Proste i pyszne placki z galaretką w pół godziny
gastronomia 03 czerwca 2022 r4,56 (9)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział3Komentarz
Placki z galaretką pieczą się dla leniwych. Jeśli nie lubisz bawić się z ciastem lub boisz się, że bardziej skomplikowane ciasto wyjdzie grudkowate, to te przepisy są dla Ciebie. Procedura jest prosta: weź wszystko, wymieszaj i zalej. Ciasto na te szybkie i proste ciasta przygotowuje się ze śmietany, majonezu lub kefiru: najważniejsze jest, aby było wystarczająco płynne i plastyczne, a następnie zostanie równomiernie rozłożone na nadzieniu. A w środku – „pakuj” wszystko, co jest pod ręką: galaretowate placki przygotowywane są z kapustą i jabłkami, zieloną cebulą i jajkami, grzybami i jagodami, ziemniakami, śledziem, a nawet konserwami rybnymi i resztkami wczorajszej sałatki. A w ogóle ciasto z galaretką to rosyjska pizza, genialne danie zrobione z tego, co zostało w lodówce. Przygotowanie ciasta i nadzienia zajmuje pół godziny. A piekarnik zrobi resztę sam, bez Twojego udziału.
O czym porozmawiamy w artykule:Galaretka z pieczarkami i ziemniakami na cieście śmietanowym Ciasto Galaretkowe na kwaśnej śmietanie ze śliwkami Ciasto Galaretkowe na kefirze z cebulą, jajkami i śledziem Galaretka twarogowa z jagodami Szybkie ciasto galaretkowe z kapustą i jajkiem na cieście kefirowym Ciasto galaretkowe z gruszkami
Ciasto galaretkowe z pieczarkami i ziemniakami na cieście śmietanowym
Pożywny, „dobrze odżywiony” placek w galarecie z grzybami i ziemniakami, który może zastąpić cały lunch. Jeśli masz problem ze świeżymi grzybami, możesz dodać do ciasta solone lub mrożone. Nawet z boczniakami i pieczarkami całorocznymi wyjdzie pysznie, jeśli apetycznie podsmażysz je na roztopionym maśle.
Ciasto galaretkowe z pieczarkami i ziemniakami
Aby przygotować, potrzebujesz:
- śmietana – 200 g
- majonez – 200 g
- mąka – 100 g
- jajka – 2 szt.
- proszek do pieczenia – 2 łyżeczki.
Do napełniania:
- ziemniaki – 4 szt.
- grzyby (pieczarki lub leśne) – 500 g
- cebula – 3 szt.
- masło – 3 łyżki. l.
- ghee – 3 łyżki. l.
- suszone zioła włoskie, przyprawa do smaku
- sól
1. Ubij jajka, wymieszaj najpierw z majonezem, a następnie ze śmietaną. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, stopniowo wlewać do masy jajecznej, wymieszać tak, aby nie było grudek i odstawić na 15 minut. 2. Obierz grzyby i pokrój je w cienkie plasterki. Posiekaj cebulę. Smażyć grzyby i cebulę na roztopionym maśle do miękkości, 10–12 minut, ostudzić. 4. Nasmaruj spód formy masłem. Obierz ziemniaki i pokrój w cienkie koła. Ułóż piękną warstwę krążków ziemniaczanych, nakładając się na siebie i posyp włoskimi ziołami. Następnie ułóż wszystkie ziemniaki warstwami, posyp przyprawami i posyp roztopionym masłem. Na ziemniakach ułóż grzyby i cebulę. Wlać ciasto i równomiernie rozprowadzić na patelni. 5. Piec galaretkę z grzybami w piekarniku nagrzanym na 170°C przez 40–50 minut. Podawać na ciepło lub na zimno, odwracając nadzienie do góry nogami.
Ciasto galaretkowe z kwaśną śmietaną i śliwkami
Do tego galaretkowego ciasta nadają się śliwki dowolnej odmiany, koloru i stopnia słodyczy. A zamiast cynamonu można użyć innych przypraw – goździków, imbiru lub kardamonu.
Ciasto galaretkowe ze śliwkami
Aby przygotować, potrzebujesz:
- jajka – 3 szt.
- cukier – 180 g
- pełnotłusta śmietana, najlepiej 42% tłuszczu – 300 g
- mąka – 130 g
- proszek do pieczenia – 0,5 łyżeczki.
- cynamon – 1 łyżeczka. plus trochę więcej, jeśli chcesz
- śliwki – 12 szt.
- cukier trzcinowy – 1 łyżka.
- sok z połowy cytryny
- cukier puder do podania
1. Na ciasto ubić jajka z cukrem na puszystą pianę. Dodawaj małymi porcjami śmietanę, nadal ubijając.
2. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą i cynamonem. Mieszając szpatułką, porcjami dodawaj mąkę do masy jajeczno-śmietanowej. Mieszaj, aż będzie gładkie.
3. Śliwki przekrój na pół, usuń pestkę i pokrój w równe plasterki.
4. Ułóż plastry w okrąg lub spiralę na dnie oprószonej mąką patelni. Posypać cukrem trzcinowym i cytryną.
5. Ciasto wylać na śliwki, wyrabiając ostrożnie, aby nie zakłócić kolejności ułożenia. Jeśli chcesz, możesz również posypać ciasto odrobiną cynamonu. Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym na 180°C, aż wierzch będzie złotobrązowy, a drewniana wykałaczka wbita w ciasto będzie po wyjęciu czysta, około 40 minut.
6. Ostudź galaretkę na patelni, odkładając ją na metalową kratkę na 30 minut. Następnie przełóż ciasto na talerz, całkowicie ostudź i posyp cukrem pudrem.
Ciasto w galaretce kefirowej z cebulą, jajkiem i śledziem
Bardzo słony śledź należy najpierw namoczyć w mleku. Lub zamiast śledzia możesz zrobić galaretowate ciasto z dowolną konserwą rybną – saury, różowym łososiem lub makrelą.
Ciasto w galarecie z cebulą, śledziem i jajkiem na twardo
Aby przygotować, potrzebujesz:
Do napełniania:
- jajka na twardo – 4 szt.
- niezbyt solony śledź (lub makrela w puszkach, saury lub różowy łosoś) – 200 g
- zielona cebula – 1 pęczek
Do testu:
- śmietana – 200 ml
- masło (margaryna) – 200 g
- jajka – 2 szt.
- mąka – 300-350 g
- sól – 0,5 łyżeczki.
- cukier – 0,5 łyżki. l.
- proszek do pieczenia – 0,5 łyżeczki.
1. Na farsz posiekać jajka, cebulę posiekać, wymieszać z rybą, dodać sól i pieprz, odstawić. 2. Przygotuj ciasto: ubij śmietanę, masło, sól, cukier (mikserem lub trzepaczką), dodaj jajka. Kontynuując ubijanie, stopniowo dodawaj mąkę. Na koniec dodać proszek do pieczenia. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. 3. Do przygotowanej formy, wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką lub bułką tartą, wlać połowę ciasta. Rozłóż ciasto na równą warstwę. Ciasto pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 3 minuty. 4. Po 3 minutach wyjąć formę z ciastem, na wierzch wyłożyć nadzienie i rozprowadzić resztę ciasta. Wróć do piekarnika na 35-40 minut.
Ciasto z galaretką twarogową z jagodami
To ciasto z galaretką można piec przez całe lato, nieznacznie zmieniając nadzienie: idealnie nadają się do tego prawie wszystkie sezonowe jagody – wiśnie, czarne porzeczki, agrest.
Ciasto z galaretką twarogową z jagodami
Aby przygotować, potrzebujesz:
- jagody (idealne są wiśnie, czarne porzeczki, agrest) – 300 g
- mąka – 200 g
- twarożek – 250 g
- cukier – 150 g
- masło – 100 g
- jajka – 3 szt.
- proszek do pieczenia – 10 g
- wanilina na czubku noża
- bułka tarta – 50 g
- sól – 1 szczypta
- kawałek masła do wysmarowania patelni
1. Formę wysmaruj masłem i posyp bułką tartą.
2. Ubij masło mikserem, następnie dodaj cukier w dwóch porcjach, kontynuując ubijanie. Dodawaj po 3 jajka, jedno po drugim, dobrze ubijając za każdym razem. Dodaj sól i twarożek, ponownie dobrze ubij.
3. Wymieszaj suche składniki: mąkę, wanilinę, proszek do pieczenia. Dodajemy do ubitej masy i ubijamy mikserem na wolnych obrotach na gładką masę. Rezultatem powinno być miękkie i delikatne ciasto.
7. Włożyć ciasto do formy, posypać jagodami i wcisnąć je w ciasto rękoma. Piec około 40 minut. w piekarniku nagrzanym do 180C.
Szybkie ciasto galaretkowe z kapustą i jajkiem na cieście kefirowym
Wygodne ciasto na każdą okazję. Można go zjeść na ciepło lub na zimno, upiec na święta, a dla dzieci zostawić w lodówce na śniadanie lub podwieczorek. Niedrogie składniki, proste przygotowanie – ciasto po prostu marzeń. A w środku wszystko co kochamy: młoda kapusta, jajka, koperek i ciasto na bazie kefiru i kwaśnej śmietany.
Szybkie ciasto w galarecie z kapustą i jajkiem
Aby przygotować, potrzebujesz:
Do nadzienia
- młoda kapusta biała – 450-500 g
- koperek – 1 pęczek
- trochę świeżego tymianku i kolendry
- jajka na twardo – 3 szt.
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Do testu
- masło – 160 g + 15 g na pleśń
- kefir – 200 ml
- śmietana o zawartości tłuszczu od 20% – 200 ml
- cukier – 2 łyżki.
- sól – 1/2 łyżeczki.
- jajka – 2 szt.
- mąka – 280 g
- proszek do pieczenia – 1,5-2 łyżeczki.
- bułka tarta do przygotowania patelni
- nasiona sezamu do dekoracji
1. Poszatkowaną kapustę podsmażamy na małym ogniu na suchej patelni, dodajemy posiekany koperek, kolendrę i tymianek, sól i pieprz, lekko ostudzamy i dodajemy pokrojone w kostkę jajka na twardo. To będzie nadzienie. 2. Rozpuść masło, wymieszaj z kefirem i śmietaną, dodaj cukier i sól. Jajka ubić osobno i ostrożnie wlać do powstałej mieszanki. Otrzymasz płynne ciasto. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i powoli wlewać do ciasta, ciągle mieszając, najlepiej mikserem. Mieszaj, aż będzie gładkie. 3. Naczynie do pieczenia o średnicy 24-25 cm wysmaruj masłem i delikatnie posyp bułką tartą. Do formy wlać połowę ciasta, dodać nadzienie i równomiernie rozprowadzić na cieście. Wlać resztę ciasta i wyrównać. 4. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do zarumienienia w temperaturze 200°C (można najpierw piec na poziomie „dół” przez 10-15 minut, a następnie „góra i dół”, aż do zarumienienia). Gotowość sprawdzamy patyczkiem lub zapałką – włożone w środek gotowego ciasta pozostają suche. 5. Wyjmij ciasto z galaretką z piekarnika i pozwól mu lekko ostygnąć, 20 minut. Jeśli chcesz mieć miękką skórkę, przykryj wierzch ciasta ręcznikiem; jeśli chcesz, żeby skórka była chrupiąca, nie musisz jej zakrywać! Gdy ciasto ostygnie, ułóż je na talerzu lub naczyniu i udekoruj sezamem. Można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.
Ciasto galaretkowe z gruszkami
Nasz przepis na ciasto gruszkowe w galarecie jest tak proste w przygotowaniu, że bez problemu upiecze się je nawet w dzień powszedni. Włącz piekarnik od razu, a gdy się nagrzeje, będziesz miał czas na zagniecenie ciasta i pokrojenie gruszek. I uwaga: z jabłkami, bananami, pigwą lub śliwkami to ciasto nie okaże się gorsze niż z gruszkami.
Ciasto gruszkowe w galarecie
Aby przygotować, potrzebujesz:
- jajka – 3 szt.
- cukier – 1 szklanka
- pełnotłusta śmietana, najlepiej 42% tłuszczu – 300 g
- mąka – 1 szklanka
- proszek do pieczenia – 0,5 łyżeczki.
- soda – 1 szczypta
- cynamon – 1 łyżeczka. plus trochę więcej, jeśli chcesz
- gruszki – 6 szt.
- sok z połowy cytryny
- cukier puder do podania
1. Na ciasto ubić jajka z cukrem na puszystą pianę. Dodawaj małymi porcjami śmietanę, nadal ubijając. 2. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, sodą i cynamonem. Mieszając szpatułką, porcjami dodawaj mąkę do masy jajeczno-śmietanowej. Mieszaj, aż będzie gładkie. 3. Gruszki obieramy, wycinamy gniazda nasienne, owoce kroimy wzdłuż na równe plasterki. 4. Gruszki ułożyć w kółko lub spiralnie, lekko nachodząc na spód formy silikonowej, po skropieniu jej sokiem z cytryny. 5. Ciasto wylać na gruszki, wyrabiając ostrożnie, aby nie zakłócić kolejności ułożenia. Jeśli chcesz, możesz również posypać ciasto odrobiną cynamonu. Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym na 180°C, aż wierzch będzie złotobrązowy, a drewniana wykałaczka wbita w ciasto będzie po wyjęciu czysta, około 40 minut. Schłodzić ciasto w formie na metalowej kratce przez 30 minut. Następnie przełóż ciasto na talerz, całkowicie ostudź i posyp cukrem pudrem.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #ciasta #placek z gruszkami #placek z grzybami #placek rybny #placek z jagodami #tort galaretkowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstancja25 stycznia 2021 r
Przepisy są wspaniałe, zapisałam je w swojej książce kucharskiej. Zacznę od placka z kapustą!
00OdpowiedźKonstanca24 stycznia 2021 r
Mimo to częściej gotuję placki z galaretką na słodko niż na słono. W wersji na słono lubię, gdy ciasto jest oddzielone, a nadzienie oddzielone.)
00OdpowiedźGalina Kompancewa24 stycznia 2021 r
Uwielbiam te ciasta, bo ciasto jest lekkie i…