Radzieckie sałatki świąteczne

Radzieckie sałatki świąteczne

Radzieckie sałatki świąteczne

Elżbieta Akinszyna 27 grudnia 2023 r4,50(4)Dodaj do ulubionychUdział

Radzieckie sałatki świąteczne oczywiście od razu kojarzą się z sałatką Olivier i śledziem pod futrem. To logiczne: bez nich żadna uczta nie byłaby kompletna. Jednak nie tylko śledź ożywił noworoczny stół. Sałatki z paluszkami krabowymi, sałatki ze świeżej kapusty i marchewki, sałatki z fasolką – u gościnnej gospodyni zawsze było miejsce na kreatywność.

Radzieckie sałatki świąteczne

Treść artykułu:

  • Sałatka „Taszkent” z rzodkiewką
  • Sałatka ministerialna
  • Radziecka sałatka z mimozy według GOST 1968
  • Sałatka z kalmarów z ryżem i jajkiem
  • Sałatka żydowska z topionym serem
  • Sałatka z buraków ze śliwkami
  • Klasyczna sałatka „Stoliczny”.
  • Klasyczna sałatka z wątroby dorsza

W ostatnich latach nostalgia za sowiecką przeszłością staje się coraz bardziej widoczna. Nie za wszystko, oczywiście. Ale wnętrza, niektóre artykuły gospodarstwa domowego i jedzenie wywołują w duszach szczególny dreszczyk emocji, który nasila się w przeddzień Nowego Roku i w efekcie odbija się na przygotowaniu świątecznego stołu. Co więcej, dotyczy to zarówno wyboru dań, jak i wyboru dań do podania.

Pamiętajmy, że święta w Związku Radzieckim były nie tylko smaczne, ale i piękne! Aby odtworzyć atmosferę, radzimy podawać sałatki nie w eleganckich, nowoczesnych naczyniach, ale w kryształowych salaterkach. Nie wiemy jak to działa, ale w krysztale smakują o wiele lepiej!

Należy pamiętać, że sałatki, które należy układać warstwami, zbiera się natychmiast w naczyniu, w którym zostaną później podane. Dlatego wcześniej przygotuj salaterkę. W przypadku mimozy lub śledzia pod futrem powinien być płaski i na tyle szeroki, aby warstwy układały się równomiernie.

Przygotowując dania na stół noworoczny, nie daj się ponieść emocjom. Lepiej zrobić 2-3 sałatki, ale z różnymi głównymi składnikami. Na przykład jedno mięso, jedna ryba i jedna z drobiem. Dzięki temu jest większa szansa, że ​​w czasie wakacji wszystkie zostaną zjedzone. Cóż, oferujemy wybór 8 świątecznych sałatek radzieckich, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Sałatka Taszkient z rzodkiewką

Sałatka „Tashkent” z rzodkiewką należy do kuchni uzbeckiej tylko z nazwy. Cóż, przynajmniej dlatego, że historycznie nie miał tych samych sałatek. Oznacza to, że warzywa i zioła podawano oczywiście z mięsem i pilawem, ale nigdy ich nie mieszano, a już na pewno nie doprawiano majonezem. Sałatka Taszkent została wynaleziona w czasach sowieckich, specjalnie na potrzeby menu pierwszej uzbeckiej restauracji w Moskwie. Aby podkreślić narodowy charakter potrawy, zdecydowano się dodać zieloną rzodkiewkę, cebulę i mięso – produkty typowe dla kuchni tego regionu. Cóż, postanowiliśmy polać sałatkę ulubionym przez wszystkich sosem – majonezem, uzupełnionym kwaśną śmietaną. Nawiasem mówiąc, okazało się tak smaczne, że danie szybko stało się popularne w całym Związku Radzieckim, w tym w Uzbekistanie.

Sałatka „Taszkent” z rzodkiewką
Sałatka „Taszkent” z rzodkiewką

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • średnia cebula – 2 szt.
  • skrobia kukurydziana – 3 łyżki. l.
  • olej roślinny do głębokiego smażenia – 200 ml
  • daikon średniej wielkości – 1 szt.
  • rzodkiewka zielona średniej wielkości – 1 szt.
  • korzeń selera – 200 g
  • gotowana wołowina lub cielęcina – 300 g
  • kolendra – 4 gałązki
  • majonez (najlepiej domowy) – 4 łyżki. l.
  • śmietana – 2 łyżki. l.
  • sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
  1. Przygotuj wszystkie składniki sałatki. Obierz cebulę i pokrój w cienkie pierścienie. Do głębokiego talerza wsyp mąkę kukurydzianą. Zwiń w nim krążki cebuli.
  2. W rondlu lub rondlu podgrzej olej roślinny do temperatury 180°C. Jeśli nie masz specjalnego termometru, możesz wykonać następujące czynności. Na olej włóż 1 cm kostkę chleba i jeśli dokładnie po minucie zrobi się złotobrązowa, oznacza to, że osiągnęła odpowiednią temperaturę.
  3. Smażyć krążki cebuli partiami na gorącym oleju i układać na kilku warstwach ręczników papierowych, aby wchłonęły nadmiar tłuszczu. Doprawić solą i pozostawić do momentu użycia w sałatce.
  4. Obierz i umyj daikon, zieloną rzodkiewkę i korzeń selera. Pokroić w cienkie paski. Pokrój także gotowaną wołowinę lub cielęcinę. Kolendrę umyć, dobrze osuszyć i drobno posiekać.
  5. Do miski włóż przygotowany daikon, rzodkiewkę, korzeń selera, mięso i 2/3 kolendry, dodaj sól i pieprz. Doprawić majonezem i kwaśną śmietaną. Ułożyć w salaterce, udekorować smażoną cebulą i pozostałą kolendrą. Podawaj natychmiast.

Pomocna wskazówka: Zwróć uwagę na ważny krok w przygotowaniu sałatki taszkienckiej: naprawdę musisz pozwolić smażonej cebuli „odpocząć” na ręcznikach papierowych. W przeciwnym razie ze względu na dużą ilość tłuszczu stanie się miękki, co nie będzie miało najlepszego wpływu na jakość potrawy.

Przy okazji: przed podaniem sałatkę taszkencką z rzodkiewką można posypać pestkami granatu danie będzie wyglądało jeszcze bardziej apetycznie, a jego konsystencja i smak staną się ciekawsze.

Sałatka ministerialna

Sałatka „Ministerialny” Nie jest to nazwane tak przypadkowo, jest to zbyt skomplikowane. Oznacza to, że jest w stanie zaskoczyć nawet najbardziej wymagających smakoszy, do których autor przepisu najwyraźniej kiedyś zaliczał urzędników najwyższego szczebla. Skład sałatki jest naprawdę imponujący: oprócz gotowanej wołowiny, ogórków i smażonej cebuli, w daniu znajdują się także siekane naleśniki jajeczne. Składniki doprawiamy majonezem, ale wydaje nam się, że olej roślinny również sprawdzi się tutaj idealnie. Jeśli chodzi o mięso, można je zastąpić gotowanym kurczakiem: smak potrawy stanie się delikatniejszy. Choć klasyczna wersja „Ministerial” też jest świetna i przez wielu lubiana.

Sałatka ministerialna
Sałatka ministerialna

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • pulpa wołowa – 400 g
  • cebula – 150 g
  • olej roślinny – 4–6 łyżek. l.
  • natka pietruszki – 2 gałązki
  • ogórki kiszone – 150 g
  • ogórki kiszone – 150 g
  • jajka – 4 szt.
  • majonez – 3–4 łyżki. l.
  • sól – do smaku
  • świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
  1. Przygotuj wszystkie składniki na sałatkę. Miąższ wołowy włóż do małego rondla, zalej gorącą wodą i zagotuj. Gotuj na małym ogniu przez 2 godziny. Studzimy w bulionie.
  2. Cebulę obieramy i kroimy na połówki. Pokrój w półpierścienie. Na patelni rozgrzej połowę oleju i mieszając smaż na złoty kolor. Układać na ręcznikach papierowych, aby wchłonęły nadmiar oleju.
  3. Natkę pietruszki na sałatkę myjemy, osuszamy i odrywamy liście od gałązek. Drobno posiekaj. Schłodzoną wołowinę pokroić na talerze, a następnie w cienką kostkę.
  4. Mięso wraz z natką pietruszki i smażoną cebulą przełożyć do dużej miski. Ogórki solone i kiszone najpierw pokroić w długie plasterki, a następnie w paski. Dodać do miski z mięsem.
  5. Przygotuj naleśniki sałatkowe. Jajka wbij do osobnej miski. Wstrząsaj trzepaczką lub widelcem, aż mieszanina uzyska jednorodną konsystencję. Dodaj trochę soli i pieprzu. Na ogniu postaw patelnię o średnicy 18–20 cm i rozgrzej ją.
  6. Dodaj trochę oleju na patelnię. Wlać niewielką ilość masy jajecznej tak, aby rozłożyła się na dnie równą warstwą. Smażymy z obu stron, aż się zarumienią. W ten sam sposób przygotuj wszystkie naleśniki jajeczne. Pozwól im ostygnąć.
  7. Placki jajeczne pokroić w paski. Przełożyć do miski z pozostałymi składnikami sałatki. Dodaj trochę soli i pieprzu. Dodać majonez i wymieszać. Ułożyć w salaterce i podawać.

Uwaga dla właściciela: jeśli chcesz, przygotuj sałatkę „Ministerialny” z wieprzowiny. Idealnie sprawdzi się polędwica: można ją po prostu zawinąć w folię i upiec w piekarniku (około 45 minut w temperaturze 190°C).

Przy okazji: sałatka „Ministerialny” Można go podawać w porcjach – w małych salaterkach lub umieszczając składniki sosu przez kulinarne krążki na talerzach.

Radziecka sałatka z mimozy według GOST 1968

Wiele osób szuka w Internecie przepisu na radziecką sałatkę Mimosa według GOST 1968. A tak przy okazji, nawet go znajdują! Ale nie możemy oprzeć się ważnej uwadze, że w ZSRR ten GOST do sałatek po prostu nie istniał, istniały jedynie specyfikacje techniczne (warunki techniczne). Według nich sałatka radziecka Mimoza» wyraźnie różniło się od potrawy, którą gotujemy z powodu lub bez powodu. We współczesnej wersji w składzie znajdują się konserwy rybne, jajka, cebula, majonez, a także gotowane ziemniaki i marchewka. W oryginalnej wersji z czasów ZSRR w daniu nie było warzyw korzeniowych! Ale konsystencja tej radzieckiej sałatki Mimoza» była niesamowicie delikatna dzięki dodatkowi tartego sera i startego, bardzo schłodzonego masła. Ten przepis może wydawać się wielu dziwny, ale tak właśnie było pierwotnie. Składniki sałatki ułożono warstwami, których powinno być dokładnie 9 (łącznie z majonezem). Jeśli chodzi o ryby, używano dowolnych konserw rybnych, ale najczęściej używano dostępnego dla każdego saury. Spróbuj zrobić sałatkę Mimoza» skorzystaj z tego przepisu i podziel się z nami swoimi wrażeniami!

Radziecka sałatka z mimozy według GOST 1968
Radziecka sałatka z mimozy według GOST 1968

Do przygotowania sałatki potrzebujesz:

  • jajka – 4 szt.
  • cebula – 200 g
  • konserwy rybne w sosie własnym (saury, tuńczyk, łosoś) – 280 g
  • ser półtwardy – 150 g
  • masło – 100 g
  • majonez – 150 g
  • małe gałązki koperku do dekoracji
  • sól do smaku
  • świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
  1. Przygotuj wszystkie składniki na sałatkę. Ugotuj jajka na twardo. W tym celu należy je umyć, włożyć do chochli i napełnić wodą. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 10 minut na średnim ogniu.
  2. Jajka na twardo ostudź zimną wodą. Następnie obrać, podzielić na białka i żółtka. Rozdzielić do dwóch oddzielnych misek i rozgnieść widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków.
  3. Cebulę do sałatki obierz i posiekaj bardzo drobno. Otwórz puszkę konserw rybnych. Połóż go na ręcznikach papierowych, aby usunąć nadmiar płynu.
  4. Usuń ości z ryby. Rozgnieć go widelcem. Zetrzyj ser na średniej tarce. Przygotuj płaski talerz do serwowania sałatki, połóż na nim pierścień grzewczy o średnicy około 18 cm, włóż masło do lodówki na 10 minut.
  5. Na talerzu układamy warstwę posiekanych białek. Dodaj trochę soli i pieprzu. Przykryj odrobiną majonezu. Na wierzchu połóż tarty ser.
  6. Połóż rybę i wygładź. Pieprz to. Na wierzchu równomiernie rozłóż posiekaną cebulę. Posmaruj majonezem i wygładź. Wyjmij masło z zamrażarki i szybko zetrzyj je na grubej tarce na powierzchnię prawie gotowej sałatki.
  7. Posmaruj resztą majonezu. Na wierzchu rozłóż żółtka. Włożyć do lodówki na 30 minut. Przed podaniem udekoruj małymi gałązkami koperku.

Uwaga dla właściciela: białka i żółtka do sałatki Mimoza» Można je oczywiście zetrzeć na tarce, ale szybciej i łatwiej będzie je rozgnieść widelcem lub tłuczkiem, tak jak zalecamy w naszym przepisie.

Przy okazji: sałatka Mimoza» Będzie smakować lepiej, jeśli ugotujesz go nie z rybami w puszkach, ale z rybami gotowanymi lub pieczonymi. W tym przypadku doskonale sprawdzi się na przykład tłusty pstrąg.

Sałatka z kalmarów z ryżem i jajkiem

W czasach sowieckich na święta przygotowywano sałatkę z kalmarów z ryżem i jajkiem, bo nie było łatwo „zdobyć” te same owoce morza. Dlatego jeśli takie konserwy można było kupić od czasu do czasu, przechowywano je do specjalnego dnia. W dzisiejszych czasach wszystko jest znacznie prostsze, dlatego sałatkę według tego przepisu możesz przygotować nawet codziennie, jeśli masz na to ochotę. I, co warto zauważyć, może się zdarzyć, ponieważ danie okazuje się…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja