Przetwory pieprzowe na zimę, lecho i towarzystwo

Zimowe przetwory z pieprzu, lecho i towarzystwa

Zimowe przetwory z pieprzu, lecho i towarzystwa

Olga Siutkina 03 września 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Przetwory paprykowe na zimę obejmują wszelkiego rodzaju marynaty, sałatki i oczywiście ulubione przez wszystkich lecho. W Rosji lecho robi się zwykle ze słodkiej papryki, chociaż w Bułgarii podobne danie – lyutenica – przygotowuje się z zupełnie innej odmiany, nie tak grubościennej i mięsistej, ale z podłużnej, sezonowej. Węgrzy robią to samo przygotowując lecho. Ale Rosja ma swój własny sposób, a my podpowiemy Ci, jak przygotować się na zimę, która na pewno Ci się spodoba.

Przetwory pieprzowe na zimę, lecho i towarzystwo Zimowe przetwory z pieprzu, lecho i towarzystwa Przetwory pieprzowe na zimę, lecho i towarzystwo Zimowe przetwory z pieprzu, lecho i towarzystwa O czym porozmawiamy w artykule:Przygotowania na zimę z pieprzu. PrzepisyLecho z papryki Zimowy preparat z marynowanej ostrej papryki Marynowana papryka na zimę „dwa w jednym” Sałatka z papryki i warzyw „Donskoj” Preparat pieprzowy do przygotowania zup

Przetworów pieprzowych na zimę są setki. Przecież pieprz jest dobry sam w sobie i dobrze komponuje się z innymi warzywami. Pieprz jest na tyle samowystarczalny w smaku i aromacie, że praktycznie nie potrzebuje żadnych dodatkowych przypraw. Tylko trochę czosnku i letnich warzyw.

Na zimę polskie gospodynie przygotowują marynowaną paprykę nadziewaną kozim serem. Bułgarzy nazywają paprykę czuszkami, a jesienią zewsząd słychać zapach pieczonych czuszek. Pieką się na ulicy na gorących kawałkach żelaza lub w specjalnych piekarnikach elektrycznych, nazywają się czuszkopekami. Pieczoną paprykę oczyszcza się z przypalonej skórki i nasion oraz konserwuje octem, ziołami i czosnkiem.

Ostra papryka może być marynowana na zimę, fermentowana lub przerabiana na pikantną adjika lub harissę. I wystarczy zanurzyć kilka gorących strąków w oliwie z oliwek – ta oliwa świetnie nadaje się do pizzy.

Najszybszym sposobem przygotowania papryki na zimę jest gotowanie posiekanej papryki w gotowej marynacie. Można dodać także plasterki jabłka lub kawałki cukinii.

Przygotowania na zimę z pieprzu. Przepisy

Lecho z papryki

Tak, każda gospodyni domowa ma swój własny przepis na zrobienie lecho z papryki. I ja też to mam! Gotuję w ten sposób od kilkudziesięciu lat. Moje lecho różni się od zwykłego przepisu na lecho tym, że nie gotuję posiekanej papryki w sosie pomidorowym, ale najpierw ją smażę, a dopiero potem zalewam ugotowanym przecierem pomidorowym. Aromat pieprzu, sezonowych warzyw i młodego czosnku to zapachy lata. I to dla nich zwijam słoiki na zimę. Przygotowanie papryki stanowi samodzielną sałatkę, dodatek do kotleta, a po prostu podaje się ją z gotowanymi lub smażonymi ziemniakami lub makaronem. Cóż, co ja Ci mówię, sama wiesz, jak pyszne jest domowe lecho.

Lecho z papryki
Lecho z papryki

Do lecho z papryki potrzebujesz:

  • papryka (zielona, ​​​​podłużna, nie „tłusta”) – 1 kg
  • dojrzałe pomidory – 1,5 kg
  • czosnek – 5-6 ząbków
  • kolendra – 1 pęczek
  • olej roślinny
  • sól, pieprz, cukier do smaku
  1. Przygotuj wysterylizowane słoiki.
  2. Umyj pomidory, usuń łodygę i działki. Pokrój na kawałki i zmiksuj blenderem lub zmiel przez maszynkę do mięsa.
  3. Przecier pomidorowy przełożyć do rondelka i postawić na ogniu, aby odparował. Sos powinien stać się gęsty.
  4. Paprykę myjemy, usuwamy łodygę i nasiona, kroimy w plasterki.
  5. Smażyć paprykę porcjami na rozgrzanym oleju roślinnym. Na patelnię od razu układamy dokładnie tyle, ile zmieści się w jednej warstwie. Z każdej strony przez 2-3 minuty na średnim ogniu. Na koniec dodaj sól.
  6. Czosnek przeciśnij przez praskę, a kolendrę posiekaj.
  7. Do zagęszczonego przecieru pomidorowego dodać czosnek i kolendrę. Sól, pieprz, dodaj szczyptę cukru – wszystko do smaku. Wymieszaj i smaż wszystko razem przez 2-3 minuty. Dla pikanterii można dodać czerwoną ostrą paprykę.
  8. Gotowe papryczki do lecho włóż do przecieru pomidorowego, wszystko zagotuj i od razu gorące przełóż do sterylnych słoików. Rada. Paprykę kroimy w dość duże plasterki. Dlatego, aby zapobiec tworzeniu się pustych przestrzeni podczas rozkładania, należy delikatnie uderzyć dnem słoiczka o stół (położyć ręcznik). Spowoduje to zagęszczenie papryki i usunięcie wszelkich pęcherzyków powietrza. Lub przeciągnij ostrzem czystego noża wzdłuż wnętrza słoika.
  9. Natychmiast zamknij słoiki pokrywkami. Przechowuj paprykę w chłodnym miejscu.

Przygotowanie marynowanej ostrej papryki na zimę

Strąk marynowanej ostrej papryki na przekąskę lub marynowany krążek na kanapkę – wielu lubi takie „ostre” jedzenie. Jeśli zapytacie mnie, jaką ostrą paprykę lubię najbardziej, odpowiem – w strąkach, marynowana (taką najczęściej sprzedaje się na targowiskach). Czy kupić gotowy czy zrobić to sam? Oczywiście lepiej zrobić to sam i nie ma specjalnych problemów. Wystarczy chwilę poczekać, aż zakończy się naturalny proces fermentacji. Konserwowanie poprzez fermentację łagodzi ciepło papryki, a niewielka ilość czosnku dodaje smaku. Możesz także zmiażdżyć ząbki czosnku, gdy papryka będzie gotowa. Paprykę podaje się jako osobną przystawkę lub jako część asortymentu marynowanych i marynowanych warzyw.

Przygotowanie marynowanej ostrej papryki na zimę
Przygotowanie marynowanej ostrej papryki na zimę

Do marynowanej ostrej papryki potrzebujesz:

  • ostra papryka – 600 g
  • woda – 1 l
  • sól – 60 g
  • koperek – 1 pęczek
  • czosnek – 5-6 ząbków
  1. Strąki ostrej papryki umyj, strząśnij z wody i nakłuj widelcem w kilku miejscach.
  2. Obierz czosnek, umyj koperek.
  3. Przygotuj solankę. Rozpuść sól w zimnej wodzie.
  4. Do pojemnika fermentacyjnego włóż pieprz, czosnek i koper.
  5. Przygotowaną paprykę zalać osoloną wodą.
  6. Na wierzch połóż talerz i dociśnij ciężarkiem.
  7. Pozostaw pojemnik z papryką w temperaturze pokojowej. Proces fermentacji potrwa od 5 do 8 dni – w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Papryka zmieni kolor i stanie się miękka. Po zakończeniu procesu fermentacji papryka jest gotowa do przechowywania na zimę.
  8. Kolejnym krokiem jest włożenie papryki do słoików, które należy najpierw wysterylizować. Paprykę i czosnek wyjmij z zalewy, opłucz i przełóż do czystych słoików.
  9. Przygotować nową zalewę (w ilości z przepisu lub w przeliczeniu na 50 g soli na 1 litr wody) i wsypać pieprz i czosnek.
  10. Przykryj słoiki pokrywkami i przechowuj w chłodnym miejscu.

Rada. W przypadku tej metody przygotowania ostrej papryki lepiej jest, aby papryka stała się bardziej miękka i zwiędła. Dlatego należy je po zakupie przechowywać przez 2-3 dni w temperaturze pokojowej.

Ten preparat pieprzowy na zimę jest dobrze przechowywany w chłodnym miejscu, bez dodawania octu i obróbki cieplnej. Słoiki z papryką przechowywane w temperaturze pokojowej należy pasteryzować – 0,5 litra przez 7 minut, 1 litr przez 10 minut.

Papryka marynowana na zimę „dwa w jednym”

Marynować można dowolną paprykę – słodką paprykę lub inną odmianę, dowolną ostrą – jalapeno, habanero, serrano. Dobrze jest używać papryki o różnych kolorach, kształtach i stopniu dojrzałości. Z każdego rodzaju papryki przygotuj kilka pojedynczych przetworów lub wymieszaj paprykę w jednym przepisie. Jak na przykład w tym.

Ostrość można regulować ilością ostrej papryki, a różne kolory papryki stworzą atrakcyjną kolorystykę. Ten preparat z papryki jest pyszny i piękny, można go podawać zimą na każdą okazję. Goście będą szczęśliwi, jeśli przyniesiesz taki preparat pieprzowy, starannie wykonany własnoręcznie, jako prezent na przyjacielską biesiadę.

Papryka marynowana „dwa w jednym”
Papryka marynowana „dwa w jednym”

Do marynowanej papryki dwa w jednym potrzebujesz:

  • papryka zielona – 6 szt.
  • słodka papryka – 6 szt.
  • cebula – 3 szt.
  • ostra papryka – 2–4 szt.
  • ocet jabłkowy – 350 ml
  • cukier – 300 g
  • sól – 1 łyżka.
  • nasiona gorczycy – 1 łyżka.
  • nasiona selera – 1 łyżka.
  • czosnek – 2 ząbki
  1. Przygotuj wysterylizowane słoiki.
  2. Paprykę myjemy, usuwamy łodygę i nasiona. Pokroić w paski.
  3. Cebulę pokroić w piórka, czosnek posiekać.
  4. W dużym naczyniu (miska, rondelek, rondelek) wymieszaj pieprz, wszystkie przyprawy i przyprawy: ocet jabłkowy, cukier, sól, nasiona gorczycy i selera, czosnek.
  5. Na średnim ogniu doprowadzić mieszaninę pieprzu do wrzenia, od czasu do czasu mieszając, uważając, aby się nie przypalić. Gotuj przez 25–30 minut.
  6. Przygotowane papryki przełóż do sterylnych słoików, zamknij pokrywki i odstaw w chłodne miejsce.

Rada. Jeśli planujesz przechowywać go przez dłuższy czas w temperaturze pokojowej, pasteryzuj przetwory z marynowanej papryki.

Sałatka paprykowo-warzywna „Donskoj”

Regiony południowe są faworytami pod względem liczby różnorodnych przygotowań do zimy. Jest to zrozumiałe – bogate zbiory, które wyrosły latem, należy zachować do wykorzystania w przyszłości. Marynaty, pikle w najbardziej pomysłowych wersjach. I wszystko jest bardzo smaczne!

Jednym z takich przetworów jest sałatka „Donskoj” z papryki i świeżych warzyw. Wszystkie warzywa umieszczane są świeże w słoikach i pasteryzowane. Jednorazowa obróbka cieplna pozwala zachować naturalny smak, aromat i chrupiącą konsystencję warzyw.

Do tej sałatki używa się pomidorów niedojrzałych – zielonych lub brązowych.

Sałatka paprykowo-warzywna „Donskoj”
Sałatka paprykowo-warzywna „Donskoj”

Aby przygotować sałatkę Donskoy, potrzebujesz:

  • papryka o dowolnej dojrzałości i kolorze – 300 g
  • cebula – 200 g
  • pomidory – 700 g
  • rafinowany olej słonecznikowy – 60 ml
  • sól – 20 g
  • cukier – 20 g
  • pieprz czarny – 4 ziarna
  • ocet 5% (jabłkowy lub wino) – 4 łyżki. l.
  1. Przygotuj wysterylizowane słoiki.
  2. Pomidory posortuj, umyj i poczekaj, aż woda odcieknie. Usuń łodygę i pokrój w koła i plastry o grubości 3–4 mm.
  3. Paprykę myjemy, usuwamy łodygę wraz z nasionami. Pokrój na małe kawałki.
  4. Cebulę obierz i pokrój w piórka.
  5. Podgrzej olej słonecznikowy – podgrzej do wrzenia i ostudź w temperaturze pokojowej.
  6. Pokrojone warzywa włóż do pojemnika, dodaj sól i cukier. Mieszaj przez 15 minut, aż cukier i sól całkowicie się rozpuszczą, a warzywa puszczą dużo soku.
  7. Umieść warzywa na durszlaku i poczekaj, aż płyn spuści.
  8. Wlać 2 łyżki do przygotowanych słoików (po 0,5 l każdy). łyżki prażonego i ostudzonego oleju, do każdego słoika dodać po 2 ziarna czarnego pieprzu, ułożyć przygotowane warzywa i zalać 2 łyżkami. łyżki octu. Rada. Słoiki należy napełniać warzywami 2 cm poniżej szyjki słoika.
  9. Słoiki zamykamy pokrywkami i pasteryzujemy przez 35 minut. Rada. Podczas pasteryzacji warzywa mogą urosnąć, a olej może się wylać. Aby uniknąć utraty oleju, zaleca się rozgniatać warzywa czystą łyżką co 10-15 minut.
  10. Po pasteryzacji szczelnie zamykamy słoiki i przechowujemy w lodówce.

Preparat paprykowy do sporządzania zup

Papryka jest doskonałym dodatkiem do zup, barszczu oraz sosów do mięs i ryb. Każde z tych dań od razu nabiera innego smaku i charakteru, jeśli jest w nim papryka. Lepiej wybierać papryki o jednolitym kolorze i gęstym miąższu. Sposób gotowania jest dość prosty, a przygotowując kilka słoików tej papryki na zimę, znacznie urozmaicisz swoje zimowe menu.

Preparat paprykowy do sporządzania zup
Preparat paprykowy do sporządzania zup

Aby przygotować preparat paprykowy do zupy, potrzebujesz:

  • papryka – 1 kg
  • sól – 18–20 g na 1-litrowy słoik
  • ocet 5% – 3 łyżki. l. na 1 litrowy słoik
  1. Przygotuj wysterylizowane słoiki.
  2. Paprykę myjemy, usuwamy łodygę i nasiona.
  3. Paprykę pokroić w plasterki.
  4. Paprykę zblanszuj – włóż do durszlaka i zalej wrzącą wodą na 2-3 minuty. Blanszowanie to krótkotrwała obróbka produktów przy użyciu wrzącej wody lub pary. Tak przetworzona papryka dłużej zachowa swój kolor, aromat, składniki odżywcze i witaminy.
  5. Paprykę ułożyć w wyparzonych słoikach, posypać solą i zalać octem.
  6. Słoiki zamykamy pokrywkami i pasteryzujemy. Puszki 0,5 l – 50–55 minut, puszki 1 l – 55–60 minut.
  7. Słoiki zamykamy hermetycznie i…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja