Przed czym ostrzegają dietetycy i co radzą dietetycy w przeddzień Maslenicy?

Przed czym ostrzegają dietetycy i co radzą dietetycy w przeddzień Maslenicy?

Przed czym ostrzegają dietetycy i co radzą dietetycy w przeddzień Maslenicy?

Olga Zacharowa 18 lutego 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Już niedługo Maslenica, która według rosyjskiej tradycji nazywana jest także „spacerem”. Będzie pożywnie, smacznie i hojnie! Aby później nie żałować tego, co zjedliśmy, posłuchajmy opinii profesjonalnej dietetyczki Tatyany Fedosowej. Co zaskakujące, w ogóle nie ma nic przeciwko naleśnikom!

Naleśniki dla Maslenicy

Tatyana Fedosova, certyfikowana specjalistka w zakresie zarządzania zdrowiem i dobrym samopoczuciem (trener zdrowia), członkini Krajowego Towarzystwa Żywienia i Promocji Zdrowia, certyfikowana specjalistka w zakresie odchudzania oraz pracy z zaburzeniami odżywiania i uzależnieniem od żywności:

Naleśniki, naleśniki, naleśniki (*zwane dalej po prostu naleśnikami) mogą stać się częścią zbilansowanej diety, więc nie należy się ich bać. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowia i sylwetki, warto zwrócić uwagę na ilość, skład i jakość składników, z których składają się naleśniki.

Naleśniki drożdżowe i bezdrożdżowe spożywane okazjonalnie nie spowodują znaczącej różnicy w samopoczuciu zdrowego człowieka. Ale ich przepis zawiera cukier, który zwykle dodaje się w celu intensywniejszej fermentacji ciasta. A to już może znacznie zwiększyć kaloryczność produktu, a jeśli takie naleśniki będą systematycznie spożywane, wpłynąć na sylwetkę, a co za tym idzie, na zdrowie (z powodu nadwagi).

Wniosek 1: Ci, którzy dbają o swoją sylwetkę i kaloryczność swojej diety, powinni preferować bezdrożdżową metodę przygotowywania naleśników.

Do przygotowania naleśników można użyć nie tylko białej mąki pszennej, ale także pełnoziarnistej, owsianej, gryczanej, żytniej… Na przykład w naleśnikach z mąki pełnoziarnistej zawartość witamin z grupy B, Mg, Co, Mn, Se i błonnika pokarmowego jest znacznie więcej niż w naleśnikach ze zwykłej mąki premium.

Wniosek 2: Dla zdrowia i urody używaj całej dostępnej różnorodności mąki. Nie skupiaj się tylko na pszenicy.

Naleśniki można smażyć zarówno na mleku, jak i na kefirze. Nie ma między nimi istotnej różnicy w kaloryczności, pod warunkiem, że zawartość tłuszczu w produktach jest taka sama. Wybór zależy od preferencji smakowych.

Aby zmniejszyć kaloryczność naleśników, należy rozcieńczyć mleko lub kefir przegotowaną wodą w stosunku około 1:1 lub 1:2.

Wniosek 3: W przypadku ciasta naleśnikowego wybieraj przepisy, w których produkty mleczne można rozcieńczać wodą, zmniejszysz w ten sposób ich kaloryczność.

Aby zwiększyć uczucie sytości, należy stosować nadzienia z produktów o wysokim współczynniku sytości, ale niezbyt kalorycznych. Do takich produktów zaliczają się niskotłuszczowe mięsa, twarogi, warzywa, owoce czy jagody. Spowoduje to dodanie do diety dodatkowych mikroelementów (witaminy i minerały).

Wniosek 4: Zaspokój swój apetyt podczas Maslenicy nie jedząc dużo naleśników, ale sprawiając, że każdy naleśnik będzie samodzielnym daniem ze względu na nadzienie. Unikaj dżemów, dżemów i mleka skondensowanego w przypadku produktów naturalnych, ze względu na zawartość BJU.

Łączenie naleśników z produktami bogatymi w białko, błonnik i odpowiednie tłuszcze może spowolnić wchłanianie węglowodanów. Węglowodany będą stopniowo przedostawać się do krwioobiegu, nie powodując szczytu insuliny i glikemii.

Dobrym dodatkiem do naleśników będą napoje owocowe, galaretki lub niesłodzona herbata. Lepiej jednak całkowicie zrezygnować z różnego rodzaju alkoholi i słodkich napojów gazowanych.

Wniosek 5: Nie łącz naleśników ze zbyt tłustymi nadzieniami lub słodkimi potrawami zawierającymi duże ilości dodatku cukru.

Temperatura jedzenia powinna być komfortowa. Podawaj naleśniki nie za gorące, ale też nie za zimne. To ostatnie może wywołać chęć zjedzenia większej ilości jedzenia. Ponadto temperatura jedzenia może zależeć od stanu zdrowia: w przypadku niektórych chorób żołądkowo-jelitowych zimne jedzenie jest przeciwwskazane.

Wniosek 6: Naleśniki najlepiej podawać na ciepło.

Jeśli wpasujesz naleśniki w wymaganą kaloryczność, nie będziesz się bać ich zjeść nawet wieczorem. Jeśli nadal masz wątpliwości co do swojej sylwetki, najlepszym pomysłem będą naleśniki na śniadanie lub podawane rano. Liczba naleśników w diecie zależy od Twoich celów i stanu zdrowia. Węglowodany proste nie powinny stanowić więcej niż 20% wszystkich węglowodanów w diecie.

Wniosek 7: Całkiem dopuszczalne jest spożywanie 100-200 gramów naleśników dziennie, więc nie należy gotować zbyt wielu naleśników na raz. Chyba, że ​​przyjmujesz gości lub odwiedzasz krewnych lub przyjaciół. Okres przydatności do spożycia naleśników jest krótki, ponieważ mają wysoką wilgotność i dlatego szybko się psują. A dużej porcji naleśników naprawdę trudno się oprzeć!

Oprócz ilości bardzo ważny jest także skład i jakość składników naleśników. Dlatego zamiast półproduktów preferuj domowe naleśniki. Przygotowując je, możesz kontrolować ilość i jakość dodawanych składników, dbając tym samym o swoje zdrowie i sylwetkę.

Wniosek 8: poszerz swoją kolekcję przepisów na domowe naleśniki.

Oto mój ulubiony przepis na naleśniki owsiane.

W przypadku naleśników płatki owsiane można zmielić w blenderze, tworząc własną mąkę zamiast kupowanej w sklepie
W przypadku naleśników płatki owsiane można zmielić w blenderze, tworząc własną mąkę zamiast kupowanej w sklepie

Do przygotowania 9-10 średniej wielkości naleśników potrzebujesz:

  • 50 g mąki owsianej
  • 3 łyżki l. kefir o zawartości tłuszczu 3,2%
  • 1 jajko
  • 0,5 łyżeczki proszek do pieczenia
  • przegotowana woda
  • olej roślinny
  • miękki twarożek i jagody, można zamrozić
  1. Wszystkie składniki wymieszać, dostosowując gęstość ciasta dodając wodę. Jego konsystencja powinna przypominać gęstą śmietanę.
  2. Smażyć naleśniki na patelni z powłoką nieprzywierającą. W razie potrzeby posmaruj go niewielką ilością oleju roślinnego.
  3. Podawaj naleśniki z twarogiem i jagodami, ale bez cukru.

Porada Rospotrebnadzor w sprawie wyboru produktów dla Maslenicy:

1. Kupowanie mąka w przypadku naleśników zwróć uwagę na jego rodzaj. Najdelikatniejszy rodzaj mąki jest najwyższy, ponieważ cząsteczki mąki (0,1-0,2 mm) są mniejsze niż w innych odmianach. Zawiera jednak najmniejszą liczbę przydatnych substancji, w przeciwieństwie do mąki pełnoziarnistej. 2. B masło Nie powinno być tłuszczów roślinnych. W produkcie wykorzystywane są: podstawowe surowce (mleko krowie, śmietana, mleko odtłuszczone, maślanka, mleko pełne w proszku (do normalizacji), odtłuszczone mleko w proszku (do normalizacji), składniki niezbędne funkcjonalnie (preparaty bakteryjne i koncentraty mikroorganizmów kwasu mlekowego), żywność dodatki (karoten E160a), sól kuchenna 3. Przy wyborze. śmietana kup ten konkretny produkt. Pod zdrobnieniem „kwaśna śmietana” lub „smetaniya” często kryje się produkt z kwaśnej śmietany na bazie tłuszczów roślinnych. Skład kwaśnej śmietany musi zawierać śmietanę, zakwas, mleko lub produkty mleczne.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Maslenitsa #zdrowe nawyki #naleśnikiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja