągle mieszając, 12 minuty, nie dopuszczając do wrzenia. Natychmiast zdejmij galaretkę z ognia.

4. Podawaj napój gorący lub schłodzony. W razie potrzeby udekoruj laskami cynamonu.

Uwaga dla gospodyni

Jeśli podczas gotowania dodasz do galaretki trochę więcej skrobi, stanie się ona mniej słodka. Skosztować i dosłodzić do smaku.

Przy okazji

Zamiast cynamonu i gałki muszkatołowej tę galaretkę żurawinową można zrobić z wanilią.

Galaretka mleczno-owocowa

To danie zostało stworzone specjalnie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, która galaretka bardziej im smakuje – owocowa czy mleczna. Po co wybierać, skoro można łączyć smaki i otrzymać wspaniały deser?!

Galaretka mleczno-owocowa
Galaretka mleczno-owocowa

Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:

  • mleko – 2 szklanki
  • mrożone różne owoce jagodowe (wiśnie, maliny, truskawki, jagody) – 250 g
  • gruszka – 1 szt.
  • cukier – 45 łyżek l.
  • skrobia ziemniaczana – 2,5 łyżki. l.
  • otarta skórka z cytryny (opcjonalnie) – 1,4 łyżeczki.

1. Wymieszaj 1/2 szklanki zimnego mleka z 1,5 łyżką. l. skrobia. Resztę mleka wlać do rondla i doprowadzić do wrzenia. Dodaj 1,5–2 łyżki. l. cukier i wymieszaj. Wlać cienkim strumieniem rozcieńczoną skrobię i stale mieszając gotować galaretkę na małym ogniu przez 5 minut. Zdjąć z ognia i dodać skórkę z cytryny.

2. Gruszkę obrać i pokroić w drobną kostkę, dodać jagody, zalać 2 szklankami wody i doprowadzić do wrzenia. Gotuj 10 minut, dodaj cukier do smaku. Pozostałą skrobię rozpuścić w 1/2 szklanki zimnej wody i wlać cienkim strumieniem do rondla z jagodami. Galaretkę ugotować, ciągle mieszając, 12 minuty, nie dopuszczając do wrzenia. Galaretkę mleczną odcedzić i rozlać do miseczek. Następnie wlać galaretkę owocową. Deser podawać na ciepło lub całkowicie schłodzony.

Uwaga dla gospodyni

Skórkę z cytryny w tym deserze można zastąpić skórką pomarańczową, a gotowe danie można udekorować obranymi plasterkami pomarańczy.

Przy okazji

Do dekoracji i dodatkowego smaku możesz użyć małych listków mięty.

Galaretka porzeczkowo-malinowa

Galaretka porzeczkowo-malinowa to prawdziwy powiew lata w środku zimy. Napój okazuje się bardzo aromatyczny i rozgrzewający: spróbuj i przekonaj się sam.

Galaretka porzeczkowo-malinowa
Galaretka porzeczkowo-malinowa

Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:

  • mrożone czarne porzeczki – 1 szklanka
  • mrożone maliny – 1 szklanka
  • cukier – 3 łyżki. l.
  • skrobia – 1 łyżka. l.

1. Przygotowane jagody włóż do rondla i zalej 2 szklankami wrzącej wody. Gotuj na małym ogniu przez około 5 minut.

2. Rozpuść skrobię w 1/2 szklanki chłodnej wody.

3. Jagody przetrzyj przez sito do czystego rondla, dodaj zarezerwowany bulion i 1 litr wody. Doprowadzić do wrzenia, wlać skrobię, dodać cukier. Galaretkę ugotować, ciągle mieszając, 12 minuty, nie dopuszczając do wrzenia. Lekko ostudzić, rozlać do kubków i podawać.

Uwaga dla gospodyni

Do świątecznego serwowania udekoruj szklanki cukrowym brzegiem. W tym celu szklankę opuść brzegiem w dół, na głębokość 2 mm do wody, a następnie do cukru.

Przy okazji

Czarne porzeczki i maliny świetnie smakują z cynamonem, dlatego przygotowując galaretkę można dodać na patelnię 1 patyk.

Kissel z mieszanki mrożonych jagód

Pożywna i sycąca galaretka z mrożonych…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja