Prosta zapiekanka z piekarnika, która zachwyci nawet najbardziej surową babcię
Olga Zacharowa 13 sierpnia 2023 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Proste zapiekanki w piekarniku – zapiekanki bez zbędnych składników z dostępnych produktów. Nawet początkujący kucharze nie mają pytań dotyczących technologii gotowania. Tworząc przydatny materiał, wzięliśmy pod uwagę fachowe doświadczenie naszych kochanych, ale jakże wymagających babć. Lubią, gdy wszystko jest jasne i wszelkie instrukcje są jasne.
Treść materiału:
- 5 wskazówek dla tych, którzy nie lubią przepisów
- Babcine przepisy na proste zapiekanki rybne
-
Zapiekanka Z Ziemniakami I Pasztetem Rybnym
-
Zapiekanka ze śledzia i dorsza
-
Zapiekanka ziemniaczana z kawiorem
-
- Przepisy szefów kuchni z aktywnym czasem gotowania do 20 minut
- Zapiekanka z pomidorami i indykiem
- Zapiekanka z jesiennych warzyw, bez mięsa i sera
- Zapiekanka ziemniaczana z nadzieniem mlecznym i serem
- Zapiekanka z kiszonej kapusty z ziemniakami, bez mięsa i sera
- Zapiekanka warzywna z nadzieniem jajecznym
Prostą zapiekankę można przygotować bez dokładnego przepisu. Tym, którzy wybiorą tę drogę, udzielimy sprawdzonych rad Moskal Maria Sergeevna Lebiediewa, młoda, ale doświadczona babcia z 16-letnim doświadczeniem. Jest nauczycielką w szkole muzycznej, wychowuje trójkę wnucząt i prowadzi aktywne życie kulturalne, występując w chórze ludowym. Przede wszystkim Maria Sergeevna uwielbia porządek i harmonię, a także proste zapiekanki z makaronem. Na domowe święta prawie zawsze przygotowuje lasagne z mięsem (rodzaj prostej zapiekanki dla zaawansowanych kucharzy), używając swojego sekretnego składnika. Warstwy przekładamy ricottą wymieszaną z jajkiem i doprawiamy nadzienie szczyptą mielonego cynamonu. Przyprawa dodaje głębi prostej zapiekance i czyni ją wyjątkową. Wszyscy Lebiediewowie są pewni, że zapiekanka Marininy uratuje każdy zły dzień.
5 wskazówek dotyczących łatwych zapiekanek w piekarniku
- Przygotuj porcjowane zapiekanki. Przygotować porcjowane zapiekanki w małych, żaroodpornych foremkach. Te mini zapiekanki doskonale nadają się do serwowania na świąteczne obiady/kolacje lub do mrożenia, dzięki czemu nie trzeba później rozmrażać dużego dania – co zajmie dużo czasu. Te porcjowane dania gotują się szybciej, dlatego pamiętaj o dostosowaniu czasu pieczenia.
- Nie zapomnij al dente. Wiele zapiekanek wykorzystuje makaron/makaron. Gotuj takie produkty mączne, jak robią to Włosi – aż warunki al dente. Oznacza to, że makaron jest ugotowany, ale nie całkowicie miękki. Dzięki temu mamy gwarancję, że makaron nie rozpadnie się po upieczeniu w piekarniku.
- Najpierw ugotuj warzywa. Wrogiem dobrej zapiekanki jest nadmiar wilgoci, która może zamienić potrawę w papkę. Aby zmniejszyć ilość wilgoci, wstępnie ugotuj potrzebne surowe warzywa. Odcedzić na sicie lub osuszyć papierowymi ręcznikami. Przygotowanie wstępne jest szczególnie ważne w przypadku cukinii i grzybów.
- Nie zapomnij dodać czegoś chrupiącego. Przygotowując proste zapiekanki, należy pamiętać o konsystencji. Dodanie chrupiącego elementu to niedrogi sposób na podniesienie rangi potrawy, uczynienie jej wyjątkową i apetyczną. Spróbuj dodać go do swojej ulubionej prostej zapiekanki pokruszone krakersy, bułka tarta, orzechy, chrupiąca smażona cebula. Czasami wystarczy posypać zapiekankę niesmakowanymi chipsami ziemniaczanymi lub niesmakowanymi nachosami przed podaniem.
- Najlepszym sposobem na zachowanie zapiekanki jest jej zamrożenie. Proste zapiekanki to bardzo wygodne danie do zamrożenia. Aby zamrażanie i rozmrażanie potraw było bezproblemowe, pamiętaj, że jednorazowe aluminiowe patelnie są dobrym rozwiązaniem do przechowywania zapiekanek w zamrażarce. Innym wygodnym sposobem przechowywania zapiekanek jest wyłożenie żaroodpornego naczynia do pieczenia folią, a następnie zapakowanie do niej naczynia przygotowanego do zamrożenia. Nie zapomnij tylko o umieszczeniu etykiety z datą i nazwą, a także o wskazaniu wielkości patelni, w której przygotowałeś zapiekankę. Najnowsze informacje będą przydatne przy wyborze odpowiednich naczyń do ogrzewania.
Dla tych, którzy wolą jasne instrukcje, są to sprawdzone przepisy dwóch babć Tumak. Elena Aleksandrowna i Witalina Aleksandrowna – siostry bliźniaczki. Urodzili się w połowie ubiegłego wieku w Leningradzie. Między nimi mają czworo dzieci i siedmioro wnucząt. Siostry spotykają się rzadko: Witalina Aleksandrowna wyszła za mąż i wyjechała z mężem do Kaliningradu, gdzie obecnie mieszka. Raz w roku ona i cała jej rodzina przyjeżdżają do miasta nad Newą, aby wspólnie z siostrą świętować wspólne urodziny. Święto odbywa się na starej daczy w Olgino. Siostry uwielbiają gotować szybkie i proste dania rybne.
Odkąd Tumak spotyka się 21 kwietnia – w sezonie połowów na stynię, na stole zawsze pojawiają się grillowane małe rybki. Jej towarzystwo to pasztety rybne, sałatka z mimozy, domowy łosoś wędzony, naleśniki z kawiorem i inne pyszności. Siostry przygotowują też na stół proste zapiekanki rybne według przepisów z sowieckich książek kucharskich, które przygotowały ich babcia, mama i same.
Zapiekanka z ziemniakami i pasztetem rybnym według przepisu z książki „150 dań ze śledzia, szprota, sardeli i szprota” 1955
Na 1 puszkę pasztetu rybnego (180-200 g) potrzebujemy: 3-4 średnie ziemniaki, 1 mały liść laurowy, 2 cebule, 15 g masła, 100-120 ml mleka, 1 jajko na twardo, olej roślinny, sól i świeżo zmielony czarny pieprz.
Ziemniaki ugotować w niewielkiej ilości wody z dodatkiem liścia laurowego. Cebulę pokroić w półpierścienie i podsmażyć na maśle. Ugotowane ziemniaki rozgnieć, usuwając liść laurowy. Ziemniaki wymieszać z mlekiem, podsmażoną cebulą, obranymi i pokrojonymi jajkami i pasztet. Mieszaj wszystko, aż będzie gładkie. Doprawić solą i pieprzem. Naczynie żaroodporne wysmaruj olejem. Przygotowaną masę przekładamy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20-25 minut. Podawać zapiekankę ciepłą.
Zapiekanka śledziowo-dorszowa według przepisu z książki „Dania i produkty kulinarne z ryb śledziowych”, 1967
Na 1 średni śledź potrzebujesz: 300 g filetu z dorsza (może być okoń lub flądra), 2 łyżki. l. mąka, 2 jajka, 2-3 łyżki. l. kwaśna śmietana plus do wysmarowania zapiekanki, 1 łyżka. l. bułka tarta plus do formy, 2 cebule, 1 szczypta gałki muszkatołowej, roztopione masło i olej roślinny, mleko do namoczenia śledzia, sól.
Filet z dorsza pokroić na małe kawałki i dodać sól. Panierowane w mące, smażone na oleju roślinnym i wraz z filetem śledziowym solonym namoczonym w mleku przepuścić przez maszynę do mięsa. Jajka dzielimy na żółtka i białka. Śmietanę, żółtka i bułkę tartą ubić na gładką masę. Wymieszaj z posiekaną rybą, dodaj podsmażoną do miękkości cebulę i dopraw gałką muszkatołową. Wymieszaj i wlej ubite białka na gładką i puszystą masę. Wszystko wymieszaj, przełóż do formy żaroodpornej, wysmarowanej olejem roślinnym i posypanej bułką tartą. Smarujemy kwaśną śmietaną i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 25-30 minut. Gotową zapiekankę polej roztopionym masłem i podawaj na gorąco z pieczywem i sałatką warzywną.
Zapiekanka ziemniaczana z kawiorem według przepisu z książki „Dania Rybne” z 1983 roku
Na 100 kawioru gromadnika lub śledzia potrzebujesz: 3-4 średnie ziemniaki, 100-120 ml mleka, 1 cebula, 200 ml sosu pomidorowego, olej roślinny, sól i świeżo zmielony czarny pieprz.
Ugotowane ziemniaki i kawior przepuścić przez maszynę do mięsa. Dodać drobno posiekaną cebulę i mleko. Mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem. Ułożyć w żaroodpornej formie wysmarowanej olejem roślinnym. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20-25 minut. Podczas serwowania gorącą zapiekankę polej sosem pomidorowym. Prostą zapiekankę ziemniaczaną z kawiorem można podać jako danie na zimno, polaną marynatą warzywną.
Przepisy na proste zapiekanki w piekarniku od szefów kuchni
Z naszego zbioru przepisów wybraliśmy proste zapiekanki warzywne z dodatkiem (nie wszystkich) mięsa mielonego, sera i/lub szynki. Te dania można szybko i łatwo przygotować w piekarniku.
Prosta Zapiekanka Z Pomidorami, Mielonym Indykiem i Serem
Tę prostą zapiekankę można podawać o każdej porze – na śniadanie i kolację. I nie musisz rozbijać grudek mielonego indyka, po prostu zostaw inną konsystencję. Zaledwie 20 minut aktywnego gotowania + czas pieczenia i czas na schłodzenie mięsa mielonego do temperatury pokojowej po usmażeniu.
Zapiekanka z pomidorami, cebulą, indykiem, jajkami i serem
Do przygotowania 6-8 porcji zapiekanki potrzebne będą:
- 1 łyżka. l roztopione masło + do wysmarowania formy
- 2 pomidory (200 g)
- 1 cebula (80 g)
- 500 g mielonego indyka
- 10-12 jaj
- 120 g sera feta
- olej roślinny do smażenia
- czosnek w proszku, opcjonalnie
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rozgrzej piekarnik do 180°C.
Nasmaruj naczynie do pieczenia roztopionym masłem
2. Pomidory pokroić w drobną kostkę.
Wybierz mięsiste pomidory z odrobiną soku
3. Cebulę pokroić w kostkę i smażyć na średnim ogniu, aż będzie przezroczysta i lekko rumiana, 4 minuty. Dopraw solą, pieprzem i czosnkiem w proszku.
Nie przesadzaj z olejem roślinnym podczas smażenia cebuli.
4. Zwiększ ogień i dodaj mielonego indyka. Smażyć na brązowo, 5-6 minut.
Mięso mielone można rozdrobnić widelcem, uzyskując w ten sposób inną konsystencję zapiekanki.
5. Na patelnię z indykiem dodajemy pokrojone pomidory, mieszamy i smażymy 2 minuty. Zdjąć z ognia, lekko ostudzić.
Wymieszaj zawartość patelni. Nie powinniśmy otrzymać masy usmażonej, lecz średnio wilgotną
6. Podczas smażenia indyka wbij jajka do naczynia do pieczenia i wymieszaj widelcem. Dodaj trochę soli i pieprzu.
Uważaj z solą – ser feta nadal będzie słony.
7. Do jajek w naczyniu do pieczenia dodać schłodzony indyk i pomidory.
Na wierzch pokruszyć ser i delikatnie wymieszać
8. Piec w nagrzanym piekarniku przez 45 minut. Podawać na gorąco.
Gotową prostą zapiekankę ostudź i pokrój w kwadraty. Ułatwi to wyjęcie go z formy, jeśli zajdzie potrzeba podgrzania go na patelni.
Zapiekanka z jesiennych warzyw, bez mięsa i sera
Zapiekanka warzywna to doskonały posiłek postny. Jeśli chcesz, żeby wyglądało bardziej elegancko, piecz go porcjami w małych foremkach ceramicznych. Tylko 20 minut aktywnego udziału w gotowaniu + czas pieczenia.
Zapiekanka z selera, cukinii, dyni i ziemniaków, bez mięsa i sera
Do przygotowania 10 porcji zapiekanki potrzebne będą:
- 1 średni pęczek natki pietruszki (30 g)
- 6 ząbków czosnku
- 1 bulwa selera (400-500 g)
- 2 cukinie lub cukinie (300 g)
- 500–600 g dyni
- 6–7 ziemniaków (600-700 g)
- 100–120 ml oliwy z oliwek
- 3 grube kromki chleba
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Rozgrzej piekarnik do 200°C.
- Posiekaj natkę pietruszki. Zmiażdż i obierz czosnek. Na natkę pietruszki połóż czosnek, dodaj sól i posiekaj jak najdrobniej. Odłóż 1 łyżkę. l. tę mieszaninę.
- Wszystkie warzywa obierz i pokrój w cienkie plasterki za pomocą tarki mandolinowej lub po prostu bardzo ostrego noża.
- Nasmaruj naczynie do pieczenia olejem. Ułóż pokrojone warzywa, skrop każde oliwą i posyp pieprzem oraz mieszanką pietruszki i czosnku. Lepiej ostrożnie ułożyć ziemniaki jako ostatnią warstwę. Blaszkę szczelnie przykrywamy folią i wstawiamy do piekarnika na 30 minut.
- W czasie pieczenia warzyw podrzyj chleb…