Polędwiczka wieprzowa, co z niej ugotować w piekarniku

Polędwiczka wieprzowa, co z niej ugotować w piekarniku

Polędwiczka wieprzowa, co z niej ugotować w piekarniku

Marianna Orlinkowa 19 listopada 2023 r4.00(1)Dodaj do ulubionychUdział

Wieprzowina to mięso, które gotuje się dość szybko, niezależnie od tego, jaką część weźmiesz. Ale spośród wszystkich kawałków polędwiczkę wieprzową można nazwać najbardziej „błyskawiczną”. To jest zarówno dobre, jak i złe. Źle – bo w polędwicy nie ma tłuszczu i łatwo ją zepsuć. Jeśli chcesz ugotować polędwicę wieprzową w piekarniku (a jest to najzdrowsza metoda gotowania ze wszystkich), zastanówmy się, jak uzyskać delikatne, smaczne mięso, a nie suchą podeszwę.

Polędwiczka wieprzowa

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Jak wybrać i przetworzyć polędwicę wieprzową
  • Jak gotować polędwiczkę wieprzową w piekarniku?
  • Ile czasu zajmuje gotowanie polędwicy wieprzowej?
  • Przepisy na gotowanie całej polędwicy w piekarniku
  • Top 5 marynat do polędwiczki wieprzowej w piekarniku
  • Polędwiczka wieprzowa w piekarniku w folii
  • Medaliony z polędwiczki wieprzowej w piekarniku
  • Rolada z polędwiczki wieprzowej w piekarniku
  • Polędwiczka wieprzowa w boczku
  • Polędwiczka wieprzowa w cieście z grzybami
  • Sałatki z polędwiczką wieprzową w piekarniku
  • Polędwiczka w piekarniku z warzywami, a nawet owocami
  • Polędwiczka wieprzowa w piekarniku od Ina Garten
  • Polędwiczka wieprzowa po francusku z ziemniakami

Jak wybrać i przetworzyć polędwicę wieprzową

Polędwiczka wieprzowa ma podłużny kształt, pokryta cienką warstwą i resztkami tkanki tłuszczowej
Polędwiczka wieprzowa ma podłużny kształt, pokryta cienką warstwą i resztkami tkanki tłuszczowej

Choć polędwiczka wieprzowa jest droższa od innych kawałków mięsa, to jednak nie jest na tyle droga, aby można ją było podrobić jak wołowinę. Ale co do cholery nie jest? Prawdziwa polędwiczka wieprzowa to wydłużony i dość cienki (oczywiście w zależności od wielkości samej tuszy) kawałek mięsa, koloru jasnoróżowego u młodego zwierzęcia i ciemniejszego u zwierzęcia dorosłego i dużego. Kształt kawałka jest następujący: jeden koniec polędwicy zbiega się w ostry trójkątny „ogon”, w środku polędwica jest grubsza, a z drugiej strony jest lekko zaokrąglona. Powierzchnia polędwicy pokryta jest miejscami cienkim filmem i resztkami tkanki tłuszczowej. W zasadzie nie trzeba odcinać ani filmu, ani tkanki tłuszczowej. Możesz od razu zacząć gotować.

Im większa polędwica, tym łatwiej jej nie rozgotować.

Nie myl polędwicy wieprzowej (mięsień biodrowo-lędźwiowy) z węglowodanami (mięsień lędźwiowy lub mięsień grzbietowy). Karbonada, zwana także filetem, to znacznie większy kawałek, równy i gładki, na krawędzi mięsa pozostaje warstwa tłuszczu o grubości około 0,5 cm. Karbonada gotuje się dłużej niż polędwica.

Jak gotować polędwiczkę wieprzową w piekarniku?

Polędwicę, jak każdy inny kawałek mięsa, można przyrządzić w całości lub pokroić w tzw. medaliony – mini steki o grubości 2-3 cm. Mięso można upiec od razu, bez użycia patelni lub z wstępnym podsmażeniem. W drugim przypadku czas w piekarniku zostaje skrócony do minimum, a rozgrzewanie piekarnika zajmie więcej czasu niż gotowanie samego mięsa.

Ile czasu zajmuje gotowanie polędwicy wieprzowej?

Dużą polędwicę wieprzową (600-700 g) należy gotować w niskiej temperaturze nie dłużej niż pół godziny
Dużą polędwicę wieprzową (600-700 g) należy gotować w niskiej temperaturze nie dłużej niż pół godziny

Ponieważ polędwica może znacznie różnić się wielkością i wagą, na to pytanie można odpowiedzieć jedynie ogólnie – nie na długo i w niskiej temperaturze. Gotowanie nawet dużej polędwicy o wadze 600–700 g zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut. Ale o wiele łatwiej jest skupić się nie na czasie, ale na wewnętrznej temperaturze gotowości mięsa.

To jest bardzo ważne. Normy bezpieczeństwa mięsa produkowanego w dużych gospodarstwach na całym świecie stały się tak wysokie, że kilka lat temu wewnętrzna temperatura, do której należy gotować wieprzowinę, została obniżona o 2 stopnie, a obecnie o całe 7. Czyli kiedyś wynosiła 70° C, potem 68°C, a obecnie – 63°C. Oznacza to, że wieprzowina nie musi być szara w środku, może nadal być różowa, a przez to znacznie bardziej soczysta. Zanim nauczysz się określać stopień wysmażenia mięsa dotykiem i wzrokiem (o ile w ogóle jest takie zadanie), skorzystaj z elektronicznego termometru sondującego. Można go kupić w działach sprzętowych supermarketów lub zamówić online. Termometry są niedrogie, ale mają wiele zalet. Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę wewnętrzną, włóż termometr w najgrubsze miejsce mięsa i odczekaj 20–30 sekund. Jeśli w kawałku znajduje się kość, termometr nie powinien jej dotykać, ponieważ kość jest zawsze gorętsza niż mięso.

Kolejny bardzo ważny punkt. Po wyjęciu mięsa z piekarnika należy je odstawić na chwilę, na wierzch narzucając arkusz folii, ale nie zawijając go, aby soki w środku rozłożyły się po całym kawałku i nie płynęły jak rzeka przy pierwszym cięciu. Cały kawałek polędwicy należy odstawić na około 5-7 minut. W tym czasie wewnętrzna temperatura kawałka wzrośnie o co najmniej 1, a nawet 3 stopnie, w zależności od wielkości kawałka, ponieważ mięso nadal „samo się gotuje”. Oznacza to, że mięso należy wyjąć z piekarnika w temperaturze 60–61°C.

Proszę nie bać się podawać różowej wieprzowiny – jest bezpieczna i dużo smaczniejsza niż to, czego nas wcześniej uczono!

Przepisy na gotowanie całej polędwicy w piekarniku

Aby upiec w piekarniku pyszną całą polędwicę, należy najpierw dokładnie natrzeć mięso ze wszystkich stron solą i pieprzem, a następnie oliwą z oliwek. I pozostawić pod folią na 30 minut w temperaturze pokojowej do 24 godzin w lodówce. Te składniki wystarczą, aby mięso było soczyste i delikatne. Chociaż oczywiście możesz użyć dowolnej marynaty.

Top 5 marynat do polędwiczki wieprzowej w piekarniku

Polędwiczka wieprzowa świetnie komponuje się z wieloma sosami i przyprawami
Polędwiczka wieprzowa świetnie komponuje się z wieloma sosami i przyprawami

1. Czosnek + imbir + sos sojowy + olej roślinny

2. Rozmaryn + tymianek + sól + czarny pieprz + oliwa z oliwek

3. Musztarda ziarnista + sok pomarańczowy + oliwa z oliwek

4. Jogurt naturalny + zioła + czosnek + sól + czarny pieprz

5. Cola + czosnek + szalotka + sól + czarny pieprz

Polędwica smakuje bardzo smacznie, jeśli jest czymś nadziewana. Oto prosta opcja – polędwiczka wieprzowa z bazylią. Oto nieco bardziej skomplikowany przepis.

Istnieje również wspaniały przepis na polędwicę w piekarniku, pieczoną „w futrze” – nie potrzeba do niej nawet żadnego dodatku, wszystko jest gotowe od razu.

Polędwiczka wieprzowa w piekarniku w folii

Każde mięso w piekarniku, ugotowane w folii, okazuje się trochę ugotowane. Jeśli więc zależy Ci na złocistej skórce, najpierw szybko podsmaż polędwicę na suchej patelni, albo włącz grill w piekarniku i na 3-5 minut przed pieczeniem otwórz folię, aby uzyskać ładną skórkę.

Polędwiczka wieprzowa w folii

W przybliżeniu ta sama technologia dotyczy gotowania polędwicy wieprzowej w piekarniku w rękawie. Obok mięsa, zarówno w folii, jak i w dłoniach, można ułożyć warzywa. Ale najlepiej je najpierw usmażyć lub upiec – ponieważ polędwica gotuje się bardzo szybko, a niektóre warzywa mogą za tym nie nadążać.

Medaliony z polędwiczki wieprzowej w piekarniku

Tak naprawdę medaliony z polędwiczki wieprzowej przygotowuje się znacznie szybciej i łatwiej na patelni niż w piekarniku. Jeżeli mięso pokroimy w poprzek włókien na kawałki o grubości 2–3 cm (przy mniejszej grubości mięso łatwiej wysuszyć), to będzie ono gotowe po 8–9 minutach. I wcale nie musisz smażyć mięsa na oleju! Można smażyć na suchej patelni z powłoką nieprzywierającą lub w wodzie (wystarczy wlać na patelnię tyle wody, aby przykryła dno 1 cm warstwą i włożyć mięso; smażyć do momentu, aż po odparowaniu wody pojawi się twarda skórka) . A jeśli nie masz patelni z powłoką nieprzywierającą, połóż ją na zwykłym kawałku papieru do pieczenia i smaż na niej. Cóż, każdy przepis na smażone mięso na patelni można łatwo przerobić na piekarnik. Na przykład ten – możesz wykonać wszystkie kroki przepisu, ale mięso usmażyć na dobrze rozgrzanej patelni o grubym dnie pod grillem w piekarniku nagrzanym do 220 ° C.

Roladka z polędwiczki wieprzowej w piekarniku

Roladkę z polędwiczki wieprzowej w piekarniku można przygotować z różnymi nadzieniami
Roladkę z polędwiczki wieprzowej w piekarniku można przygotować z różnymi nadzieniami

Polędwiczka wieprzowa ma dość neutralny smak i podłużny kształt. Wszystko to sprawia, że ​​jest to idealne mięso do zawijania w bułki z najróżniejszymi nadzieniami. Będziesz potrzebował doskonale naostrzonego długiego noża. Aby przygotować dużą (600-700 g) polędwicę na bułkę, przetnij kawałek wzdłuż, około 1,5 cm przed końcem. Rozłóż mięso na warstwę i pomyśl o nim jak o otwartej książce z „grzbietem” pośrodku oraz dwie „strony” po lewej i prawej stronie. Teraz trzymając nóż równolegle do powierzchni roboczej, umieść go około 1,5 cm od „grzbietu” książki, na lewej „karcie”. Mięso przekrój poziomo na pół, ponownie 1,5 cm przed końcem. Powtórz tę czynność z prawą „stroną”. Przed tobą leży cienki kawałek. Jeśli chcesz, możesz go lekko ubić, aby wyrównać grubość. Jeśli masz małą i cienką polędwicę, zrób to samo, nie dochodząc do krawędzi mięsa o 1 cm. Nie trzeba ubijać. A oto opcje przepisu:

Polędwiczka wieprzowa faszerowana gruszkami i serem pleśniowym

Nadziewana Polędwica Wieprzowa

Polędwiczka wieprzowa w boczku

Ponieważ polędwica jest chudym mięsem, dodanie do niej kilku kalorii nie jest grzechem. Podczas pieczenia tłuszcz topnieje, nadając mięsu aromat, ale nie pozostając na nim szczególnie. Polędwiczkę najlepiej upiec w boczku, układając mięso na drucianej kratce w blasze (aby tłuszcz mógł swobodnie kapać). Lub możesz położyć mięso na warzywach, które bez tłuszczu nie są szczególnie smaczne – na przykład dynię lub bakłażana pokrojonego w plastry o grubości 1 cm.

Tutaj pokazano technologię gotowania.

A oto nieco bardziej skomplikowany przepis na polędwicę, nie tylko zawijaną w boczek, ale także nadziewaną serem!

Polędwiczka wieprzowa w cieście z grzybami

Kolejny sposób na zachowanie soczystości mięsa, a także dodanie kalorii do potrawy. Jednak jest też święto. Spróbujmy przygotować wersję znanego świątecznego dania Beef Wellington, ale nie z polędwicą wołową, a z wieprzowiną. To świąteczny przepis, całkiem odpowiedni na stół noworoczny.

Polędwiczka wieprzowa w cieście z grzybami
Polędwiczka wieprzowa w cieście z grzybami

4–6 porcji

  • 1 duża polędwica wieprzowa o wadze 600–700 g
  • 150 g cienkich plastrów suszonej szynki prosciutto
  • 500 g ciasta francuskiego bez drożdży
  • 400 g pieczarek
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • oliwa z oliwek
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • 1 żółtko + 1 łyżeczka. gęsty krem ​​do natłuszczenia
  1. Mięso natrzyj solą, pieprzem i oliwą, przykryj folią i pozostaw pod folią na 30 minut. w temperaturze pokojowej do 24 godzin w lodówce.
  2. Obierz i posiekaj cebulę i czosnek tak drobno, jak to możliwe. Drobno posiekaj grzyby. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju, dodaj cebulę, czosnek i grzyby, dodaj sól i smaż często mieszając, aż cały płyn odparuje, około 12 minut. Fajny.
  3. Rozgrzej patelnię z powłoką nieprzywierającą na średnim ogniu, dodaj polędwicę, zwiększ ogień do wysokiego i obsmaż mięso ze wszystkich stron na złoty kolor, około 4 minut.
  4. Połóż kawałek papieru do pieczenia na blacie i nałóż na środek plastry prosciutto. Umieść mieszaninę grzybów na środku prosciutto i wygładź ją.
  5. Ponownie ułóż polędwicę na środku i szczelnie owiń mięso szynką prosciutto i grzybami, pomagając sobie kartką papieru. W ten sam papier zawiń polędwicę, skręcając jej końce (można dodatkowo owinąć folią) i włóż do zamrażarki na 10-15 minut.
  6. Rozgrzej piekarnik do 200°C bez konwekcji. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia.
  7. Ciasto lekko rozwałkować na prostokąt – powinien być 2,3-2,5 razy szerszy od „kiełbasy” z polędwicy i 1,5 razy dłuższy.
  8. Bardzo ostrożnie wyjmij polędwicę…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja