Solony dziki czosnek na zimę
Do przepisu
Solony dziki czosnek na zimę zwykle przygotowuje się z już wyhodowanych, ale wciąż delikatnych łodyg, podobnych do strzałek czosnku. Do tego czasu liście rośliny stają się grubsze i nie są już używane do marynowania. Nasz przepis pozwala w najprostszy sposób przygotować czosnek niedźwiedzi bez octu – tylko z dodatkiem soli – i przechowywać go w słoikach przez całą zimę, ale w chłodnym miejscu. Takie konserwy można wykorzystać jako pikantną przekąskę, która dobrze komponuje się z ziemniakami i mięsem. Dzięki specyficznemu aromatowi czosnku, solony czosnek niedźwiedzi będzie wspaniałym dodatkiem do zup i sałatek.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 350,00 kcal/porcja Porcje: 1 Gotowanie: 40 minut Dodać. czas: 336 godz Używany: 24,00 g/1,00 g/65,00KonserwowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘŁodygi dzikiego czosnku 1 kgGruba sól 2 łyżkiWoda pitna 1 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Sortuj dziki czosnek. Usuń liście i łodygi kwiatowe. Przytnij dolne końce łodyg i usuń czerwonawe łuski. Umyj łodygi dzikiego czosnku, osusz i włóż do rondla.
Solony dziki czosnek na zimę ()
Krok 2
Zagotuj wodę, dodaj do niej sól, poczekaj, aż całkowicie się rozpuści. Przecedź roztwór solanki przez podwójną warstwę gazy, aby usunąć wszelkie ciała obce.
Solony dziki czosnek na zimę ()
Krok 3
Wlać gorący roztwór soli na łodygi dzikiego czosnku w rondlu. Przykrywamy drewnianą okrągłą deską lub talerzem, dociskamy np. słoikiem z wodą, kamieniem lub niewielkim ciężarkiem. Przykryj konstrukcję ręcznikiem kuchennym.
Solony dziki czosnek na zimę ()
Krok 4
Pozostaw czosnek niedźwiedzi w roztworze soli na dwa tygodnie w temperaturze pokojowej. Monitoruj proces fermentacji: regularnie usuwaj powstającą pianę. Umyj także talerz i obciążnik, a następnie wytrzyj je do sucha przed ponownym odłożeniem.
Solony dziki czosnek na zimę ()
Krok 5
Po 14-15 dniach usuń ucisk, wyjmij czosnek niedźwiedzi z pojemnika i przełóż go do litrowego słoika lub podziel na dwa półlitrowe słoiki. Solankę przecedź przez gazę i zalej nią czosnek niedźwiedzi w słoikach.
Solony dziki czosnek na zimę ()
Krok 6
Zamknij słoiki nylonowymi pokrywkami i umieść je w chłodnym miejscu – w lodówce lub piwnicy. Tak przygotowany czosnek dziki można przechowywać aż do zimy, a nawet do następnych zbiorów.
Solony dziki czosnek na zimę ()
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby przygotować czosnek niedźwiedzi na zimę, do marynowania można dodać liście porzeczki, miętę i ziarna czarnego pieprzu. Następnie przyjemne jasne akcenty zostaną dodane do czosnkowego aromatu dzikiego czosnku.
PRZY OKAZJI
Na zimę dziki czosnek można solić w słoikach metodą suchą. Aby to zrobić, oczyść łodygi dzikiego czosnku wraz z częścią liści, drobno posiekaj i wymieszaj z solą. Następnie szczelnie napełnij słoik mieszanką, zamknij go i przechowuj w lodówce.