Przygotowujemy zupy z kaszą gryczaną: kapuśniak, szachtiorski, rybny itp.
Jakie zalety mają zupy z kaszą gryczaną? Bo są sycące, smaczne i niedrogie. Kasza gryczana dodaje potrawom walorów, a jej charakter jest na tyle gościnny, że tworzy harmonijne sojusze z gulaszem wieprzowym, pokrzywami, a nawet rybami.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie są zalety kaszy gryczanej?
- Dlaczego kaszę gryczaną można i należy dodawać do zup
- Przepisy
- Zupa rybna z kaszą gryczaną
- Zupa Szachtarska z kaszą gryczaną
- Zupa z kurczaka z kaszą gryczaną
- Zupa gryczana z gulaszem wieprzowym
- Wielkopostna zupa z zielonej kapusty z kapustą i pokrzywą
Jakie są zalety kaszy gryczanej?
Gryka zawiera dużo magnezu i witamin z grupy B, które wpływają na zdrowie układu nerwowego.
Gryka jest potężnym źródłem energii. Sportowcy zaczynają dzień od owsianki z tego zboża i twierdzą, że po niej lepiej znoszą stres treningowy. Sama gryka jest sprinterem: rośnie szybko, zagłuszając nawet najsilniejsze chwasty. Zawiera dużo białka, swoim składem przypomina białko zwierzęce. Doskonale się wchłania, dlatego jest szczególnie polecany wegetarianom, weganom i osobom na czczo.
Smutny, niespokojny, przestraszony? – Zjedz talerz kaszy gryczanej. Zawiera dużo magnezu i witamin z grupy B dla zdrowia układu nerwowego. Poprawia pracę mózgu, który lepiej przeanalizuje przyczyny Twojego przygnębienia i znajdzie skuteczne wyjścia z sytuacji.
Regularne spożywanie kaszy gryczanej korzystnie wpływa na pracę serca oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi. Zboże to praktycznie nie ma wpływu na indeks hipoglikemiczny. A jeśli ryż, proso i kasza manna mogą wywołać wzrost cukru, to w przypadku kaszy gryczanej jest to niemożliwe.
Zawiera dużo błonnika, który nie tylko doskonale oczyszcza organizm z nadmiaru wody i toksyn, ale także poprawia pracę trzustki, która często cierpi podczas rygorystycznych diet.
Gryka zawiera flawonoidy, które zwalczają komórki nowotworowe. Oczywiście kasza gryczana nie jest panaceum na poważne choroby, ale może stać się sprzymierzeńcem.
Dlaczego kaszę gryczaną można i należy dodawać do zup
W celu wzbogacenia zwykłej zupy w całą gamę przydatnych substancji. A także, aby zupa była bardziej satysfakcjonująca. Przedstawiamy przepisy, które urozmaicą Twoją dietę i przyniosą korzyści.
Przepisy
Zupa rybna z kaszą gryczaną
Zupa ta należy do „szybkich”, gdyż przygotowuje się ją z dowolną konserwą rybną. Kasza gryczana sprawi, że pierwsze danie będzie bardziej satysfakcjonujące, smażona cebula wzbogaci je, a czosnek i pietruszka zrównoważą smaki.
Zupa rybna z kaszą gryczaną
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- różowy łosoś, makrela, saury w soku własnym – 350 g sztuka
- ziarno gryki – 100 g
- marchewka – 500 g
- cebula – 400 g
- czosnek – 4 ząbki
- natka pietruszki – 30 g
- olej roślinny – 2 łyżki. l.
- masło – 300 g
- sól
1. Obierz cebulę i czosnek, drobno posiekaj. Marchewkę obierz i zetrzyj na grubej tarce. Smaż cebulę na patelni o grubym dnie na oleju roślinnym przez 5 minut. Dodać marchewkę i czosnek, dodać sól i smażyć, mieszając, przez 10 minut.
2. Rozpuść masło na patelni, dodaj kaszę gryczaną. Smażyć, mieszając, 3-4 minuty. Przygotowaną kaszę gryczaną wrzucamy do rondelka z warzywami, mieszamy.
3. Do garnka z warzywami wlej 1,2 litra zimnej wody pitnej, zagotuj na średnim ogniu, gotuj przez 10 minut. Podczas gotowania mieszaj zawartość patelni.
4. Wlać sok z puszki na patelnię. Samą rybę pokrusz widelcem na małe kawałki. Umieścić w rondlu. Gotuj przez 10 minut.
5. Posiekaj pietruszkę bardzo drobno. W razie potrzeby posolić zupę. Dodaj natkę pietruszki, przykryj patelnię pokrywką, wyłącz ogień, pozwól jej parzyć przez 5 minut, a następnie podawaj.
Przy okazji
Któregoś dnia, gdy będziesz mieć czas, przygotuj tę zupę ze świeżą rybą: będzie jeszcze smaczniejsza.
Uwaga dla gospodyni
Zupa stanie się bardzo apetyczna, jeśli do smażonej cebuli, marchewki i czosnku dodamy odrobinę koncentratu pomidorowego lub przecieru pomidorowego.
Zupa Szachtarska z kaszą gryczaną
To danie dla prawdziwych mężczyzn, którzy potrzebują nabrać energii przed dniem pracy lub odzyskać siły po ciężkiej zmianie. Dodatkowo nie smażymy do niej warzyw, tylko dodajemy je świeże do bulionu, dzięki czemu zupa jest zdrowsza.
Zupa Szachtarska z kaszą gryczaną
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- udka z kurczaka – 2 szt.
- woda pitna – 3 l
- cebula – 100 g
- marchewka – 150 g
- ziemniaki – 300 g
- kasza gryczana – 100 g
- natka pietruszki – 20 g
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
1. Przygotuj bulion na zupę. Umyj nogi kurczaka i włóż do rondla. Zalać zimną wodą i doprowadzić do wrzenia. Usuń piankę łyżką cedzakową. Gotuj udka z kurczaka w bulionie przez 1 godzinę. Gotowy bulion z kurczaka przecedź przez drobne sito do dużego, czystego rondla. Mięso drobiowe oddziel od kości i pokrój na małe kawałki. Przełożyć do miski, przykryć i pozostawić do użycia.
2. Cebulę na zupę obierz i drobno posiekaj. Marchewkę obierz, umyj i zetrzyj na średniej tarce. Ziemniaki obrać, umyć i pokroić w średniej wielkości kostkę.
3. Postaw patelnię z bulionem na dużym ogniu i zagotuj. Dodać ziemniaki, cebulę i marchewkę. Ponownie zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 10 minut.
4. Posortuj kaszę gryczaną na zupę i dokładnie spłucz. Dodajemy na patelnię z bulionem i warzywami, doprawiamy odrobiną soli. Gotuj na małym ogniu bez przykrycia przez 10 minut.
Przy okazji
Rosół do tej zupy z kaszą gryczaną można ugotować z piersi kurczaka na kości, wtedy danie stanie się mniej tłuste i bardziej dietetyczne. A smak na pewno nie będzie gorszy.
Uwaga dla gospodyni
Zupę można również ugotować na wodzie z kiełbasą lub kiełbasą dla przyspieszenia procesu. W takim przypadku zalecamy wstępne podsmażenie cebuli i marchewki bezpośrednio na patelni, następnie dodanie wody i zagotowanie. Następnie dodać ziemniaki, kaszę gryczaną i gotować 15 minut. Umieść kiełbaski na 5 minut przed ich przygotowaniem.
Zupa z kurczaka z kaszą gryczaną
Proste i zrozumiałe pierwsze danie, odpowiednie dla tych, którzy starają się kontrolować swoją wagę. Rosół przygotowywany jest z piersi kurczaka, co oznacza, że jest treściwy, ale nie tłusty. Zupa jest jednocześnie lekka i sycąca, po takim obiedzie spokojnie „przeżyjesz” do obiadu bez zbędnych przekąsek.
Zupa z kurczaka z kaszą gryczaną
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- pierś z kurczaka z kością – 500 g
- ziemniaki – 400 g
- marchewka – 150 g
- słodka papryka – 150 g
- cebula – 120 g
- kasza gryczana – 100 g
- olej roślinny – 2 łyżki. l.
- czosnek – 4 ząbki
- koperek – 2 gałązki
- natka pietruszki – 2 gałązki
- liść laurowy – 2 szt.
- sól
- mielony czarny pieprz
1. Ugotuj bulion. Pierś z kurczaka włóż do rondla, zalej 3 litrami wody i zagotuj. Gdy woda się zagotuje, usuń pianę, dodaj sól, dodaj liść laurowy i czosnek i kontynuuj gotowanie przez 20–25 minut. Następnie wyjmij kurczaka, oddziel mięso od kości i pokrój go w małe plasterki.
2. Zetrzyj marchewki na grubej tarce, pokrój paprykę w cienkie paski, drobno posiekaj cebulę. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, dodać do bulionu.
3. Kaszę gryczaną opłucz i dodaj na patelnię 10 minut po ziemniakach. Gdy kasza gryczana będzie już prawie gotowa, dodać posiekanego kurczaka, doprawić solą i pieprzem oraz dodać zioła. Gotuj przez kolejne 3 minuty.
Przy okazji
Jeśli zamiast ziemniaków dodasz kalafior, zawartość kalorii w daniu zmniejszy się. A jeśli najpierw usmażysz kaszę gryczaną na maśle na patelni, zupa będzie bardziej aromatyczna.
Zupa gryczana z gulaszem wieprzowym
Zupa z gulaszem wieprzowym zapowiada się dość tłusto. Dlatego w tym przypadku ważne jest, aby zastosować produkt, który kompensuje tę wadę. Kasza gryczana doskonale poradzi sobie z tym zadaniem: neutralizuje tłuszcz i sprawia, że zupa dobrze się wchłania.
Zupa gryczana z gulaszem wieprzowym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- gulasz wieprzowy – 400 g
- kasza gryczana – 150 g
- ziemniaki – 400 g
- cebula – 200 g
- marchewka – 150 g
- pomidory – 300 g
- sól
1. Aby przygotować zupę z gulaszu gryczanego, przygotuj warzywa. Obierz marchewkę, cebulę i ziemniaki. Ziemniaki pokroić w kliny lub kostkę. Marchew pokroić w paski lub zetrzeć. Cebulę pokroić w małe kostki.
2. Posortuj kaszę gryczaną i spłucz.
3. Ziemniaki zagotuj, po ugotowaniu dodaj kaszę gryczaną i gotuj wszystko razem przez 15 minut. Dodaj sól do smaku.
4. Usuń tłuszcz z puszki z gulaszem i podsmaż w nim marchewkę i cebulę. Pomidory zetrzeć na tarce i dodać do garnka z warzywami. Gotuj wszystko razem przez 3-4 minuty.
5. Gulasz włożyć do rondla z ziemniakami i kaszą gryczaną, doprowadzić do wrzenia, gotować 3-4 minuty. Dodać podsmażone mięso i gotować gulasz wieprzowy z kaszą gryczaną przez 3-4 minuty. Gotową zupę odstaw na 15 minut, a następnie podawaj.
Przy okazji
Do zupy można dodać kilka przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku: danie stanie się bardziej aromatyczne, a smak bardziej pikantny.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli nie masz świeżych pomidorów do zupy gryczanej, możesz użyć pomidorów z puszki we własnym soku. Należy je po prostu rozgnieść widelcem i dodać do smażonych warzyw.
Wielkopostna zupa z zielonej kapusty z kapustą i pokrzywą
Pokrzywy i pokrzywy są zawsze pod naszymi stopami wiosenne i wczesne letnie dni. Zanim więc urosną i staną się szorstkie, czas ugotować „snitny” kapuśniak: tak kiedyś nazywano kapuśniak z zielonej kapusty. Zamiast karłowatej i pokrzywy można zastosować inne rośliny dzikie i ogrodowe: szczaw, szpinak, komosę ryżową, młode pędy orlicy.
Wielkopostna zupa z zielonej kapusty z kapustą i pokrzywą
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- deszcz ze śniegiem – 200 g
- pokrzywa – 200 g
- kasza gryczana – 100 g
- cebula – 120 g
- sól
1. Usuń łodygi i grube żyłki z sosny i pokrzywy. Liście zaparzyć wrzątkiem, przełożyć na sito, lekko odcisnąć, drobno posiekać i wrzucić do rondla.
2. Cebulę bardzo drobno posiekaj. Do garnka z ziołami dodajemy cebulę. Zalej 2 miski wodą, używając tych samych misek, w których będziesz podawać zupę, zagotuj i gotuj na małym ogniu przez 10-15 minut.
3. Kaszę gryczaną płuczemy do momentu, aż woda będzie czysta, przesypujemy ją na sito, wstrząsamy i do zupy dodajemy płatki. Dodaj sól do smaku i gotuj, aż kasza gryczana będzie gotowa, około 15 minut.
Przy okazji
Pokrzywy i pokrzywy, jak wszystkie dzikie warzywa, należy zbierać z dala od dróg i zakładów przemysłowych, w przeciwnym razie wraz z witaminami otrzymasz znaczną część szkodliwych substancji.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli przygotowujesz zupę z zielonej kapusty niepostnej, przed podaniem możesz dodać do każdego talerza odrobinę kwaśnej śmietany i połowę jajka na twardo.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #zupy gryczanePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych