Przepis na ciasto wielkanocne od Olgi Syutkiny

Przepis na ciasto wielkanocne od Olgi Syutkiny

Przepis na ciasto wielkanocne od Olgi Syutkiny

Olga Siutkina 1 kwietnia 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Nie mogę powiedzieć, że moja babcia była osobą mocno religijną, ale co roku piekła ciasta wielkanocne. Wszystko było wtedy cudowne. W dobie rozkwitu ateizmu niemal każda rodzina piekła ciasta wielkanocne i miasteczka piekarnicze Wielkanoc do sprzedaży trafiły wypieki o nazwie „Majowa Babeczka”. Pamiętasz ten?

Intryga wokół pojawienia się „Majskiego” była prosta. Pieczeli go tylko na wiosnę, a kształtem przypominał prawdziwe ciasto wielkanocne. Ale radzieckie ciasto wielkanocne, „nasz tort wielkanocny”. W istocie była to taka prosta odpowiedź władz na tradycję wielkanocną. Wielu nawet wtedy uważało to za pozbawione smaku. Ale tak naprawdę wszystko zależało od rąk cukiernika i oczywiście od uczciwości – pieczenie uwielbia masło, jajka, cukier, mleko, aby wszystko było wysokiej jakości i bez oszczędzania. Przepisów na ciasta wielkanocne jest mnóstwo. Jestem pewien, że wniesiesz coś ze swojego doświadczenia do mojego przepisu. Ale staraj się zachować najważniejsze – stan umysłu, gdy pojawia się nadmiar radości i miłości. Dlatego od razu ostrzegam: nie da się tego zrobić szybko, jakoś trzeba nasycić się procesem, oczekiwaniem na cud. A wtedy wszystko się ułoży.

Wszystkie produkty przygotujemy z wyprzedzeniem. Mleko, masło, jajka muszą być świeże. Szczególna uwaga na drożdże – spójrz na datę ważności, lub lepiej użyj już przetestowanych. A wszystkie produkty muszą mieć temperaturę pokojową! Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, a mąkę – też nie od razu ze sklepu, poczekaj, aż się ogrzeje.

4-5 średnich ciast wielkanocnych

Czego potrzebujesz:

  • 1,5-2 kg mąki
  • 0,5 l mleka
  • 500 g masła
  • 9 jajek, w tym 4 białka do posmarowania
  • 2,5 szklanki cukru, z czego 0,5 szklanki do posypania
  • 3 opakowania drożdży suchych (po 11 g każde)
  • Sól, na czubku łyżeczki
  • wanilia i inne aromaty spożywcze
  • rodzynki, ilość według uznania
  • trochę oleju roślinnego

Sposób wykonania: W dużej misce wymieszaj 500 g mąki z drożdżami. Przygotuj jajka – do jednego pojemnika włóż 5 jaj i 4 żółtka, do drugiego 4 białka. Jajka i żółtka ubić mikserem, a białka pozostawić w misce – będą potrzebne do posmarowania glazury. Do rondla wlać 1/2 szklanki mleka, dodać miękkie masło i doprowadzić do wrzenia. Wlać resztę mleka. Będzie to po prostu odpowiednia temperatura. Dodać cukier (2 szklanki) i sól, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Dodać roztrzepane jajka, wanilię. Można dodać także inne przyprawy – kardamon, gałkę muszkatołową, skórkę z cytryny, szafran. Powstałą mieszaninę wlać do miski z mąką i dokładnie wymieszać – konsystencja będzie przypominać płynną śmietanę. To jest ciasto, które powinno rosnąć od 40 minut do 1 godziny.

Ale teraz przychodzi moment, w którym tylko intuicja podpowie Ci, ile mąki należy dodać do ciasta. Dodawaj porcjami mąkę, wyrabiaj najpierw łyżką, a potem rękami. Ciasto nie powinno być bardzo gęste, ale też nie płynne. Trudno jest podać dokładną ilość mąki, ponieważ jej wilgotność jest różna, ale ja zużywam prawie 2 kg, lub trochę mniej. Musisz ugniatać bardzo długo – 20-30 minut. Główną zasadą przygotowania ciasta drożdżowego jest długie ugniatanie. Produkt z niego okaże się przestronny, piękny i nie zestarzeje się przez długi czas. Ciasto odstawić w ciepłe miejsce i odstawić 2 razy do wyrośnięcia (po godzinie zagnieść). Następnie dodać rodzynki, ponownie wymieszać i odstawić do wyrośnięcia po raz 3. W międzyczasie przygotuj foremki – powinny być ciepłe. Nasmaruj olejem roślinnym i połóż na dnie wycięty okrąg z papieru do pieczenia. Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę, lekko zagniatamy i przekładamy do foremek tak, aby zajmowało 1/3 objętości.

Sekret jest jeden: aby ciasta równomiernie wyrosły i nie opadły podczas wyrastania i pieczenia, należy wbić w środek ciasta długą drzazgę.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Pozwól ciastkom wyrosnąć, aż podwoją swoją objętość. Małe ciasta będą piec 30-35 minut, duże – 45-50 minut. Gotowość sprawdzić drewnianym patyczkiem: jeśli patyczek wyjdzie suchy, ciasto jest gotowe.

Gdy ciasta są w piekarniku, ubijamy białka z cukrem na sztywną pianę. Gdy będą gotowe, wyjmij ciasta z piekarnika. Najpierw zostaw je w formie na 10 minut, a dopiero potem wyjmij na ręczniku. Prawie wystudzone ciasta posmaruj polewą, w przeciwnym razie wyschnie, zamieni się w twardą skórkę i odpadnie. Dekoracja – według Twojego gustu!

Olga Syutkina: „Kuchnia mojej miłości” to tytuł mojej pierwszej książki. Od tego czasu oprócz tradycyjnej gastronomii zajęliśmy się z mężem historią kuchni rosyjskiej i napisaliśmy nową książkę „Niewynaleziona historia kuchni rosyjskiej”. Dotyczy przeszłości naszej gastronomii, jej powstania i rozwoju. O ludziach, którzy go stworzyli. Obecnie ukazuje się kontynuacja tego dzieła – tym razem o okresie sowieckim. Wspólnie z naszymi czytelnikami próbujemy dociec, czy kuchnia radziecka była logicznym etapem rozwoju wielkiej kuchni rosyjskiej, czy też stała się przypadkowym zygzakiem historii. Tutaj postaram się opowiedzieć o tym, jak czasami w zaskakujący sposób historia wkracza do naszego dzisiejszego świata, na nasze kuchnie i stoły.

Przepisy Olgi Syutkiny:

Sałatka szpinakowa z pieczarkami Olga Syutkina proponuje przygotować sałatkę z pieczarkami według starego rosyjskiego przepisu. I nie ma tu żadnej sprzeczności… Zobacz dalej…

Piernikowe naleśniki Powiedzmy od razu: prawdziwe rosyjskie naleśniki robiono z mąki gryczanej i nazywano je czerwonymi. Nabiał wypiekano z mąki pszennej w mleku z dodatkiem jaj. Zobacz więcej…

Świąteczne menu: bułki rybne Myślisz, że dzień rybny to sowiecki wynalazek? Zupełnie nie. Ryby można jeść tylko przez dwa dni w okresie Wielkiego Postu – w Zwiastowanie i Niedzielę Palmową… Zobacz więcej…

Marchew Marchew to stały towarzysz wiosennej diety. Na przykład zupa Cressy. Choć ma to związek z wydarzeniem historycznym – bitwą z 1346 roku, kiedy Francuzi… Zobacz więcej…

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Wielkanoc #TortyWielkanocne #PrzepisyWielkanocne #Olga Syutkina #Wielkanocne pieczeniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja