Pyszne bezmięsne menu na sylwestrowy stół

Pyszne bezmięsne menu na sylwestrowy stół

Pyszne bezmięsne menu na sylwestrowy stół

gastronomia 19 grudnia 2023 r5.00(2)Dodaj do ulubionychUdział

Jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem z doświadczeniem, nie musisz się przekonywać, że jedzenie bez mięsa i ryb (lub w ogóle bez białka zwierzęcego – wegańskie, także chude, odpowiednie m.in. do Postu Bożonarodzeniowego) może być bardzo smaczne i urozmaicony. Przygotowując się do bezmięsnego Nowego Roku, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wymieńmy je punkt po punkcie.

Sałatka wegańska „Bransoletka z granatów” bez burakówQuiche jajeczny z brokułamiPomidorki koktajlowe duszone na oliwie z czosnkiem i ziołamiSałatka wegańska „Bransoletka z granatów” bez burakówQuiche jajeczny z brokułami

Pyszne menu bez mięsa:

  • Punkt nr 1: Różnorodność
  • Punkt nr 2: czas
  • Punkt nr 3: zmiany w jedzeniu
  • Przepisy na pyszne menu noworoczne bez mięsa
  • Wegetariański pasztet cebulowy
  • Wegański pasztet marchewkowy
  • Sałatka wegańska „Bransoletka z granatów” bez buraków
  • Quiche jajeczny z brokułami
  • Pomidorki koktajlowe duszone na oliwie z czosnkiem i ziołami
  • Danie z faszerowanych warzyw
  • Prosty i elegancki wegański mus czekoladowy z pomarańczą

Punkt nr 1: Różnorodność

Stół dla tych, którzy jedzą białko zwierzęce, można łatwo urozmaicić talerzami mięsnymi, serowymi i rybnymi. Wystarczy pięknie ułożone plastry nieprzygotowanych przez Ciebie specjałów, udekorowane warzywami, piklami, owocami i orzechami – i gotowe. W naszym przypadku jest to znacznie bardziej skomplikowane. Jest nawet kilka serów dla wegetarian – w końcu większość serów wykorzystuje starter podpuszczkowy cielęcy. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o menu wegetariańskim/wegańskim.

Do dyspozycji masz ogromną ilość warzyw i owoców – jednak niektóre z nich mają obecnie zawrotne ceny – dlatego trzeba mądrze nimi gospodarować. Powiedzmy, że jedno pudełko świeżych truskawek, jeżyn lub jagód zamieni Twoją zieloną sałatkę w coś znacznie ciekawszego. A jeśli masz do dyspozycji także awokado… Bazą ciekawej i pięknej sałatki mogą stać się również owoce cytrusowe. Z kilku drogich, ale pachnących latem, dojrzałych uzbeckich pomidorów można zrobić carpaccio dla 6 osób, posypując cienkie plasterki pomidorów pysznym olejem roślinnym, doprawiając świeżo zmielonym czarnym pieprzem i grubą solą. Najzwyklejsze ziemniaki mogą wyglądać bardzo elegancko, jeśli zostaną pokrojone w cienkie plasterki i upieczone warstwami. Nadziewaniem można niemal każde warzywa, a nawet owoce – połączenie różnych produktów świetnie prezentuje się na dużym naczyniu.

Pilaw bulgur z pomidorami i ciecierzycą po turecku
Pilaw bulgur z pomidorami i ciecierzycą po turecku

Zboża na Nowy Rok są oczywiście również dopuszczalne, ale należy je przygotować mądrze, aby nie uczynić świątecznego stołu nudnym. Na przykład elegancką opcją jest pilaw ryżowy z suszonymi owocami i orzechami w stylu orientalnym lub ciekawy ryż azjatycki jako dodatek do warzyw lub pilaw turecki bulgur. Albo sałatka z komosą ryżową. Lub kuskus/bulgur tabbouleh. Lub małe placki drożdżowe z kaszą gryczaną i smażoną cebulą. Albo piękne gołąbki z kaszą jęczmienną.

Nie zapomnij o roślinach strączkowych! Oprócz uwielbianego przez nas hummusu jako zimnej przystawki i zwykłego, ale też bardzo lubianego lobio, istnieje ogromna liczba dań z ciecierzycy, fasoli i groszku, które nadają się na świąteczny stół!

Ciasto wielkopostne z grzybami
Ciasto wielkopostne z grzybami

Najbardziej „mięsnymi” produktami na wielkopostnym stole są grzyby. Grzyby można nadziewać. Można dodawać do sałatek na surowo, smażonych lub marynowanych. Można z nich zrobić julienne w bulionie grzybowym (zamiast sera stworzyć chrupiącą skórkę z mieszanki bułki tartej, papryki i czosnku). Możesz zrobić otwarte ciasta z grzybami, podobne do pizzy, tylko smaczniejsze.

Kolejnym pożywnym wegetariańskim składnikiem jest tofu. Można go stosować zamiast mięsa mielonego w farszu warzywnym, jako dodatek do kilku zimnych przekąsek w stylu azjatyckim lub smażone do sałatek i warzywnych curry.

Najodpowiedniejszym deserem na urozmaicony obiad nie jest ciasto, ale coś porcjowanego, co ci, którzy dotarli do słodkiego miejsca, mogą wziąć dla siebie. Pod koniec wakacji zwykle nikogo nie interesują już piękne prezentacje – świetnie więc, jeśli Twoje pudełko noworocznych ciasteczek lub konwencjonalny deser w szklance, czekające na swój los w szafie lub lodówce, już wygląda pięknie.

Punkt nr 2: czas

Noworoczna zasada numer jeden – wszystkie zakupy spożywcze muszą nastąpić najpóźniej 29 grudnia. A na ten dzień musisz zostawić tylko najbardziej nietrwałe produkty – powiedzmy warzywa i świeże produkty mleczne o krótkim okresie przydatności do spożycia. Wszystko inne kupuj w ciągu poprzedniego tygodnia – kiedy w sklepach i na targowiskach nie ma dzikiego pośpiechu, a ceny są niższe. Z zakupowego punktu widzenia stół wegetariański/wegański zawsze wygrywa – ponieważ w menu zazwyczaj nie ma najbardziej łatwo psujących się i drogich produktów (mięsa, drobiu i ryb).

Planuj zakupy z wyprzedzeniem, na ostatnie dni zostaw tylko produkty łatwo psujące się
Planuj zakupy z wyprzedzeniem, na ostatnie dni zostaw tylko produkty łatwo psujące się

Prawie wszystkie wegetariańskie i wegańskie smarowidła wymagają czasu na zaparzenie – dzięki czemu smaki warzyw i przypraw stają się jednolite, głębokie i bogate. Podobnie jest z popularnie lubianą sałatką francuską w wersji wegetariańskiej – w końcu wszelkiego rodzaju śledzie pod futrem mogą równie dobrze być bez śledzia, a bransoletki z granatami – bez kurczaka. Wręcz przeciwnie, gorące dania warzywne najlepiej podawać na gorąco, a nie podgrzewane. Planując więc przygotowania na Nowy Rok, poświęć trochę czasu na przygotowanie zimnych przekąsek 30 grudnia, a nawet wieczorem 29 grudnia. Deser można też przygotować wcześniej, dzień lub dwa wcześniej. Jeżeli masz pomysł na przełożenie deseru do małych szklaneczek, które od razu zajmą połowę lodówki, włóż najpierw kremy lub musy do rękawów cukierniczych – zajmują mało miejsca, a bardzo wygodnie jest z nich wyłożyć deser: odciąć „dziobek” torby – i śmiało, nawet dysza nie jest potrzebna.

Aby nie spieszyć się po kuchni w pięknym stroju podczas samych wakacji, przygotuj maksymalną liczbę niezbędnych przygotowań do gorących dań: wszystko obierz, pokrój; Jeśli to możliwe, marynuj lub smaż wszystkie składniki; przygotuj wcześniej wszystkie nadzienia, nafaszeruj wszystkie warzywa – tak, aby o godzinie X wystarczyło włożyć potrawę do piekarnika

Punkt nr 3: zmiany w jedzeniu

Ponieważ wszystko pasuje do wszystkiego w menu, bez mięsa i ryb, możesz z łatwością umieścić na stole wszystkie przekąski i sałatki na raz. Jest jednak jeden lifehack. Jeśli masz bardzo urozmaicone menu i dużo jedzenia, umieszczając naczynia w misce, podziel każde danie na dwie części – większą i mniejszą. Większy połóż na stole, a mniejszy pod folią w lodówce. Dzięki temu na wpół zjedzone jedzenie nie będzie leżało na stole przez kilka godzin i nie zepsuło się. Dostarczenie go poprzez usunięcie folii to kwestia minut. A jeśli nie macie takiej potrzeby, znajdzie się co zjeść w najbardziej leniwy dzień w roku, czyli 1 stycznia.

Pomiędzy przekąskami a daniami głównymi – niezależnie od tego, jakie masz menu – warto zrobić sobie przerwę na jakąś aktywność. Zacznij sortować prezenty. Coś do grania w domu. A najlepiej wyjść na spacer na zewnątrz i podziwiać fajerwerki. Po spacerze gorące jedzenie jest o wiele przyjemniejsze!

Przepisy na pyszne menu noworoczne bez mięsa

Wegetariański pasztet cebulowy

Właściwie to pasztet wegański – gdyby nie masło, którego nie trzeba dodawać! Pasztet cebulowy – czyli pasztet, jak powiedzieliby Francuzi – to wspaniała przystawka, która szczególnie dobrze komponuje się z pysznym chlebem żytnim. A jeśli podasz go z pieczonymi winogronami, wynik będzie po prostu arcydziełem.

Wegetariański pasztet cebulowy
Wegetariański pasztet cebulowy

Do przygotowania pasztetu na 6 porcji potrzebne będą:

  • 6–7 dużych cebul (1,5 kg)
  • 8 ząbków czosnku (30 g)
  • 120 g łuskanych, nieprażonych pestek dyni
  • 100 g obranych, nieprażonych nasion słonecznika
  • 80 ml oleju roślinnego
  • 80 g masła opcjonalnie
  • 1 łyżeczka Musztarda Dijon (opcjonalnie z miodem)
  • 1 łyżka. l. wędzona papryka
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • chleb żytni do podania

Na pieczone winogrona:

  • 400 g winogron bez pestek
  • 2 gałązki świeżego tymianku i rozmarynu (lub 0,3 łyżeczki suszonego)
  • 70 g oleju roślinnego
  • 1 łyżka. l. Sahara
  • 0,5 łyżeczki wędzona papryka
  • 0,5 łyżeczki gruba sól
  1. Pamiętaj, aby przygotować winogrona wcześniej, nie później niż 24 godziny przed podaniem. Zbierz jagody z gałązek i umieść je w wyłożonym pergaminem naczyniu do pieczenia. Jeśli używasz świeżych, umieść gałązki ziół pomiędzy winogronami.
  2. Wymieszaj olej roślinny z papryką i suszonymi ziołami, jeśli używasz, polej winogronami. Posypać cukrem i solą. Piec w temperaturze 180°C z konwekcją lub w temperaturze 200°C bez konwekcji przez 20 minut. Całkowicie odcedź na patelni, następnie przełóż do pojemnika wraz ze wszystkimi sokami, przykryj i przechowuj w lodówce.
  3. Na pasztet cebulę obrać i pokroić w ćwiartki o grubości około 1 cm. Na szerokiej, głębokiej patelni rozgrzać olej roślinny, dodać cebulę, smażyć na maksymalnym ogniu często mieszając, aż cebula zacznie zmieniać kolor, ok. 7 minut.
  4. Zmniejsz ogień do średniego i gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż do głębokiej karmelizacji, 20 minut. Za 10 minut aż będzie gotowy, dodaj obrany i pokrojony czosnek.
  5. Cebulę doprawić wędzoną papryką, solą i pieprzem, wymieszać i zdjąć z ognia. Dodaj masło, pokrojone na małe kawałki, jeśli używasz.
  6. Pestki dyni smażymy na suchej patelni, od czasu do czasu mieszając, przez 3-4 minuty. Ostudzić, wymieszać z nieprażonymi pestkami słonecznika i zmielić w maszynce do mięsa lub zmielić w blenderze.
  7. Cebulę można posiekać ciężkim nożem lub też posiekać w maszynce do mięsa lub blenderze – zostawiając jednak drobne kawałki, aby nie okazało się puree. Do cebuli dodajemy pokruszone nasiona i musztardę, dokładnie mieszamy, w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem. Podawać na zimno, z pieczonymi winogronami i ciepłym tostem z chleba żytniego.

Jeśli winogrona mają różne kolory, przystawka okaże się jeszcze bardziej elegancka.

Wegański pasztet marchewkowy

Wiesz, nawet nie spodziewasz się tak jasnego i bogatego smaku po pasztecie warzywnym. I on też wygląda świetnie! Mąka migdałowa (bardzo ważna dla konsystencji pasztetu) jest dość droga – ale można ją przygotować w domu, zmielając migdały w młynku do kawy. Zamiast migdałów można użyć orzechów nerkowca.

Wegański pasztet marchewkowy
Wegański pasztet marchewkowy

Do przygotowania pasztetu marchewkowego na 6-8 porcji potrzebne będą:

  • 6–7 dużych marchewek (1,5 kg)
  • 2 duże cebule (400 g)
  • 5 ząbków czosnku (25 g)
  • 50 g mąki migdałowej
  • 50 ml oleju roślinnego + trochę więcej do pieczenia
  • 1 łyżeczka nasiona kminku
  • 0,5 łyżeczki nasiona kolendry
  • 0,5 łyżeczki mielona kurkuma
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • bagietka do podania
  1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Obierz marchewki, czosnek i cebulę. Cebulę pokroić w ćwiartki. Wszystkie warzywa posmaruj oliwą, solą, pieprzem i zawiń w folię – każdą marchewkę osobno, cebulę i czosnek w 2 duże kawałki folii. Piec 45 minut.
  2. Warzywa ostudzić i drobno posiekać ciężkim nożem. Możesz użyć robota kuchennego lub maszynki do mielenia mięsa, ale zostaw małe kawałki, aby nie powstało puree.
  3. Do małego rondla wlać olej, dodać kminek i nasiona kolendry. Podgrzewaj na średnim ogniu, aż przyprawy zaczną wydzielać zapach, około 2 minut. Dodać kurkumę i zdjąć z ognia.
  4. Przyprawy zmiel na oleju za pomocą blendera zanurzeniowego, dodając sól i pieprz.
  5. Do marchewki, cebuli i czosnku wlać przyprawioną oliwę, wymieszać. Dodać mąkę migdałową, ponownie wymieszać. Zamrażać. Podawaj pasztet na zimno z grzanką z bagietki.

Możesz sprawić, że ta przekąska będzie pikantna, dodając 0,5 do 1 łyżeczki. płatki ostrej papryki wraz z…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja