Przekąski na biały posiłek: 13 przepisów, w których wygrywają obie strony
Roman Ryżow 21 lutego 2024 r
Czym byłyby rosyjskie wakacje bez kieliszka zimnego białego wina! W przeciwieństwie do innych mocnych napojów alkoholowych, na przykład koniaku czy ginu, wódkę zdecydowanie należy pić z przekąską. Nie pij wody ani soku, raczej zjedz przekąskę i to dość obficie. Niezbędny jest tu plasterek cytryny i plasterek sera. Odpowiednio dobrana przekąska zapobiegnie szybkiemu upiciu się, pomoże zneutralizować posmak alkoholu, a także złagodzi poranny kac. Co najlepiej gotować i podawać z „białym”? Rozwiążmy to.
Treść artykułu:
- Przystawka z wątroby dorsza z marynowaną czerwoną cebulą
- Marynowana ryba z chrzanem i burakami – mini kanapki
- Jajka faszerowane kawiorem i szprotkami
- Tartaletki ziemniaczane ze śledziem
- Galaretki z mięsa drobiowego i wieprzowego
- Przystawka z pieczonych ziemniaków z kiełbasą i kapustą kiszoną
- Świąteczne bułeczki z chrzanem i ogórkiem
- Polędwica wołowa pieczona na zimno
- Przekąska czarnego chleba z ogórkami
- Marynowane pieczarki
- Różne kimchi
- Przekąska Oliwna Z Pieczonymi Warzywami
- Rolada z kurczaka z grzybami
Najbardziej tradycyjnymi przekąskami do wódki są ogórki kiszone, grzyby marynowane, peklowana wołowina i kapusta kiszona. To właśnie z piklami na Rusi zwyczajowo zjadano pierwszy stos. Do wódki podawano także naleśniki, gorący kapuśniak i gotowane ziemniaki.
Obecnie istnieje znacznie więcej opcji przekąsek z wódką – na każdy gust i budżet. Jednymi z najbardziej udanych są ryby, na przykład śledź, łosoś, szczupak. Kawałki polej sokiem z cytryny, posyp ziołami lub cebulą i podawaj jako samodzielną przekąskę. Przygotuj kanapki na chlebie żytnim z masłem śledziowym, świeżym ogórkiem i koperkiem. Lub zrób mini bułeczki z rybą i pieczonymi warzywami. Jeśli chcesz, udekoruj przystawki czerwonym lub czarnym kawiorem – dzięki temu Twoja porcja będzie prawdziwie restauracyjna.
Solone i marynowane warzywa są nadal aktualne, a aby przystawka wyglądała bardziej apetycznie, dodaj inne smaki – pikantny, gorzki, a nawet słodki. Na przykład pikle dobrze komponują się z czerwoną papryką i miodem, a kiszona kapusta dobrze komponuje się ze smażoną wędzoną kiełbasą i karmelizowaną cebulą. Podawaj tę przystawkę w tartaletkach warzywnych lub na małych tostach z chleba żytniego.
Inną korzystną dla obu stron opcją dla „białego” jest mięso w galarecie, galaretka, rostbef na zimno lub klops. Co więcej, nie trzeba dużo gotować – mięsne przysmaki podawaj z gotowanymi lub pieczonymi warzywami, tradycyjną musztardą, chrzanem i octem. Ten asortyment zawsze trafia w dziesiątkę.
Skorzystaj z 13 ciekawych, nowych przepisów.
Przystawka z wątroby dorsza z marynowaną czerwoną cebulą
Najważniejsze w tej przystawce jest znalezienie dobrej konserwy, ponieważ to wątroba dorsza nadaje ton daniu. Idealną opcją jest zabranie wątroby w przezroczysty słoik. Wady są wyraźnie widoczne przez szkło, dlatego producenci starają się zachować dobrą jakość.
Przystawka z wątroby dorsza z marynowaną czerwoną cebulą
Aby przygotować przekąskę na 4 porcje potrzebujesz:
- kawałki wątroby dorsza – 1 słoik (350 g)
- jajko C0 – 3 szt.
- cebula czerwona słodka (mała) – 2 szt. (200g)
- pietruszka – 3 gałęzie
- majonez – 1 łyżka. l.
- świeżo zmielony czarny pieprz
- tosty do podania
Na marynatę:
- małe czerwone jabłko – 1 szt.
- ocet winny czerwony – 40 ml
- cukier – 1 łyżka. l.
- sól – 1 łyżka. l.
- groszek ziele angielskie – 1 łyżka. l.
1. Na marynatę pokrój jabłko w drobną kostkę, usuwając rdzeń. Wszystkie składniki marynaty wymieszać ze 150 ml wody, doprowadzić do wrzenia, gotować przez minutę, zdjąć z ognia i ostudzić.
2. Cebulę pokroić w średnie piórka, zalać marynatą i pozostawić na 15–20 minut. Jajka ugotować na twardo, ostudzić w zimnej wodzie i drobno posiekać. Wątrobę osusz z oleju, pokrój w drobną kostkę. Wymieszaj wątrobę, jajka i majonez.
3. Umieść cebulę na durszlaku i usuń ziele angielskie. Drobno posiekaj natkę pietruszki, posyp ją marynowaną cebulą i dopraw pieprzem do smaku.
4. Podsmaż tost, połóż na nim wątróbkę, na wierzchu ułóż cebulę i jabłka. Podawaj natychmiast.
Uwaga dla gospodyni
Najlepsza żywność konserwowa produkowana jest w fabrykach w miastach portowych, gdzie surowiec zbierany jest bezpośrednio po złowieniu.
Przy okazji
Majonez w dressingu można zastąpić kwaśną śmietaną lub jogurtem wymieszanym z niewielką ilością ostrej musztardy.
Marynowana ryba z chrzanem i burakami – mini kanapki
Przygotuj łososia lub różowego łososia według naszego przepisu i podawaj z naleśnikami, tostami, gotowanymi ziemniakami lub po prostu na liściach sałaty z cytryną i kaparami. Idealna przekąska, czy to do napoju owocowego, czy białego.
Marynowana ryba z chrzanem i burakami – mini kanapki
Aby przygotować przekąski na 10–Potrzebne 12 porcji:
- filet z łososia lub dowolna czerwona ryba ze skórą – 1,5 kg
- koperek – 150 gr
- gruba sól morska – 150 gr
- małe buraki – 1 sztuka
- cukier – 60 g
- chrzan – 50 g
- wódka – 40–50 ml
Aby przesłać:
- chleb żytni
- świeże ogórki
- rzodkiewka
- mikrogreeny
1. Przygotuj marynatę. Drobno posiekaj koperek, wymieszaj z solą i cukrem. Zetrzyj buraki na drobnej tarce.
2. Ułóż filet z łososia na emaliowanej tacy, skórą do dołu. Posyp obficie mieszanką cukru i soli oraz posiekanym koperkiem. Rozłóż równomiernie chrzan i starte buraki na filetach. Wlej na to wódkę.
3. Przykryj tacę folią spożywczą i włóż do lodówki na jeden dzień. Przed podaniem rybę usuń marynatę, osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w cienkie plasterki.
4. Chleb żytni pokroić na małe kwadraty na dwa kęsy. Ogórki i rzodkiewki pokroić w cienkie plasterki.
5. Spakuj przekąskę. Na chlebie ułóż plasterek rzodkiewki i ogórka, a na wierzchu symbolicznie złożony plaster ryby. Udekoruj mikrogreenami i podawaj.
Uwaga dla gospodyni
Aby ta przekąska wyglądała harmonijnie na świątecznym stole i była wygodna do jedzenia, pamiętaj o odcięciu skórki chleba ze wszystkich stron.
Przy okazji
Do tej przekąski idealnie nadają się mikrogreeny: groszek, rukola, rzodkiewka itp.
Jajka faszerowane kawiorem i szprotkami
Ta przekąska dobrze prezentuje się na świątecznym stole. W tym przypadku będziesz potrzebować najtańszych składników – jajek na twardo, szprotów i dosłownie kilku łyżek czerwonego kawioru do dekoracji.
Jajka faszerowane kawiorem i szprotkami
Aby przygotować przekąskę na 8 porcji potrzebujesz:
- jajo kurze – 4 szt.
- szproty – 8 szt.
- majonez lub śmietana – 3 łyżki l.
- czerwony kawior – 4 łyżeczki
- Musztarda francuska – 1 łyżeczka
- papryka mielona – 1/4 łyżeczki.
- sól morska
- świeżo zmielony biały pieprz
- zieleń do dekoracji
1. Jajka ugotuj na twardo, ostudź, przekrój każde na pół. Odłóż białka na bok. Żółtka rozgnieć widelcem, dodając musztardę, majonez, sól, pieprz i paprykę. W razie potrzeby użyj blendera.
2. Masę jajeczną włóż do rękawa cukierniczego i napełnij każdą „łódeczkę” z białek powstałym kremem. Możesz to po prostu wyrzucić łyżką.
3. Na wierzchu ułóż szproty. Staraj się wybierać małe i gęste ryby – w ten sposób przekąska będzie wyglądać bardziej estetycznie. Ułóż czerwony kawior, udekoruj ziołami, ustaw na 15–Przechowywać w lodówce przez 20 minut, następnie podawać.
Uwaga dla gospodyni
W razie potrzeby możesz użyć szczupaka lub imitacji kawioru, który również okaże się pyszny.
Przy okazji
Przed dodaniem szprotów do przystawki lepiej odsączyć nadmiar oleju papierowym ręcznikiem.
Tartaletki ziemniaczane ze śledziem
Tartaletki ziemniaczane ze śledziem to przystawka, którą może zrobić każdy kucharz. Najważniejsze jest, aby wybrać najświeższy i najbardziej aromatyczny śledź beczkowy.
Tartaletki ziemniaczane ze śledziem
Aby przygotować przekąskę na 16 porcji potrzebujesz:
- ziemniaki (duże) – 4 szt.
- solony filet śledziowy – 4 szt.
- buraki (średnie) – 1 szt.
- cebula (duża) – 1 szt.
- śmietanka 35% tłuszczu – 1 łyżka. l.
- ocet stołowy – 1 łyżka. l.
- cukier – 1 łyżka. l.
- sól
1. Pokrój cebulę w cienkie półpierścienie. Do octu dodać cukier i sól, dokładnie wymieszać. Powstałą marynatą zalać cebulę i pozostawić w temperaturze pokojowej na co najmniej 30 minut.
2. Ziemniaki i buraki ugotować oddzielnie w skórkach. Fajny. Buraki obrać i zmiksować na puree, dodać śmietanę, sól i wymieszać.
3. Ziemniaki obrać i pokroić w koła o grubości około 1 cm. Filet śledziowy pokroić na kawałki o szerokości 1,5 cm.
4. Połóż 1 łyżeczkę na każdym krążku ziemniaka. puree z buraków. Na wierzchu ułóż kawałki śledzia i udekoruj marynowaną cebulą. Podawać.
Uwaga dla gospodyni
W przypadku tej przystawki buraki i ziemniaki można upiec w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, a nie gotować.
Przy okazji
Do marynowania cebuli idealny jest także ocet naturalny: ocet jabłkowy, ocet winny z białego wina itp.
Galaretki z mięsa drobiowego i wieprzowego
Przygotowane według naszej receptury galarety drobiowo-wieprzowe stanowią idealną przekąskę do mocnych napojów. Danie okazuje się umiarkowanie gęste, satysfakcjonujące i jasne w smaku.
Galaretki z mięsa drobiowego i wieprzowego
Aby przygotować przekąski dla 12–Potrzebne 16 porcji:
- kurczak – 1 sztuka
- golonka – 1 sztuka
- marchew – 1 sztuka
- cebula – 1 sztuka
- czosnek – 1 szt.
- sól – 1 łyżka. l.
- groszek ziele angielskie – 6 szt.
- czarne ziarna pieprzu – 6 szt.
- liść laurowy – 1 sztuka
1. Przygotuj mięso wcześniej. Obsmaż kurczaka, usuń wnętrzności, ostrożnie zeskrob nóżkę nożem. Napełnij wodą i pozostaw na kilka godzin.
2. Mięso włożyć do rondla, zalać świeżą wodą i podpalić. Po ugotowaniu wskazane jest spuszczenie pierwszej wody. Mięso umyj, włóż z powrotem na patelnię, dodaj wodę, dodaj marchewkę i cebulę. Nie ma potrzeby obierania cebuli: podczas gotowania łuski nadadzą bulionowi złocisty odcień.
3. Gotuj galaretowate mięso na małym ogniu przez około 6–8 godzin, okresowo usuwając pianę. Nie dopuścić do gwałtownego wrzenia i nie dodawać wody. Pod koniec smażenia dodajemy sól, pieprz i liść laurowy.
4. Usuń warzywa z bulionu (nie będą już potrzebne). Mięso ostudzić, oddzielić od kości, rozerwać na włókna lub pokroić na małe kawałki. Przełóż czosnek przez prasę i dodaj do mięsa.
5. Mięso włożyć do foremek w galaretce, zalać przecedzonym bulionem i wstawić do lodówki na 4–5:00. Podawaj mrożone mięso w galaretce z chrzanem, musztardą lub octem.
Przydatne rady
Aby ugotować galaretowane mięso, należy wziąć 1,5 litra wody na 1 kg mięsa
Uwaga dla gospodyni
Nie należy wcześniej usuwać warstwy tłuszczu z wierzchu galaretowanego mięsa, gdyż chroni to galaretkę przed działaniem czynników atmosferycznych.
Przystawka z pieczonych ziemniaków z kiełbasą i kapustą kiszoną
Przystawka z pieczonych ziemniaków z kiełbasą i kapustą kiszoną ma kształt włoskiej bruschetty. Ale zamiast chleba u podstawy „kanapki” znajduje się plasterek pieczonego złotobrązowego ziemniaka. Przysmak ten doskonale komponuje się z piwem, czerwonym winem i mocniejszymi napojami.
Przystawka z pieczonych ziemniaków z kiełbasą i kapustą kiszoną
Aby przygotować przekąskę na 4 porcje potrzebujesz:
- ziemniaki (średnie) – 4 szt.
- kiełbaski wołowe – 200 g
- cebula (mała) – 2 szt.
- kapusta kiszona – 100 g
- piwo – 100 ml
- oliwa z oliwek – 3 łyżki l.
- zielona cebula – 3–4 pióra
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Ziemniaki dokładnie umyć i bez obierania skórki pokroić w 12 krążków o grubości 1,5 cm, włożyć do głębokiej miski.
2. Wlać 1 łyżkę. l. oliwa z oliwek, sól, pieprz i wymieszaj. Ułożyć pojedynczą warstwą na blasze do pieczenia i piec 20…