Pikantna rosyjska przyprawa Khrenovina
Anastazja Kosolapowa 13 sierpnia 20154,60 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Ta tradycyjna rosyjska przyprawa jest szczególnie popularna na Syberii i Uralu, gdyż jedna z przyjemnych właściwości chrzanu wiąże się z jego działaniem rozgrzewającym. W innych regionach Rosji sos znany jest również pod nazwami: „Khrenovschina”, „Ogonyok”, „Cobra”, „Gorloder”, „Hrenoder”, „PHCH” (pomidor-chrzan-czosnek) itp. Chrzan ma wyjątkowe właściwości bakteriobójcze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. A stare rosyjskie przysłowie: „Jedz chrzan, a będziesz żył” przypomina nam, że chrzan ma również właściwości regenerujące, tonizujące i odmładzające. Istnieje ogromna liczba opcji przygotowania tego ostrego sosu – każda gospodyni domowa ma swoją. Podzielę się w 100% naturalnym przepisem, który nasza rodzina stosuje od wielu lat. I mam nadzieję, że w tym sezonie również i Wy przygotujecie kilka słoiczków niesamowicie smacznego i zdrowego „bzdury” ze świeżych mielonych pomidorów do wykorzystania w przyszłości.
Złożoność: łatwo Kalorie: 40,20 kcal/porcja Porcje: 10 Używany: 2,07 g/0,29 g/7,74MikserBez obróbki cieplnejKuchnia rosyjskaKolacjaKolacjaPustySos, dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmImpreza, bufetPiknikSKŁADNIKI NA 10 PORCJIdojrzałe pomidory – 1 kgświeży korzeń chrzanu – 100 gczosnek – 100 gsól – 1 łyżka. l. (lub do smaku) Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj składniki. Umyj pomidory, osusz serwetką, usuń łodygi; Obierz korzenie chrzanu i czosnek.
Krok 2
Posiekaj warzywa. Można użyć maszynki do mielenia mięsa, ja jednak wolę misę blendera z ostrzami w kształcie litery S – wtedy nie czuć cierpkości chrzanu i nie ma żadnych łez. Wszystkie składniki kroję na drobne kawałki (jest to szczególnie ważne w przypadku chrzanu, gdyż jego korzenie są dość twarde i włókniste), mielimy go w kilku etapach w blenderze, a wszystkie porcje wraz z solą mieszamy w głębokiej misce.
Krok 3
Jeśli dodasz słodką mieloną paprykę, kolor gotowej przyprawy będzie bardziej nasycony.
Krok 4
Aby przechowywać przyprawę na zimę, przygotowaną przyprawę wsypać do czystych słoików (wystarczy dobrze umyć, zalać wrzącą wodą i osuszyć), przykryć szyjkę folią, zamknąć nylonową pokrywką i wstawić do lodówki. W tej formie i w takich proporcjach przyprawa przetrwa aż do następnych zbiorów! Smacznego!
UWAGA DO GOSPODARKI
Im mniej czosnku i chrzanu, tym mniej ostra i ostra przyprawa i tym krócej będzie przechowywana. Na zimę polecam stosować takie proporcje. W sezonie można przygotować mniej pikantną „Hrenovinę”, wystarczy, że przed użyciem sos zaparzy się przynajmniej jeden dzień.