Quinoa, dlaczego trzeba ją ugotować i jak zrobić to najlepiej: porady i przepisy od szefów kuchni
stary pieprz 21 marca 2023 r5,00 (7)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział5Komentarz
Kasza komosa ryżowa Nie bez powodu otrzymało miano superfood i wzbiło się na szczyt mody gastronomicznej. Jest przygotowywany w restauracjach i jest polecany dietetycy i gwiazdy Hollywood, jego bogaty skład mineralny to pełna radość dla wegetarian, odchudzających się i postów. Ale wielu w naszym kraju nie zna jeszcze tego zboża. Powiemy Ci, co z tym zrobić.
5 powodów, dla których komosę ryżową należy gotować:
1. Quinoa zawiera więcej białkaniż jakiekolwiek zboże, do 20%. Jednocześnie białko jest kompletne, to znaczy zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla organizmu.
2. W komosie ryżowej bez glutenu. Jeśli więc w przepisie na sałatkę znajduje się np. modny kuskus i bulgur, a nie tolerujesz glutenu, z łatwością możesz zastąpić je komosą ryżową. A zamiast porannej kaszy manny przygotuj owsiankę z komosy ryżowej.
3. Wysoki poziom magnezu (100 g komosy ryżowej zawiera 58% dziennej wartości) pomaga zmniejszyć uczucie głodu w przypadku stosowania diety lub stresu. Magnez uspokaja nerwy i nie potrzebujesz już niekontrolowanego „podjadania” w stresującej sytuacji.
4. Skład komosy ryżowej jest niezbędny w przypadku zbóż. ilość tłuszczu – około 6% suchej masy. Nie powoduje to, że jest ona nadmiernie kaloryczna (jak ryż czy płatki owsiane, 100 g suszonej komosy ryżowej zawiera około 370 kcal), ale ma dodatkowe zalety: większość tłuszczów w komosy ryżowej to zdrowe kwasy Omega3. Choć jest ich znacznie więcej w tłustych rybach, wśród zbóż zawierają je jedynie proso i komosa ryżowa.
5. Quinoa ma działanie przeciwzapalne na nasz organizm i zawiera dużo błonnika pokarmowego – dzięki temu jest wolno trawiony i nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi.
Quinoa występuje w kolorze białym, czarnym i czerwonym
Co zrobić z komosy ryżowej? Doradzane przez profesjonalistów
Jak wybrać
W domu komosę ryżową należy przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku, który nie przepuszcza wilgoci i światła. Komosa ryżowa pod wpływem światła szybko się psuje i jełczeje. W sklepie należy zwrócić uwagę na integralność opakowania i datę ważności produktu. Lepiej wyjąć paczkę komosy ryżowej z głębi półki – ziarna są tam przechowywane lepiej, ponieważ są lepiej chronione przed jasnymi kolorami.
Jak gotować
Przygotowanie komosy ryżowej jest proste: na patelnię wsypujemy płatki, zalewamy gorącą wodą i odcedzamy, następnie dodajemy wodę (1 część płatków na 2 części wody lub bulionu), dodajemy trochę soli, gotujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając, aby ziarna nie sklejają się, przez około 15 minut gotowe płatki powinny lekko chrupnąć. Następnie odlać wodę (jeśli nie została całkowicie wchłonięta), ostudzić i używać. Lepiej przechowywać płatki zbożowe w lodówce bez płynu. Komosę ryżową można też ugotować jak risotto – najpierw podsmażamy na patelni na oleju przez kilka minut, a następnie zagotowujemy.
Jak tego nie zepsuć
Prawie niemożliwe jest zepsucie komosy ryżowej, chyba że mocno ją przegotujesz, doprowadzając ją do stanu smutnego bałaganu. Nie należy go także łączyć ze składnikami, które całkowicie zabiją smak płatków: kaszka quinoa nie powinna zawierać dużej ilości ostrej papryki, czosnku, ostrego sosu (np. pochrzynu); jeśli je dodajesz, rób to z umiarem.
Co oryginalnie gotować
Ziarno o ciekawej konsystencji i orzechowym smaku dobrze smakuje samo w sobie z odrobiną soli, pieprzu i odrobiną oliwy z oliwek. Logiczne jest użycie komosy ryżowej jako lekkiej przystawki, mieszając ją ze świeżymi ogórkami, suszonymi pomidorami i pieczoną papryką. Ale są bardziej oryginalne sposoby jego wykorzystania. Na przykład kilka łyżek komosy ryżowej można dodać do koktajli owocowych w celu uzyskania tekstury (ale w tym przypadku nie należy solić podczas gotowania). Quinoa zastąpi ryż w mięsie mielonym pieczoną paprykę i pomidory – i sprawi, że danie będzie zdrowsze. Komosę ryżową zamiast kaszy manny można dodawać do zapiekanek z twarogiem, serników, zwłaszcza, że naukowcy twierdzą, że tym zdrowym zbożem lepiej „doładować białko” już wcześnie rano, aby zachować energię na cały dzień.
Z komosy ryżowej można przygotować dietetyczną i zdrową owsiankę.
Quinoa w całej okazałości: przepisy od szefów kuchni
Kalmary z bakłażanem i komosą ryżową
Dmitry Eremeev, szef kuchni restauracji Turandot (Moskwa): „Quinoa idealnie nadaje się do lekkich sałatek: ze świeżymi ziołami, chrupiącymi warzywami czy owocami morza. Jest spokojniejsza niż ryż czy kuskus, nie obciąża sałatki swoją obecnością i ma zabawną sprężystość na języku, stwarzającą wrażenie wbijania jajek. do ust. Komosa ryżowa występuje na świecie w różnych odcieniach, ale niestety nie każdemu to się udaje, ale można samodzielnie zabarwić płatki np. na zielono dodając sok ze szpinaku lub pietruszki. W tej sałatce z kalmarami i bakłażanem komosa ryżowa czernieje od atramentu z mątwy.
Kalmary z bakłażanem i czarną komosą ryżową
Ognisty łosoś z komosą ryżową i pomidorami
Alexey Pavlov, szef kuchni restauracji Barceloneta (Soczi): „Komosa ryżowa ma bardzo ciekawy smak: ma taki świeży, ziołowy akcent, przypominający natkę pietruszki lub niesłodzoną gruszkę. To ziarno jest doskonałą bazą do każdego dania: nie przytłacza, a gotuje się nawet w kilka minut. Komosę lubię na zimno, z aromatyczną oliwą, octem jabłkowym lub sosem sojowym, lubię na ciepło – z marynowaną papryką, czerwoną cebulą, warzywami. Może być dodatkiem do najsmaczniejszych produktów – steków, langustynek, krewetek lub, jak w tym daniu, do filetu z łososia po azjatycku.
Ognisty łosoś z komosą ryżową
Kotlet szczupakowy z komosą ryżową i sosem ostrygowym
Andrey Lazarev, szef kuchni restauracji Magellan (Soczi): „Naprawdę doceniam komosę ryżową za jej korzystne właściwości i bezpretensjonalność – praca z nią jest niezwykle wygodna. Z łatwością „przywłaszcza” sobie każdy sos, nie tracąc przy tym swojej indywidualności Quinoa będzie pyszna tak samo jak z warzywami – np. awokado i pomidorami, a Quinoę można smażyć z mięsem i rybą, dodając składniki do smaku. To modne ziarno z łatwością ożywi każde danie – np. kotlet szczupakowy wygląda z nim bardzo modnie i jest zgodny z zasadami zdrowego trybu życia.
Kotlet szczupakowy z komosą ryżową i sosem ostrygowym
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #quinoa #kotlety rybne #Aleksiej Pawłow #Dmitry Eremeev #Andrey Lazarev #przepisy od szefów kuchniPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość aleks5555xz28 marca 2021 r
Dzień dobry W tekście są błędy. 1. „Prawie nie da się zepsuć komosy ryżowej, chyba że ją przegotujesz” 2. „W tej sałatce z kalmarami i bakłażanem komosa ryżowa czernieje od atramentu z mątwy.” U nas to po prostu nie działa((
0Pokaż 2 odpowiedziOdpowiedź
6 października 2023 r
Do smaku i koloru…. Trochę kreatywności Panowie i wszystko będzie smaczne i piękne
00OdpowiedźOlga Zacharowa15 października 2021 r
Ira, jak możesz porównywać syropy, roztwory i proszki z produktem?) Nie czułeś smaku komosy ryżowej, ale czy czułeś smak kuskusu i bulguru? Może to po prostu nie są Twoje produkty?
00Odpowiedź
14 października 2021 r
Nie czułam smaku tej komosy ryżowej. Ugotowałam owsiankę i próbowałam wrzucić ją do zupy. Smak jest powolny, matowy. Konsystencja jest taka sobie. I jest strasznie drogi. Nawet weganie nie widzą sensu jego zakupu – teraz w sprzedaży jest mnóstwo syropów, roztworów i proszków z aminokwasami
00OdpowiedźKonstancja25 lutego 2021 r
Komosę dodaję do serników, dzięki za podpowiedź, do mięsa mielonego dodaję quinoę zamiast ryżu przy nadziewaniu warzyw.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych