Płatki jak w restauracji: jak szef kuchni Konstantin Ivlev przygotowuje kuskus, kaszę bulgur i komosę ryżową
Olga Rodionowa 31 marca 2024 r
Kuskus, bulgur i komosa ryżowa są w modzie. Można je znaleźć w menu najwyżej ocenianych restauracji na całym świecie. Ale tylko główny „piekielny szef kuchni” w kraju, Konstantin Ivlev, wie, jak pysznie je ugotować w domu. Podzielił się swoją wiedzą na temat kuskusu, kaszy bulgur i komosy ryżowej.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kuskus
- Bulgur
- Komosa ryżowa
Kuskus
Konstanty, co to jest kuskus? To zboże, takie jak semolina. Z punktu widzenia wyobraźni kulinarnej kuskus jest produktem naprawdę transformacyjnym: pasuje do wszystkiego, od owoców i warzyw po mięso, ryby, owoce morza, a nawet słodycze. Osobiście polecam dodawać kuskus do zupy rybnej, zupy jarzynowej czy zupy jagnięcej. Połączyłabym je również z indykiem lub kurczakiem.
Jak przygotować kuskus? Kuskus zalać wrzącą wodą, przykryć i pozostawić do zaparzenia. Gdy płatki wyparują, posmaruj ręce olejem i zacznij je rozluźniać, aż stanie się kruche. Drugi sposób polega na tym, że kuskus gotuje się przez 1-2 minuty i podaje lub dalej gotuje z dodatkami. Kuskus można zalać zimną lub wrzącą wodą. Stosunek wody do płatków jest zwykle podany na opakowaniu. Ja osobiście dodaję tyle wody, żeby zakryła kuskus na cal.
Wiele osób narzeka, że kuskus okazuje się mdły… Jeśli jest mdły, należy go posolić. Radzę też dodać masło, jak w każdej owsiance. Wtedy kuskus smakuje obłędnie!
Co zrobić z kuskusem jako przystawką? Kuskus należy ugotować na parze, a następnie dodać odrobinę startego parmezanu i drobno posiekane pomidory. Doskonały! Doskonały dodatek do każdego rodzaju mięsa, ryb czy owoców morza. Do kuskusu pasują wszystkie rodzaje ryb. A jeśli spojrzeć ogólnie na kraje, w których używa się go do gotowania, to na przykład w Hiszpanii łączy się z nim wszystko, nawet wieprzowinę.
Jakie warzywa polecasz dodać do kuskusu? Lepiej dodać warzywa świeże lub grillowane. Do kuskusu nadają się bakłażan, marchew, szparagi, fasola – kenijska lub zielona i groszek zielony. Najlepszą opcją jest cebula, cukinia, cukinia. A nawet ziemniaki, jeśli upieczesz je np. z rozmarynem i czosnkiem, to pokrój je i wymieszaj z kuskusem.
Jakie przyprawy i zioła dodać do kuskusu? Tymianek, tymianek, oregano, majeranek, bazylia. Połączenie z miętą jest absolutnie szalone, szczególnie w przypadku przygotowywania kuskusu z rybą lub owocami. Jeśli gotujesz z wieprzowiną, polecam szałwię, przecina tłuszcz. Ja osobiście lubię dodać tymianek i cały lekko zmiażdżony ząbek czosnku. Smak jest pikantny z niezwykłym korzenny aromatem.
Jak gotować kuskus z suszonymi owocami? Najpierw zaparzyć kuskus, dodając gorącą wodę, odstawić i posmarować masłem. W tym czasie suszone owoce zalać wrzątkiem – suszoną morelą, suszoną żurawiną i figami. Kuskus wymieszaj z suszonymi owocami i koniecznie dodaj miętę oraz orzechy – smażone orzechy nerkowca lub prażone orzeszki ziemne. Na koniec, gdy na pilaw nakładamy czosnek, dodajemy limonkę i pieczemy. Limonka nada świeżości, aromatu i lekkiej kwaskowatości. Ciepłe suszone owoce nadadzą jasny, słodki smak, a orzechy dodadzą skórki.
Czy są produkty, których nie należy dodawać do kuskusu? Estragon absolutnie nie nadaje się do kuskusu, jest jasny, słodki, a jednocześnie kwaśny.
Bulgur
Kolejnym modnym zbożem w naszym kraju jest bulgur. Bulgur nie jest tu jeszcze zbyt dobrze znany, ale jest to ciekawe ziarno. Najczęściej występuje w Azji. Zasadniczo bulgur to pszenica. Gotowane na parze, częściowo obrane i rozdrobnione. Bulgur ma trzy składniki smakowe: kuskus, kaszę jaglaną i pęczak perłowy.
Co ugotować z kaszą bulgur? Płatki są uniwersalne do zup i dań głównych. Konsystencją i smakiem doskonale komponuje się z czarnym dorszem, chilijskim labraksem, halibutem oraz mięsem – z jagnięciną.
Czy bulgur, podobnie jak kuskus, trzeba gotować na parze? Lepiej namoczyć, jak fasolę czy kaszę perłową: zalać zimną wodą, żeby skrócić czas gotowania i żeby gluten się dobrze otworzył, inaczej bulgur zamieni się w owsiankę. Dodaj sól i gotuj przez 25 do 40 minut.
A co jeśli ugotujesz bulgur jako samodzielne danie? W tym przypadku bulgur należy przygotować w stylu risotto, z rosołem z kurczaka, czosnkiem i tymiankiem. Na koniec dodać sól, odrobinę oliwy i masło. Aby uzyskać świeżość, kolor i kontrast tekstury, dodaj zielony groszek. W stylu risotto bulgur gotuje się przez około 25-30 minut.
Czy bulgur w zupie jest dobry? Do „ciężkiej” zupy lepiej dodać bulgur, aby wydobyć i podkreślić jej smak. Polecam dodać go do zupy gulaszowej. Ale lepiej jest użyć mniej koncentratu pomidorowego i papryki; bulgur bardzo ich nie lubi.
Z jakimi warzywami najlepiej go łączyć i jakie przyprawy wybrać? Bulgur możesz przygotować z pomidorami lub ogórkami. Słodka papryka również dobrze się sprawdza. Z kaszą bulgur można zrobić sałatkę ze świeżych warzyw. Przyprawy obejmują tymianek, rozmaryn, majeranek, kardamon, cynamon, anyż i goździki. W zasadzie nadają się tu te same przyprawy, co do kuskusu. Ale nie polecam dodawać estragonu do kaszy bulgur.
Co jest przeciwwskazane w przypadku bulguru? Buraki i kapusta nie będą dobrze komponować się z kaszą bulgur. Jajko i ziemniaki. I oczywiście bulgur odmawia suszonych owoców.
Komosa ryżowa
Dlaczego kochasz komosę ryżową? Komosa ryżowa ma orzechowy smak z lekkim aromatem świeżych ziół. Czysta radość dla wegetarian, którzy tracą na wadze i poszczą. Skład tego zboża starożytnych Inków jest bogaty w witaminy, białka, aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Alternatywa dla ryżu, kaszy bulgur i kuskusu do zup, sałatek i dodatków.
Jak gotować komosę ryżową? Gotuj jak ryż lub kaszę gryczaną przez 15-20 minut. Na jedną część komosy ryżowej weź dwie części wody lub bulionu, mięsa lub warzyw. Przed gotowaniem dobrze jest przepłukać zimną wodą, aby zmniejszyć gorycz. Nie ma potrzeby dodawania soli: same płatki są słone. Po ugotowaniu dobrze wymieszaj widelcem. Najważniejsze, żeby nie rozgotować go zbyt mocno i nie zrobić bałaganu. Komosę ryżową można też ugotować jak risotto – najpierw podsmażamy na patelni na oleju przez kilka minut, a następnie gotujemy.
Z jakimi produktami polecasz łączyć komosę ryżową? Spośród warzyw preferowałbym smażony bakłażan, słodką paprykę, cukinię, cebulę i por. Do tego pomidory, cukinia, szpinak, szparagi, marchew, kukurydza, seler, groszek zielony, świeże ogórki i rzodkiewki. Do roślin strączkowych zalicza się ciecierzycę i fasolę. Odpowiednie są przepiórki, kurczaki i indyki, a także grzyby. I owoce morza – małże, kalmary, krewetki.
Czym sezonować? Tymianek, bazylia, rozmaryn, kolendra, pietruszka, zielona cebula, czosnek, limonka. Przyprawy – kminek, kurkuma, papryczka chili.
Jakie oryginalne rzeczy można zrobić z komosy ryżowej? Tutaj dobrze sprawdzą się słodkie opcje dań – budynie, płatki zbożowe, desery. Na przykład ten przepis: szklankę komosy ryżowej przepłucz wodą, następnie zalej dwiema szklankami mleka, dodaj cukier do smaku i gotuj. Następnie ostudzić i układać warstwami na zmianę z konfiturą jabłkową lub śliwkową w wysokich szklankach, dobrze schłodzić w lodówce przez 2-3 godziny i podawać.
Wskazówki szefa kuchni:
Piersi, uda, udka z kurczaka Szef kuchni restauracji Oblomov Jurij Bashmakov podzielił się z nami swoim doświadczeniem zawodowym w temacie gotowania kurczaka. Zobacz więcej…
Rosół z kurczaka Rosół z kurczaka to rzecz z pozoru elementarna. Jednak nawet tak prosty przepis ma swoje subtelności i niuanse. Zobacz więcej…
Dynia i ryba Po pomysły kulinarne zwróciliśmy się do szefa kuchni jednej z restauracji rybnych w Rydze, Le Dome, Salvis Putans. Zobacz więcej…
Kaczka – jak przyrządzić Pieczona kaczka to idealne danie sylwestrowe. O tym, jak przygotować kaczkę do pieczenia, jak ją nadziewać i z czym podawać… Zobacz więcej…
Mięso – jak zamrażać, selekcjonować, smażyć i piec Szef kuchni restauracji Torro Grill Kirill Martynenko dzieli się swoimi sekretami zawodowymi.
Ziemniaki, przepisy Banalne ziemniaki możesz ugotować w taki sposób, że zostaniesz oklaskiwany. Albo odwrotnie, możesz to zrobić z ziemniakami… Zobacz więcej…
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #quinoa #bulgur #kuskus #Olga Rodionova #Konstantin IvlevPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych