Pomidory z czosnkiem: 5 niezwykłych przetworów na zimę
Ludmiła Wengerowa 16 sierpnia 2022 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Zamykanie słoików na zimę tylko po to, aby zachować letnie zbiory, to mądra decyzja. Ale bateria tego samego rodzaju marynat i pikli nie rozgrzeje twojej duszy. Inna sprawa, czy w domowych przygotowaniach znajdzie się miejsce na kreatywność, to zimą zachwycisz się eleganckimi sosami, przekąskami i innymi pysznościami, każdy słoiczek to małe święto. Do naszych eksperymentów wybraliśmy oczywisty i pozornie niezdolny do zaskoczenia duet – pomidory i czosnek. Ale jak podoba Ci się pomysł gotowania ich w winie? Albo zrobić pikantny dżem? Spróbujmy!
Suszone pomidory – słońce w słoiku
Najważniejszą rzeczą do zapamiętania na temat pomidora jest to, że jest to jagoda. To daje wskazówkę dotyczącą smaku pomidora. I wyjaśnia, dlaczego tak bardzo kochamy suszone pomidory – to te same suszone owoce, które skupiają słodycz, smak i aromat lata. We Włoszech pomidory suszy się w palącym śródziemnomorskim słońcu. W przeciwnym razie wystarczy zwykły piekarnik. Sam zabieg nie jest skomplikowany, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Najlepiej nadają się tutaj małe owoce – jak pomidorki koktajlowe, śmietanka lub paluszki.
Suszone pomidory to nie tylko wspaniała przekąska. Można je dodać do makaronu, omletu lub zagnieść na ciasto chlebowe. A olej ze słoika jest po prostu niezbędny do sosu sałatek
Każdy pomidor należy przeciąć na pół i wyjąć nasiona wraz z płynem, aby proces suszenia przebiegał szybciej i równomiernie. Następnie rozłóż jedną warstwą na blasze wyłożonej folią i dodaj trochę pikanterii: ostrożnie włóż plasterki cienko pokrojonego czosnku do „kielicha” każdej połówki pomidora, posyp suszonymi lub świeżymi ziołami (najlepiej tymiankiem, oregano i rozmarynem). ), ustaw temperaturę na 100-120 stopni i wyślij pomidory do wyschnięcia na 4-7 godzin. Koniecznie włącz tryb konwekcji, aby wilgoć odparowała intensywniej, a jeśli nie ma takiej funkcji, podłóż drewnianą łyżkę lub wałek pod drzwiczki piekarnika i zostaw szczelinę dla wentylacji. Kiedy pomidory wyglądają na suche i pomarszczone, ale nadal uginają się pod palcami, czas je wyjąć i włożyć do słoików. A gdy ostygnie, wlać dobrą oliwę z oliwek. Warto też dodać do słoika łyżkę octu balsamicznego lub winnego, dzięki czemu będą lepiej przechowywane i nabiorą dodatkowego smaku. Suszone pomidory można wykorzystać na dziesiątki sposobów: dodawać do makaronów i omletów, zagniatać ciasto chlebowe. Oliwa z czosnkiem i ziołami polana pomidorami to doskonały dressing do sałatek.
Khrenoder – sos syberyjski z charakterem
Parafraza adżiki kaukaskiej, ostrej syberyjskiej przyprawy przyrządzanej z pomidorów, czosnku i chrzanu. Syberyjczycy to ludzie o silnej woli, dlatego prawdziwy chrzan jest tak energiczny, że aż łzy cisną się do oczu: na 3 części pomidorów weź 1 część korzenia chrzanu i 1 część czosnku. Najprostsza technologia to zmielić wszystko w maszynce do mięsa i dodać soli do syta. Komplikacje wiążą się także z wykorzystaniem marchwi i jabłek (tutaj zupełnie niepotrzebne, a w dodatku przyspieszające psucie się podczas przechowywania). Ponieważ przedmiot nie jest gotowany, lepiej nie eksperymentować z zielenią. I przechowuj słoiki z zawiniętym chrzanem w lodówce, aby nie fermentował.
Jeśli chrenoder wytrąci łzę, przepis jest poprawny, syberyjski
Chrzan należy spożywać w rozsądnych ilościach, jako pikantny dodatek do pasztetów, barszczu, duszonych mięs, galaretek, galaretek i klusek, czyli wszędzie tam, gdzie wskazany jest sam chrzan lub czosnek. Można jednak przyprawić stek wołowy lub czerwoną rybę chrzanem w ramach patriotycznego gestu. Jeśli dodasz do koktajlu Krwawej Mary mikroskopijne dawki chrzanu, możesz obejść się bez rzadkiego już sosu Tabasco; sos syberyjski nada mu przewagę pod względem ostrości.
Dżem pomidorowy – subtelna francuska rzecz
Konfitura pomidorowa (zwana także marmoladą) to wynalazek francuski, o złożonym i wieloaspektowym smaku, produkt całkowicie samowystarczalny. Konfiturę pomidorową można zrobić na dwa sposoby: jeśli nie dodamy do niej soli, a wręcz przeciwnie, lekko ją dosłodzimy, to w połączeniu z naturalną słodyczą samych dojrzałych pomidorów otrzymamy niebanalny deser. Albo wręcz przeciwnie, można dodać soli, pieprzu i czosnku, wówczas konfitura pomidorowa będzie dobrze komponować się z serami i wędzonymi mięsami, a można go zjeść tony z gorącą brioszką.
Dżem pomidorowy można przygotować zarówno jako deser, jak i sos przekąskowy. W obu przypadkach będzie niesamowicie pyszne.
Sposób przygotowania nie różni się zbytnio od zwykłego dżemu: pomidory pokrój, posyp cukrem (na 600 g pomidorów weź 5-6 łyżek) i pozostaw, aby puściły sok, a następnie gotuj je w trzech etapach. Następnie dodajemy posiekany czosnek, liść laurowy, papryczkę chili, sól i pół szklanki dobrego octu winnego lub sok z całej cytryny. (a jeśli masz ochotę na coś egzotycznego, zamiast soli użyj sosu sojowego). Balans słodyczy, kwaśności i słoności zostanie zachowany, a dzięki niejednoznacznemu smakowi pomidorów, w dżemie ujawni się nieuchwytny piąty smak, który Japończycy nazywają „umami”.
Satsbeli – sos, który zawsze trafia w sedno
Główny sos gruziński, podawany z pewnością do kebabów i chinkali. Ale jego swobodne, życzliwe usposobienie z łatwością znajdzie zastosowanie poza typowymi gruzińskimi smakołykami: satsbeli jest dobre zarówno do mięsa, jak i drobiu, niezależnie od tego, jak je przygotujesz, a nawet nudna pierś z kurczaka przywróci ochotę na latanie.
Aby przygotować satsbeli, zbierz bukiet ziół odpowiadający Twojemu gustowi. A sól khmeli-suneli lub Svan doda sosowi autentyczności
Do natychmiastowego użycia satsbeli można przygotować ze świeżych pomidorów, ale aby zachować je przez całą zimę, lepiej najpierw ugotować pomidory. Pokroić na cztery części, dodać wodę tak, aby całkowicie przykryła masę pomidorową, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu aż do całkowitego zmięknięcia przez około godzinę. Następnie przetrzeć przez drobne sito, uzyskując w ten sposób jednorodne gęste puree, pozbawione skórki z nasion. Wtedy każdy może zebrać bukiet zieleni według własnych upodobań: najlepiej nadają się kolendra, koperek i fioletowa bazylia. Zioła należy dokładnie umyć, osuszyć i zblanszować lub przynajmniej zaparzyć wrzątkiem (dla zachowania koloru i lepszego zakonserwowania), a następnie drobno posiekać. Będziesz także potrzebował czosnku i ostrej papryki; należy je obrać, usunąć nasiona i posiekać. Aby zwiększyć autentyczność, dodaj kilka szczypt khmeli-suneli lub posol satsebeli nie zwykłą solą, ale pachnącą solą Svan z przyprawami. Pozostaje tylko postawić puree na małym ogniu i gotować kolejne 10-20 minut, w zależności od tego, czy wolimy sos rzadszy, czy gęstszy.
Pomidory w galaretce rubinowej – dwie przekąski w jednym słoiczku
Po pierwsze jest piękny: całe pomidory zamknięte w rubinowej galaretce wyglądają po prostu oszałamiająco, a w kontakcie z winnym dressingiem nabierają niezwykłego smaku, koloru i aromatu. Po drugie, ekonomicznie: po zjedzeniu pomidorów galaretkę ze słoika można wykorzystać jako dekorację np. pasztetu lub gotowanej wieprzowiny. Można też mięso udusić w pikantnym sosie winnym lub ugotować, dodać mocny bulion mięsny i zamienić na sos.
Możesz przygotować pomidory w galarecie do wykorzystania w przyszłości i cieszyć się niesamowitą przyjemnością zimą.
Lepiej jest używać małych pomidorów – wiśniowych lub śmietankowych. Wino – wytrawne lub półwytrawne, niedrogie wino z worków będzie w sam raz. Za efekt żelujący w przepisie odpowiada żelatyna (1,5 łyżki). Marynatę przygotowujemy według standardowego przepisu na konserwy: 1,5 czubatej łyżki soli, 2-3 łyżki cukru i 100 ml octu.
Ale poza tym nie ma nic standardowego w przypadku tych konserw. Żelatynę należy pozostawić do spęcznienia w zimnej wodzie, dokładnie wycisnąć i dodać do gorącej marynaty. Gdy marynata ponownie się zagotuje, dodajemy taką samą ilość wytrawnego czerwonego wina, podgrzewamy do pojawienia się pierwszych bąbelków i od razu wlewamy roztwór wina do słoika z umieszczonymi w nim pomidorami aż do samej góry. Do słoika warto dodać całe ząbki czosnku oraz dla podkreślenia aromatu wina przyprawy, które zwykle dodajemy do grzanego wina – kardamon, goździki i cynamon. Ponieważ wina nie gotowaliśmy, aby uniknąć dużego wybuchu, bezpieczniej byłoby pasteryzować słoiki w wodzie podgrzanej do 90 stopni i dopiero wtedy je zakręcać. Po trzech do czterech tygodniach pomidory można otworzyć i zaspokoić swoją ciekawość. Rezultat na pewno Cię zaskoczy – pomidory ujawnią cierpkość wina, lekką nutę czosnku i nagle smak suszonych śliwek. Ale zanim zaczniesz degustować, włóż słoik do lodówki na co najmniej kilka godzin, aby galaretka lepiej stwardniała.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czosnek #pomidoryPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych