Przygoda Kulinarne: Twórcze Szybkie Obiady z Składników, które Znajdziesz w Twojej Lodówce

Szybki obiad z tego co zastałeś w lodówce

Szybki obiad z tego co zastałeś w lodówce

Czy da się w ogóle przygotować pełnowartościowy i satysfakcjonujący obiad dla całej rodziny w pół godziny z tego, co znalazłeś w lodówce? I jak! I choć każdy z nas ma swoją zawartość lodówki, to nawet biedny uczeń znajdzie w niej pewien podstawowy zestaw, składający się z sezonowych warzyw, jajek, nabiału i tym podobnych. Co zatem takiego pysznego można z tego zrobić?

Szybki obiad z tego co zastałeś w lodówce

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Do czego potrzebne są materiały?
  • Co to jest „wczorajszy ryż”
  • Inne wczorajsze płatki zbożowe i grzyby są bonusem
  • Na obiad Shakshuka z serkiem śmietankowym
  • Smażone ziemniaki z gulaszem
  • Makaron granatowy z duszonym mięsem
  • Pierogi zapiekane z serem w piekarniku
  • Kapusta z kiełbaskami i pastą pomidorową
  • Kanapki z serem, kiełbaskami i jajkami
  • Makaron z mlekiem i serem na patelni
  • Wędzona kiełbasa z młodymi ziemniakami na patelni
  • Pizza na chlebie pita w piekarniku
  • Smażony ryż z zielonym groszkiem i kukurydzą

Do czego potrzebne są materiały?

Aby w dowolnym momencie ubić owsiankę z siekiery, zawsze powinieneś mieć niewielki zapas produktów o długim terminie przydatności do spożycia. Mogą to być płatki zbożowe w torebkach, makarony, soczewica czerwona (gotowają się bardzo szybko), sery i wędliny w oryginalnych opakowaniach, warzywa mrożone, półprodukty mięsne itp. Zawsze pomoże kilka puszek wysokiej jakości gulaszu lub konserw rybnych, a także fasola w sosie pomidorowym, passata, kawior warzywny i domowe konserwy. PRZY okazji, nawet mleko czy śmietankę można kupić w opakowaniach 200 ml z długim terminem przydatności do spożycia. Dzięki temu będziesz mieć je zawsze pod ręką – niezależnie od tego, czy dodasz je do kawy, czy do sosu do makaronu, nie będziesz musiał wyrzucać przeterminowanych, jeśli nie miałeś czasu ich wypić.

Co to jest „wczorajszy ryż”

Z „wczorajszego ryżu” można przygotować wiele pysznych dań. Na przykład ryż z warzywami i kiełbasą
Z „wczorajszego ryżu” można przygotować wiele pysznych dań. Na przykład ryż z warzywami i kiełbasą

W kuchni azjatyckiej istnieje taka koncepcja – wczorajszy ryż. To prawie jak chleb wczorajszy, czyli produkt można zjeść, nie jest zepsuty, po prostu nie będzie tak smaczny jak chleb świeżo przygotowany. Aby zapobiec marnowaniu żywności, wynaleziono kilka specjalnych dań, których podstawą jest wstępnie ugotowany ryż.

W Korei na przykład przygotowują smażony ryż z jajkami, warzywami, owocami morza, a nawet kiełbaskami. Składniki tutaj są najczęstsze, te, które są aktualnie w lodówce, a czas gotowania nie przekracza 15 minut. Wszystko jest niezwykle proste – warzywa należy pokroić w cienkie paski, grzyby, ryby lub drób – w plasterki itp. Następnie smażymy na dużym ogniu na dobrze rozgrzanym oleju, dodajemy ugotowany ryż, surowe jajko, przyprawy i sosy, szybko i dokładnie mieszamy, podgrzewamy jeszcze kilka minut – i danie gotowe!

Inne wczorajsze płatki zbożowe i grzyby są bonusem

Można też wcześniej ugotować makaron, rośliny strączkowe czy inne zboża, przełożyć je do pojemników ze szczelną pokrywką i wstawić do lodówki. Bardzo ważne jest przestrzeganie warunków przechowywania i warunków temperaturowych. Na przykład gotowany ryż jest przechowywany nie dłużej niż 34 dni, pod warunkiem, że był schłodzony w ciągu godziny od przygotowania.

Ale tym, czego zdecydowanie nie trzeba gotować wcześniej, jest funchoza. Główną zaletą tych makaronów azjatyckich jest to, że gotują się bardzo szybko i są w stanie wchłonąć smaki innych składników. Dodaj funchozę do sałatki z sezonowych warzyw i dopraw masłem orzechowym, olejem sezamowym i sokiem z cytryny – pożywny i smaczny obiad gotowy w mgnieniu oka.

Na obiad Shakshuka z serkiem śmietankowym

Shakshuka to słynna bliskowschodnia jajecznica, którą zwykle smaży się na dużej patelni dla całej rodziny na raz. Jedzą też z patelni, maczając w sosie smakowity chleb. Wspaniały obiad z najzwyklejszych składników!

Na obiad Shakshuka z serkiem śmietankowym
Na obiad Shakshuka z serkiem śmietankowym

40 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • jaja C1 – 8 szt.
  • duża słodka papryka – 2 szt. (400g)
  • duża cebula – 2 szt. (400g)
  • serek śmietankowy miękki lub twarogowy – 200 g
  • czosnek – 6 ząbków (30 g)
  • olej roślinny – 30 ml
  • sól
  • różne świeżo zmielone papryki
  • świeży wiejski chleb do podania

1. Wymieszaj sos pomidorowy z serkiem śmietankowym, aż będzie gładki. Doprawić solą i pieprzem.

2. Paprykę przekrój wzdłuż na pół i pokrój w cienkie paski. Cebulę pokroić w cienkie ćwiartki, czosnek w cienkie plasterki.

3. Na głębokiej patelni o średnicy 28 cm rozgrzej olej, dodaj warzywa, sól i smaż na średnim ogniu, mieszając, przez 15 minut.

4. Rozgrzej piekarnik do 160°C. Do warzyw dodać sos pomidorowo-serowy i podgrzewać przez 5 minut.

5. W sosie zrobić dziury, do każdego wbić jajko, posolić białka i delikatnie wymieszać z sosem. Włóż blachę do dolnej części piekarnika na 15 minut. Podawać z pieczywem, w razie potrzeby posypać świeżymi ziołami.

UWAGA DO GOSPODARKI

Sos pomidorowy można zastąpić pomidorami z puszki we własnym soku. Można je rozdrobnić razem z sokiem w blenderze. Lepiej jest usunąć skórę z pomidorów przed siekaniem.

PRZY OKAZJI

W sezonie na paprykę słodką, kiedy jest ona bardzo smaczna i niedroga, można ją z zapasem zamrozić, od razu krojąc ją w paski.

Smażone ziemniaki z gulaszem

Nazywa się także smażonymi ziemniakami z duszonym mięsem jak oficer». To proste, ale bardzo satysfakcjonujące danie, które przygotowuje się z tego, co z pewnością znajduje się w każdej kuchni.

Smażone ziemniaki z gulaszem
Smażone ziemniaki z gulaszem

30 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • ziemniaki – 500 g
  • gulasz (dowolny) – 300–400 g
  • cebula – 1 szt.
  • olej roślinny
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól

Aby przesłać:

  • warzywa (koperek, pietruszka, kolendra)

1. Przygotowane ziemniaki pokroić według uznania: dużą kostkę, cienkie plasterki, małą kostkę itp. Cebulę pokroić w drobną kostkę lub cienkie ćwiartki.

2. Na dużej patelni o grubym dnie rozpuść tłuszcz z gulaszu. Jeśli to nie wystarczy, dodaj olej roślinny. Ziemniaki włożyć na patelnię i smażyć na złoty kolor – dopiero wtedy odwrócić i wymieszać.

3. Gdy ziemniaki zrumienią się z drugiej strony, na patelnię wrzucamy cebulę i wszystko dokładnie mieszamy. Gotuj przez 5 minut. Wymieszaj ponownie.

4. Gulasz pokroić na średniej wielkości kawałki. Dodać na patelnię z ziemniakami i wymieszać. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż wilgoć całkowicie wyparuje. Przed ostatnim mieszaniem dodać sól i pieprz do smaku.

5. Drobno posiekaj warzywa do podania. Gdy ziemniaki i gulasz zostaną z jednej strony usmażone do chrupkości, danie można podawać posypane ziołami.

UWAGA DO GOSPODARKI

Do ziemniaków smażonych wybieraj odmiany o obniżonej zawartości skrobi. Jeśli nie wiesz, jaką odmianę właśnie przygotowujesz, polecamy namoczyć pokrojone ziemniaki w wodzie na krótki czas. Następnie należy go wysuszyć przed smażeniem.

PRZY OKAZJI

Jeśli w gulaszu do smażonych ziemniaków jest mało tłuszczu, możesz dodać nie tylko olej roślinny, ale także wymieszać go z niewielką ilością masła.

Makaron granatowy z duszonym mięsem

Makaron w stylu granatowym z pewnością przyda się, gdy trzeba przygotować pożywny i smaczny obiad praktycznie z niczego. Prawdopodobnie będziesz miał puszkę gulaszu i paczkę makaronu.

Makaron granatowy z duszonym mięsem
Makaron granatowy z duszonym mięsem

przygotowanie 10 minut

gotowanie 25 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • makaron – 400 g
  • gulasz wołowy – 250 g
  • cebula – 1 szt.
  • koncentrat pomidorowy – 1 łyżka. l.
  • natka pietruszki – 2 gałązki
  • czosnek – 1 ząbek
  • słodka papryka – 1/2 łyżeczki.
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól

1. Zagotuj 2 litry wody, dodaj sól, dodaj makaron. Gotuj aż do al dente zgodnie z instrukcją na opakowaniu, około 6 do 8 minut. Nie wydłużaj czasu gotowania makaronu, aby nie stał się zbyt miękki.

2. Odcedź makaron na durszlaku, zachowaj 120 ml płynu: będzie on potrzebny do przygotowania sosu. Cebulę pokroić w małe kostki. Posiekaj czosnek.

3. Kawałki gulaszu rozgnieść widelcem lub rozdzielić na pojedyncze włókna. Tłuszcz przełożyć na głęboką patelnię.

4. Postaw patelnię na kuchence, ustaw ogień na średni i rozpuść tłuszcz wołowy. Jeśli to nie wystarczy, dodaj 1 łyżkę. l. olej roślinny.

5. Dodaj posiekaną cebulę i gotuj na wolnym ogniu, aż będzie przezroczysta, często mieszając szpatułką, 4 minuty. Dodaj czosnek, dodaj paprykę i kontynuuj smażenie przez kolejną 1 minutę.

6. Na patelnię dodać gulasz i koncentrat pomidorowy, wlać zarezerwowany płyn z gotowania makaronu. Dopraw świeżo zmielonym czarnym pieprzem i smaż na średnim ogniu przez 2-3 minuty.

7. Usuń łodygi i drobno posiekaj liście pietruszki. Ugotowany makaron przekładamy na patelnię, dodajemy połowę natki pietruszki i delikatnie mieszamy. Gotuj przez kolejne 1-2 minuty.

8. Ułóż makaron w marynacie na talerzach i posyp pozostałą natką pietruszki. Podawać.

PRZY OKAZJI

Makaron koniecznie ugotuj al dente – po połączeniu z sosem gulaszowym będzie on w pełni ugotowany na patelni. Razem z cebulą można podsmażyć drobno posiekaną marchewkę, pokrojone w kostkę pomidory lub grzyby, a także dodać mrożone warzywa: fasolę lub zielony groszek. I nie oszczędzaj na przyprawach – odpowiednia będzie wędzona papryka, biały lub różowy pieprz, suszony tymianek lub oregano.

UWAGA DO GOSPODARKI

Makaron można łączyć nie tylko z gulaszem wołowym, ale także z gulaszem wieprzowym, drobiowym czy króliczym. Przed użyciem należy sprawdzić datę ważności podaną na puszce.

Pierogi zapiekane z serem w piekarniku

Pierogi zapiekane z serem w piekarniku to danie, które można przygotować z bulionu lub z czegoś, co już trochę „smutno” zalega w lodówce. Jednocześnie okazuje się tak smaczny, że z pewnością powtórzysz te pierogi na bis.

Pierogi zapiekane z serem w piekarniku
Pierogi zapiekane z serem w piekarniku

50 minut

3 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • mrożone pierogi – 400 g
  • cebula – 250 g
  • śmietana 20% tłuszczu – 200 g
  • ser twardy – 120 g
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • czosnek – 1 ząbek
  • masło – 10 g
  • natka pietruszki – 1 gałązka
  • koperek – 1 gałązka
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz

1. Pokrój cebulę na półpierścienie. Rozgrzej olej roślinny na dużej patelni, dodaj cebulę i smaż, mieszając, na średnim ogniu, aż uzyska złoty kolor.

2. Zetrzyj ser na grubej tarce. W osobnym naczyniu umieść śmietanę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek.

3. Usuń szorstkie łodygi z pietruszki i koperku. Drobno posiekaj warzywa i dodaj do miski ze śmietaną. Dodać sól, pieprz i wymieszać.

4. Nasmaruj naczynie do pieczenia masłem. Rozgrzej piekarnik do 170°C. Zamrożone kluski ułożyć w jednej warstwie.

5. Na wierzchu rozłóż podsmażoną cebulę i nadzienie śmietanowe. Umieścić patelnię na środkowej półce nagrzanego piekarnika. Piec 25–30 minut, aż lekko się zarumieni.

6. Zdejmij patelnię, posyp serem i włóż z powrotem na środkową półkę piekarnika. Gotuj przez 10 minut.

7. Gdy ser się zarumieni, podziel naczynie na talerze i od razu podawaj. W razie potrzeby można posypać drobno posiekaną zieloną cebulą.

PRZY OKAZJI

Smak tego dania będzie w dużej mierze zależał od rodzaju i jakości pierogów. Staraj się więc kupować naprawdę dobre, zawierające dużo prawdziwego mięsa.

UWAGA DO GOSPODARKI

Sos do pierogów zapiekanych z serem w piekarniku można uzupełnić różnymi ziołami i przyprawami do smaku. Jeśli na przykład nie lubisz czosnku, po prostu go nie dodawaj.

Kapusta z kiełbaskami i pastą pomidorową

Kapusta z kiełbaskami i koncentratem pomidorowym – bardzo…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja