Polędwica wołowa na patelni
gastronomia 22 stycznia 2024 r(1)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Polędwica wołowa na patelni to chyba jedno z najbardziej apetycznych, smacznych i pozornie prostych dań. Ale mimo to, szczególnie dla początkujących kucharzy, pojawia się pytanie – jak pysznie usmażyć wołowinę na patelni i nie zepsuć delikatnego, soczystego mięsa?
Polędwica wołowa składa się z trzech części, nazywa się je: ogonem, trzonem i głową. Ogon kawałka zwykle wykorzystuje się do dań drobno krojonych, takich jak tatar czy strogonow wołowy. Klasyczny stek Chateaubriand przygotowywany jest z głowy (ze względu na strukturę mięsa sprawia ona wrażenie rozczochranej). A z korpusu przyrządza się filet mignon lub medaliony, wyglądają najładniej i najbardziej reprezentacyjnie.
Nasz przepis krok po kroku pomoże Ci w łatwy sposób przygotować idealną polędwicę wołową średnio wysmażoną. Jeśli wolisz dobrze wysmażone mięso, polecamy po usmażeniu na patelni włożyć mięso do piekarnika nagrzanego do 180°C i pozostawić w nim do „dojrzewania” na kolejne 6-8 minut.
Złożoność: łatwo Kalorie: 647,59 kcal/porcję Porcje: 2 Gotowanie: 30 minut Używany: 47,93 g/49,35 g/2,85Danie główneWegetarianizmSKŁADNIKI NA 2 PORCJEPolędwica wołowa 500 g (2 medaliony po około 250 g każdy)Świeży czosnek 2 ząbkiRozmaryn 1 gałązkaOlej roślinny 20 mlMiękkie masło 20 gSól i czarny pieprz do smaku Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj mięso: wyjmij je z lodówki, w razie potrzeby usuń folię, przełóż mięso do czystej miski i odstaw na 10 minut w temperaturze pokojowej.
Krok 2
Rozgrzej olej roślinny na patelni na dużym ogniu, dodaj czosnek i rozmaryn. Smażyć 1,5-2 minuty, aż pojawi się charakterystyczny zapach. Za pomocą łyżki lub szczypiec, ostrożnie, aby się nie poparzyć, usuń z patelni czosnek i rozmaryn, nie będą już potrzebne.
Krok 3
Kawałki polędwicy włóż na patelnię z aromatycznym olejem i smaż po 3 minuty z każdej strony na złoty kolor. Mięsa na tym etapie nie trzeba solić i pieprzyć – dzięki tej technice pozostanie ono możliwie najbardziej delikatne i soczyste.
Krok 4
Zdejmij mięso z ognia i przełóż na ciepły talerz. Za pomocą łyżki lub silikonowej szczoteczki do ciasta posmaruj każdy kawałek miękkim masłem. Mięso solimy i pieprzymy do smaku.
Krok 5
Przykryj talerz miską, pokrywką lub ostrożnie owiń folią. Dzięki temu mięso „odpocznie”, a soki równomiernie się w nim rozprowadzą. Wystarczy na to 5-7 minut.
Krok 6
Mięso pokroić i ułożyć na talerzu. Uwaga: polędwicę wołową kroi się w poprzek włókien, wtedy już miękkie mięso dosłownie rozpływa się w ustach.
UWAGA DO GOSPODARKI
Przycinanie polędwicy wołowej jest bardzo łatwe. Wystarczy usunąć żyłki z mięsa, podważając każdą z nich na środku ostrym czubkiem noża do filetowania, a następnie ostrożnymi, poziomymi ruchami noża tam i z powrotem odetnij wszystkie niepotrzebne.
PRZY OKAZJI
Jako dodatek do tej wołowiny nadają się warzywa gotowane na parze, ziemniaki i ryż, a idealnym sosem będzie sos na bazie demi-glace i grubo mielonego czarnego pieprzu oraz oczywiście grzybów. Ta ostatnia szczególnie dobrze będzie komponowała się ze szparagami. Podane w ten sposób danie nabierze wyrafinowanego, restauracyjnego wyglądu.