Przepis na domową kapustę kiszoną
Olga Siutkina 10 listopada 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział
Kiszona kapusta to moja największa miłość wśród domowych przetworów. Z niecierpliwością czekam na zaopatrzenie się w białe i chrupiące główki.
I będę siekać, pocierać i miażdżyć soczyste słomki, aż mi palce staną się stwardniałe. Ale pozostało niewiele do tego ważnego i najbardziej właściwego dnia marynowania kapusty – 8 października, dnia Siergieja z Radoneża. Nawiasem mówiąc, wszystko w tym dniu zbiega się: zarówno piąty dzień kalendarza księżycowego, jak i wtorek – dzień mężczyzn.
Nie wiem, na ile te wszystkie znaki są prawdziwe, ale kapustaprzygotowane obecnie zawsze kończy się sukcesem. A mróz pewnie Cię trochę dotknie. Zatem do dzieła, do kapusty! Zgadza się-”kapusta„- tak nazywały się wieczory, kiedy sąsiedzi zbierali się, aby wspólnie kroić i przygotowywać kapustę. To było wspólne święto – z gratulacjami i piosenkami. Czy nie stąd wzięły się skecze teatralne? Zacznijmy od tego, że trzeba kupić odpowiednią kapustę. To dość trudne, odmiany kapusty ”Chwała„Praktycznie przestaliśmy go uprawiać w Rosji – jest źle przechowywany w zimie. I nawet jeśli zapewnią Cię, że sprzedają tę konkretną odmianę kapusty, nie ufaj temu. Najprawdopodobniej jest to inna odmiana, która jest bardziej odporna na długotrwałe przechowywanie. Trzeba jednak przyznać, że nie jest z nim aż tak źle. Najważniejsze, że główka kapusty jest duża, biała, liście cienkie i soczyste. Nie bój się popękanych główek kapusty – to wyraźny znak dojrzałości. Dojrzałe odmiany kapusty zimowej są słodkie i bardziej nadają się do fermentacji.
Czego potrzebujesz:
- 1 duża główka kapusty
- 3 marchewki
- 2 łyżki l. mąka żytnia
- sól, cukier
Co zrobić:
W naszych warunkach miejskich lepiej jest solić kapustę w trzylitrowych słoikach – ułatwi to przechowywanie w lodówce. W sezonie zimowym można go posiekać 2-3 razy, aż do samego końca lutego. Do tego czasu ilość cukru w warzywach zauważalnie spadnie, co wpłynie na jakość. kiszona kapusta.
Tak więc do słoika zmieści się jedna duża posiekana główka kapusty, a jeśli masz średnią, będziesz musiał odciąć drugą. Natychmiast zetrzyj marchewki na grubej tarce. Przelać do misek, a obok nich położyć sól, cukier i mąkę żytnią. Posiekaj kapustę do największej miski. Gdy miska będzie pełna, posyp ją solą. Ilość soli jest kwestią gustu. Wystarczą hojne dwie szczypty. Sól nie tylko dodaje smaku, ale wzmacnia działanie kwasu mlekowego, który jest środkiem konserwującym. Posyp odrobiną cukru – przyspieszy to fermentację i poprawi smak, pocieraj rękami, aż puści sok. Dodać marchewkę i wymieszać bez przesady. Nadchodzi moment włożenia kapusty do słoika. Teraz potrzebujemy mąki – posyp trochę dno słoika i zaciśnij kapustę tak mocno, jak to możliwe. Następnie pokrój kolejną porcję kapusta i umieść go równie mocno w słoiku. Gdy słoik będzie zapełniony do połowy, dosyp jeszcze trochę mąki. Gdy kapusta będzie już całkowicie zapakowana, słoik ustawiamy w misce – w trakcie fermentacji wypłynie sok. Przykryj czystą gazą i zostaw na stole. Pod koniec pierwszego dnia, jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło, rozpocznie się aktywna fermentacja. W następnym czasie będziesz musiał przekłuć kapustę 5-6 razy w kilku miejscach drewnianym patyczkiem – należy to zrobić koniecznie, w przeciwnym razie kapusta stanie się gorzka. Sok z kapusty wydziela się w tym czasie bardzo aktywnie; pod żadnym pozorem nie należy go wylewać – pod koniec fermentacji należy go z powrotem wlać do słoika, w przeciwnym razie kapusta będzie sucha. Pod koniec trzeciego dnia fermentacja stanie się mniej aktywna, a wkrótce całkowicie ustanie. Nakłuj kapustę ostatni raz, wlej sok, zamknij pokrywkę i włóż do lodówki. Kapustę należy przechowywać w lodówce aż do pełnej dojrzałości przez kolejne dwa dni i dopiero wtedy można spróbować kiszonej kapusty.
Notatka:
- Kieliszek wódki doda chrupkości i cierpkości, jeśli zalejemy nią gotową kapustę.
- Podawać na stół kapustę kiszoną, posypaną szczyptą granulowanego cukru, doprawioną odrobiną drobno posiekanej cebuli i polaną nierafinowanym pachnącym olejem słonecznikowym. Z gotowanymi ziemniakami – to nasz sposób, rosyjski sposób.
- Na Boże Narodzenie można ugotować gęś faszerowaną duszoną kapustą i suszonymi śliwkami.
Olga Siutkina:
„Kuchnia mojej miłości” to tytuł mojej pierwszej książki. Od tego czasu oprócz tradycyjnej gastronomii zajęliśmy się z mężem historią kuchni rosyjskiej i napisaliśmy nową książkę „Niewynaleziona historia kuchni rosyjskiej”. Dotyczy przeszłości naszej gastronomii, jej powstania i rozwoju. O ludziach, którzy go stworzyli. Obecnie ukazuje się kontynuacja tego dzieła – tym razem o okresie sowieckim. Wspólnie z naszymi czytelnikami próbujemy dociec, czy kuchnia radziecka była logicznym etapem rozwoju wielkiej kuchni rosyjskiej, czy też stała się przypadkowym zygzakiem historii. Tutaj postaram się opowiedzieć o tym, jak czasami w zaskakujący sposób historia wkracza do naszego dzisiejszego świata, na nasze kuchnie i stoły.
Przepisy Olgi Syutkiny:
Rosół mięsny
Rosół to francuskie słowo. Ale jak na ironię lub semantycznie, nawet w języku rosyjskim zwięźle odzwierciedla to proces: od razu wyobrażam sobie bulgoczący, aromatyczny napar… Zobacz więcej…
Domowa musztarda
Olga Syutkina opowiada o musztardzie, która zapiera dech w piersiach i wyciska łzy z oczu. Czy podoba Ci się ten? Zatem ten artykuł jest dla Ciebie! Jak rozumiesz, w tym celu… Zobacz więcej…
Pierogi Z Wiśniami
Choć „Wieczory na farmie pod Dikanką” Gogola nawiązują do ukraińskiego pochodzenia pierogów, na Rusi przyrządzano je wszędzie. Zobacz więcej…
Botwina
Przygotowuje się go z liści młodych buraków, szpinaku, szczawiu, ogórków i ziół, a dla uczucia sytości dodaje się do niego szlachetną białą rybę. Zobacz więcej…
Ciasto Figowe
Olga Syutkina przypomina, że figi, choć wydają się egzotycznymi owocami, w rzeczywistości są starym rosyjskim przysmakiem i proponuje zrobić ciasto z figami. Zobacz więcej…
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kapusta #kapusta kiszona #Olga SyutkinaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
4 października 2013 r
Tak, oczywiście, że możesz)
00Odpowiedź
4 października 2013 r
Dziękuję za smakowity opis. Czy można zastąpić mąkę żytnią kawałkiem chleba żytniego?
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych