Przygotowujemy smażoną pizzę, o której niewiele osób wie w Rosji
Olga Zacharowa 17 czerwca 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Smażona pizza (Pizza fritta), nadziewana ricottą i chrupiącymi skórkami wieprzowymi, to klasyczne neapolitańskie jedzenie uliczne z długą historią. Pizza ta wyglądem przypomina ukochany czeburek, ale w istocie przypomina smażoną na oleju zamkniętą pizzę calzone. Smażoną pizzę warto przygotować w domu lub na wsi, zwłaszcza dla miłośników smażonych pasztetów i pączków.
Dla wielu pizza neapolitańska to pizza z puszystym brzegiem i cienkim środkiem. Jest pieczony w piecu opalanym drewnem, jest dziedzictwem Włoch i znajduje się pod ochroną UNESCO. Jednak nie mniej lubiana w Neapolu smażona pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw ulicznych w mieście, a na uwagę zasługuje także jej historia.
Pizza fritta i II wojna światowa
Ze względu na zniszczenia i biedę spowodowaną II wojną światową, w latach 40-50-tych zaczęto produkować tradycyjną okrągłą pizzę. XX wiek stał się niemal nieosiągalnym luksusem. Ludziom po prostu brakowało składników do nadzienia, a w Neapolu większość miejskich pieców opalanych drewnem została zniszczona. Przyszedł czas na skromniejszą pizzę smażoną, a poza tym na patelni okazała się dużo bardziej apetyczna. Pizzaioli wypełniała swoje ciasto niedrogimi składnikami, takimi jak ricotta, produkt uboczny produkcji mozzarelli i ciccioli, trzaskająca pozostałość po kawałkach wieprzowiny. Wojna się skończyła, do podstawowego nadzienia stopniowo dodawano kolejne składniki – od salami po klopsiki, od różnorodnych serów po brokuły.
Smażona pizza przed Piazza del Plebiscito, głównym placem Neapolu
Zjedz dzisiaj, zapłać za osiem dni
We Włoszech smażoną pizzę nazywano także ogge a otto. W latach powojennych potrzebujący pieniędzy Neapolitańczycy kupowali pizzę na kredyt, mając dokładnie 8 dni na jej spłatę.
W tamtych czasach pizzaioles zwykle w dzień wolny od pracy przygotowywali w domu ciasto na pizzę, a ich żony smażyły je i sprzedawały na ulicy pod drzwiami wejściowymi. Z biegiem czasu głównymi producentami smażonej pizzy stały się kobiety. Zostało to opisane w filmie Vittorio De Sica „Złoto Neapolu” Z Zofia Loren występujący w rolach głównych. Włoska gwiazda filmowa zagrała właśnie taką kobietę – profesjonalistkę w robieniu pizzy fritta. Kiedy postać grana przez Sophię Loren sprzedawała smażoną pizzę, krzyknęła: Mangi oggi e paghi fra otto giorni (Jedz dzisiaj i zapłać za osiem dni).
Gotowanie smażonej pizzy według zaleceń neapolitańskiego producenta pizzy
Ciasto na pizzę fritta składa się z mąki, wody, niewielkiej ilości drożdży i soli. Po wyrobieniu ciasto dzieli się na kawałki, każdy rozwałkowuje na okrągły placek i napełnia ricottą i skwarkami (lub ich zamiennikiem – salami), często dodając mozzarellę. Ale przyszłą pizzę możesz wypełnić czymkolwiek chcesz: gotowaną szynką, smażonymi grzybami lub warzywami, warzywami liściastymi i kawałkami gotowanej wołowiny… Sekrety doskonałego wyniku: cienko rozwałkowane ciasto i suche składniki nadzienia, dzięki czemu pizza nie otwiera się podczas smażenia i nie rozrywa się przypadkowo.
Nadzienie nakłada się na ciasto, składa w zamknięty „ciasto” w kształcie półksiężyca i smaży na rozgrzanym oleju. Rezultatem jest smażona pizza, która jest złocista i chrupiąca na zewnątrz oraz miękka i ciągnąca się w środku.
Smażona pizza z Neapolu z Wezuwiuszem w tle
Do przygotowania 4-5 smażonych pizzy potrzebujesz:
- 1 litr oleju roślinnego do smażenia
Do testu:
- 300 g mąki plus do ugniatania i formowania ciasta
- 200 g mocnej mąki zawierającej powyżej 12% białka (glutenu), jeśli nie jest dostępna, można użyć mąki 00 (drobno zmielonej)
- 3 g świeżych drożdży prasowanych lub 1,5 g drożdży suchych
- 400 g wody do picia o temperaturze pokojowej
- 0,5 łyżeczki Sahara
- 1 łyżka. l. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- 11 g soli plus do nadzienia
Do wypełnienia:
- 200 g salami
- 300 g mozzarelli, najlepiej suszonej – do pizzy lub ważonej
- 350 g ricotty
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Na ciasto na pizzę przesiej i wymieszaj całą mąkę w dużej misce. Zważ go i podziel na dwie części. Większą (400 g) włóż do miski, a mniejszą (100 g) wlej do osobnego pojemnika.
- Połowę drożdży rozpuścić w 2 łyżkach. l. wodę (odjętą z całkowitej objętości podanej w przepisie) i dodać mieszaninę do 400 g mąki. Zamieszać.
- Dodać cukier, szybko zagnieść ciasto i dodać pozostałą wodę. Ciasto mieszamy łyżką – będzie miękkie i lepkie, ale takie ma być!
- Ciasto przykryj folią spożywczą i pozostaw do wyrośnięcia w temperaturze około 22°C. Będzie to wymagało 6-8 godzin. Ciasto powinno wzrosnąć 3 razy. Aby sprawdzić przed podniesieniem, wykonaj oznaczenia na boku miski. Latem ciasto rośnie szybciej, zimą wolniej. Rezultatem będzie bardzo miękkie ciasto z bąbelkami na powierzchni.
- Zagnieść ciasto i szybko je zagnieść.
- Ciasto przełożyć do miski miksera lub robota kuchennego. Dodać zarezerwowane 100 g mąki. Pozostałe drożdże wymieszać z kilkoma kroplami wody na gładką masę i dodać do mąki. Wymieszaj trochę, dodaj masło i sól. Zagniataj, aż uzyskasz ciasto, które zachowa swój kształt, choć będzie dość miękkie, ale nie klei się zbytnio do ścianek miski i dłoni.
- Ciasto przełożyć na stolnicę oprószoną mąką i zagniatać, dodając po trochu mąkę. Ciasto powinno stać się jednorodne, miękkie i nie przyklejać się do stołu. Nie przesadzaj z dodatkiem mąki!
- Ciasto przełożyć do czystej miski i odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę.
- Gdy ciasto będzie gotowe, podzielić je na kawałki o masie 160 – 180 g. Na stolnicy podsypanej mąką jedną część rozwałkować na okrągły placek o średnicy około 20-22 cm.
- Do nadzienia Salami pokroić w krótkie paski, a mozzarellę w średnią kostkę. Na połowę ciasta nałóż porcję nadzienia: ricottę, salami i mozzarellę. Pieprz i sól. Przykryj polewy luźnym ciastem i zsuń pizzę tak, aby powstał „półksiężyc”. Zrób to z całym ciastem i nadzieniem. Lekko posyp przyszłe kawałki pizzy mąką i rozciągnij je lekko wzdłuż rękami.
- W tym samym czasie w rondlu o średnicy 30 cm rozgrzej olej do głębokiego smażenia. Po uformowaniu, natychmiast wrzucaj po jednej pizzy na gorący olej. Łyżką cedzakową posmaruj wierzch pizzy. Powinna być pokryta olejem!
- Smaż około 5 minut, kilkakrotnie obracając smażoną pizzę na rozgrzanym oleju. Uważaj i nie daj się poparzyć!
- Gotową pizzę połóż na ręcznikach papierowych, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Podawaj pizzę fritta na gorąco.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Włochy #pizza #ciasto na pizzęPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych